maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

העצים המיוחדים והעתיקים במדינה

"ט"ו בשבט הגיע חג לאילנות" אומר השיר הנפוץ של החג, ואכן ט"ו בשבט הוא החג של העצים, בו אנו נוטעים שתילים חדשים באדמה. זהו גם זמן מצוין ונפלא להיזכר בנופים היפים והמגוונים של שיש לארצנו להציע. לפניכם 10 זני עצים שונים, מיוחדים ועתיקים שכל אחד נחשב ל"עילוי" עקב גודלו וגילו, ובנוסף תוכלו למצוא גם 2 יערות מלאים בעצים ירוקים שמזכירים את נופיה של אירופה, ממש פה מתחת לאף שלנו. בשיר אחר נאמר ש"האדם עץ השדה" מפני שגם לנו יש שורשים שמחברים אותנו למקומות, אבל בניגוד לעצים שבאמת תקועים באדמה, אנחנו חופשים בתנועתנו. אז מכיוון שהעצים לא יבואו אליכם צאו לטיול בעקבות העצים המיוחדים ביותר בארצנו היפה.

 

1. הפיקוס הבנגלי במקווה ישראל

 
עץ עצום ומרשים שנשתל בבית הספר החקלאי הראשון בארץ שהוקם על ידי קרל נטר בשנת 1870, ממזרח ליפו. העץ ניטע בשנת 1888 וקרוי על שם מולדתו בחבל בנגל שבהודו. קוטר צמרתו של העץ הוא מעל 30 מטרים והשטח בסביבתו הוא כ-1,000 מ"ר. העץ צבוע ירוק במשך רוב ימות השנה והפרי שלו מכונה "פגה". ותיקי המקום מספרים שהעץ היה מקום מנוחה לתלמידים אחרי יום עבודה מפרך בחקלאות, ושבמקום נערכו מפגשים סודיים בשעות החשיכה, שכללו נשיקות ראשונות וחברויות שנרקמו בצילו. במקום ישנה תחושה של נוכחות ביער טרופי, והוא מעורר רצון עז לטפס על שורשיו של העץ. באזור ניתן גם להבחין בדקלי הוושינגטוניה המרשימים, אחד מהסמלים הבולטים של בית הספר החקלאי. 
 
ט'ו בשבט עצים ויערות
 Avi1111

דקלי הוושינגטוניה

ט'ו בשבט עצים ויערות
Pikiwikisrael
 

 

2. האלון הבודד בגוש עציון

 
העץ ניצב במרכז גוש עציון קרוב ליישוב אלון שבות וגילו מוערך ביותר מ-700 שנה. במלחמת העצמאות האזור נכבש על ידי הלגיון הירדני, ובתקופה שלאחר מכן הוא נצפה משטח ישראל בגלל גודלו המרשים, והיה וסמל לכמיהה וגעגועים אל המקום. לאחר מלחמת ששת הימים האלון הפך לסמל לשיבה אל האזור אחרי המפלה בקרב במלחמת העצמאות. קק"ל הקימה ליד האלון אנדרטה למתיישבי גוש עציון, ועל שם האלון גם נקרא היישוב אלון שבות הצמוד אליו. 
 
ט'ו בשבט עצים ויערות
יובל קופרמן

 

3. האקליפטוס הלימוני בפתח תקווה

האקליפטוס הלימוני הוא עץ גבוה, המסוגל להגיע עד לגובה של 50 מטרים, ומקורו באזורים הממוזגים והטרופיים של אוסטרליה. בישראל כמעט ולא קיימים עצי אקליפטוס לימוני. אחד העצים המוכרים ביותר בארץ נמצא בעיר פתח תקווה ברחוב שפירא 8, בקרבת ביתו של זקן השומרים אברהם שפירא. העץ ניטע במסגרת נטיעת עצים לטובת טיהור האוויר מיתושי הביצות שהיו מכה קשה למתיישבים, ורק כאשר גדל והתפתח התגלה כי מדובר באקליפטוס לימוני ולא באקליפטוס "רגיל". העץ זכה לגידור ולשילוט מוסדר על ידי עיריית פתח תקווה, ועל השלט שהוצב נכתב ציטוט ממילותיה של המשוררת אסתר ראב, ילידת העיר: "גזעך הישיש הרחב, און ענפיך, שנים עמדו בגשם וסער"
 
ט'ו בשבט עצים ויערות
Avi1111
 

4. השיזף בעין חצבה

עץ עצום ממדים זה ניצב בעין חצבה שבערבה, סמוך למעין חצבה. גובהו של העץ הוא כ-14 מטר, היקף גזעו כ-7 מטר, וקוטרו הוא כ-15 מטר. מעריכים כי גילו בין 1,500 ל-2,000 שנה. עוברי אורח מפורסמים שעברו במקום, כגון לורנס איש ערב, תיארו את העץ כנקודת ציון בולטת סמוך לנווה המדבר של עין חוס'וב ("השופע" בערבית). בשנת 1964, החלו לשאוב מן המעיין, פעולה שהובילה להתייבשות חלק מן העץ במהלך השנים. כיום מתבצעת השקיה מלאכותית מעל ומתחת לפני הקרקע בעזרת טפטפות על מנת לשקם אותו. הישוב הסמוך לעץ נקרא "עיר אובות". זהו היישוב הקטן ביותר בארץ, והוא הוקם בשנת 1967 על ידי יהודי דתי ממיאמי בשם שמחה פרלמוטר. 
 
ט'ו בשבט עצים ויערות
Slav4
 

5. השקמה בנתניה

עץ שקמה אדיר ממדים זה הינו בעל היקף גזע של 8 מ', ומיקומו בגן הציבורי ברחוב בנימין מינץ, מאחורי בית יוחנן בנתניה. מתחת לעץ זה, שהוא הבודד בסביבתו, נקברה "אום חאלד", אמו של המצביא ח'אלד, ממצביאיו של הנביא מוחמד שכבש את ארץ ישראל, ועל שמה הכפר אום ח'אלד שהיה במקום לפני העיר נתניה. 
 
ט'ו בשבט עצים ויערות
Avi1111
 

6. עץ הבאובב בעין גדי

מוצאו של העץ המיוחד הזה הוא בסוואנות באפריקה. העצים, שניטעו בעין גדי על ידי אנשי הנוי בקיבוץ רגישים לקור, ולכן בארץ העץ מצליח להתאקלם רק באזורים חמים. הפרחים הגדולים והלבנים של העץ נמצאים על עוקצים ארוכים המשתלשלים מטה, והוא מואבק על ידי עטלפים. העץ מוכר לרבים מהספר "הנסיך הקטן", בו התבקש הנסיך הקטן לעקור שתילי עץ באובב. עצי הבאובב הצעירים בעלי הגזע המרשים שבמקום, מהווים מעין קנה מידה לגודלו הזעיר של האדם בטבע.
 
ט'ו בשבט עצים ויערות
ד"ר אבישי טייכר
 

7. אלון התבור בטבעון

עץ האלון המרהיב הזה ידוע בשל הגזע ה-"שמן" שלו, המגיע לקוטר של 5.3 מטרים. הוא ניצב על גבעה ממנה ניתן לצפות על שדות רחבים הנמתחים עד צומת השומרים. האזור גם עשיר בחורש עצי אורן עתיקים ומרשימים. ענפיו החסונים של העץ משמשים כר דשא נעים למשחקי ילדים. מוערך כי העץ הוא בן כמה מאות שנים ואולי אף מתקרב לגיל 1,000. 
 
ט'ו בשבט עצים ויערות
Avi1111

 

8. האלה האטלנטית ליד מצודת כח

בחניון האלה סמוך למצודת כח גדלה אלה אטלנטית מדהימה בממדיה וביופייה. המופע שלה בשלכת מאפשר לראות את כל השלד של העץ, אשר מעורר הרגשה של צפייה בפסל מרהיב. קק"ל בנתה חניון סביב האלה כדי למנוע גישה למכוניות ולאפשר למבקרים לסעוד ליד השולחנות שסביבה בשקט ובשלווה. בבקעת קדש באזור ישנן אלות אטלנטיות נוספות, חלקן בקבוצות וחלקן בודדות, אך הן לא נמצאות בקרבת כביש ופחות נגישות לציבור.  
 
ט'ו בשבט עצים ויערות
Pikiwikisrael
 

9. הקטלב על הר הצופים

במרכז בית הקברות שעל הר הצופים בירושלים ניצב לו עץ קטלב מדהים. לאחר כיבוש ירושלים בשנת 1917, הבריטים הקימו את בית הקברות לחללי מלחמת העולם הראשונה ושתלו את העץ במרכזו. רבים רואים בצבעו האדום של גזע הקטלב סמל למלחמה העקובה מדם. תנאי גידול טובים ושמירה על המקום המקודש, אפשרה את התפתחותו של העץ, אשר הגיע לממדים מרשימים ביותר.
 
Adiel lo

 

10. הזית הנסתר ליד בית שמש

בלב הפנינה הירוקה שליד מנזר בית ג'מאל נמצא אחד מעצי הזית המרשימים ביותר בישראל. מיקומו המדוייק הוא כ-300 מטרים ממערב למנזר בתוך גיא קטן. עץ הזית העתיק הוא בעל גזע רחב שהיקפו כ-9 מטרים, ומסורת המנזר טוענת שגילו של העץ כ-2,000 שנה. העץ, שנמצא חבוי מעט בוואדי, מהווה תעלומה בפני החוקרים מפני שלא ברור כיצד הצליח לשרוד במקום שנים כה רבות. עד שלא מתקרבים אליו ורואים את גזעו המרשים, לא מבינים את סוד קסמו. 
 
Kippi70

 

בארצנו היפה מצויים גם יערות וחורשות רבות, שבניגוד לעצים בודדים, הצפיפות המרובה של העצים בהם יוצרת אפקט חזק וייחודי. הנה שניים יפים במיוחד:

 

חורשת הארבעים 

זוהי חורשת עצי אלון מצוי עתיקים הנמצאת בפארק הכרמל. חלק מהעצים בה הם בעלי גזעים מיוחדים שלא ניתן למצוא בכל חורשה. שמה של החורשה ניתן לה על שם כ-40 עצים בני מאות שנים הקיימים בחורשה, ואשר מייחסים אותם לארבעים נביאים. בחורשה עשרות עצי אלון עתיקים, אשר חלקם מתנשאים לגובה של 7 מטר, וקוטר גזעם הוא כמטר וחצי. בחורשה גדלים גם עצים נוספים כגון עצי חרוב. החורשה נמצאת מצפון לאזור ה"ח'רייבה" ובה עובר שביל כחול המשקיף על נופי מפרץ חיפה.
 
ט'ו בשבט עצים ויערות
Gidip

 

יער יתיר

היער הזה נמצא בדרום הר חברון, שטחו כ-30,000 דונם (היער הגדול בישראל). ביער יתיר יש מיליוני עצי ברוש ואורן, חרובים, ירוקי עד, אשלים, אלות, ועוד. כל אלה מעניקים לנוסעים ולהולכים בשטחו אתנחתא של יופי ירוק  בלב השטח הצהוב והחשוף של הנגב הצפוני והר חברון. היער מגיע בשיאו לגובה של 850 מ' מעל פני הים ובחורף, ושקר, מרגישים בו ממש כמו ביערות של אירופה. 
 
ט'ו בשבט עצים ויערות
 Ori~
מקור: אלחנן יעקובי
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו