print header

10 השכונות המסוכנות בעולם!

להיות עובד סוציאלי זה מקצוע תובעני מאוד, אבל יש כמה מקומות בעולם בהם זה פשוט בלתי אפשרי ואף גובל בסכנת חיים; שכונות שלמות בהן התושבים חיים לצד כנופיות אלימות וסוחרי סמים, במרכזם של קונפליקטים דתיים וללא תשתיות ראויות והזדמנויות לצאת ממעגל העוני והפשע. הנה 10 השכונות המסוכנות בעולם.

 

10. דורה, בגדד, עירק
10 שכונות הפשע המסוכנות בעולם!

דורה הפכה מכוורת של טרור לזירה של אלימות עדתית אינטנסיבית. בעקבות פלישת האמריקאים למדינה בשנת 2003, השכונה הפכה בסיס לכנופיות אלקעידה ולאתר  קרבות בין חיילים למורדים. בשנים האחרונות נוספה חזית עימות חדשה בין הדתות.

משנת 2006, הרדיקלים הסונים החלו בנסיונות רבים ל"טיהור אתני" של השכונה מהאוכלוסיה הנוצרית. בשנת 2007 הם הכריזו על 'פתווה' (פסק הלכה) שאילצה את כל הנוצרים להתאסלם או לעזוב את האיזור, ולא הם יסתכנו במוות. עשרות נוצרים נלקחו כבני ערובה ולפחות אדם אחד נורה. ההערכה היא שיותר ממחצית הקהילה הנוצרית של המחוז נמלטה.

כמרים נוצרים שפועלים בדורה תיארו מדיניות של אלימות והפחדה יומיומית נגד חסידיהם, כולל יריות, מכתבי אזהרה וחטיפות. אחד הכמרים העריך כי רק 6 מתוך 1300 בני קהילתו נשארו בשכונה.

ב-31 באוקטובר 2010, המחוז סבל מהתקפה של טרוריסטים. במהלך מיסת יום ראשון בערב, מורדים פלשו לכנסייה הנוצרית Our Lady of Salvation וטבחו ב-41 מתפללים ו-12 שוטרים שניסו להציל את בני הערובה. בחודש נובמבר של אותה השנה, סדרה של מטעני צד במחוז הנוצרי גרמה למותם של 5 בני אדם ופציעתם של 20.

 
9. Chamelecón, סן פדרו סולה, הונדורס
10 שכונות הפשע המסוכנות בעולם!

סן פדרו סולה היא עיר מוכת סמים, פשיעה ושיעורי הרצח מהגבוהים בעולם, אך לאחרונה הבעיות החברתיות הפכו בולטות יותר, בשל סוחרי סמים מקסיקניים שהגדילו את ערוצי ההפצה. ההערכה היא כי 80% מהסחר בקוקאין שמתרחש מדרום לאמריקה הצפונית, עובר דרך שכונת Chamelecón שבעיר.

אם לא די בתופעת הסמים והכנופיות האלימות, הרי שבשכונה אין תשתיות מפותחות של מים וביוב, ורבים מתושבי השכונה גרים בצריפים ארעיים. קבוצות לאומיות רבות, כמו למשל כנופיית Mara Salvatrucha שולטות בשכונה והשוטרים פוחדים להתקרב.

ב-23 בדצמבר 2004 הפרבר זכה לתשומת לב מההתקשורת העולמית כאשר 28 בני אדם נרצחו ו-28 נפגעו על ידי הכנופיה. הטבח, למרבה האירוניה, בוצע כמחאה על חידושו של עונש המוות בהונדורס.

 
8. Petare, קראקס, ונצואלה
10 שכונות הפשע המסוכנות בעולם!

קראקס היא עיר הבירה של ונצואלה, אך גם מטרופולין קטלני הסובל משלטון של כנופיות פשע מאורגן ויש בו את שיעורי הרצח מהגבוהים בעולם. שוד מזוין, חטיפות ורציחות מתבצעים שם על בסיס יומיומי הודות לשיטור דל, שחיתות ושפע של נשק בלתי חוקי. ההערכה היא כי בכל יום נהרגים בשכונה בין 3 ל-4 אנשים.

שכונת Petare ידועה כאחד האזורים האלימים ביותר בעיר. זוהי שכונת עוני שנבנתה במקור כצריפונים לעובדי הכביש העירוני, אך מהר מאוד היא הפכה נחלתם של פולשים שהקימו בה התנחלויות זמניות. נכון להיום, האזור הוא ביתם של כ-2 מליון אנשים וסובל משימוש נפוץ בסמים, מחסור במתקנים ותשתיות ראויות וצפיפות איומה. לתושבים רבים אין גישה למים נקיים ומחסה ראוי והבעיות החברתיות רק הולכות וגדלות.

 
7. מזרח סנט לואיס, אילנוי, ארה"ב
10 שכונות הפשע המסוכנות בעולם!

על פי ה-FBI, במזרח סנט לואיס יש את שיעור הפשיעה הגבוה ביותר באמריקה. שילוב של מוניטין מסוכן זה ומחסור במקומות עבודה, גרמו לחלק נכבד מהאוכלוסיה הותיקה לנטוש את האיזור בשנות ה-70 של המאה ה-20. כיום, רק 27,000 תושבים מתגוררים בעיר שמנתה בשנות ה-50 יותר מ-82,000 אנשים.

נוסף לבעיות החברתיות של העיר והאוכלוסיה המצטמצמת, מזרח סנט לואיס נאלצת להתמודד גם עם מפעלי תעשייה שהולכים ונסגרים ושלטון מקומי שנמצא בחובות. העירייה הרסה בניינים שעמדו ריקים, ואלה הפכו למקומות פורענות עבור מועדני חשפנות, תחנות משאיות ועסקים שחורים. הבעיות מוחמרות על ידי מתחים גזעניים וכוחות משטרה דלים. מי שאירחה בשנות ה-50 את סצנת הג'אז של זמרים מצליחים כמו מיילס דיוויס, אייק וטינה טרנר, הפכה לשכונת רפאים הנשלטת על ידי פשיעה ואלימות.

 
6. Iztapalapa, מקסיקו סיטי, מקסיקו
10 שכונות הפשע המסוכנות בעולם!

למקסיקו סיטי יש מוניטין מוצדק כמקום שאינו בטוח עבור נשים. בשנת 1999 אונס והתעללות במשפחה היו הגורמים החיצוניים שהובילו לרוב מקרי התחלואה והמוות בעיר. אפילו המשטרה הייתה מעורבת בעבירות מין. אחת מהתקריות המזעזעות ביותר אירעה בשנת 2006 כאשר נשים מפגינות נעצרו והתוקפו מינית על ידי השוטרים.

במחוז Iztapalapa יש את שיעורי הפשיעה הגבוהים בעיר והשיעור הגבוה ביותר של אלימות נגד נשים, עם כמעט 200 מקרי אונס ו-5000 מקרים של אלימות במשפחה, כך על פי דיווח שהתקבל בשנת 2010 בלבד. מלבד פשעים מקומיים, השכונה סובלת גם מבעיות הקשורות לכנופיות, סחר בסמים ותשתית רעועה של מים נקיים.

כמו בשכונות אלימות רבות אחרות, כוחות המשטרה המקומיים מושחתים ונטולי ציוד מספק, מה שמותיר את הקהילה ללא הגנה נגד העבריינים ברחוב.

 
5. Spanish Town, Jamaica
10 שכונות הפשע המסוכנות בעולם!

סטטיסטית, שכונת Spanish town היא המקום האלים ביותר בג'מייקה. בשנת 2010 נרשמו יותר מ-138 מקרי רצח בקרב קהילה המונה קצת יותר מ-160,000 תושבים. רוב מקרי הרצח קשורים למלחמת כנופיות, ובשל העוני הרב באיזור, הפשע הוא לעיתים קרובות הדרך היחידה בה גברים צעירים יכולים להתפרנס. בנוסף לזה, נשק בלתי חוקי נפוץ ברחובות וילדים בני 11 נושאים רובים. שתי קבוצות הפשע הידועות לשמצה בשכונה הן: Clanzmen ו-One Order Gang

 
4. סיודד בוליבר, בוגוטה, קולומביה
10 שכונות הפשע המסוכנות בעולם!

סיודד בוליבר הוא גטו צפוף בפאתי בוגוטה, המיושב בעיקר על ידי מהגרים כפריים. מאחר שרוב התושבים עניים מכדי להרשות לעצמם לרכוש בתים, הם בונים אותם בעצמם עם כל האמצעים שנמצאים בהישג ידם.

מחסור בתשתית ראויה יוצר תנאים חברתיים גרועים וקשה לתושבים למצוא תחבורה אל מחוץ לשכונה כדי לעבוד בשכר. התנאים של שכונת העוני מובילים לעיתים קרובות לטרור של כנופיות, אלימות ועבירות אחרות. הגורם המוביל למוות בין הגילאים 15 ל-66 הוא תקיפה ומקרי הרצח הקשים בשכונה מיקמו אותה במקום הרביעי ברשימת השכונות המסוכנות בעולם. כל למשל, בשנת 2005 נרשמו 386 מקרי רצח בשכונה. ברוב הפעמים האזרחים מגוייסים לקבוצות החמושים והמורדים.

 
3. לה פרלה, סן חואן, פורטו ריקו
10 שכונות הפשע המסוכנות בעולם!

העיר סן חואן נחשבת לאחד מאזורי הפשיעה המסוכנים ביותר בפורטו ריקו ושכונת לה פרלה בראשה. זוהי שכונת עוני צפופה ששימשה כבית מטבחיים במאה ה-19 ומאוחר יותר הפכה לביתם של פועלים, חקלאים ופולשים.

הטענה העיקרית היא שהממשלה הזניחה את האזור בתקווה שהרוחות ישקטו לבד, אך מדיניות זו הפכה לחרב פיפיות ושכונת העוני המוזנחת הצמיחה זרועות והפכה למוקד של פשיעה ואלימות. האזור מתואר כ"בזאר סמים קמעונאי" ותעשיית הסמים של לה פרלה היא עסק המגלגל מליונים. מחצית ממקרי הרצח בשכונה הם תוצאה של מלחמת כוחות הקשורה לסמים.

 
2. Nyanga, קייפטאון, דרום אפריקה
10 שכונות הפשע המסוכנות בעולם!

קייפטאון היא לא רק אחת משלוש ערי הבירה של דרום אפריקה, אלא גם בירת הפשיעה של המדינה. בכל זמון נתון, כך מאמינים, מסתובבות כ-120 כנופיות פשע בעיר ושיעור מקרי הרצח הממוצע הוא 46.15 לכל 100,000 תושבים.

Nyanga זה אחד המקומות המסוכנים ביותר בעיר. מאפריל 2011 ועד מרץ 2012 נרשמו 233 מקרי רצח, 1,046 תקיפות חמורות וקרוב ל-2000 עבירות הקשורות לסמים. יתר על כן, כמעט כל קטגוריה של פשע אלים, נמצאת שם במגמה עלייה.

שיעור הפשיעה הגבוה הוא תולדה של שימוש גבוה באלכוהול ושיעורי נשירה גבוהים. בעיות אלה הוחרפו עוד יותר בשל עלייה בשיעור האבטלה המגיע לכ-70%.

 
1. סיטה סוליי, פורט או-פרינס, האיטי
10 שכונות הפשע המסוכנות בעולם!

פורט או-פרינס, בירת האיטי, רצופה בשורה של מקרי פשע אלימים, במיוחד בתקופה שלאחר רעידת האדמה של 2010 שהחריבה את האזור. אך מכל אזורי המצוקה הידועים לשמצה, שכונת סיטה סוליי בצפון, זו אחת משכונות העוני הגדולות ביותר בחצי הכדור המערבי ועל פי האו"ם, המסוכנת ביותר.

סיטה סוליי סובלת מאבטלה מאסיבית, מערכת ביוב פרימיטיבית, הפסקות חשמל תכופות ובעיה מתמשכת של כנופיות אלימות. העוני הוא קיצוני ותושבים רבים נאלצים לגנוב כדי לשרוד. המצב כל כך ירוד שמה שנחשב למעדן מקומי הוא עוגת בוץ - ביסקוויט שעשוי מחימר ושמן בישול.

הבעיות הלכו והתעצמו כשרבים מהפושעים האלימים ברחו מהכלא בזמן רעידת האדמה המדוברת ועובדי הסיוע הרימו ידיים והותירו את תושבי סיטה סוליי לדאוג לעצמם. נוכח שיעורי הפשיעה הגוברת, גם המשטרה נותרה חסרת אונים והציעה למקומיים "לקחת את העניינים לידיים שלהם".

 
מקור: אהוד וקסלר
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.