print header

תרבותה של סודן מתגלה

כאשר רובנו בישראל שומעים את שמה של המדינה סודן, אנו חושבים בדרך כלל על מהגרי עבודה ועל מדבריות, אך אם נביט לרגע במבט מעמיק אל תרבותה ואל ההיסטוריה העשירה של סודן, נגלה עולם נפלא מלא בתרבויות עתיקות, אנשים חמים ומבנים מדהימים. צפו במסע מצולם אל קרביה של התרבות הסודנית.

מאמין סופי בעיצומו של טראנס

סודן

הסופיזם היא זרם באיסלאם שמאמיניו מאמינים פחות בהלכה ויותר בעשיית מעשים טובים ומיסטיקה המזכירה את הקבלה. הסופים חוגגים לכבוד קדושיהם פעם בשבוע בחגיגות במהלכן הם נעמדים במעגל ומתפללים. מדי פעם אחד המאמינים פורץ אל מרכז המעגל ומתחיל להסתובב כאחוז דיבוק עד אשר הוא מתמוטט בתשישות על הרצפה.

 

רוכל בשוק מציע תה מהביל

סודן

למרות שסודן היא לא מדינה תיירותית במיוחד, מנהג הכנסת האורחים של התושבים המקומיים מתגלה במלוא הדרו עבור כל מבקר. למרות האקלים המדברי ובדומה לתרבויות ערביות אחרות, נהוג לשתות תה חם. חום התה מעלה את טמפרטות הגוף ומקרב אותה לטמפרטורות של הסביבה, ובכך האדם סובל פחות מחום.

 

פירמידות במרואה

סודן

למרבה הפתעתם של אנשים רבים, למצרים אין מונופול על הפירמידות. את מבני הקבר העתיקים והמסתוריים ניתן למצוא גם מדרום למצרים, בסודן, בה מתגלות פירמידות חדשות גם בימינו. אחד האתרים המפורסמים, שגם הוכרז כאתר מורשת עולמית על ידי ארגון אונסק"ו, הוא העיר העתיקה מרואה.

 

נווד מקומי על רקע פירמידה זעירה

סודן

הפירמידות הסודניות, הנקראות "פירמידות נוביות" שונות בצורתן מהפירמידות המפורסמות של מצרים. פירמידות אלה הן קטנות יחסית ומגיעות לגובה של כ-8 עד 30 מטרים. לפירמידות הנוביות בסיס צר במיוחד, שאינו עולה על רוחב של 8 מטרים, מבנה אשר נותן להן צורה צרה וארוכה.

רועה גמלים בדרכו למצרים

סודן

בעלי הגמלים הגרים באיזור מעדיפים לקחת שיירות בנות מאות גמלים למסע מפרך של חודש ויותר במדבר הלוהט וכל זאת רק כדי למכור את גמליהם על אדמה מצרית. הסוחרים הוותיקים מסבירים כי ברגע שהם מגיעים למצרים, המפותחת יותר, מחירם של הגמלים יכול להכפיל את עצמו ולהגיע עד ל-1,000 דולר לגמל.

 

מדריך טיולים מקומי בין העתיקות

סודן

בדומה לנוהג במצרים, גם פירמידות אלה הגנו בעבר על גופותיהן החנוטות של שליטים קדומים. מומיות אלה כוסו בתכשיטים, זהב ורכוש על מנת שיוכלו לקחת אותם איתן אל העולם הבא. בדומה לפירמידות של מצרים, גם פירמידות אלה נבזזו בזמנים עברו ונשארו בהן רק רמזים מועטים להוד ולהדר שהיו מצויים בהן.

 

עתיקות העיר הנובית הקדומה

סודן

כאשר הארכיאולוגים האירופים הגיעו לעיר העתיקה הם מצאו בה את האוצרות שנותרו במבנים - אוצרות להם ערך כספי נמוך, אך ערך היסטורי רב. בין החפצים נמצאו קשתות וחיצים רבים, כמו כן נמצאו גם מושכות סוסים, כדי חרס, זכוכית צבועה ורהיטים אשר למדו את הארכיאולוגים רבים על התרבות העשירה שחייתה במקום זה.

 

אנדרטאות ענק מן העבר

סודן

העיר העתיקה מרואה, השוכנת קרוב לגדה המזרחית של הנילוס, שימשה בעבר כבירתה של ממלכת כוש במשך מאות שנים. בעיר מצויות מעל ל-200 פירמידות בגדלים שונים, הראשונות שבהן החלו להיבנות כנראה בין המאה ה-4 ל-3 לפנה"ס.

 

העיר קארימה מפסגת ג'בל ברקל

סודן

העיר קארימה, הניצבת למרגלותיו של ההר ג'בל ברקל, מורכבת ממבנים נמוכים ובינהם ניצבים המסגדים הגבוהים. מנקודת מבט גבוהה שכזו, חשיבותו של נהר הנילוס מתגלה - הנהר, פשוטו כמשמעו, צובע את אדמת המדבר הלוהטת בירוק, ומספק לתושבים מזון, פרנסה וחיים.

 

קברי שייח עתיקים בקארימה

סודן

כמו בערים מוסלמיות רבות, ניתן לראות בחלקים מסויימים בעיר מבנים עתיקים אשר משמשים כקברים למכובדי הקהילה. מבני הכיפה אינם זרים גם לעיניים ישראליות, שכן ניתן לראות מבנים דומים להם גם בשטחי ישראל.

 

קברי כוורת במדבר

סודן

המבנים הגבוהים, המגיעים לגובה של כ-10 מטרים, ניצבים באמצע המדבר. שמם של הקברים, קברי כוורת, ניתן להם בשל צורתם המזכירה כוורת דבורים טבעית. כאשר רואים את צילומי הקברים האלה לצד צילומי הקברים האיסלאמיים, ניתן לראות בבירור כי המבנים האיסלאמיים, החדשים יותר, הושפעו במידה רבה מקברים אלה.

 

דונקולה העתיקה

סודן

העיר דונקולה הייתה עיר גדולה וחשובה במיוחד בתקופת ימי הביניים. עיר זו היוותה מרכז מסחרי ממנה יצאו שיירות סחר רבות אל הממלכות השכנות. העיר נבנתה במקור כמבצר, אך סביב אותו מבצר התפתחה לה העיר השלמה.

 

הבהלה לזהב

סודן

לפני מספר שנים נמצא באזור זה גוש זהב טבעי במשקל 24 קראט, ומאז לקתה המדינה המדברית בבהלה לזהב, הדומה לזו של ארצות הברית בימי המערב הפרוע. צעירים רבים נוטשים את משפחתם ויוצאים אל ערים ארעיות במדבר, במטרה להתעשר במהירות.

 

סועדים במסעדה מקומית

סודן

המטבח הסודני הוא מגוון במיוחד ומושפע מהתרבויות הרבות החיות ואשר חיו באזור, מהשבטים האפריקאיים, דרך סוחרים תימנים והודים ועד לשליטים עות'מאניים. המטבח הסודני כולל נזידים רבים ובדרום הארץ גם מנות דגים הן פופולריות.

קפטן מעבורת ממתין לנוסעים

סודן

את נהר הנילוס נוהגים התושבים והתיירים לחצות במעבורות - ספינות ישנות ורעועות בהן נוהגים אנשים עם הסמכה חלקית בלבד. על מעבורות אלה נוהגים לאכול לפעמים בשר תנינים, עליו הם מספרים כי יש לו ריח דגים, אך טעם של בשר בקר.

 

רציף ציורי בפורט סודן

סודן

פורט סודן, השוכנת לחופי הים האדום, היא עיר הנמל הגדולה ביותר בסודן. העיר הוקמה על ידי האימפריה הבריטית כתחנה האחרונה במסילת הרכבת. ספינות עמוסות סחורה יצאו מעיר זו והגיעו לאזורים שונים באימפריה הבריטית.

 

מסגד חאטמיה בעיר קאסאלה

סודן

העיר קסאלה מהווה מרכז אמונה לזרם הסופי. מסגד חאטמיה, המצוי למרגלות ההר, הוא מסגד עתיק, נטוש בחלקו, אשר משמש חלק מהותי במיוחד מזרם זה.

 

לוחם בז'ה מדגים את יכולותיו

סודן

עם הבז'ה הוא קבוצה אתנית המצוייה בסודן, אריתריאה, מצרים ומדבר סהרה. עם זה נותן כבוד רב לאבותיו, שהיו לוחמים גם הם. אחד המאפיינים הבולטים ביותר של אנשי הבז'ה הוא תספורת האפרו, הקרויה בפיהם טיפא.

 

מתאבקי נובה מתכוננים לקרב

סודן

אחד מענפי הספורט הפופולריים באזור זה הוא היאבקות נובה, היאבקות שמקורה בשבטים אשר חיו באזור נוביה. במסגרת קרבות אלה נערכות תחרויות בהן המתמודדים מנסים להטיח זה את זה ברצפה, או תחרויות לחימה עם מקלות, המבוססות על צורת הלחימה עם כידונים.

 

מקור: נאור חביב
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו