maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

אוסף נוסטלגיה נהדר של ההיסטוריה והמוזיקה מימי טרום המדינה

אתם מוזמנים לחזור אחורה בזמן אל הימים שלפני קום המדינה, להכיר ולהיזכר בהיסטוריה של עם ישראל ובשירים הנפלאים מפעם שעיצבו את התרבות של היום. את המסע שלנו ילוו דן אלמגור, מנחה התוכנית "שרתי לך ארצי", מיטב הזמרים הישראלים (ובהם יהורם גאון, יפה ירקוני, יזהר כהן, שולי נתן, גלי עטר ורבים אחרים) וגם אורחים מרתקים כמו גולדה מאיר, זמרים, אנשי תרבות רבים מספור וחלוצי ההתיישבות הראשונים בארץ. צפייה נעימה!

 

החזרה לארץ אבותינו

בתוכנית הראשונה בסדרה מציג דן אלמגור את שירי הזמר העבריים שקדמו לעלייה הראשונה. אלו הם ימי יסוד המושבה הראשונה פתח תקווה, הקמת השכונה הראשונה בירושלים מחוץ לחומות העיר ושנות פעילותו של השר משה מונטיפיורי. כמובן שבשביל לשיר על התקופה הזאת, ועל ירושלים בפרט, אין מתאים יותר מיהורם גאון. 

לצפייה לחצו כאן >>

 

תחיית השפה העברית

פרק זה בסדרה מתמקד בפועלו של אליעזר בן יהודה, מחייה השפה העברית, בארץ ישראל בסוף המאה ה-19 וראשית המאה ה-20. זהו סיפורה לא רק של השפה בה אנו מדברים עד היום, אלא גם של תחילת העיתונאות העברית, של המילון העברי הראשון ואפילו של ביאת המשיח לארץ. בהשתתפות הפרברים, נירה גל ואבי טולדנו. 

לצפייה לחצו כאן >>

 

ימי העלייה השנייה, ייסודי דגניה ותנועת "השומר"

קפצנו קדימה בזמן והגענו לשנים 1909-1914, תקופת העלייה השנייה והתפתחות המושבות הרבות שהוקמו בארץ. זהו גם סיפורה של העלייה השנייה, החלוצים "היחפנים" שהיו הולכים מראש פינה עד קוסטינה. בשנים אלו גם קמה קבוצת דגניה, שהייתה אב הטיפוס הראשון למודל הקיבוץ וידועה כיום כ"אם הקבוצות והקיבוצים". בהשתתפות אריק לביא, שולי נתן ושלישיית אדלר.

לצפייה לחצו כאן >>

 

העלייה השלישית ותחילת המנדט הבריטי

ימי המנדט הבריטי בארץ החלו בקיץ של שנת 1917, שנתיים לפני גל העלייה השלישית. בשנים האלו פעל בארץ חוקר המוזיקה העברית הראשונה, שהחל את דרכו כחזן בירושלים. שמו היה אברהם צבי אידלסון והוא היא אחראי למפעל של איש אחד שאסף את כל שירי המוזיקה של בני עדות המזרח, אותם הוא תיעד ואפשר לשמוע עד היום. בהשתתפות שושנה דמארי, אברהם פרהה וגלי עטרי. 

לצפייה לחצו כאן >>

 

גדודי העבודה וההתיישבות בעמק יזרעאל

בגלי העלייה השלישית הגיעו לארץ עולים מכל רחבי אירופה והעולם, ובהן גם ראש הממשלה העתידית של ישראל, גולדה מאיר, אשר מרואיינת בהרחבה בפרק הזה. כמו כן מתוארת בתוכנית הזו אווירת הרומנטיקה והעשייה שאפיינה את המתיישבים בעמק יזרעאל וגם השירון העברי הראשון. בהשתתפות דני גולן, שולה חן ודני גרונות.

לצפייה לחצו כאן >>

 

העלייה הרביעית וחיי התרבות בתל אביב

בשנות ה-20 היו כמעט כל תושבי הארץ "חלוצים", אך חלק מהם היו חלוצי תיאטרון, מוזיקה וקולנוע שחלומם היה להיות הראשונים בתחומם בארץ. לא את כולם אנחנו זוכרים עד היום, אך כבר במושבות הראשונות היו הצגות תיאטרון ואירועי תרבות, ואת פועלם החשוב צריך לזכור עד היום. בהשתתפות צילה דגן, מרדכי בן שחר ורפאל קלצ'קין.

לצפייה לחצו כאן >>

 

שנות ה-30 בתל אביב

זהו סיפורה של העיר תל אביב בין השנים 1930-1939, שזכתה למעט נחת אחרי שנים קשות של רעב ופרעות. בתקופה הזו הוכפלה האוכלוסייה היהודית בארץ והצמיחה הפכה את תל אביב לעיר הלבנה שאנו מכירים עד היום. אלו היו שנים חשובות מאוד להתפתחות תרבות חדשה בארץ, שבאה לידי ביטוי בעיתונים, פזמונים עבריים ואף ספרי בלשים שאותם קראו כל הילדים... בהשתתפות יזהר כהן, עירית דותן ודודו זכאי. 

לצפייה לחצו כאן >>

ימי הקמת המדינה ומלחמת השחרור

התקדמנו עוד מספר שנים והגענו לימי הקמת מדינת ישראל, תקופה של מאבק, אך גם של הגשמת חזון וגאווה אדירה. זוהי התוכנית הראשונה בסדרה ששודרה בצבע והיא מתמקדת בעיקר בשירי הפלמ"ח ושירי התגברות ורומנטיקה, וכוללת ביצוע חי של "זמרת המלחמות" לשיר "בערבות הנגב". בהשתתפות יפה ירקוני, תיקי דיין ויזהר כהן.

לצפייה לחצו כאן >>

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו