print header

10 בנייני האר נובו היפים בעולם

לפני יותר מ-110 שנים, בין סיום המאה ה-19 לעשור הראשון של המאה ה-20, התחוללה באירופה מהפכה אומנתיות: זרם אומנותי חדש עלה לגדולה, האר נובו. אנשי הרוח, היוצרים והאומנים שלקחו חלק בתנועה הזו האמינו שדברים כמו יופי, אמנות ועיצוב לא צריכים להיות מוגבלים למוזיאונים בלבד אלא להתקיים בחיי היומיום של כולנו. לזרם הזה היו הרבה פנים ומשמעויות, אך הוא השאיר חותם מיוחד ומרשים במיוחד בעולם האדריכלות. הארכיטקטים המובילים של אותה התקופה - גאודי הספרדי, ויקטור הורטה הבלגי, והקטור גימאר הצרפתי, צ'ארלס רני מקינטוש הסקוטי ועוד- יצרו ברחבי אירופה מבנים בהשראת הזרם החדש, שהתפתח סביב מוטיבים של מרכיבים מן החי, הצומח ועולם האדם והאישה. עד היום עומדים ברחבי ערים שונות בעולם, וכמובן בעיקר באירופה, בנייני אר נבו מרהיבים ש-10 מהם מככבים ברשימה הבאה. אם אתם חובבי אדריכלות, אנחנו ממליצים לכם מאוד לבקר בהם...

1. בניין הזצסיון, וינה, אוסטריה

מבני האר נובו היפים בעולם: בניין הזצסיון

בואו נתחיל עם העובדה שבניין הזצסיון הווינאי נוצר על ידי אדריכל אר נובו עבור אומני אר נובו; תנועת הזצסיון נוסדה על ידי יוצרים ומעצבים אוסטרים שביקשו לייסד זרם אומנותי חדש ומהפכני, והעלו על נס את הסיסמה: "לכל עידן האמנות שלו, ולאמנות את חירותה". האמרה הזו נחרטה על הבניין שעיצב עבור התנועה האדריכל יוזף מריה אולבריץ' והוקם בשנת 1898. הבניין שימש כחלל תצוגה עבור אמנים בינלאומיים שהגיעו לווינה, והיה למעשה הגלריה הראשונה בעיר לאומנות מודרנית. אחת התערוכות המפורסמות ביותר שנערכה בבניין הזצסיון הוקדשה ללודוויג ואן בטהובן והתקיימה לפני כ-100 שנה – ב-1902. עד היום הבניין הלבן הקובייתי הזה, עם הכיפה הזהובה הפרחונית שלו, עומד גאה במרכז בירתה של אוסטריה ומייצג את זרם הזצסיון – שהוא למעשה הגרסה האוסטרית לאר נובו.

מבני האר נובו היפים בעולם: בניין הזצסיון

2. קאזה באליו, ברצלונה, ספרד

מבני האר נובו היפים בעולם: קאזה באליו

את האדריכל הספרדי אנטוניו גאודי אין צורך להציג יותר מדי. מדובר באחד מן הארכיטקטים המפורסמים של המאה ה-20 וכל מי מכם שאי פעם ביקר בברצלונה – העיר שבה חי ופעל גאודי – לבטח כבר יצא לראות מיצירותיו האדריכליות, בראשן כנסיית הסגרדה פמיליה, שהייתה פרויקט חייו. הקאזה באליו הוא אחד מן הפרויקטים המוקדמים יותר של גאודי, ורבים מאמינים כי הוא מהווה דוגמה מושלמת לארכיטקטורת אר נובו. אמנם גאודי לא היה מעורב בהקמת המבנה עצמו בשנת 1875, אך כשאדם בשם ז'וזפ באלייו אי קאסנובס רכש אותו וביקש לבצע בו שינויים – הוא פנה אל האדריכל הקטלאני המפורסם, שעיצב אותו מחדש בסגנון המודרניסטה (האר נובו המקומי) בין השנים 1904-1906. העיצוב של גאודי הושפע ממוטיבים תנ"כיים רבים, כמו גם מסיפור אגדה מקומי בשם "סיינט ג'ורג' והדרקון".

מבני האר נובו היפים בעולם: קאזה באליו

3. בית העירייה של פראג, צ'כיה

מבני האר נובו היפים בעולם: בית העירייה של פראג

פראג היא עיר שבה תוכלו לאתר הרבה מבני אר נובו – כשאחד המרשימים ביותר שבהם הוא בית העירייה, שממוקם ברובע ההיסטורי של העיר, בסמוך למגדל אבק השריפה. המבנה המפואר הזה כולל כיפת זכוכית, פסיפס שנקרא "מחווה לפראג" שנוצר על ידי האמן קרל שפילה ועוד שלל פסלים ועיטורים הפזורים לכל אורכו ורוחבו של הבניין, בחזיתו ובחלקו הפנימי – כמו גם בתוך אולם קונצרטים חגיגי המצוי בתוך המקום. בית העירייה של הבירה הצ'כית נבנה בשנת 1905 ותוכנן על ידי האדריכלים אוסוולד פוליבקה ואנטונין בלשנק, והוא החליף את מבנה בית המשפט המלכותי שעמד במקום לפני כן.

מבני האר נובו היפים בעולם: בית העירייה של פראג

4. המוזיאון לאומנות שימושית, בודפשט, הונגריה

מבני האר נובו היפים בעולם: המוזיאון לאומנות שימושית בבודפשט

גם בבירה ההונגרית יש לנו דוגמאות מצוינת לאדריכלות אר נובו נפלאה, עם כי פה היא קצת שונה ממה שניתן לראות במדינות אירופה האחרות. כאן בהונגריה סגנון האדריכלות הזה מתמקד יותר בפולקלור המקומי ובמרכיבים היסטוריים מאשר במוטיבים הטבעיים של המבנה בלבד. מבין שלל מבני האר נובו שניתן למצוא כאן בולט במיוחד המוזיאון לאומנות שימושית, שנבנה בשנת 1986 ותוכנן על ידי האדריכלים אדן לכנר וגיולה פרטוש. הכוונה בעיצוב שלהם הייתה לאחד בין מוטיבים מזרחיים ורכיבים נאו גותיים. דוגמה לכך תוכלו לראות בגג הירוק-זהוב של המוזיאון, שהוא ללא ספק נקודת המרכז של המבנה כולו; הוא מורכב מאריחים הונגריים מיוחדים שנוצצים בשמש ומשווים לכל המקום מראה מיוחד במינו.

מבני האר נובו היפים בעולם: המוזיאון לאומנות שימושית בבודפשט

5. בית הכימרות, קייב, אוקראינה

מבני האר נובו היפים בעולם: בית הכימרות

באוקראינה אין הרבה דוגמאות למבני אר נובו – לכן אין פלא שבית הכימרות מושך אליו תיירים רבים, על אף שיש מקומיים המכנים אותו מרושע או קודר. המבנה הזה ממוקם בין רחוב בנקובה וכיכר איבן פרנקו בקייב, והוא פרי תכנונו של האדריכל ולדילסב הורודצקי, שהיה אחראי על בנייתו בין השנים 1901-1903. העיצוב הא-סימטרי והכאוטי של בית הכימרות כולל מספר רב של פסלי חיות, גרגוילים ורכיבים גרוטסקיים אחרים – הן בחזית הבניין והן בתוכו. בין היתר משמש היום בית הכימרות כמקום מגורים לנשיא אוקראינה, כאתר לקיום טקסים רשמיים ועבור אירוח דיפלומטים.

מבני האר נובו היפים בעולם: בית הכימרות בקייב

6. אליזייב אמפוריום, סנט פטרסבורג, רוסיה

מבני האר נובו היפים בעולם: אליזייב אמפוריום

מרכז קניות ובידור מפואר כמו אליזייב אמפוריום אנחנו סבורים שטרם ראיתם! הוא ממוקם במרכז סנט פטרסבורג ונחשב לאחד הדוגמאות המשובחות ביותר לאומנות אר נבו ברוסיה. האליזייב אמפוריום הוקם בשנת 1902 עבור האחים אליזייב – צמד סוחרים אמידים במיוחד - הוא עוצב על ידי האדריכל גבריאל ברנובסקי. בשנת 1917, עם המהפכה הרוסית, הבניין הופקע מבעלות פרטית והולאם לטובת המדינה שהפכה לבעליו; המקום הוסב לחנות גדולה שנודעה בשם "גסטרונום מספר 1". רק במהלך שנות ה-90', אחרי התפרקות ברית המועצות, חזר האליזייב אמפוריום לבעלות פרטית – וכיום הוא מתחם מסחר ובידור הכולל גם קומת אוכל מפורסמת עם מגוון רחב.

מבני האר נובו היפים בעולם: אליזייב אמפוריום

​7. רחוב אלברטה, ריגה, לטביה

מבני האר נובו היפים בעולם: בניין ברחוב אלברטה בריגה

קראתם נכון  – לא מבנה אחד מסוים אלא רחוב לטבי שלם מהווה דוגמה מצוינת ומרהיבה לאדריכלות אר נובו. נכון שתיירים רבים לא ממש "סופרים" את ריגה כיעד לצפות בו באומנות קלאסית – אבל תתפלאו לשמוע שלמעשה יש בה את הריכוז הגבוה ביותר של עיצובי אדריכלות אר נובו בעולם. ההערכה היא שכשליש מבני העיר מעוצבים בצורה הזו! המקום הטוב ביותר לצפות בעושר הנפלא הזה הוא ברחוב אלברטה שבמרכז העיר – שם אולי לא תמצאו מבנים מקושטים לעייפה כמו דוגמאות אחרות ברשימה, אבל בכל זאת יהיה לכם הרבה מאוד אר נובו לבחון וליהנות ממנו פה.

מבני האר נובו היפים בעולם: בניין ברחוב אלברטה בריגה

8. בית מיוליקה, וינה, אוסטריה

מבני האר נובו היפים בעולם: בית מיוליקה בווינה

המבנה המעוטר והמרהיב הזה הוא פרי יצירתו של האדריכל האוסטרי אוטו וגנר – שיצר כמה וכמה בנייני אר נובו בעיר. הוא נבנה ב-1898 וכפי שאתם יכולים לראות חזיתו מכוסה באריחי קרמיקה קטנים שנודעו גם בשם מיוליקה – ומכאן למעשה נולד שמו. החזית של בית המיוליקה מעוטרת כולה במוטיבים פרחוניים מלבלבים - שהם מאפיין מפתח באומנות האר נובו - כמו גם בקישוטי מתכת שונים. הבניין ממוקם ברובע ההיסטורי של העיר, בסמוך לנאשמרקט – השוק החיצוני הססגוני של וינה.

מבני האר נובו היפים בעולם: בית מיולוקה בווינה

9. בניין סינגר הקטן, ניו יורק, ארה"ב

מבני האר נובו היפים בעולם: בניין סינגר הקטן בניו יורק

נצא לרגע מגבולות אירופה ונלך מערבה – אל ניו יורק ואל אחת הדוגמאות היחידות בארה"ב לאדריכלות אר נובו קלאסית ומרשימה שאי אפשר לראות הרבה בעיר גורדי השחקים הזו. בדרך כלל כשאומרים בניין סינגר מתכוונים למגדל גבוה שהיה קיים בעיר בין 1902-1968, אך אנחנו מתכוונים פה לאחד אחר – כזה שבדרך כלל מכונה "הקטן" אך ייחודיותו גדולה. הוא נבנה בשכונת הסוהו של ניו יורק בשנים 1902-1904 עבור חברת הבניה סינגר, ותוכנן על ידי האדריכל אנסט פלאג. עיטורי המתכת המעוצבים והחזית מעוטרת הזכוכית והטרה קוטה של הבניין יוצרים מעין קיר שהוא "חלון ראווה" מרשים.

מבני האר נובו היפים בעולם: בניין סינגר הקטן בניו יורק

10. בית הכנסת היובל, פראג, צ'כיה

מבני האר נובו היפים בעולם: בית הכנסת היובל בפראג

את הבניין האחרון ברשימה שלנו אולי לא הייתם מצפים למצוא ברשימת מבני האר נובו היפים בעולם – אך מתברר שגם בית כנסת אפשר לעצב בצורה כזו שתחדש, תפתיע ובהחלט תהיה מספיק יוצאת דופן כדי לציין אותה ברשימה כזו. המקום הזה הוקם ב-1906, ביוזמתה של "האגודה לבניית בית כנסת חדש" ובתכנונו של הארכיטקט היהודי-אוסטרי הנודע וילהלם שטיאסני; הוא נקרא בשמו לציון חצי יובל (25 שנים) להכתרתו של פרנץ יוזף הראשון, קיסר אוסטריה. מכיוון שהוא עומד ברחוב ירושלים שבבירה הצ'כית – הוא זכה גם לשם בית הכנסת ירושלים. הבניין הססגוני והיפה הזה משלב בין מוטיבים מסגנון האר נובו והאדריכלות הנאו-מורית, וזהו ללא ספק אחד מהיכלי התפילה הכי נאים למראה שראינו ופנינת תכנון אמיתית.

מבני האר נובו היפים בעולם: בית הכנסת היובל פראג

מקור התמונות: ChristianSchd, Thomas Ledl, Andrew Nash, Michela Simoncini, Luca Florio, Jorge Franganillo, reddit (1) (2) (3), Varius, anna schwelung, Pedro J Pacheco, Олійник Богдан, Florstein, Лушова Евгения, Beyond My Ken (1) (2), Zairon, Dan

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.