print header

סדרת איורים מסוף המאה ה-19 חזתה כיצד יראה עולמנו כיום

נסו רגע לשער בדמיונכם: איך יראה העולם שלנו עוד 100 שנה? האם נוכל לעופף באוויר כמו ציפורים עם כנפיים מלאכותיות או לצלול במעמקי הים כמו דגים? זוהי מחשבה מעניינת, ומסתבר שגם לפני מאה שנה כבר הספיקו להשתעשע בה. מאז ומתמיד ביקשו בני האדם לשער ולחזות את עתיד עולמם, והדבר התגבר עוד יותר עם הגעתו של עידן הקדמה, והמהפכות התעשייתיות והטכנולוגיות. מספר אמנים עלומי שם מצרפת ומגרמניה, שפעלו בסוף המאה ה-19, התבקשו גם הם לענות על שאלת העתיד, אז הם חזו בדמיונם כיצד יראה העולם בשנת 2000 ויצרו סדרת איורים מרהיבה ומעניינת בנושא. הסדרה הודפסה והתפרסמה לציבור הרחב על גבי אריזות של סיגריות וקופסאות שוקולד, וכך השתמרו להם האיורים עד היום, מה שמאפשר לנו לבדוק אילו מהתחזיות המסעירות של האומנים התרחשו, ואילו מהן נותרו כפנטזיות. אז האם הם קלעו בתחושותיהם או פספסו בגדול? הצטרפו אלינו למסע בזמן, ובאמצעות 12 האיורים הבאים נגלה כיצד דמיינו בעייני רוחם אנשים שחיו לפני יותר מ-100 שנה שעולמינו יראה כיום.

1. בבית הספר, כך דמיינו האומנים, יידחס המידע לתוך ראשיהם של התלמידים באמצעות מדחס מיוחד שיעביר את הידע מהספרים אל התלמידים באמצעות אוזניות שיורכבו על ראשיהם. נכון שהדבר עצמו רחוק מלהתקיים באופן ממשי, אך כמשל לדרך בה פועלים בתי הספר, אז והיום, מדובר באיור מעניין מאוד.

איור: דוחסים ספרים למוחם של ילדם
 
2. עוד מנפלאות דמיונם של אמני המאה ה-19: בשנת 2000 לא יצטרכו הספרים לגעת בראשי לקוחותיהם, אלא רק לתפעל מכונה אוטומטית שתאחוז במספרים, במברשת ובסכין הגילוח ותדאג לראשיהם של מספר לקוחות בבת אחת. כמובן שטכנולוגיה זאת לא התממשה, והספרים ממשיכים לדאוג במו ידיהם לפדחתנו עד עצם היום.
איור: ספרים אוטומטיים
3. אם אנחנו רוצים למצוא מקום שבו האמנים דייקו בצורה הטובה ביותר, כנראה שמדובר באיור הבא הממחיש כיצד אנשים יושבים ומקיימים שיחת טלפון, במהלכה הם חוזים ביקיריהם שבצד השני בשידור חי. התמונה הזאת חוזה די בקירוב את טכנולוגיות שיחות הווידאו ולמרות שהמכשיר המתואר באיור יותר דומה לטלפון החוגה ופחות לסמארטפון או המחשב הנייד הקיימים כיום, עדיין אפשר לרשום זאת כבינגו לטובתם.
איור: אנשים משוחחים בטלפונים וחוזים ביקריהם בצד השני
4. עוד טכנולוגיה שהגלויות המצוירות הצליחו להתקרב לחזותה היא טכנולוגיית רובוטי הניקוי הדיגיטליים, כדוגמת "איי רובוט" ודומיו. נכון שבאיור מדובר במכשיר אנלוגי המתופעל על ידי עקרת הבית ומבצע טאטוא בלבד, אבל בבסיסו מדובר ברעיון שבהחלט דומה לפיתוחים שמוכרים לנו כיום.
איור: מנקה אוטומטי
5. אחד המוטיבים שחוזרים ברבות מהיצירות המתיימרות לחזות את העתיד, הינו הרעיון של מכוניות מעופפות. גם בסדרת תמונות זאת לא נפקד מקומו של רעיון זה, והאמנים הללו חזו תחנת מוניות שלמה שתתבסס כולה על מוניות מעופפות שאוספות את לקוחותיהם מרציפים ייעודים. אמנם זה עדיין לא קרה, אבל תודו שזה פתרון נהדר למצוקת הפקקים.
איור: תחנת מוניות מעופפת
6. עוד בענייני תחבורה, האמנים דמיינו כי בשנות ה-2000 אנשים ינועו במרחבי האוקיינוס באמצעות לווייתני ענק שייסחבו על גחונם קרונות נוסעים תת ימיים. הלווייתנים, כך נראה שחזו בדמיונם הפורה אותם אמנים, ישמשו כמעין סוסי משא המשרתים את בני האדם.
איור: לוויתן מסיע קרון נוסעים
 
7. רעיון תחבורתי מעט יותר אנושי וטכנולוגי שהוצג באחד האיורים הוא זה של ספינת קיטור על גלגלים הנוסעת מהים אל פנים היבשה באמצעות מסילה.
איור: ספינה על גלגלים
8. התמונה הבאה מראה שהאמנים המדמיינים מהעבר הצליחו לקלוע בנבואה נוספת, ואכן כבר בימינו ישנם מבנים יבילים ובתים ניידים, כדוגמת הקרוואן והקראוילה, הניתנים להעברה ולהסעה ממקום למקום. זה אמנם לא בדיוק כמו הרכבת באיור, הנראית מעבירה בניינים שלמים על יושביהם, אך מבחינתנו זה מספיק קרוב.
איור: רכבת מסיעה בניינים
9. תחזית מעניינת נוספת של אמני המאה ה-19 נגעה בענייני מזג האוויר ושליטת האדם עליו. בתמונה הזאת הציעו האומנים כי כדי למנוע מסופות הגשם החוזרות והנשנות מלהרטיב את הערים, נבנה מעליהם גג גדול ואטום, שטיפה לא תעבור דרכו, וכך העיר תישאר יבשה וזוהרת במשך כל ימות השנה.
איור: עיר ומעליה גג
10. כבאים מעופפים באמצעות כנפיים מלאכותיות, מכבים שריפות ומצילים חיי אדם? זה בהחלט היה יכול להיות פתרון מדהים, אבל למזלנו פיתוחים טכנולוגיים אחרים (כמו למשל מטוסי כיבוי) מאפשרים לכבאים הגיבורים לבצע את עבודתם כראוי.
איור: כבאי אש מעופפים
11. טוב גם הרעיון הבא לא ממש התגשם, אבל תודו שזה נראה ממש מעניין: מדרכות הממוקמות על מסילות כך שיוכלו לזוז ולהעביר אנשים ממקום למקום. למרות זאת ניתן לטעון שהייתה פה הגשמה חלקית, כפי שיעיד כל מי שהשתמש אי פעם במסועים האוטומטיים הממוקמים לרוב בשדות תעופה.
איור: מדרכות על מסילות
12. ומה ייעשו בני האדם של המאה ה-21 בזמנם הפנוי? שאלו את עצמם אמני המאה ה-19, והתשובה שלהם הייתה: מרוץ תת-ימי על גבי צלופחים. במקרה הזה, אנחנו מסכימים כי טוב שהחזון המוזר הזה לא התגשם...
איור אנשים רוכבים על צלופח
מקור תמונות: James Vaughan

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.