print header

10 התרבויות האכזריות בהיסטוריה

העולם שלנו ידע אכזריות בלתי ניתנת לשיעור לאורך ההיסטוריה. הזוועות הגדולות ביותר בוצעו בדרך כלל בחסות השלטונות כשלעיתים הזוועה מופנית גם כלפי האזרחים. אלה 10 התרבויות שהשאירו חותם עגום על המין האנושי, מופיעות מן הגרועה לגרועה יותר...

הקלטים

תרבויות מפחידות

זהו עם קדום שחי באירופה וצאצאיו הם אירים, סקוטים וויילשים. יש להם מוניטין של ציידי ראשים שנהגו לשים את ראשיהם הערופים של אויביהם על מרכבותיהם, סוסיהם ובקדמת בתיהם. הרבה מהקלטים לחמו עירומים לחלוטין, להפתעת אויביהם, והתפרסמו בחרבות הברזל הארוכות איתן נהגו לערוף ראשים. את השלל מוכתם הדם הם מסרו למשרתיהם ופצחו בשירי ניצחון. את ראשיהם של האויבים המרים ביותר, הם חנטו בשמן ארזים והציגו לזרים תוך התרברבות בכך שסירבו לקבל ממון רב בעבור הראש.
 

המאורים

תרבויות מפחידות

זה העם אשר יישב את ניו זילנד מאות שנים טרם הגעת האירופאים לאי. הם נודעו בקניבליזם שהתרחש בזמני מלחמה. באוקטובר 1809, הותקפה ספינת אסירים אירופאים על ידי לוחמים מאורים בתגובה להתנהגות מזלזלת כלפי בנו של הצ'יף. הם הרגו את רוב 66 אנשי הספינה וגררו אותם ואת הפצועים לחוף. הניצולים הבודדים שהתחבאו בספינה, נחרדו למראה המאורים האוכלים את חבריהם לאורך הלילה ואל תוך הבוקר.
 

המונגולים

תרבויות מפחידות

העם המפורסם בשל אכזריותו הרבה, שלט ברחבי אסיה ואירופה. המונגולים מזוהים בעיקר עם מנהיגם, ג'ינגס חאן, שהיה אחד המצביאים המבריקים שידעה ההיסטוריה האנושית. הלוחמים היו ממושמעים ביותר ומאומנים בשימוש בקשתות חודרות שיריון תוך רכיבה על גבי סוסים. כמו כן, היו להם כישורי חרבות וחניתות מעולים. המונגולים היו אלופי הלוחמה הפסיכולוגית וידעו היטב את מלאכת ההפחדה. היכולות הללו הביאו אותם לבניית האימפריה השנייה בגודלה בהיסטוריה, אחרי האימפריה הבריטית. הכל החל כאשר ג'ינגס חאן נשבע להביא את העולם לרגליו ונגמר באימפריה שהשתרעה בין וייטנאם להונגריה. למעשה, זוהי האימפריה בעלת השטח הרצוף הגדול בהיסטוריה.
 

שבט האפאצ'י

תרבויות מפחידות

אפשר לומר על בני שבט האפאצ'י שהם הנינג'ות של אמריקה. הם יכלו להתגנב אל הקורבן שלהם מאחור ולשסף את גרונו, מבלי שידע על כך. הם השתמשו בנשק פרימיטיבי שהורכב בעיקר מעצמות ומעץ. שתי התמחויות גדולות שלהם היו הסכין והגרזן: יש דעות הקובעות שהם לוחמי הסכין הטובים ביותר בהיסטוריה. טיל הטומהוק האמריקאי קרוי על שם גרזן ההטלה בו השתמשו לוחמי השבט האינדיאני. הם הטילו אימה על המתיישבים הראשונים בדרום מערב ארה"ב ואפילו לצבא היה קושי להתמודד עם לוחמת ה-"פגע וברח" שלהם. שיטת ההפחדה הידועה ביותר שלהם היא קירקוף הקורבנות. יכולתם המדהימה שרדה עד היום וחברי השבט מאמנים יחידות קומנדו בשיטות לחימה.
 

הויקינגים

תרבויות מפחידות

השבטים יוצאי צפון אירופה, השליטו טרור ברחבי היבשת עם פשיטות הביזה שלהם. הם היו פראיים בקרב והשתמשו בכלי נשק שהלמו את שיעור הקומה שלהם; הם היו גדולים ורשעים והשתמשו בחרבות, חניתות וגרזנים באכזריות רבה כשכבשו ערים. אפילו דתם סבבה סביב מלחמה והם האמינו שמי שמת בקרב, ימשיך להילחם בחיי הנצח. הם היו חיילים מאוד מוצלחים והחריבו את כל מה שעמד בדרכם.
 


צפון קוריאה

תרבויות מפחידות

במדינה מוכת הרעב, אלה המנסים לשרוד באמצעות גניבת מזון או חציית הגבול, מוצאים להורג בפומבי. השליט, קים ז'ונג און, ממשיך את אורח החיים הבזבזני ואת האובססיה הצבאית של אביו, קים ז'ונג איל, למרות הכלכלה הקורסת. העם סוגד לאב ולבנו והם נחשבים למושיעי היקום כולו. 250,000 מתנגדי משטר הוכנסו למחנות "חינוך מחדש". קים פתח במלחמה נגד דרום קוריאה במהלכה התנקשו במנהיגיהם והפציצו להם מפעלים. הוא מהווה סכנה איומה גם לשאר העולם בהיבט הגרעיני, לאחר ש"זכה" לקבל כור משלו מידי הסובייטים ב-1984.
 
 

האימפריה הרומית

תרבויות מפחידות

ברומא ובשאר האימפריה, הפכו את האכזריות לבידור. פושעים, עבדים ואנשים נוספים, אולצו להילחם זה בזה עד המוות בקרבות הראווה הידועים של הגלדיאטורים. כמה מהדמויות המרושעות ביותר בהיסטוריה היו מנהיגים רומיים, כמו קליגולה, נירון ונוספים. הנוצרים היו הראשונים שנידונו לרדיפות על ידי הקיסר נירון. חלקם היו נקרעים לגזרים בידי כלבים, חלקם נשרפים חיים כלפיד אנושי. עם צבא אדיר ומערכת שלטון יעילה במיוחד, האימפריה הרומית שרדה בערך 2,000 שנים, מה שהופך אותה לאימפריה ששלטה הכי הרבה זמן ברצף.
 
 


האצטקים

תרבויות מפחידות

תרבות מרכז אמריקאית זו, ששלטה באזור בו נמצאת מקסיקו היום, קמה בשנת 1,300 בקירוב. הם שהביאו את תחום הקרבת בני אדם לאלים, לתור הזהב שלו. כ- 20,000 בני אדם הוקרבו לסיפוק רצון האלים מדי שנה, בעיקר לאל השמש שהיה צריך "מנת דם" יומית. לב הקורבנות היה נעקר וחלק מהגופות היו נאכלות בטקס דתי. קורבנות אחרים הוטבעו, נערפו ראשיהם, נשרפו והושלכו מגובה רב. בטקס דתי לאל הגשם, נהרגו ילדים צורחים במגוון אתרים כדי שדמעותיהם יביאו לגשם. בטקס לאלת התירס, נערה בתולה הייתה רוקדת במשך 24 שעות ואז נהרגת ועורה היה נפשט. כוהן דת היה לובש את עורה בטקס ריקוד המשכי. במהלך טקס ההכתרה של המלך אהויטסול, 80,000 אסירים נטבחו כדי לרצות את האלים. בחלק מהמקרים, קורבנות האצטקים נאכלו.
 


ברית המועצות

תרבויות מפחידות

המשטר הסובייטי אחראי להרג של מיליונים בברית המועצות לבדה, יותר אפילו מגרמניה הנאצית. סטאלין לבדו הרג בין 10 ל- 60 מיליון בני אדם. הקומוניסטים השפיעו בנוסף על מדינות ומלחמות רבות ברחבי הגלובוס, כולל מלחמת וייטנאם, אפגניסטן, קוריאה ואפילו על מלחמות ישראל. כתוצאה מכך הם הפכו לאחד האוייבים המרים של ארה"ב, מנהיגת העולם החופשי. אם נישאר בנושא החופש, אזרח רוסי ממוצע היה חי בפחד תמידי מפני השלטון, אפילו אם התנהג על פי כל הצווים וההנחיות.
 

גרמניה הנאצית

תרבויות מפחידות

על אף תקופת השלטון הקצרה שלה ואולי דווקא בגלל משך הזמן הקצר, ההשפעה של גרמניה הנאצית העולם היא עצומה. הגרמנים היו אחראיים לרצח עם שיטתי של מעל 11 מיליון בני אדם, מהם 6 מיליון יהודים. אלה המספרים המשוערים, אך בשל היעילות הגרמנית יש הערכות אף גבוהות יותר. בנוסף, הם פתחו במלחמה הקשה ביותר בהיסטוריה האנושית - מלחמת העולם השנייה. צלב הקרס הוא כנראה הסמל השנוא ביותר בעולם ובוודאי שבין המוכרים ביותר. בעקבות המלחמה נשברו תיאוריות שלמות בפילוסופיה, ופסיכולוגיה ובעקבותם התפתחו זרמים חדשים במדע ובאומנות. החותמת האיומה שהשאיר המשטר הזה על העולם מהדהדת עד היום ותמשיך לעשות כך עוד שנים רבות.
 

 

ליקט וערך: בועז מזרחי

תרגום מאנגלית - מילה תרגומים

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.