print header

מוזיאונים יפים ברחבי העולם

העולם גדוש במוזיאונים שאוצרים בתוכם את היצירות האומנותיות הגדולות ביותר שהמקום מסוגל להציע. אך אם חשבתם שהיצירתיות מקבלת ביטוי רק בציורים, בתמונות או בפסלים המרשימים שבין כותלי המוזיאון - טעות בידיכם! מוזיאונים רבים ברחבי העולם לא הסכימו להסתפק רק בתצוגה מרשימה כלפי פנים, ושכרו את שירותיהם של אדריכלים מוכשרים שהפכו את המבנה עצמו ליצירת אומנות שתשאיר אתכם פעורי פה. ממבנה מפואר שעוצב בהשראת שלד של לוויתן ועד כזה שמדמה את גלי הים - הכירו את 11 המוזיאונים המיוחדים ביותר מסביב לעולם, המתהדרים באדריכלות מרשימה ויצירתית שלא מביישת את פניני האנושות שהם נושאים בתוכם. 

1. מוזיאון האסטרונומיה של שנגחאי, סין

מוזיאונים יפים ברחבי העולם: מוזיאון האסטרונומיה של שנגחאי, סין
האתר המרשים הזה שהוקם בלב שנגחאי הסואנת נחשב למוזיאון האסטרונומיה הגדול ביותר בעולם. המאפיינים הבולטים שלו הם הזוויות המרשימות של המבנה והיעדר הקווים הישרים, שבעיני האדריכל שבנה אותו, משקפים את המסלול והגאומטריה של העצמים המצויים בחלל החיצון. אנשים שיבקרו במוזיאון המרשים הזה ייהנו מתצוגות קבועות וזמניות בנושא חלל ואסטרונומיה. כמו כן, ניתן למצוא בתוכו טלסקופ עצום בגובה של כ-24 מטרים המשקיף לשמים ומצפה כוכבים, ומתקיימים כאן גם מחנות לימוד לבני נוער בנושא החלל. 

2. מרכז היידר אלייב בבאקו, אזרבייג'אן

מוזיאונים יפים ברחבי העולם: מרכז היידר אלייב, אזרבייג'אן
המוזיאון היפה בבאקו שנפתח בשנת 2012 ועוצב על ידי האדריכלית זאהה חדיד, זכה שנתיים לאחר להקמתו בתואר "המוזיאון המעוצב של השנה". המבנה הייחודי הזה - הנקרא כולו על שם נשיא אזרבייג'אן לשעבר ומאופיין בעקמומיות ייחודית המשקפת את גלי הים - הפך למעשה את חדיד לאדריכלית הראשונה בעולם שמבנה בתכנונה זוכה בתואר הנחשק. במקום תוכלו למצוא אולם כנסים, גלריה גדולה ומוזיאון מגוון ועשיר המספר את ההיסטוריה של אזרבייג'אן ומורשתו של הנשיא היידר אלייב.  

3. עיר האומנות והמדע, ולנסיה, ספרד

מוזיאונים יפים ברחבי העולם: עיר האומנות והמדע, ספרד
כשמדברים על אדריכלות יצירתית ומורכבת, הדוגמה של עיר האומנות והמדע בוולנסיה היא ככל הנראה הטובה ביותר. צורתו הייחודית של המבנה הזה היא למעשה הדמיה של שלד לווייתן, שעוצב בגאוניות על ידי צמד האדריכלים סנטיאגו קלטרווה ופליקס קנדלה. המוזיאון כולו מוקדש לתחומי המדע, הטכנולוגיה והסביבה, ומתבסס על רעיון האינטראקטיביות - למידה דרך מגע והתנסות.

4. מוזיאון המחר, ריו דה ז'ניירו ברזיל

מוזיאונים יפים ברחבי העולם: מוזיאון המחר, ברזיל
יצירה נוספת ומרשימה לא פחות של סנטיאגו קלטרווה היא המוזיאון המופלא הזה בריו דה ז'ניירו, שאת ההשראה לעיצובו קיבל מצורתם של פרחים ממשפחת הברומליים - שהם אטרקציה גדולה שמושכת רבים לגן הבוטני בעיר. המוזיאון המדעי הזה סוקר במוצגיו את האתגרים שאיתם האנושות מתמודדת בהווה, וגם את ההזדמנויות הצפונות לכולנו בעתיד. 

5. המוזיאון לאומנות אסלאמית, דוחה, קטאר

מוזיאונים יפים ברחבי העולם: המוזיאון לאומנות אסלאמית, קטאר
בשנת 2008 נפתח המוזיאון הזה בעיר דוחה, והוא אוצר בין כתליו ממצאים ארכיאולוגיים המתוארכים ל-1400 שנים מוקדם יותר מימינו. הפריטים בתצוגות בו כוללים עבודות מתכת, קרמיקה, תכשיטים, פריטי עץ, בדים, זכוכית וכתבי יד. המבנה הפשוט אך היפה הזה עוצב בהשראת מסגד אבן טולון בקהיר, ויסודותיו שוכנים על תל מבודד מתוך מטרה להדגיש את פשטותו. 

6. גלריית האומנות של אלברטה, אדמונטון, קנדה

מוזיאונים יפים ברחבי העולם: גלריית האומנות באלברטה, קנדה
המבנה היפהפה הזה, בעל העיטורים המרשימים והעצומים מפלדת אל-חלד, נועד לדמות את האורות המיוחדים של הזוהר הצפוני - שבהם ניתן לחזות גם מפרובינציית אלברטה בקנדה, שם הוא ממוקם בעיר אדמונטון. הגלריה שבתוכו מאגדת עבודות רבות כגון פסלים, ציורים ותמונות, מעשה ידיהם של האומנים המקומיים, שיוצרו לאחר שנת 1950. 

7. המוזיאון לאומנות במילווקי, ויסקונסין, ארצות הברית

מוזיאונים יפים ברחבי העולם: המוזיאון לאומנות במילווקי, ויסקונסין, ארצות הברית
שורשיו של המוזיאון הוותיק הזה הם במאה ה-19, והוא אוצר בתוכו כ-30,000 יצירות אומנות. החלק שאתם רואים בתמונה הוא האזור החדש שנבנה בשנת 2001 ועוצב על ידי האדריכל סנטיאגו קלטרווה. על ראש הבניין המפואר הזה ניצבות זוג כנפיים גדולות, שמשנות את מיקומן בהתאם לשעה שביום, כדי לספק צל למבקרים. במוזיאון ישנו מנעד אומנותי רחב המתפרש על פני תקופות זמן ארוכות, וכולל בתוכו יצירות עתיקות ומודרניות.

8. מוזיאון ניטרוי לאמנות עכשווית, ברזיל

מוזיאונים יפים ברחבי העולם: מוזיאון ניטרוי לאמנות עכשווית, ברזיל
המבנה המיוחד הזה בעל הצורה העתידנית והמעניינת הזו הוא מוזיאון נוסף ומרשים שנמצא בברזיל, בעיר ניטרוי. צורתו הייחודית הוגדרה במילותיו של האדריכל שעיצב ותכנן אותו, אוסקר נימאייר, כ"פרח שגדל בין הסלעים". חלק גדול מהיצירות האומנותיות שבמקום (כ-1,200) הוענקו למוזיאון על ידי אספן האמנות ז'ואאו סאטמיני, ורובן הן של אמנים ברזיליים שפעלו משנות ה-50' ועד שנות ה-90' המוקדמות.

9. מוזיאון ארוואן, מחוז סמוט פרקן, תאילנד

מוזיאונים יפים ברחבי העולם: מוזיאון ארוואן, תאילנד
המוזיאון הזעיר הזה שנמצא במחוז סמוט פרקן הסמוך לבנגקוק ונחנך בשנת 2003, ידוע בעיקר בשל פסל הפיל בעל שלושת הראשים המוצב בראשו. הפסל החריג הזה עשוי כולו מברונזה, ומשקלו הוא כ-250 טון, ולמעשה, חלק מהמוזיאון נמצא ממש בתוכו. בקומה התחתונה ישנה גלריה המציגה יצירות אומנותיות הכוללות אגרטלים סיניים מתקופת שושלת מינג וצ'ינג, יצירות קרמיקה מאירופה ופסלים של בודהה. 

10. מוזיאון העתיד בדובאי, איחוד האמירויות

מוזיאונים יפים ברחבי העולם: מוזיאון העתיד בדובאי, איחוד האמירויות
מוקד משיכה נוסף שצפוי להיפתח בעיר דובאי בשנה הקרובה, הוא המוזיאון המדהים שבתמונה, שנמצא כ-7 דקות נסיעה בלבד מציון דרך שנחשב לאחד המפורסמים בעולם - גורד השחקים בורג' ח'ליפה. המבנה המרשים ובעל צורת הטבעת מתנשא לגובה של כ-77 מטרים, ומעוטר בקליגרפיה ערבית יפה שאינה מהווה רק קישוט, אלא היא למעשה פואמה שנכתבה על ידי האמיר של דובאי וראש ממשלת איחוד האמירויות, השיח' מוחמד אאל מכתום. השאיפה התמידית של המדינה הנוצצת ביותר במפרץ לקדמה, הביאה אותה לחנוך מוזיאון בנושא טכנולוגיה ועתיד, שיכלול בתוכו המצאות ייחודיות שעתידות לשנות את פני האנושות. 

11. מוזיאון העיצוב בחולון, ישראל

מוזיאונים יפים ברחבי העולם: מוזיאון העיצוב בחולון, ישראל
אחרון חביב הוא הנציג שלנו ברשימה - הגאווה הישראלית! מוזיאון העיצוב בחולון הוא הראשון בישראל שהוקדש לתחום אומנות העיצוב. המבנה המפואר הזה הוא פרי יצירתו של האדריכל המוכשר רון ארד, והוא מאופיין במעטפת מרשימה של 5 רצועות פלדה המונחות בצורה אופקית, וצובעות את הבניין בצבעי אש מטריפים. העיצוב הפנימי של המוזיאון מבטא את ההיפך הגמור, ומאופיין בחדרים פשוטים דמויי קופסה, שבהם מוצגות תערוכות עיצוב של אמנים ישראלים משנת 1930 ועד ימינו. כמו כן, המוזיאון בחולון הוא גם בית לתצוגות אופנה בנושאים משתנים. 

מקור התמונות: BoredPanda, אילנה שקולניק

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.