print header

15 עובדות מעניינות ומפתיעות על ארה"ב

  בעידן המודרני יש כמה מעצמות שייזכרו לעד כאימפריות של התקופה הנוכחית, גם בעוד אלפי שנים אם לא יישארו כך עד אז. אחת מהן והבולטת מביניהן היא ללא ספק ארצות הברית, שנוסדה על ידי 13 מושבות שהכריזו על עצמאותן ב-1776. יום העצמאות של ארה"ב נערך ב-4 ליולי, אף על פי שההכרזה עצמה נעשה בתאריך אחר, וזה רק פרט מידע קטן אחד שאולי יעניין אתכם על האימפריה האמריקאית. לפניכם עוד 15 עובדות מפתיעות ומעניינות על ארה"ב שהחלטנו לשתף איתכם לכבוד יום העצמאות ה-244 שלה.
 

1. לדגל האמריקאי יש 27 גרסאות שונות

עובדות על ארצות הברית: דגל ארה"ב
בדגל האמריקאי הראשון היו רק 13 פסים ו-13 כוכבים מסודרים במעגל. המספר 13 ייצג את כמות המושבות שנכללו בהכרזת העצמאות מבריטניה. מאז ועד היום היו בסך הכל 27 גרסאות שונות לדגל, כשבכל גרסה חדשה התווספו כוכבים בסידורים שונים לציון המדינות החדשות שנוסדו. היום הדגל האמריקאי מציג 50 כוכבים שמייצגים את 50 המדינות של ארה"ב.

2. וושינגטון לא תמיד הייתה בירת ארה"ב

עובדות על ארצות הברית: הבית הלבן
לא רבים יודעים שרק בשנת 1800 וושינגטון הפכה להיות בירת ארה"ב הרשמית. לפני כן, משנת 1785 עד שנת 1790, הייתה זו העיר ניו יורק ששירתה כבירת האומה, ועוד לפניה, בין השנים 1790-1800, הייתה פילדלפיה הבירה הזמנית עד שסיימו להקים את וושינגטון.

3. בקנטקי יש יותר בורבון מאשר אנשים

עובדות על ארצות הברית: חביות בורבון
במדינת קנטקי שבארה"ב מייצרים 96% מכל הבורבון שמיוצר בעולם, ובעקבות הדרישה הגבוהה למשקה שצובר יותר ויותר פופולריות עם השנים, מאוחסנים בה בכל רגע נתון כ-4.7 מיליון חביות מלאות. הדבר המפתיע הוא שכמות החביות הזו עוקפת את כמות התושבים במדינה, שהיא כ-4.3 מיליון. 

4. לארה"ב אין שפה רשמית

עובדות על ארצות הברית: אותיות ה-ABC בתפזורת
בעוד שבכל רחביה מדברים אנגלית, ברמה הפדרלית אין חוק שמורה עליה כשפה הרשמית של ארה"ב. עם זאת, 31 מדינות ברחביה הכריזו על אנגלית כשפה הרשמית בהן, אך אחרות הן באופן רשמי דו-לשוניות. לדוגמה, בניו מקסיקו השפות הרשמיות הן אנגלית וספרדית, בעוד שבלואיזיאנה אלו הן אנגלית וצרפתית, ובהוואי הן אנגלית והוואית. 

5. פסל החירות ניתן לארה"ב במתנה והוא בכלל לא בניו יורק

עובדות על ארצות הברית: פסל החירות
אמנם הוא נחשב לאחד הסמלים המובהקים של ארה"ב בכלל וניו יורק בפרט, אך פסל החירות לא נבנה בארה"ב, ולמעשה ניתן לפדרציה במתנה מצרפת לציון 100 שנות חברות. השלדה של הפסל עוצבה על ידי המהנדס הצרפתי, גוסטב אייפל, שעיצב גם את מגדל אייפל הידוע. פרט טריוויה נוסף בנוגע לפסל החירות הוא שהפסל כלל לא נמצא בשטח העיר ניו יורק, אלא בשטחה של ניו ג'רזי.

6. שמה הקודם של ניו יורק היה ניו אמסטרדם

עובדות על ארצות הברית: קו הרקיע של ניו יורק
עוד כשהגיעו אליה מתיישבים מהולנד, הוחלט לקרוא לניו יורק "ניו אמסטרדם", ורק מאוחר יותר במאה ה-17 שינו את שמה האנגלים שכבשו אותה. השם "ניו יורק" בא להעניק כבוד לדוכס יורק שעזר בכיבושה.

7. נשיאות היא העבודה המסוכנת ביותר בארה"ב

עובדות על ארצות הברית: ראשי הנשיאים בהר רשמור
אם חושבים על זה מבחינה סטטיסטית, העבודה המסוכנת ביותר בארה"ב היא לכהן כנשיא האומה. מבין 44 האנשים ששירתו בתפקיד זה 4 נרצחו (אברהם לינקולן, ג'ון פ. קנדי, ג'יימס א. גרפילד וויליאם מקינלי), בעוד ש-4 אחרים מתו מנסיבות טבעיות (ויליאם הנרי הריסון, זכרי טיילור, וורן הרדינג ופרנקלין דלנו רוזבלט). מדובר ב-18%, כלומר כמעט 1 מכל 5 נשיאים מת בעת מילוי תפקידו.

8. יום העצמאות הוא בכלל לא ה-4 ביולי

עובדות על ארצות הברית: דגל ארה"ב וזיקוק
אמנם מציינים את התאריך הזה בארה"ב לחגיגות יום העצמאות, אך למעשה יום העצמאות האמיתי היה ב-2 ביולי, שזה היום שבו הקונגרס הצביעה לשחרר את ארה"ב משליטת הכתר הבריטי. ה-4 ביולי הוא היום שבו ג'ון הנקוק הטביע את החתימה הראשונה בהכרזת העצמאות כדי להפיץ את הבשורה.

9. הנשיא לינקולן הקים את השירות החשאי ביום הירצחו

עובדות על ארצות הברית: פסל אברהם לינקולן
אברהם לינקולן נרצח ב-14 באפריל, 1865, ושעות ספורות לפני שזה קרה הוא חתם על החקיקה להקים שירות חשאי. עם זאת, גם אם היה שירות חשאי עוד לפני כן, הוא ככל הנראה לא היה מציל את לינקולן מההתנקשות, שכן תפקידו דאז היה להילחם בזיוף מטבעות ושטרות. רק בשנת 1901 השירות החשאי החל לתפקד גם כגוף שמגן על חיי הנשיא.

10. רוסיה מכרה לארה"ב את אלסקה בתמורה לפרוטות

עובדות על ארצות הברית: אלסקה
אלסקה היא המדינה הגדולה ביותר בארה"ב, והיא נמכרה לפדרציה בשנת 1867 על ידי רוסיה בעבור 7.2 מיליון דולר, שזה בערך חצי סנט לדונם. מאז ועד היום ארה"ב החזירה את ההשקעה הזו ביותר מפי 100.

11. באלסקה יש עיירה שחיה תרתי משמע תחת קורת גג אחת

עובדות על ארצות הברית: וויטיאר אלסקה
בעיירה שנקראת וויטיאר ושנמצאת באלסקה חיים רק 220 תושבים, והם כולם מתגוררים בבניין אחד. יש בעיירה 7 חברי עירייה ומחלקת משטרה, כשלפעמים שוכרים בה שוטרים מערים שכנות בעונות תיירותיות, כמו גם כבאים מתנדבים במקרה של שריפה. משרד מחלקת המשטרה הוא בסך הכל חדר אחד בלבד שממוקם בקומה הראשונה של הבניין, ואין שם מקום לתאי מעצר או חדרי חקירות.

12. ישנה עיירה בארה"ב עם תושב אחד בלבד

עובדות על ארצות הברית: שלט בדרך למונווי נברסקה
במונווי שבנברסקה גרה תושבת אחת בלבד בת 84, והיא ראש העיר, הספרנית והברמנית בבר היחידי שבעיירה. שמה הוא אלזי איילר, היא משלמת מיסים לעצמה, והשכן הקרוב ביותר אליה גר במרחק 64 ק"מ ממנה.

13. רוב שטרות 100 הדולר לא נמצאים בארה"ב

עובדות על ארצות הברית: שטר מאה דולר
מתברר ששטרות 100 דולר הם מבין מוצרי היצוא העיקריים של ארה"ב, כשההשערות הן ששני שליש משטרות ה-100 דולר שקיימים בעולם נמצאים מחוץ לגבולותיה. למה זה כך? בעיקר מכיוון שמשתמשים בהן לרכישות בשוק השחור ולעסקאות לא חוקיות, אך רבות מהן נמצאות גם בקופות חיסכון של מדינות כמו קפריסין ויוון למשל.

14. בארה"ב אפשר להשיג רישיון לציד חדי קרן

עובדות על ארצות הברית: צללית של חד קרן
אף על פי שהם לא באמת קיימים, או לפחות איש אינו הצליח למצוא אותם עד היום, במישיגן אפשר לקבל רישיון לציד חדי קרן. "ציידי חדי הקרן" הוא ארגון שהוקם בשנת 1971 על ידי גאון יחסי ציבור בשם וו.ט. רייב, שאת שירותיו שכרה האוניברסיטה המדינית של לייק סופיריור כדי לפרסם את עצמה. אכן הידיעה על כך שניתן להוציא בה רישיון לציד חדי קרן הגיעה לחדשות ולכותרות, וכיום עדיין אפשר להוציא שם רישיון לציד חוקי שכזה.

15. בפנסילבניה יש עיירה שעולה באש כבר במשך כמה עשורים

עובדות על ארצות הברית: חור בכביש שעולה ממנו עשן
עיירת הרפאים סנטרליה עולה באש כבר במשך יותר מ-55 שנה. מסוף המאה ה-19 ועד שנות ה-60 היא הייתה עיר כרייה משגשגת, אולם שריפה שהתחילה בשנת 1962 באחת המכרות החלה להתפשט מתחת לאדמה דרך מנהרות הכרייה, ומאז ועד היום עוד לא הצליחו לכבות אותה. עם הזמן אוכלוסיית העיר הידלדלה, עד שכיום כבר לא חי בה אדם. 
מקור התמונות: Jessica SpenglerAlex ProimosDouglas Muth

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.