print header

16 תמונות מדהימות מתחרות צילום הטיולים של נאשיונל ג'אוגרפיק לשנת 2017

 מגזין הטבע הבינלאומי הידוע "נשיונל ג'יאוגרפיק" עורך כבר מספר שנים את אחת מתחרויות הצילום היוקרתיות והפופולריות ביותר בעולם, "תחרות צלם הטיולים של השנה". התחרות פתוחה לצלמים מכל העולם, והתמונות המתקבלות אליה שובות את העין ומדהימות ביופיין, וכן אפשר ללמוד, רק מהתבוננות בהן, רבות על העולם בו אנו חיים. גם השנה (2017) נערכת התחרות המסורתית, ועד עתה הוגשו אליה אלפי תמונות מכל רחבי תבל. על מנת שתוכלו ליהנות לקבל הצצה לתחרות הייחודית הזו, בחרנו עבורכם 16 מהתמונות המיוחדות והמעניינות ביותר שהוגשו עד כה, ואנו שמחים להציג לכם אותם בליווי הסברים קצרים.

 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

1. מבט תת ימי על לופוטן בחורף – סרגיי לוקנקין (Sergey Lukankin)

מבט תת ימי על לופוטן בחורף
 
קבוצת האיים לופוטן (Lofoten) שבנורבגיה היא אחד מהמקומות המבודדים אך המעניינים ביותר במדינה הסקנדינבית הצפונית. בתמונה המרתקת הזאת, שצולמה על ידי הצלם הרוסי סרגיי לוקנקין, ניתן לראות צילום פנורמי יפהפה, שנערך על ידי חיבור של שתי תמונות, אחת מתחת לפני הים ואחת מעליהם, היוצר תיעוד של אחד מאיי לופטן במהלך החורף הקפוא באיזור.   

2. חגיגות פסטיבל הפנסים – הואה זו (Hua Zhu)

חגיגות פסטיבל הפנסים

כפי שלנו בישראל יש את היישוב נהלל, הידוע בצורתו דמויית העיגול, כך לסינים יש את ג'ואינג, כפר עתיק וקטן באזור מזרח סין, הנחשב ליישוב בעל הצורה המעוגלת ביותר בתחומי המדינה רחבת הידיים. התמונה הזוהרת הזאת, שמנציחה את הכפר במלוא הדרו ועגלגלותו, תועדה ביום האחרון של חגיגות השנה הסינית החדשה, אז השמיים הוארו במטחי זיקוקים צבעוניים בשעה שילדי הכפר ביצעו את ריקוד הדרקון המסורתי.

3. התעלה הגדולה בטריאסטה – אריק כריסוול (Eric Criswell)

התעלה הגדולה בטיראסטה

החלק הצפוני של איטליה שופע בערי תעלות, כשהמפורסמת והפופולארית מביניהן היא ונציה. אבל גם טריאסטה, הממוקמת כ-150 קילומטרים מזרחית לונציה, וסמוכה מאד לגבול שבין איטליה לסלובניה, היא עיר נמל ותעלות מרשימה, בעלת עבר מפואר ומכובד ביותר. התמונה הזאת של התעלה הגדולה של טריאסטה, על מימיה הצלולים, הסירות המשובצות למרגלותיה והעננים הלבנים והתפוחים המשתקפים על פני המים, בהחלט מדגישה את יופיו של המקום.     

4. נשמה טיבטית מחייכת – מתיה פאסאריני (mattia passarini)

נשמה טיבטית מחייכת

מתיה פאסארני הוא צלם המתגורר באסיה כבר יותר מעשור ומרבה לתעד את התרבויות ביבשת האקזוטית הזו, על מנהגיהן השונים והטקסים הדתיים שלהן. בתמונה הזאת הוא הנציח חיוך של נזיר טיבטי החוזר מתפילת אחר הצהריים שלו. פאסריני מספר שהנזיר לא נענה בתחילה לבקשותיו של הצלם לצלמו, אך לאחר שזה הפציר בו, הוריד הנזיר את הכיסוי מפניו והחל לצחוק בזמן שהצלם מתעד את הרגע הכה אנושי הזה.   

5. צעיר וזקן – הואה זו (Hua Zhu)

צעיר וזקן

ההבדל הנראה לעין שבין הדורות, המתועד בתמונה המרתקת הזאת שצולמה בכפר קטן בשם וויואן הממוקם במזרח סין, טומן בתוכו בעצם חלק מהסיפור של הכלכלה הסינית המתעצמת, והמחיר שמשלמות המשפחות הסיניות עבורה. על פי ההערכות, ישנם כיום 250 מיליון אזרחים סינים שנולדו באזורי הכפרים אך עברו לערים הגדולות כדי לעבוד ולעשות כסף. את הילדים שלהם ואת הוריהם הזקנים הם השאירו מאחור, בכפר, ממש כפי שניתן לראות במטבח הקטן והביתי שהונצח בצילום, על הסב, הסבתא והנכד הקטן שעמלים בו על ארוחת הציורים.

6. רוכב פטגוני – תומאץ טורזינסקי (Tomasz Turczynski)

רוכב פטגוני

חבל פטגוניה רחב הידיים שבדרום אמריקה, משתרע על שטח עצום של כמיליון קמ"ר בסך הכל, אך לעומת גודלו המרשים הוא מיושב בדלילות, כשלא יותר מ-2 מיליון אזרחים גרים בתחומו. העובדה הזאת מאפשרת מקום רב לקיומם החופשי של שלל ערבות פתוחות ורחבות ידיים, שמורות טבע ופארקים לאומיים המגנים על נופיו הייחודים של חבל הארץ האקזוטי הזה. תומאס טורזינסקי, שטייל בפטגוניה, תפס במצלמתו את המדריך שלו, החי בפטגוניה יותר מעשור, יושב זקוף על סוסו, ממש ברגעי הזריחה היפים, כאשר עננים גדול וכהה חולף בשמי הבוקר ומטיל צל על האזור.  

7. ליידי האוונה – לורן ברידלאב (Lauren Breedlove)

ליידי האוונה

מבע הפנים של האישה הקובנית הצבעונית הזאת, היושבת ברחובות הוואנה, על רקע הקיר הצהבהב המתקלף, ומעשנת לאיטה סיגר שמנמן שגלגלה בעצמה, לא יכול היה לחמוק מעיניה של לורן ברידלאב האמריקנית. לורן מספרת שמשהו באישה הזאת פשוט הימם אותה, והיה נדמה לה כאילו היא אוצרת בעיניה כמיליון סיפורים שונים. ללורן לא היה כסף מזומן כדי לשלם לאישה, שכמנהג מקומיים רבים במדינות אלו ביקשה תשלום עבור הזכות לצלמה, אבל היא לוותה כמה מטבעות מחבר וזכתה להסכמתה של הגברת הקובנית, שהונצחה בתמונה הייחודית הזאת.  

8. עץ וואנאקה – לינדה קוצ'ה (Linda Cutche)

עץ ואנאקה

אגם וואנקה, הנמצא באי הדרומי של ניו זילנד הרחוקה, מושך אליו במשך כל השנה רבבות תיירים המבקרים במדינה, וזאת בזכות הסביבה הטבעית והייחודית שבה הוא נמצא, המשומרת על פי חוק מיוחד האוסר את הרס חופיו של האגם. העץ המתואר בתמונה הציורית הזאת, המכונה "העץ הבודד של אגם וואנקה", יושב על גדתו הדרומית של האגם, ומזה כמה שנים נחשב לעץ המצולם ביותר בניו זילנד. אם אתם ממש רוצים, גם אתם יכולים להגיע לאזור אגם וואנקה ולתפוס בתמונה את המראה המיוחד הזה, ממש כפי שעשתה לינדה קוצ'ה בתיעוד רב החן הזה.

 

9. כנפיים לעבר השמש – סקוט סאמרס (Scott Summers)

כנפיים לעבר השמש

לפעמים כל מה שצריך כדי לתפוס תמונה טובה זה להיות במקום הנכון בזמן הנכון, בדיוק כפי שהיה סקוט סאמרס בעת שצילם את התמונה מלאת המסתורין הזאת, השופעת ביופי טבעי. בזמן שסאמרס טייל לו בסמוך לביצה שבעיירה קונסטוטה שבניו יורק, ארה"ב, פילח את השקט קולם של שלושה אווזים שהתאספו בקצה האגם וגעגעו זה על זה. באותו הרגע שלף סקוט את מצלמתו, בזמן שאחד מהאווזים פרש את כנפיו לעבר קרני השמש, שבקעו מבעד לעצים, וחבט בהן על פני המים, מה שאיפשר לסאמרס את התמונה המדהימה הזאת בדיוק ברגע הנכון.

10. עין מרגלת – מארק סבורי (Mark Seabury)

עין מרגלת

ללוויתנים, אותם יונקים ימיים אדירי מימדים, ישנה צורת התנהגות מעניינת המכונה "קפיצת מעקב", שבה הם מעלים ראשם לרגע מעל פני המים כדי לתת מבט בסביבה ולראות מה קורה מעל פני השטח. למארק סבורי, הצלם שהנציח את הרגע הזה בתמונת הטבע הנפלאה הזו, נראה כאילו ליצורי הים האלו ישנה ההבנה שאנו צופים בהם והם מנסים לתקשר איתנו בדרך כלשהי, וזה בדיוק מה שהוא ניסה להעביר בתמונה הזאת, שנלקחה במפרץ הרווי שבקווינסלנד, אוסטרליה

11. זריחה מעל קניון "קואל מיין" - מייקל פראה (Michael Perea)

זריחה מעל קניון "קואל מיין"

שמורות הילידים האמריקאים שבדרום מערב ארה"ב, מהווים כמה מנקודות הציון היפות והמיוחדות ביותר שישנן בחלק הזה של צפון אמריקה. הזריחה המדהימה שעולה מעל לקניון "קואל מיין" רחב הידיים שבטובה סיטי, אריזונה, שובה את העין ומחממת את הלב. למרבה ההפתעה, הקניון הזה הוא לא אחת מהנקודות המוכרות ביותר באזור, וכך הצלם מייקל פראה, הגיע אליו רק במקרה אחרי שחצה דרך עפר קטנה, ומצא עצמו מול המראה הנהדר שלפניכם, אותו הנציח בתמונה.

12. חריצים עמוקים – נילס ג'אנקר (Nils Junker)

חריצים עמוקים

איסלנד הצפונית היא מהמקומות המרתקים בעולם: אדמה בתולית, געשית, עם מראה טבעי עוד מימי בראשית, פוגשת את איתני הטבע השונים, כדוגמת סופות הקרח והשלג שפוקדות את המקום תדירות, כשהשילוב ביניהם יוצר מראות ציוריים ומרגשים. התמונה שלפניכם צולמה בזמן שהצלם, נילס ג'אנקר שהה בטיסה מעל גבעות פורסמורק שבדרום האי, כשטיפות גשם החלו לרדת והתערבבו בקרני השמש שזרחו מבעד לעננים לכדי יצירה של מרבד צבעים טבעי ומדהים ביופיו על גבי הגבעות הירוקות.

13.שקיעה בספארי – מייק הולטבוי (Mike Holtby)

שקיעה בספארי

מה יש עוד להגיד על הספארי בקניה, אחת משמורות הטבע הגדולות והמרשימות בעולם, המאכלסת בתוכה בעלי חיים רבים מספור ויופי עוצר נשימה? הג'ירף ארוך הצוואר בתמונה, נראה כמתנוסס אל למעל הגבעות המוריקות הנראות ברקע, בעודו נתפס בעדשת המצלמה כשהוא דוהר בערבות הספארי בשעת שקיעה, כאשר הצלם מייק הולטבי היה בדרכו חזרה אל בית ההארחה בו שהה.

14. החנויות במרינה ביי סנדס – סווי מנג סווי (Swee Meng Seow)

החנויות במרינה ביי סנדס

אין ספק שהייחוד של התמונה הזאת היא הפרספקטיבה הבלתי רגילה שבה היא מצולמת, המנציחה בבת אחת את מרכז הקניות המפואר הזה, המשלב בין חנויות יוקרה לבין תעלת מים בה שטות סירות להנאת המבלים. המרכז הזה הוא "מרינה ביי סנדס", מתחם נופש שבו משולב קניון חדשני, לחוף ימה של סינגפור. המעברים והשבילים של מרכז הקניות, המסודרים שתי וערב, כמו גם המבלים החוצים את הקניון לאורכו ולרוחבו, מוסיפים נפח ועניין לתמונה המיוחדת הזאת.

15. שקיעה מעל הכיכר המרכזית של קראקוב – גרזגורז זיאמיאנסקי (Grzegorz Ziemiański)

שקיעה מעל הכיכר המרכזית של קראקוב

הצלם הפולני גרגורז זיאמיאנסקי התפלא מאוד למראה השמים שנצבעו בצבעי כסף, כחול וסגול, בשעת שקיעה באחד מימי החורף בעיר הולדתו, קראקוב. שום דבר לא הכין אותו למראה היפהפה הזה, כשרק כמה שעות לפני שלטו בשמים עננים דחוסים ונמוכים, והשמש לא נראתה כלל ברקיע. אבל ברגע שהעננים הכבדים זזו ופינו מקומם לשקיעה המדהימה, היה זיאמיאנסקי להוט להנציחה, והוא עלה עד לראש מגדלה של כנסיית סנט מארי, מעל הכיכר המרכזית של העיר, כדי להביא לנו את התמונה עוצרת הנשימה הזאת.

16. בתים אדומים – אנטון גאוטאמה (Anton Gautama)

בתים אדומים

הפרספקטיבה המיוחדת של התמונה מרובת הבתים האדומים הזו, ששבתה בתמונה את הכפר סדה הממוקם במחוז ס'צואן שבסין, מסתירה בתוכה גם את סיפור הסכסוך המדמם והטארגי שבין ממשלת סין לבין המיעוט הטיבטי החי במדינה ודורש הגדרה עצמית. הכפר המתועד כאן היה בעבר ביתו של המכון הבודהיסטי "לארונג גאר", המוסד הטיבטי הדתי הגדול בעולם, שנוסד ב-1980 ואכלס בתחומו יותר מ-40,000 נזירים, נזירות ותלמידים. עקב הסכסוך המתמשך בין הסינים לטיבטים, החליטה הממשלה הסינית לסגור את הכפר בפני זרים, וכן גירשה חלק גדול מהנזירים שחיו בו, הרסה חלק גדול מהבתים שהיו בו, ומיקמה מחדש את 5,000 הנזירים שנשארו בו בקצה הכפר. 

מקור התמונות: National Geographic - Photographer of the Year Contest 2017

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו