print header

10 קונצרטים סוחפים של התזמורות הטובות ביותר בעולם

למרות שישראל מדינה קטנה, יש לנו תזמורת פילהרמונית עם מוניטין גבוה, והיא סיפקה לנו לאורך השנים שורה של קונצרטים נפלאים. אך עם כל הכבוד לנגנים ולמוזיקאים המוכשרים שלנו, יש עוד הרבה תזמורות נחשבות מאוד ברחבי העולם שממלאות אולמות באופן קבוע ומבצעות את היצירות של המלחינים הגדולים והאהובים בהיסטוריה. כדי שתוכלו גם אתם ליהנות מכל העושר התרבותי הזה, אספנו עבורכם 10 קונצרטים של כמה מהתזמורות הטובות ביותר בעולם, כפי שנבחרו על ידי אנשי מגזין המוזיקה של ה-BBC. תמצאו כאן מופעים נוסטלגיים וקלאסיים, שיתופי פעולה עם כמה נגנים ושמות שאולי יהיו לכם מוכרים, ובעיקר הרבה מאוד מוזיקה נהדרת שפשוט תענוג לשמוע.

 

1. תזמורת רדיו בוואריה - סימפוניה מספר 3 של בטהובן

תזמורת גרמנית זו נוסדה בשנת 1949 ובעיני רבים היא נחשבת לטובה ביותר בעולם, למרות גילה הצעיר באופן יחסי. מנצחים ומלחינים כגון מאריס יאנסונס הלטבי, קולין דייוויס האנגלי ורפאל קובליק הצ'כי, דחפו אותה לקדמת במת עולם המוזיקה הקלאסית בשנים האחרונות, ואפילו בעשורים שכבר חלפו מזמן, מנצחים כמו ליאונרד ברנשטיין זיהו את איכותה ושיתפו איתה פעולה פעמים רבות. בקונצרט הבא חברי התזמורת מנגנים את הסימפוניה ה-3 של בטהובן, שנחשבת בעיני מומחי מוזיקה רבים לסימפוניה הגדולה בכל הזמנים.

2. התזמורת הסימפונית של שיקגו - הסימפוניה החמישית של מאהלר

תזמורת זו זכתה להכרה והצלחה לא רק בארה"ב אלא בכל העולם, בעיקר בזכות השנים בהן עמד בראשה המנצח המוערך גאורג שולטי. התזמורת הוקמה ב-1891 והקליטה לאורך השנים יותר מ-900 תקליטים, שהעניקו לה שורה ארוכה של פרסים, בהם גם חברות בהיכל התהילה של פרסי הגראמי. בקונצרט הבא שנערך בטוקיו בשנת 1986, המנצח גאורג שולטי בכבודו ובעצמו ייקח אתכם למסע דרך מנעד הרגשות הרחב שמעוררת אחת מהסימפוניות הפופולריות ביותר של המלחין האוסטרי גוסטב מאהלר.

3. התזמורת הפילהרמונית הצ'כית - הסימפוניה ה-5 של צ'ייקובסקי

בשמה הקודם תזמורת זו נקראה תזמורת האופרה הלאומית של פראג. היא קיבלה את שמה החדש בשנת 1896 והפכה מאז לתזמורת המובילה במדינה ולאחת מהידועות ביותר באירופה. מומחי המוזיקה של ה-BBC מציינים שזו תזמורת שידועה במיוחד בשל הצליל הייחודי של מחלקת כלי הנשיפה מעץ שלה, שמשחקת תפקיד ראשי ביצירות רבות שנבחרות למופעים באולם רודולפינום, לא רחוק מגשר קארל הידוע. הסימפוניה ה-5 של צ'ייקובסקי שנבחרה לקונצרט שלפניכם, היא מיצירותיו החשובות והידועות של המלחין הרוסי הזה, שבוצעה לראשונה בשנת 1888.

4. תזמורת פסטיבל בודפשט - הסימפוניה ה-9 של אנטון ברוקנר

עוד מתמודדת אירופית על תואר התזמורת הטובה בעולם מגיעה אלינו מהונגריה, היא החלה לפעול ב-1983, וכבר ב-2003 זכתה למעמד של מוסד לאומי. חברי התזמורת שאובים "מהעילית של הנגנים הצעירים בהונגריה", כפי שניסח זאת עיתון ה"טיימס" האנגלי, ולכן לא פעם תשמעו במופעים שלה דברים מפתיעים שאיש לא מצפה להם. מאז הקמתה, עומד בראש התזמורת הזו המנצח והמלחין היהודי-הונגרי איוואן פישר, שגם עומד בראש בביצוע הבא ליצירה האחרונה שהלחין אנטון ברוקנר האוסטרי.

5. התזמורת הסימפונית של לונדון - סימפוניה מספר 41 של מוצרט

היא לא הוותיקה וגם לא הקלאסית ביותר בממלכה המאוחדת, אך אין ספק בכך שהסימפונית של לונדון היא בלתי שגרתית וגם אחת מהמוערכות ביותר בעולם. מומחי מוזיקה מעידים על כך שבנגינתה יש מידה רבה של רוח נעורים מרוממת שתזמורות אחרות מתקשות לשחזר, וניתן לצפות במופעים שלה באולם ברביקן שסמוך למוזיאון לונדון. בקונצרט הבא תשמעו את הגרסה של התזמורת הזו ליצירה האחרונה שכתב מוצרט, שחלקים ממנה סביר להניח ששמעתם לא פעם בעבר וכלל לא הייתם מודעים לכך.

6. תזמורת קליבלנד - סימפוניה מספר 2 של שומאן

למרות שהיא לא הוקמה באחת מהערים הגדולות בארה"ב, תזמורת זו הפכה לאורך השנים לאחת מה-5 הכי מוערכות בה, וגם בעולם כולו. היא הוקמה בשנת 1918, ומבין "חמש התזמורות הגדולות" באמריקה, היא נחשבת לאירופאית ביותר. היא מופיעה ברחבי ארה"ב והעולם, ואף הייתה אמורה להגיע לישראל, אך ביטלה את הגעתה בעקבות אירועי חרבות ברזל. בקונצרט הבא התזמורת מבצעת יצירה של המלחין הגרמני רוברט שומאן שיש לה מבנה ומאפיינים חריגים, אך זה מה שהופך את המוזיקה הזו ליפה כל כך.
7. הפילהרמונית של ברלין עם הכנר יצחק פרלמן - קונצ'רטו לכינור של בטהובן
הרכב זה נוסד בשנת 1862 וקיבל את שמו הנוכחי ב-1882. זמן קצר לאחר מכן הצטרף הנס פון בילוב, מחשובי המנצחים בהיסטוריה, ושמה של התזמורת החל לעלות יותר ויותר כטובה בעולם. בשנת 2002 מונה המנצח סיימון ראטל לעמוד בראשה, אך רק לאחר שלפי דרישתו התזמורת הפכה למוסד ציבורי בניהול שיתופי, שבידו הכוח לקבל החלטות אמנותיות ופיננסיות משלו. בקונצרט הבא הם מארחים כנר שמוכר לחובבי המוזיקה בישראל, היהודי-אמריקאי יצחק פרלמן, שזכה באין ספור פרסים לרבות הגראמי היוקרתי. 
8. הפילהרמונית של ניו יורק - אמריקאי בפריז של ג'ורג' גרשווין
לא מפתיע כלל שלעיר מפורסמת ותוססת כניו יורק יש את אחת מהתזמורות הטובות בעולם, ואפילו בקרב המומחים האנגלים יש מי שמדרג אותה כטובה יותר מזו של לונדון או מוסדות אירופאים אחרים. היא נוסדה בשנת 1842 ונחשבת לוותיקה ביותר בתזמורות אמריקה. בין המנהלים המוזיקליים הבולטים של התזמורת ניתן למנות את המלחין גוסטב מאהלר, זובין מהטה שעמד גם בראש הפילהרמונית הישראלית ואת ליאונרד ברנשטיין, שגם עומד בראשה בקונצרט נהדר שיחזיר אתכם לשנת 1976.
9. התזמורת הסימפונית NHK עם הכנר לאונידיס קבקוס - קונצ'רטו לכינור של ברהמס
גם לאסיה יש מקום של כבוד ברשימת התזמורות הטובות בעולם, והוא שמור לפי אנשי ה-BBC להרכב שהוקם על ידי תאגיד השידור הציבורי של יפן ובסיסו בטוקיו. התזמורת, שתחגוג ב-2026 מאה שנים להקמתה, היא הראשונה מסוגה ביפן, וכיום עומד בראשה המנצח האיטלקי פאביו לואיזי. בקונצרט שלפניכם הם מארחים את הכנר היווני לאונידיס קבקוס, בשיתוף פעולה נפלא של ביצוע לאחת מהיצירות הקלאסית הידועות ביותר שאי פעם נכתבו לכינור.
10. תזמורת הקונצרטחבאו המלכותית - סימפוניה מספר 35 של מוצרט
אנחנו מסיימים באמסטרדם שבהולנד, ביתה של התזמורת המוכרת ביותר במדינה ובאירופה כולה. קבוצת כלי הקשת "הקטיפתית" שלה, הצליל ה"זהוב" של כלי הנשיפה ממתכת והגוון המוזיקלי של כלי הנשיפה מעץ, המתואר לפעמים כ"הולנדי טיפוסי", כל אלה מקנים לה מקום בצמרת התזמורות בעולם. בנוסף, קרוב לאלף ההקלטות שהתזמורת ביצעה תורמות לא מעט למוניטין שלה. בקונצרט הבא התזמורת מבצעת יצירה של מוצרט משנת 1783, שזכתה להצלחה רבה כשהושמעה לראשונה וממשיכה לענג מאזינים עד היום. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.