print header

מכתשי המטאוריטים הגדולים בעולם

אולי זה המדע שהתפתח וגילה כמה עצמים נעים בכל רגע נתון בחלל, ואולי אלה הם סרטי האסונות של הוליווד אשר יצרו חשש בקרב המין האנושי מפני פגיעת מטאוריט שישמיד את כדור הארץ. אך למעשה פגיעות מטאוריטים התרחשו בעבר בקני מידה גדולים מאוד, וכמו שאנו יכולים לראות, כדור הארץ שרד. כאן תראו את פגיעות המטאוריטים הגדולות בהיסטוריה, אשר עיצבו את הנוף של כדור הארץ כפי שאנו מכירים אותו היום.

סלייט איילנד - קנדה
מטאוריט שהכה בכדור הארץ ונחת בצפונה של יבשת צפון אמריקה, יצר מכתש בקוטר של 32 ק"מ. הפגיעה התרחשה באגם סופריור, הגדול ביותר בעולם, מה שגרם להיווצרות ארכיפלג גדול ממדים. הסביבה הטבעית שנוצרה שגשגה וכיום זהו פארק לאומי בו חיים בעלי חיים שונים, בין היתר עדר איילי הצפון הגדול ביותר.

מכתשי הפגיעה הגודלים בעולם
 

 

מכתש קרסוול - קנדה
על פי ההערכות, מכתש זה שקוטרו 39 ק"מ, נוצר מפגיעת מטאוריט שהתרחשה לפני 10-115 מיליון שנה. הוא נמצא במדינת ססקצ'ואן והוא הרביעי בגודלו בקנדה. כפי שניתן לראות, רק מלמעלה אפשר להבין את היקפו.

מכתשי הפגיעה הגודלים בעולם
 

 

מכתש מיולניר - נורווגיה
על קרקע ים ברנץ שלחופי נורווגיה שוכן לו מכתש בעל קוטר של 40 ק"מ. ההערכה היא כי מטאוריט שפגע מתישהו לפני 2.6 עד 142 מיליון שנה, הוא שיצר אותו. המכתש מכונה על שם הפטיש של האל הנורדי ת'ור, המעיד על עוצמת הפגיעה.

מכתשי הפגיעה הגודלים בעולם
 

 

מכתש ארגוהינה - ברזיל
מכתש הפגיעה השני בגודלו בדרום אמריקה וייתכן אף כי הוא העתיק ביותר ביבשת. גם כאן הערכות ההיווצרות נמצאות בטווח שנים רחב, בין 3.25 ל-244.4 מיליון שנה. המכתש הזה היה דינמי, שכן הפגיעה הראשונית היתה רק בקוטר של 24 ק"מ ובעומק של 2.4 ק"מ. אולם תהליכים גיאולוגיים הביאו לשקיעתו והרחבתו עם השנים.

מכתשי הפגיעה הגודלים בעולם
 

 

מכתש סיינט מרטין - קנדה
מכתש זה נמצא במדינת מניטובה שבקנדה, והוא בקוטר של 40 ק"מ. הערכות הגיל שלו הן סביב 32-220 מיליון שנה. ישנה סברה הטוענת כי יצירת המכתש הזה התרחשה בעיצומו של מטר מטאורים גדול.

מכתשי הפגיעה הגודלים בעולם
 

 

אגם קרקול - טג'יקיסטן
קוטר המכתש שנוצר כתוצאה מפגיעת מטאוריט לפני 5-25 מיליון שנה, הוא 52 ק"מ. המכתש הפך לנקודת ניקוז של מים, או במילים אחרות, אגם. שמו בעבר היה אגם ויקטוריה והוא מכונה גם האגם השחור. האגם שוכן בהרי פאמיר בפארק הלאומי טג'יק.

מכתשי הפגיעה הגודלים בעולם
 

 

טבעת סיליאן - שוודיה
מכתש הפגיעה הפרהיסטורי הזה הוא בן 377 מיליון שנה ונוצר מהתנגשות אדירה של מטאוריט בכדור הארץ. מכתש זה הוא הגדול ביותר הידוע ביבשת אירופה. חלק ניכר מהמכתש מכוסה במי אגם סיליאן ועוד שלושה אגמים קטנים יותר שלידו.

מכתשי הפגיעה הגודלים בעולם
 

 

ביברהד (ראש הבונה) - מונטנה, ארה"ב
עם קוטר של 60 ק"מ, זהו אחד ממכתשי הפגיעה הגדולים ביותר בעולם, שגילו מוערך בכ-600 מיליון שנה. המכתש נקרא על שם אתר ששוכן בשטחו, ובו נתגלו לראשונה סימני הפגיעה.

מכתשי הפגיעה הגודלים בעולם
 

 

אגם טאי - סין
לא רחוק מהעיר שנגחאי נמצא אגם זה, אשר נוצר על ידי מטאוריט שפגע בכדור הארץ ופער בור בקרקע בקוטר של 68.5 ק"מ. כיום האגם הוא אתר תיירות פופלרי אשר מרכז סביבו גם פעילות מסחרית כמו תעשיית קנקני תה ענפה.

מכתשי הפגיעה הגודלים בעולם
 

 

מכתש מורקוונג - דרום אפריקה
המכתש הזה פגע בדרומה של היבשת השחורה נוצר לפני 800 אלף עד 145 מיליון שנה. המטאוריט פער בור בקוטר 70 ק"מ באזור שהיום הוא מדבר קלהרי, סמוך לגבול בין דרום אפריקה ובוטסוואנה. בשל התנאים המדבריים, צורתו נשמרה בצורה יוצאת דופן עד היום.

מכתשי הפגיעה הגודלים בעולם
 

 

מכתש מפרץ צ'ספיק - ארה"ב
המטאוריט שפגע לפני 35 מיליון שנה בכדור הארץ, יצר מכתש בדיוק על רצועת החוף המזרחי של יבשת צפון אמריקה, כשחלקו ביבשה וחלקו בים. ההערכה היא כי קוטר הפגיעה הראשוני היה 40 ק"מ, אך כיום ניתן להבחין בקוטר של 85 ק"מ. עומק המכתש הוא קרוב לעומקו של הגרנד קניון.

מכתשי הפגיעה הגודלים בעולם
 

 

מכתש אקרמן - אוסטרליה
מכתש פגיעה זה נשחק ברובו, אך עדויות לקיומו פזורות סביבו כעדות אילמת. ממצאים גיאולוגיים נדירים כמו גבישי קוורץ שנחשפו ללחץ אדיר ושברי סלע שאפשר למצוא רק בפגיעות מטאוריטים ובאתרי פיצוצים גרעיניים תת-קרקעיים, הם אלה שמרמזים על קיומו של המכתש, שקוטרו המקורי היה בין 85 ל-90 ק"מ.

מכתשי הפגיעה הגודלים בעולם
 

 

מכתש פופיגאי - רוסיה
מכתש הפגיעה השביעי בגודלו בעולם, הנמצא בשטח סיביר. קוטרו 100 ק"מ והוא נחשב לאתר מורשת גאולוגי על ידי רשות אונסק"ו של האו"ם. הרוסים שחפרו באזור גילו מרבצי יהלומים עצומים, שעל פי הערכתם יכולים לספק את הדרישות הגלובליות ל-3,000 השנים הקרובות. אולם קשיי הכרייה באזור יכולים להפוך את המרבצים ללא רווחיים.

מכתשי הפגיעה הגודלים בעולם
 

 

מכתש מניקוגאן - קנדה
מכתש פגיעה זה שממוקם בקוויבק הוא בין העתיקים ביותר בעולם והוא בן 213-215 מיליון שנה. הוא מתפאר בתואר המכתש הגדול ביותר בעולם הנראה לעין על פני השטח. המכתש מורכב משתי טבעות, הפנימית בקוטר 70 ק"מ והחיצונית בקוטר 100 ק"מ. הטבעת הפנימית תחומה כיום באגם שהוא למעשה מאגר מים גדול. זהו מכתש הפגיעה השישי בגודלו בעולם.

מכתשי הפגיעה הגודלים בעולם
 

 

מכתש וודלי - אוסטרליה
גם מכתש זה אינו חשוף לפני הקרקע וקוטרו מוערך בכ-120 ק"מ. הוא התגלה רק בשנת 2000 לאחר שצוות מדענים מצא רמזים לקיומו של מכתש במערב אוסטרליה. אחת הנקודות המעניינות לגביו היא שפגיעתו, לפני 364-8 מיליון שנה, אירעה במקביל למיני-הכחדה שמחקה 40% ממיני בעלי החיים. לכן קיימת הערכה שייתכן ואירוע פגיעה מרובה הוא הגורם להכחדת המינים, כשהמטאוריט של מכתש וודלי הוא אחד האשמים.

מכתשי הפגיעה הגודלים בעולם

מכתש צ'יקשולוב - מקסיקו
מכתש זה הממוקם בחצי האי יוקטן במרכז אמריקה מגיע לקוטר של 180 ק"מ ופגיעתו לפני 65 מיליון שנה מקושרת להכחדה של 80% מכלל היצורים בעולם, ביניהם הדינוזאורים.

מכתשי הפגיעה הגודלים בעולם
 

 

אגן סדברי - קנדה
זהו מכתש הפגיעה השני בגודלו בעולם, עם קוטר אדיר של 250 ק"מ לאחר הפגיעה. קוטר המטאוריט שפגע לפני כ-1.849 מיליארד שנים, היה בין 10 ל-15 ק"מ והוא טס דרך האטמוספירה במהירות של 20-60 ק"מ לשנייה. עוצמת הפגיעה היתה שוות ערך לכמה מיליארדים של פצצות אטום מהסוג שהוטלו על הירושימה, עם טמפרטורה שנסקה ל-6,000 מעלות. שברי סלעים מההתנגשות נמצאו במרחק של 800 ק"מ מנקודת הפגיעה (חשבו על סלע שעף מאילת עד טורקיה בערך). לפגיעה לא היתה השפעה משמעותית על כדור הארץ, כיוון שדייריו היו בעיקר חיידקים באותה תקופה.

מכתשי הפגיעה הגודלים בעולם
 

 

כיפת פרדפורט
המכתש הממוקם בדרום אפריקה שבר כמה שיאים עולמיים: ראשית, הוא מכתש הפגיעה הגדול ביותר בעולם, 380 ק"מ קוטר. שנית, ההערכה היא שהמטאוריט שיצר אותו היה הגדול ביותר שאי פעם חדר לאטמוספירה של כדור הארץ ונע במהירות של 20 ק"מ לשנייה. בעת האירוע השתחררה כמות האנרגיה הרבה ביותר בתולדות כדור הארץ וסלעים בנפח אדיר של 70 ק"מ מעוקב התאדו כלא היו בעת הפגיעה. המכתש הוא בן מעל ל-2 מיליארד שנים ועקב תהליכי שחיקה שרידיו אינם נראים בבירור. בשנת 2005 הוכר המכתש כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

מכתשי הפגיעה הגודלים בעולם
 
מקור: נטלי שוורצבר
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו