maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

פיתוח חדש ישמיד נשק כימי מבלי לסכן חיים

מדען אחד הצליח, עם קצת תמיכה מהפנטגון, לפתח מכשיר קומפקטי שהורס נשק כימי וביולוגי באמצעות קרני רנטגן.

הארגון לאיסור על נשק כימי, אשר מפקח על השמדת ארסנל הנשק הכימי של סוריה, זכה בפרס נובל לשלום השנה עוד לפני שעשה צעד אחד. אך הוא עומד לגלות כי השמדת נשק כימי במהירות היא משימה קשה ומסוכנת, ועל הצורך בתוצאה מהירה להיות שקול נגד הסיכון התמידי לתאונה קטלנית.

פיתוח טכנולוגי חדש עשוי לעזור בכך. הסוכנות להפחתת איומים צבאיים של הפנטגון מעוניינת בפיתוח מכשיר שולחני חדש שיכול לסלול את הדרך לנטרול נשק כימי וביולוגי אפילו בזמן שהוא עדיין באחסון.

לא רק לצילומים רפואיים - קרני רנטגן

 

קרני רנטגן יכולות לשבור כימיקלים כמו גז העצבים סארין, אבל הפקת קרן רנטגן חזקה מספיק ממקור קומפקטי ונייד הייתה בעבר בלתי אפשרית. עובדה זו השתנתה בזכות טכניקה שפותחה על ידי המדען יאנג בי, לשעבר עובד במעבדה הלאומית ברוקהייבן, ומייסד תאגיד י.ק. בי. השיטה של בי משתמשת במצב צבירה מיוחד, בין מוצק לפלזמה, שמתקיים תחת טמפרטורה קיצונית ותנאי לחץ שנמצאו בתוך כוכבים וענקי-גז כמו כוכב הלכת צדק.

במצב הצבירה הזה, האטומים נמחצים יחדיו כך שמעטפת האלקטרונים של מספר אטומים מתחברת יחדיו למצב יציב למחצה. כשהלחץ משתחרר, האטומים משחררים אנרגיה בצורת קרני רנטגן.

בי נתקל באפקט הזה במעבדה הלאומית ברוקהייבן בשנות ה-90 המוקדמות, כאשר גילה שחלקיקים שהאיץ למהירות גבוהה הפיקו קרינה חריגה. המשמעות של תוצאה זו לא הייתה ברורה לו באותה העת, אבל בי לא שכח אותה. "בשנת 2008, עבודות תיאורטיות חדשות הביאו אותי להסתכל שוב על התוצאות הישנות של ברוקהייבן" סיפר בי למגזין 'מדע פופולרי'. "שיעור יוצא דופן של אנרגיה הפך לקרני רנטגן, ויעילות ההמרה של האנרגיה הקינטית לאנרגיית אור הגיע עד 38%" אומר בי. כיום, מחוללי קרני רנטגן מסוגלים להמיר פחות מאחוז אחד מהאנרגיה החשמלית אותה הם צורכים.

מאז הגילוי, בי שכלל את השיטה, וכיום הוא משתמש במתקן שולחני. הוא יורה פולרנים (כדורי פחמן זעירים) אל מטרת אלומיניום במהירות של יותר מ-97 קילומטרים לשנייה. הפגיעה גורמת לפולרנים להתפרק למצב צבירה בין מוצק ופלזמה, ולשחרור אדיר של אנרגיה שמתבטא בפולסים של קרני רנטגן.

הסוכנות להפחתת איומים צבאיים מעוניינת בטכנולגייה החדשנית כיוון שאפשר להשתמש בקרני הרנטגן כדי לפרק מולקולות ספציפיות בחומרים כימיים כמו גז הסארין ולהפוך אותם לחומרים בלתי מזיקים. כשמכשיר ייצור קרני רנטגן מופיע בצורה קומפקטית וקלה לשימוש, הוא יכול להועיל הן להתמודדות עם מצבורי נשק בתהליך הרס מוסכם, והן ללא שיתוף פעולה מצד האויב. כעת ברשות הסוכנות פצצות תבערה המסוגלות לנטרל נשק להשמדה המונית, אך נשק מסוג זה עלול לפזר פסולת רעילה על פני שטח רחב. מכשיר הרנטגן יכול לעשות את אותה עבודה ללא כל סיכון של התפשטות זיהום, כיוון שהוא לא מפוצץ ראש נפץ כימי או מכולות המכילות חומרים מסוכנים.

הטכנולוגיה לייצור קרני רנטגן עוצמתיות ממקור קטן עשויה להיות שימושית גם בתחום המסחרי. ניתן להשתמש בה כדי להפוך שבבים של מחשבי-על לקטנים יותר מאי-פעם. אפשר להשתמש בה גם בתהליכים רפואיים כמו הקרנות מדויקות, ואפילו במחקרים בנושא היתוך גרעיני.

המחקר כיום עדיין בשלביו המוקדמים. בשנתיים הבאות בי ידגים ייצור קרני רנטגן באמצעות חומרים אחרים, שיפיקו קרניים באורכי גל שונים, ועל חוקריו יהיה לספק דרכים להשתמש באנרגיית הרנטגן בצורה יעילה יותר.

מקור תמונה: stockimages / freedigitalphotos.net

מקור:  Popsci

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו