print header

אוסף של 15 תמונות מתוך מאגר "תמונות היום" של ויקיפדיה

 את האנציקלופדיה המקוונת הגדולה בעולם – ויקיפדיה – כנראה שאין צורך להציג לכם; כמעט כולם מכירים כיום את האתר הענק הזה, על מיליוני ערכיו השונים, הנכתבים ונערכים על ידי המשתמשים עצמם, בלא פחות מ-301 שפות מדוברות בעולם. אך דעו לכם שמדובר לא רק במאגר ידע כתוב ענקי הפתוח באופן חופשי לכולם, אלא גם במאגר תמונות ותצלומים לא קטן בכלל – בוויקיפדיה מקובצות יחדיו לא פחות מ-2.5 מיליון תמונות לשימוש חופשי, מה שהופך אותו לנכס גם עבור אלו המחפשים להכיר את עולמנו באמצעות התבוננות. בכל יום ביומו מוצגת בעמוד הראשי של ויקיפדיה "תמונת היום", שאותה בחרו עורכי האתר, ואנחנו קיבצנו לפניכם 15 מן התמונות המיוחדות שהופיעו במסגרת פינה נחמדה זו בזמן האחרון, הבאות מתחומים שונים כמו היסטוריה וטבע, אבל לא רק. אנו מקווים שהתמונות הללו, והסיפורים העומדים מאחוריהן, יעניקו לכם השראה וילמדו אתכם דברים חדשים.

לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

 

1. בבית הכנסת החורבה שברובע היהודי בירושלים, מציינים המתפללים את ליל הושענא רבה בהקפות המסורתיות המתקיימות בין כותלי בית הכנסת.

תמונות נבחרות מתוך פינת תמונות היום בוויקיפדיה: מתפללים בבית הכנסת החורבה בירושלים מבצעים את הקפות הושענא רבה

2. בעל החיים הייחודי ניבתן, החי במימיו הקרים של האוקיינוס הארקטי, הוא אחד מן הטורפים הגדולים בעולם, כשלפניו רק שני זנים של פילי ים. בתמונה הזאת נתפס הניבתן ארוך השיניים על קרחון בלב ים ברינג שבאלסקה.

תמונות נבחרות מתוך פינת תמונות היום בוויקיפדיה: ניבתן בים ברינג שבאלסקה

3. ב-19 ביולי 2013 נכנסה הגשושית קאסיני לתוך הצל של כוכב הלכת שבתאי, וצילמה אותו יחד עם מערכת טבעותיו וירחיו. גם כוכב הלכת שלנו, יחד עם נוגה ומאדים, נראים כנקודות זעירות בתצלום יפיפה זה, שזכה לשם "היום בו כדור הארץ חייך".

תמונות נבחרות מתוך פינת תמונות היום בוויקיפדיה: תמונה של כוכב שבתאי הידועה בשם "היום בו כדור הארץ חייך"

4. השופר הוא כלי נשיפה עתיק יומין, וביהדות יש לו כמה תפקידים חשובים, כשאחד מהם הוא "פתיחת שערי שמים" במועדים מיוחדים כמו ראש השנה, יום הכיפורים והימים הנוראים. בתמונה זו ניתן לראות יהודי תימני בלבוש מסורתי תוקע בשופר בשנות ה-30 של המאה ה-20.

תמונות נבחרות מתוך פינת תמונות היום בוויקיפדיה: יהודי תימני תוקע בשופר

5. מאז ומתמיד נחשב הסוס לחיה אצילית ואלגנטית במיוחד, כזו שבויתה ונמצאה בשירות האדם כבר מן האלף הרביעי לפני הספירה. בתמונה הנהדרת הזו ניתן לראות זוג סוסים יפים על רקע הרים שבחבל הבסקים בספרד.

תמונות נבחרות מתוך פינת תמונות היום בוויקיפדיה: זוג סוסים על רקע הרים בספרד

6. זוג העורבים ה"משוחחים" הללו הם חלק מחבורה שנקראת "העורבים של מצודת לונדון" – זוהי להקת עורבים שחורים, המונה כ-7 פרטים בסך הכל, המגודלת תחת פיקוח במצודת לונדון. על פי האגדה, העורבים מגינים על בית המלוכה הבריטי ועל המצודה המלכותית, ואם ייעלמו משם אזי עלול השלטון ליפול ולהיאבד.

תמונות נבחרות מתוך פינת תמונות היום בוויקיפדיה: 2 עורבים מתוך להקת "העורבים של מצודת לונדון"

 7. את קופי המקוק תוכלו למצוא בשטחים נרחבים ביותר על פני כדור הארץ – מיפן דרך אפגניסטן ועד צפון אפריקה. פרט לנו, בני האדם, מדובר בפרימט בעל שטח התפוצה הנרחב ביותר בכדור הארץ. בתמונה המקסימה שלפניכם נראת נקבת מקוק הכיפה סוחבת על בטנה את תינוקה הקטן, אי שם בסרי לנקה.

תמונות נבחרות מתוך פינת תמונות היום בוויקיפדיה: קופת מקוק סוחבת את ילדה על בטנה

8. סגווארו הוא זן קקטוס גדול ממדים, שיכול להגיע לגובה של לא פחות מ-21 מטרים. תפוצתו הטבעית של הצמח היא בעיקר במדינת סונורה שבמקסיקו, במחוז אימפריאל שבקליפורניה ובמדבר סונורה במדינת אריזונה – שם צולמה התמונה שובת העין הזו בשעת שקיעה.

תמונות נבחרות מתוך פינת תמונות היום בוויקיפדיה: קקטוס סגווארו על רקע שקיעה

9. קפיצה לרוחק היא ענף ספורט השייך מסורתית לתחום האתלטיקה הקלה, והיא נחשבת לספורט אולימפי כבר מהאולימפיאדה הראשונה בשנת 1896. בתמונה הזו ניתן לראות קופצת לרוחק ממש בעיצומו של ביצוע התרגיל.

תמונות נבחרות מתוך פינת תמונות היום בוויקיפדיה: קופצת לרוחק בשעת ביצוע בתחרות

10. ב-7 בדצמבר 1941, בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, תקפו כוחות יפניים את בסיס צבא ארצות הברית בפרל הארבור שבאוקיינוס השקט, והסבו נזק אדיר לאמריקאים, שכלל אובדן חיים וכלים רבים מספור. בתמונה הזו ניתן לראות את אוניית המערכה האמריקאית West Virginia עולה באש במהלך המתקפה היפנית המפתיעה.

תמונות נבחרות מתוך פינת תמונות היום בוויקיפדיה: אוניית המערכה האמריקאית West Virginia עולה באש בשעת המתקפה על פרל הארבור במלחמת העולם השנייה

11. כ-21,000 אסירים שוחררו ממחנה ההשמדה הנאצי בוכנוולד, ביניהם כ-4,000 יהודים, עת תפסו כוחות בעלות הברית את המקום מידי הגרמנים. בצילום המרגש הבא ניתן לראות כמה מאותם אסירים יהודים משוחררים מגיעים אל נמל חיפה כשהם מניפים בגאון את דגל ישראל.

תמונות נבחרות מתוך פינת תמונות היום בוויקיפדיה: אסירים יהודים משוחררים ממחנה הריכוז בוככנוולד מניפים את דגל ישראל בעת הגעתם למפרץ חיפה

 

12. מרים אשכול, אשתו של ראש הממשלה השלישי של מדינת ישראל, הביאה עימה סגנון חדש ומודרני לתפקיד הלא רשמי של אשת ראש הממשלה, והייתה מרבה לנסוע עם בעלה למסעות דיפלומטיים. בתמונה הזו, שצולמה בזמן ביקור הזוג באוגנדה בשנת 1966, ניתן לראות את מרים רוקדת ריקוד אפריקאי שבטי יחד עם רמטכ"ל צבא אוגנדה דאג, אידי אמין, שלימים יהפוך למנהיג המדינה האפריקאית.  

תמונות נבחרות מתוך פינת תמונות היום בוויקיפדיה: מרים אשכול רוקדת ריקוד אפריקאי יחד עם רמטכ"ל צבא אוגנדה דאז, אידי אמין

13. אי שם בצפון הארץ, בסמוך לגבול עם לבנון, יושב לו הפארק הלאומי ברעם, ובו שרידיו היפים והמרתקים של בית כנסת שנבנה בתקופת התלמוד. בתמונה הזו נלכדו השרידים בעדשת המצלמה בתהליך חשיפה ארוכה, ולכן כוכבי הלילה נראים כסובבים אותם.

תמונות נבחרות מתוך פינת תמונות היום בוויקיפדיה: תמונה בחשיפה ארוכה בפארק הלאומי ברעם

14. גשר פורת' שבמזרח סקוטלנד הוא פלא הנדסי אמיתי: הוא נבנה בין השנים 1883-1890 מלא פחות מ-51,000 טון של פלדה, באורך של 2.5 קילומטר ובגובה 46 מטר מעל הים שתחתיו. בשנת 2015 הוכר הגשר כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, ובתמונה הזו הוא נראה מזווית תחתית מרשימה.

תמונות נבחרות מתוך פינת תמונות היום בוויקיפדיה: גשר פורת' שבסקטולנד

15. את המיצב "עץ מת בים החיים" יצר תושב ערד, אמירם דורה, בשנת 2017, כשהציב עץ מחוסר חיים בלב אי מלח בים המלח. מטרת היצירה מעוררת ההשראה הזו היא להראות שלמרות שהמקום מכונה "ים המוות", הוא למעשה שוקק חיים וניתן למצוא בו תיירות ענפה, כמו גם אתרי ריפוי ומרגוע.

תמונות נבחרות מתוך פינת תמונות היום בוויקיפדיה: מיצב "עץ מת בים החיים" בים המלח

 

מקור התמונות: Mikel OrtegaColinSenthi Aathavan SenthilverlMarie-Lan NguyenErez AshkenaziGeorge Gastin, ערן רזניקSaguaro PicturesMeir624

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.