print header

במגמת עלייה: תוחלת החיים חוצה את קו ה-100!


כשנולדה, הרופאים נתנו לה רק 12 שעות לחיות - היום, לילי ארנולד חוגגת יום-הולדת 105 ומייצגת מגמה של תוחלת חיים עולה! הכירו את ההגדרה החדשה "סופר בני מאה", קרוב לוודאי שהיא תהיה תקפה לגבי הילדים שלכם...

לילי ארנולד, פנסיונרית בריטית בת 105, לא מרימה כוסית לכבוד ההישג המופלא, כיוון שהיא תולה אותו בעובדה כי מעולם לא נגעה באלכוהול. אבל יש לה מסר אחד לרופאים שיילדו אותה בשנת 1906 - "תראו אותי עכשיו!"

לילי ארנולד

היא נולדה בלונדון, אחת מתוך צמד, אך אחותה לא שרדה את הלידה. "הייתי כל כך חלשה שהרופאים נתנו לי רק חצי יום לחיות" היא מספרת. "לעיתים קרובות אני תוהה מה היה חושב הרופא אם הוא היה רואה אותי היום".

מדהים, איך חוות דעת רפואית משנת 1906 העניקה לה רק 12 שעות של חיים ואילו המציאות העניקה לה יותר מ-919,000!

את ההתאוששות המופלאה שלה היא מסבירה כתולדה של אורח חיים בריא ואוויר ים צלול שנשמה דרך קבע, כאשר עברה עם משפחתה מלונדון לעיירה הקטנה פורטסמות'. היום, היא מתגוררת במכון הלאומי המלכותי למען העיוור בסומרסט, ולמרות שאינה רואה, היא מקדישה את זמנה ומרצה לסריגת בובות צמר, אותן היא מוכרת לצורך איסוף תרומות לעמותת נזקקים. 

"היא תמיד הייתה במצב בריאותי טוב" מספרת האחיינית סילביה רוברטס. "אני לא יכולה לחשוב על פעם אחת שבה היא הייתה חולה מאוד. היא חזקה ומהווה מקור השראה לכולנו. מסתבר שלילי היא לא בת המשפחה היחידה שחצתה את גיל 100. "חבר משפחה נוסף חי עד 102" מוסיפה סילביה. כנראה שזה משהו בגנים של המשפחה.

לילי ארנולד

בתמונה, לילי ארנולד מצולמת עם האחיינית סילביה רוברטס ובעלה פיליפ. היא מחזיקה בידיה אגרת ברכה מהמלכה.

משנת 1917, נוהג בית המלוכה באנגליה לשלוח מברקים מלכותיים, חתומים על ידי המלכה, בנוגע לאירועים ספציפיים שמהווים נקודת ציון חשובה בהיסטוריה של הממלכה המאוחדת. כך למשל, נהוג כי אזרחים שעוברים את גיל 100 מקבלים מברק מהמלכה. קבלת המברק נחשבת לאירוע מיוחד לא רק משום שהוא מהווה אבן דרך בחייהם של אותם אנשים שמקבלים אותו, אלא כי הוא גם מדגיש את החיים ומשבח אותם.

לפי הנוהל, מברק מלכותי נוסף נשלח לאותו האדם אם הגיע לגיל 105 וכל שנה אחריו. עבור לילי זהו המברק השני והיא מקווה לזכות ולקבל מברקים נוספים. בקצב בו תוחלת החיים עולה, הסיכוי לכך בהחלט גבוה.

נתונים אחרונים של מחלקת העבודה והגימלאות DWP, מראים כי נכון להיום, 1 מכל 6 אנשים עומד לחצות את גיל 100. משמעות הדבר היא של-10 מיליון אנשים שחיים היום יש סיכוי גבוה לקבל מברק מלכותי. עוד נמצא כי 3 מליון מהם נמצאים כעת מתחת לגיל 16 וחלקם צפויים אף להגיע לגיל 110. 

תנאי החיים המשופרים, הטכנולוגיה הרפואית המתקדמת והטיפולים המודרניים, העלו את תוחלת החיים בעולם המערבי. בשנה שעברה, 11,600 אנשים עברו את גיל 100 (נתון שנחשב גבוה פי 4 מנתונים שנרשמו לפני 30 שנים), אך הנתונים מראים כי עד שנת 2066, יהיו כ-7700 אנשים שיוגדרו כ"סופר בני מאה", כאלה שיחצו את קו ה-110. בקצב הזה, ייתכן מאוד והברכה עד 120 תיראה לנו כיעד אפשרי. 

ליקטה וכתבה: טל עזר

מילה תרגומים - שירותי תרגום

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.