print header

8 מדבריות שהן לא באמת מדבריות

מדבר הוא אזור גיאוגרפי יבש וצחיח שיורדים בו משקעים מעטים ולפיכך הוא מאפשר מחיה לאוכלוסייה קטנה מאוד של צמחים, חיות ובני אדם, אם בכלל.

מדבריות תופסים כמעט שליש משטח היבשה על פני כדור הארץ, אך רק ב-41 מדינות בעולם (כחמישית) יש מדבר, מה שמשאיר מספר לא מבוטל של מדינות בעולם שכלל לא מכירות את האפשרות הזו. ישראל היא מדינה מדברית, כך שקשה לנו לחשוב על חיים ללא אקלים חם, צחיח, יבש וצהוב המהווה חלק גדול מהטופוגרפיה הישראלית. אך תארו לכם שהיינו מגלים שמדבר יהודה למשל הוא לא מדבר אמיתי? לפניכם 8 מדבריות בעולם שאינם מדבר אמיתי!

 

המדבר של מיין מתפרש על פני 161 דונם והוא מורכב מאדמת סחף שנחשפה ביער אורנים בעיר פריפורט שבמיין, ארה"ב. לא רק שזה לא מדבר אמיתי (כיוון שיש בו צמחיה ויורדים בו משקעים), אלא שגם החול אינו אמיתי. זהו חומר דמוי חול שנוצא לאחר עידן הקרח האחרון ונחשף במקרה.

סחף החול נותר חבוי מתחת לאדמה במשך מאות שנים ולולא משפחת טאטל שהשתקעה במקום והחליטה לעבד את האדמה בשנת 1797, הוא לא היה מתגלה. המשפחה לא הצליחה להצמיח יבולים במקום וניסתה לעבד את האדמה, מה שהוביל לסחף וחשיפת הדיונה. הדיונה הקטנה התפשטה בהדרגה והקיפה את כל המשק. בסופו של דבר, בשנת 1919, משפחת טאטל נאלצה לנטוש את האיזור. איש רב פעלים בשם הנרי גולדראפ קנה את החווה בעבור 300 דולר והמיר אותה לאתר תיירות בשנת 1925. היום, האתר מהווה אטרקציה תיירותית.

מדבר שאינו מדבר

מדבר Osoyoos. בפינה הדרומית בעמק היפה Okanagan שבקנדה, נמצא כיס יבש וירוק שנקרא מדבר Osoyoos. סביב מוקד ההתיישבות והאגם של Osoyoos נמצא ביתם של 100 צמחים נדירים ו-300 יצורים ייחודיים שלא נמצאים בשום מקום אחר במדינה.

ב-Osoyoos יש אקלים צחיח למחצה עם ימים חמים ויבשים מאוד בקיץ וימים סוערים לא פחות גם בחורף. אגם המים המתוקים הוא החם ביותר בקנדה, ובחורף הוא קופא לחלוטין.

במרכז המבקרים נערכים סיורים שיכולים ללמד על האקולוגיה המדברית, שיקום בתי גידול ושימור של מערכות אקולוגיות נגד סכנת הכחדה.

מדבר שאינו מדבר

מדבר Carcross. מחוץ לעיירה Carcross שביוקון קנדה נמצא המדבר שנחשב לעיתים כמדבר הקטן ביותר בעולם. גודלו 2.6 ק"מ בלבד וזה לא מדבר אמיתי אלא מיטה גדולה של חומר דמוי חול שנוצר בתקופת עידן הקרח האחרון, כשאגמי הקרחונים יצרו סחף.

כאשר האגמים התייבשו, הדיונות נותרו מאחור ונחשפו אט אט עם השנים. היום, החול שנמצא בעיקר בקרבת אגם בנט, נישא על ידי הרוח, כאשר הדיונות מקושטות במגוון רחב של צמחים, כולל זנים יוצאים מהרגיל.

מדבר Carcross הוא אתר תיירות פופולארי בקרב המקומיים שנהנים מפעילויות פנאי על הדיונות כמו גלישת חול וטיולי שטח, ובחורף, המקום משמש בעיקר עבור סקי וסנובורד.

מדבר שאינו מדבר

מדבר Bledow ממוקם בין הכפרים Bledow ו-Klucze שבפולין. על שטח של 32,000 דונם, הוא נחשב להצטברות החול הגדולה והמרוחקת ביותר מן הים במרכז אירופה. עם זאת, נכון להיום הוא מהווה רק חמישית ממה שהיה בשנת 1950. החולות אז היו כל כך גדולים שהמבקרים דיווחו כי ראו חזיונות שווא וגם ספגו סופות חול.

עד ימי הביניים האיזור היה מכוסה יערות שגדלו על שכבות עבות של חול שנסחפו עם הפשרת הקרחונים. המצב השתנה במאה ה-12 כאשר תושבים מקומיים עקרו את היערות כדי לספק צרכים להשגת כסף ומתכות. כריתת היערות המאסיבית הביאה לחשיפת החולות שמכסים כעת את האיזור.

מדבר שאינו מדבר

חולות Oleshky, או מדבר Oleshky הוא מרחב ענק של חול הממוקם בפנים הארץ של החוף האוקראיני למרגלות הים השחור. החולות קיימים כבר מאות שנים אבל המדבר התגלה יחסית לאחרונה.

כל השנים, אזור זה היה מכוסה צמחים שמנעו את התפשטות החולות, אבל במאה ה-19 מתוך כוונה להפוך את האיזור לשמורת חיות בר, מגדל כבשים הביא מיליון כבשים לאדמות הללו. החיות הביאו לחשיפתו של חומר דמוי חול מתחת לכרי הדשא, ויחד עם הרוחות החזקות באיזור, החולות החלו להשתלט על השטחים והמדבר התפשט במהירות.

כמו כל מדבר, לחולות Oleshky יש נווה מדבר המורכב מאגמים, מינרלים, עשב ושיחים
המונעים מכל איזור הים השחור להפוך למדבר גדול, אך כדי לוודא זאת, במאה ה-20 נשתלו יערות מלאכותיים סביב החולות. היום, האיזור משתרע על פני מיליון דונם ונחשב לאחד היערות המלאכותיים הגדולים בעולם.

מדבר שאינו מדבר

מדבר Accona. אזור צחיח למחצה בטוסקנה שבאיטליה, מאופיין בצורת כיפה הנקראת בפי המקומיים biancane. החומר המאפיין את האיזור הוא חימר המייצג את המשקעים של ים הפליוקן שכיסה את האיזור לפני כ-2.5 עד 4.5 מליון שנים. אזור זה חשוף מאז ימי הביניים.

מדבר שאינו מדבר

ההר של איסלנד מכסה את רוב שטחה של איסלנד והוא מהווה מדבר וולקני שאינו ראוי למגורים. המים שחלחלו בצורת גשמים או שלג, נספגו מהר באדמה והם אינם זמינם עבור גידל צמחים, מה שהותיר את פני השטח אפורים, שחורים או חומים - אפר געשי של לבה.

מדבר שאינו מדבר

מדבר Rangipo הוא אזור צחיח בניו זילנד הדומה למדבר. למרות שכמות הגשמים היורדים בו בשנה מגיעה ל-2500 מ"מ, העובדה שאיכות האדמה באיזור ירודה ומצמיחה צמחייה דלילה מאוד, כמו גם ריבוי הרוחות היבשות, מדמה אותו למדבר.

מדבר שאינו מדבר
 
מקור: שרגא עסיס
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
תכנים קשורים: טבע, טיולים, נוף, מדבר, מהעולם
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.