print header

אפקט פורר – איך אתה רואה את עצמך

פורר, ברטראם פורר

נשים – אנא התייחסו לכתוב, כאילו נכתב בלשון נקבה:

בהתבסס על המיילים שקיבלנו, יש באפשרותנו להעריך אותך, ואת תכונותיך:

"יש לך צורך שאנשים אחרים יאהבו ויעריצו אותך, אך אתה נוטה להיות ביקורתי ביחס לעצמך. למרות שיש לך כמה חולשות אנושיות, אתה מסוגל בדרך כלל לפצות עליהן. יש לך יכולות רבות שאינך עושה בהן שימוש ושלא ניצלת לתועלתך. למרות שכלפי חוץ אתה נראה בעל משמעת ושליטה עצמית, בתוכך אתה נוטה להיות מודאג וחסר ביטחון. לעתים יש לך ספקות אם עשית את ההחלטות הנכונות או את הדבר הנכון. אתה מעדיף מידה של שינוי וגיוון, ומאבד סיפוק כאשר ישנן הגבלות ואיסורים על פעולתך. אתה גם מתגאה ביכולתך לחשוב באופן עצמאי, ואינך מקבל את הצהרותיהם של אנשים אחרים בלי שתנתנה לך הוכחות מספקות. למרות זאת, גילית כי לפעמים לא כדאי להיות גלוי מדי בפני אחרים. לעתים, אתה מתנהג באופן מוחצן וחברותי ומפגין חיבה לאחרים, אך במקרים אחרים אתה מופנם, מהוסס ומרוחק. חלק משאיפותיך נוטות להיות לא מציאותיות".

האם פגענו? האם הכתוב למעלה מתאר אותך?

האמת? זה אמור להיות נכון. כל מה שכתוב למעלה מתאר את מרבית בני האדם!

כל הכתוב למעלה לקוח מתוך ניסוי שערך ברטראם ר. פורר בשנת 1948 !!

במסגרת הניסוי, ערך פורר מבחן אישיות לתלמידי קורס מבוא לפסיכולוגיה. הוא התעלם מתשובותיהם, ונתן לכל אחד מהתלמידים את ההערכה שלעיל. הוא ביקש מהם לדרג את ההערכה שקיבלו בציון שבין 0 ל-5, כש-5 הוא הציון להערכה המתאימה באופן "מעולה" לאישיותו, 4 סימן התאמה "טובה", וכן הלאה. הציון הממוצע היה 4.26 בפעם הראשונה בה ערך פורר את הניסוי. פורר ואחרים חזרו על הניסוי מאות פעמים נוספות עם תלמידי פסיכולוגיה, כשהציון הממוצע היה ועודנו בערך 4.2 (84 אחוזי דיוק). פורר, אגב, שלף את המשפטים שלמעלה, מתוך ההורוסקופים שהופיעו בעיתונות.

התוצאות המובהקות של הניסוי יכולות להסביר, לפחות באופן חלקי, מדוע אנשים רבים סבורים כי פסבדו-מדעים כמו אסטרולוגיה, ביוריתמוס, גרפולוגיה ודומיהם מספקים להם תיאור אישיות מדויק. פורר סבר כי הסיבה לדירוג הדיוק הגבוה במובהק של הניתוח הסתמי היא שאנשים נוטים להאמין לטענות ביחס לעצמם ביחס ישר לרצון שלהם שהטענות תהיינה נכונות.

כלומר, תהיה לנו נטייה לקבל הצהרות מפוקפקות ואפילו כוזבות לחלוטין ביחס לעצמנו, כל עוד הן תיראנה לנו חיוביות או מחמיאות דיין, משום שאנחנו מקווים שהן תהיינה נכונות.

הנטייה של בני האדם להאמין למשפטים מעורפלים המיועדים לכלל בני האדם נקראת 'אפקט פורר' – אפקט זה הוא חלק מתופעה כוללת יותר, הקרויה 'הטיה קוגניטיבית' בפי פסיכולוגים, שהמשמעות שלה באופן פשטני הוא: אתה נוטה להעניק דירוג נכונות גבוה יותר לתיאור חיובי, המתייחס כביכול אליך באופן ספציפי, גם אם בפועל התיאור כללי ומעורפל דיו להיות יישים למגוון רחב של אנשים.

עם הבדלים תרבותיים קלים, רוב בני האדם בעולם מעדיפים להיחשב אינדיבידואלים ומיוחדים, שהפחדים, התקוות והספקות שלהם הם יוצאי דופן והם שלהם בלבד. שימו לב שברגע שלאנשים יש אמצעים, הם תמיד יעדיפו לייחד את רכושם: לוחיות הזיהוי של רכבם, הטבעות שלהם, תמונת המסך של מחשבם, קירות חדר השינה שלהם וכו'. כל הדברים שסביבך אומרים משהו עליך ועל אישיותך. טיפוחה של האישיות שלך, הן על-ידי צריכה והן על-ידי מעשים הוא משהו שכל אחד לוקח ברצינות.

ועדיין איפשהו בין הטבע והטיפוח מסתבר שכולנו בסופו של דבר די דומים, או לפחות דומים יותר ממה שאנחנו חושבים, או רוצים להאמין.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
תכנים קשורים: פסיכולוגיה
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו