print header

מכתב לוהט לשר האוצר!

לכבוד:

פרופסור יובל שטייניץ

שר האוצר

קריית הממשלה

י ר ו ש ל י ם

שר נכבד,

הנדון: מעשה נבלה!

אופנה חדשה הגיעה לעיר: תופעת "הטייקון המסכן". עד כה, ראינו אותם מסתודדים, מתייעצים ומתנשקים עם רבנים ומתחככים ללא הרף עמכם, אנשי השלטון הנהנים להתחכך עם המתעשרים החדשים, עתירי ההון. שלטון והון אוהבים זה את זה!

היום, מתגלה לנו 'הטייקון המסכן' במערומיו. אין מריחים עוד את ה'אפטרשייב' היקר אלא את הריח החמצמץ של החוצפה: מתגלה לנו, שאת הונו לא הביא מבית אבא, אלא לווה מהציבור: מהבנקים, המתפרנסים מהשירות שהם נותנים לציבור, או מקרנות הפנסיה ומקופות הגמל שלנו. והנה, בשעת מצוקה, 'הטייקון המסכן' אינו פונה עוד לרנטגנים ולפינטואים למיניהם, הנוהגים להשיא לו עצות, אלא פונה במבט בכייני לציבור ומייבב על כי אינו מסוגל להחזיר את חובותיו. מדובר, אמנם,  ב'חוב קטן' - 400 מליון שקל, נדמה לי.

אבל אל תטעו, לא "הטייקון המסכן" חייב את הכסף, אלא חברה שבשליטתו, שלוותה את הכסף מהציבור. הוא עצמו, לא ניזקק לרחמינו. הוא עשיר מופלג: הוא קנה לפני שנה קרקע  בכפר שמריהו בחמישים מליון שקל ובהווה הוא עומד להקים עליה וילה קטנה בשטח בנוי של דונם ומאה שבעים ושניים מ''ר! זכותו החוקית ושיבוסם לו – אולם מה בקשר למוסר??

כך מתגלים לנו, היום, הטייקונים החדשים במערומיהם: הם אינם מתביישים להציג בפרהסיה את חגורת 'הקִילֶע' שלהם. זו לא הפעם הראשונה: זו הפעם השלישית שטייקון פונה לציבור: "בקשה, עיזרו לי!" המוסף הכלכלי ''מארקר'' של עתון 'הארץ', יוצא היום בכותרת: "אזהרה: מחלה מדבקת". העיתון צודק!  

"הטייקונים המסכנים" עלולים לקרב עלינו את המפולת שאמריקה הביאה על עצמה בגלל מתעשרים חדשים, מופקרים.

התופעה הזו - להתגלח על הזקן שלנו במקום לגלח את הזקן שלהם, היא התראה חמורה לציבור! הללו מתעצלים להכניס את ידם המעודנת לכיסם העמוק, המלא בממון, ולהחזיר לציבור מהונם הפרטי. אמת, נכון. החוק עומד לצידם. אבל מה בעניין המוסר?!

בענייני המוסר ציבורי, מוטל על הציבור להדריך אותם כיצד יש לנהוג! צריך להסביר לטייקונים כי הציבור יכול להציב גבולות להתנהגותם המחוצפת: דין גביע של קוטג' יכול לחול על הלוואה של 400 מליון שקל, שלא מחזירים לציבור! אם הציבור יחליט, הוא יהיה מסוגל לייבש את נכסיהם של 'טייקונים מסכנים' ועיין ערך - איום הציבור על 'תנובה'.

ואתה, שר נכבד, אתה הרגולטור של המדינה! היכן אתה בתמונה המזעזעת הזו??

הינך יושב לך בניחותא על פיסגת האולימפוס, נח ומתבלט בעצלות של אי-עשייה. נהגת בחוסר אחריות משווע, במשך שנה תמימה, ולא עשית מאומה להגבלת ההתעשרות, ללא גבול, של הטייקונים ושל מנכ''לי החברות שלהם.

הינך האשם בעיבוי השכבה החדשה של המתעשרים החדשים. בך יש להטיל את האשם בפער הנורא ההולך ומתרחב בקרב הציבור של עשירים מופלגים מזה, ועניים שאינם יכולים לפרנס את ילדיהם מזה. שכבת הביניים הולכת ומצטמקת. ואילו אתה הצטיינת רק במינוי וועדות עקרות.

הינך יכול ללמוד פרק מאנגליה. ממשלתה של מדינה זו, גילתה אחריות בשעת מבחן: בתום מלחמת העולם השנייה, האוצר הבריטי הטיל, 'מס יתר' בשיעור 95% על ההכנסות הגבוהות של המתעשרים החדשים. אמנם, 'טייקונים' אנגלים רבים נטשו את אנגליה ומצאו מזור במקלטי מס, אולם אל פחד. לטייקונים שלנו – איש אינו מחכה בחו''ל. להם אין לאן ללכת: אף מדינה על פני כדור הארץ לא תעניק להם את סדיני המשי והסאטן, שהם רגילים לקבל ממך בישראל.

עכשיו אין זה בלבד, מבחנם של ה'טייקונים המסכנים' . זהו אף מבחנך שלך!

בכבוד רב,
עו"ד גדעון רוזנבלום

 

- לכלל הציבור, באמצעות האינטרנט -

מקור: עו"ד גדעון רוזנבלום
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.