print header

9 חידות מאתגרות שיגרמו לכם לאמץ את המוח

בני האדם אוהבים אתגרים, וכראיה לכך כמעט כל אחד מאתנו נהנה מפתירת חידות היגיון ומחשבה. הן גורמות לנו להפעיל את המוח ולנסות לחשוב בדרכים שאינן שגרתיות למציאת פתרון יצירתי, ו-9 החידות הבאות יספקו לכם כמה דקות של אימון מצוין למוח ולאופן המחשבה. אם אתם מרגישים שאתם מתקשים במציאת הפתרון, תוכלו לקבל רמז עבור כל אחת מהחידות אשר יעזור לכם להגיע לתשובה הנכונה. כשאתם חושבים שעליתם על הפתרון, לחצו על הצגתו ובדקו האם צדקתם או האם יש דרך אחרת שבה ניתן לפתור את החידה.
חידות
 

1. שני ספרים בעיירה

בעיירה קטנה היו שני ספרים, שלכל אחד מהם מספרה בקצה השני של העיירה. 
 
המספרה שבצד המערבי של העיירה נקייה ומבריקה, החלונות שלה תמיד מצוחצחים ויש בה ריח נעים מאוד של פרחים. הספר שבה הוא בעל חיוך מקסים, לרגליו נעליים מצוחצחות, שיערו מטופח מאוד וחולצתו מהודרת. 
 
המספרה שבצד המזרחי של העיירה מלוכלכת ומטונפת, החלונות שלה מלאים בכתמי אצבעות ויש בה ריח מאוד לא נעים. הספר שבה תמיד נראה מצוברח, הנעליים שלו קרועות, שיערו סבוך ושמנוני ויש לו כתמי אוכל על החולצה.
 
אדם אחד הגיע לעיירה לכבוד החתונה של אחותו והחליט שהוא צריך להסתפר לקראת המאורע. הוא ראה את שני הספרים והמספרות והחליט ללכת להסתפר דווקא במספרה המטונפת של הספר המצוברח, בצד המזרחי של העיירה. למה הוא בחר דווקא במספרה הזו?
 

לחצו כאן להצגת רמז לחידה


זכרו שיש אך ורק שני ספרים בכל העיירה.

לא יודעים מה הפתרון? להצגת התשובה לחצו כאן


משום שיש רק שני ספרים בכל העיירה, הם אלה שמספרים אחד את השני. הספר שבצד המערבי של העיירה הוא בעל השיער המטופח, וזה אומר שהספר שבצד המזרחי של העיירה הוא כנראה הטוב מבין השניים. המספרה שלו מלוכלכת ומטונפת משום שאין לו זמן לנקות אותה, שכן הוא העסוק ביותר מבין השניים כי לו יש הכי הרבה לקוחות. לכן האדם בחר במספרה המטונפת של הספר המצוברח.

חידות

2. חרב ממלחמת העולם הראשונה

סבא אחד סיפר לנכדו את הסיפור הבא:
 
"בסוף מלחמת העולם הראשונה, קיבלתי עיטור על אומץ לבי משום שהצלתי את החיילים שלי ממוות בטוח. נלחמנו בצפון צרפת והאויב זרק לכיווננו רימון. הצלחתי לתפוס את הרימון במהירות ולזרוק אותו לצד השני לפני שהוא התפוצץ עלינו. אחרי המלחמה אחד הגנרלים העניק לי את החרב הזו, שעליה חרוט 'עבור אומץ לב של גיבור אמתי ממלחמת העולם הראשונה'".
 
הנכד הסתכל על החרב, חשב קצת על הסיפור של סבו, ולאחר דקה אמר לו, "סבא, אתה סתם המצאת את הסיפור!"
 
איך ידע הנכד שהסבא שלו המציא את הסיפור?

לחצו כאן להצגת רמז לחידה


אם כל הסיפור קרה בתקופת מלחמת העולם הראשונה, יש פרט אחד שמסגיר את השקר.

לא יודעים מה הפתרון? להצגת התשובה לחצו כאן


על החרב לא יכול להיות חרוט "גיבור אמתי ממלחמת העולם הראשונה", משום שבאותו הזמן המלחמה לא נקראה "מלחמת העולם הראשונה", שכן עוד לא הייתה שנייה.

חידות

3. מרוץ סוסים

שני גברים רכובים על סוסים הגיעו לעיירה קטנה, ובה הם ביקשו את ידה של בת הנפח. כדי להחליט מי יינשא לה, הנפח החליט לערוך בין שני הגברים מרוץ עם החוקים הבאים:
 
עליהם לרכב על הסוסים לאורך ק"מ, ממרכז העיירה ועד לשעריה, והאדם שהסוס שלו יגיע אחרון יתחתן עם הבת של הנפח.
 
שני הגברים לא ידעו מה לעשות, משום שבמקרה שכזה אף אחד מהם לא ינסה אפילו להגיע לקו הסיום לפני השני, אך לאחר מספר דקות של חשיבה הם עלו על רעיון שעומד בחוקים המוזרים של הנפח. כמה דקות לאחר מכן חזר אחד הגברים עם חיוך על פניו, טען שניצח ונישא לבתו של הנפח. 
 
כיצד פתרו הגברים את הבעיה?

לחצו כאן להצגת רמז לחידה


קראו היטב את ההוראות של הנפח ואת התנאים לניצחון.

לא יודעים מה הפתרון? להצגת התשובה לחצו כאן


כל גבר רכב על סוסו של הגבר האחר, ואז הם התחרו כרגיל. הנפח אמר שהאדם שהסוס שלו יגיע לקו הסיום אחרון ינצח במירוץ, ולכן כל אחד מהם ינצח אם יעבור את קו הסיום על גבי סוסו של המתחרה.

חידות

 

4. יום ההולדת של האישה

אשתו של אלי ניגשה אליו יום אחד ושאלה אותו "מתי יום ההולדת שלי?"
 
"מה, שכחת את יום ההולדת שלך?" שאל אלי. "לא," אמרה אשתו, "אני רוצה שאתה תיזכר בו משום שאתה אף פעם לא זוכר דבר!"
 
"לפחות תני לי רמז", התחנן אלי, והיא אמרה לו, "יום ההולדת שלי תמיד חל בשבוע הראשון של חודש נובמבר".
 
אלי חשב וחשב, ולבסוף סיפק לה את התשובה. מהי?

לחצו כאן להצגת רמז לחידה


השבוע הראשון של כל חודש לא חייב להתחיל ביום ראשון.

לא יודעים מה הפתרון? להצגת התשובה לחצו כאן


יום ההולדת של אשתו של אלי חל ב-1 לנובמבר. זוהי התשובה היחידה האפשרית משום שלכל הפחות יהיה יום אחד בשבוע הראשון של חודש נובמבר, וזה רק מתאפשר כשהיום הזה הוא היום הראשון של החודש. לדוגמה, חודש נובמבר יכול להתחיל ביום שבת, משמע השבוע הראשון שלו הוא אך ורק בן יום אחד, שהתאריך שלו הוא ה-1 לנובמבר.

חידות

5. נמלים על קרש

יש 100 נמלים שמטיילות על קרש באורך מטר אחד. כל אחת מהן הולכת לכיוון ימין או שמאל בקצב של מטר אחד לדקה.
 
הקרש כל כך צר, כך שהנמלים לא יכולות לעקוף אחת את השנייה; כששתי נמלים נפגשות, כל אחת מהן מסתובבת מיד לאחור וממשיכה ללכת בכיוון ההפוך. כשהנמלים מגיעות לקצה הקרש הן נופלות ממנו.
 
מהרגע שבו הנמלים מתחילות ללכת, מהו הזמן הארוך ביותר שאחריו כל הנמלים יפלו מהקרש? 

לחצו כאן להצגת רמז לחידה


דמיינו שאתם מסתכלים על הקרש מהצד ורואים רק צלליות שמטיילות על הלוח. איך זה יראה?

לא יודעים מה הפתרון? להצגת התשובה לחצו כאן


הזמן הארוך ביותר שאחריו כל הנמלים יפלו מהקרש הוא דקה אחת.
 
אם תסתכלו על הלוח מהצד ותראו רק צלליות שמטיילות עליו, בכל פעם ששתי נמלים יפגשו ויסתובבו זה יראה כאילו שהן פשוט חלפו אחת על פני השנייה.
 
למעשה, מה שקורה כשכל נמלה פוגשת בחברתה ומסתובבת זה בדיוק מה שהיה קורה אם הייתה פשוט ממשיכה ללכת – בסופו של דבר יש 2 נמלים שהולכות כל אחת לכיוון אחר.
 
אם כך אפשר להתייחס לנמלים כאילו שהן אכן יכולות לעבור אחת על פני השנייה. במקרה שכזה, משום שהזמן הארוך ביותר שייקח לנמלה ללכת מצד אחד של הקרש לצד השני הוא דקה אחת (מאחר שהקרש הוא באורך מטר וכל נמלה הולכת בקצב של מטר לדקה), הקרש יישאר ללא נמלים עליו אחרי דקה אחת.
 

חידות

6. תשלום בטבעות

איש מגיע לבית מלון קטן ומבקש להישאר בו למשך 7 לילות. הוא שולח יד לכיסו ולפתע מגלה שאין עליו כסף, ושהדבר היחידי בעל הערך שיש לו זה שרשרת זהב בעלת 7 טבעות שמחוברות יחדיו (ולא יוצרות לולאה).
 
הפקיד במלון אומר לאיש שאין לו בעיה לקבל כתשלום טבעת זהב אחת עבור כל לילה, כך שהוא יוכל לשלם עבור כל 7 הלילות בעזרת 7 טבעות הזהב, אך בבית המלון יש מדיניות שאומרת שעל הלקוח לשלם מדי ערב על החדר שהוא שוכר, ולכן האיש לא יוכל לשלם מראש על 7 הלילות וגם לא בסופם.
 
האיש חושב למשך דקה ומגיע למסקנה שיהיה עליו לחתוך את הטבעות על מנת להפריד אותן, אך הפקיד אומר שהוא לא רוצה לקבל טבעות חתוכות. עם זאת, הוא בא לקראת האיש ומסכים לקבל טבעת אחת חתוכה בלבד מתוך כל השבע.
 
איך יוכל האיש לשלם מדי ערב עבור החדר שהוא רוצה לשכור למשך 7 לילות?

לחצו כאן להצגת רמז לחידה


אם האיש משלם בטבעות זהב, הוא יכול גם לקבל עודף בטבעות זהב.

לא יודעים מה הפתרון? להצגת התשובה לחצו כאן


על האיש לחתוך את הטבעת השלישית, מה שישאיר אותו עם 2 שרשרות, אחת בעלת 2 טבעות ואחת בעלת 4 טבעות, ועוד טבעת אחת חתוכה.
  • עבור הלילה הראשון האיש משלם בעזרת הטבעת האחת החתוכה.
  • עבור הלילה השני האיש משלם בעזרת השרשרת עם 2 הטבעות ולוקח את הטבעת האחת בחזרה.
  • עבור הלילה השלישי האיש משלם בעזרת הטבעת החתוכה.
  • עבור הלילה הרביעי האיש משלם בעזרת השרשרת עם 4 הטבעות ולוקח את השרשרת עם 2 הטבעות ואת הטבעת החתוכה.
  • עבור הלילה החמישי האיש משלם בעזרת הטבעת החתוכה
  • עבור הלילה השישי האיש משלם בעזרת השרשרת עם 2 הטבעות ולוקח בחזרה את הטבעת החתוכה.
  • עבור הלילה השביעי האיש משלם בעזרת הטבעת החתוכה.

חידות

7. רולטה רוסית

האויב שלך החליט לסגור איתך חשבון והזמין אותך למשחק של רולטה רוסית עם אקדח תופי בעל מקום ל-6 כדורים. הוא טוען 2 כדורים באקדח, אחד לצד השני, ומשאיר את ארבעת החריצים הנותרים ריקים. הוא מסובב את התוף ומגיש לך את האקדח.
 
אתה מצמיד את האקדח לראשך, לוחץ על ההדק ושומע "קליק" – האקדח לא ירה. האויב שלך אומר לך שעליך ללחוץ שוב על ההדק לפני שהתור שלך נגמר, ושאתה יכול לבחור האם ללחוץ שוב על ההדק או לסובב את התוף ורק אז ללחוץ על ההדק. סיבוב התוף ימקם את הכדורים במקום אקראי.
 
בהנחה שאתה רוצה לחיות, האם כדאי לך לסובב את התוף או ללחוץ על ההדק שוב?

לחצו כאן להצגת רמז לחידה


חשוב לזכור ש-2 הכדורים נמצאים אחד לצד השני בתוף. חשבו על אפשרות המיקום שלהם אחרי לחיצת סרק על ההדק.

לא יודעים מה הפתרון? להצגת התשובה לחצו כאן


עדיף ללחוץ שוב על ההדק מבלי לסובב את התוף.
 
 אם האקדח לא ירה בלחיצה הראשונה, זה אומר שהחריץ של התוף שהיה בקנה היה אחד מארבעת הריקים. זה אומר שיש עוד שלושה חריצים ריקים שיתכן כי הם הבאים בתור או חריץ אחד עם כדור. אם כן, אם אתם בוחרים שלא לסובב את התוף, יש סיכוי של 3/4 שהאקדח לא ירה בלחיצה הבאה על ההדק.
 
לעומת זאת, אם תסובבו את התוף, יש סיכוי של 4/6, כלומר 2/3 שהחריץ שייעצר בקנה יהיה ריק. 3/4 זה סיכוי גבוה יותר מאשר 2/3, לכן עדיף שלא לסובב את התוף.
 

חידות

8. מתמטיקה מוזרה בחנות

נכנסת לחנות ושמעת שהמוכר אומר לאחד הלקוחות: "אחד יעלה לך 12 שקלים, עשר יעלה לך 24 שקלים ומאה יעלה לך 36 שקלים."
 
מה הלקוח רוצה לקנות?

לחצו כאן להצגת רמז לחידה


הלקוח קונה משהו עבור דלת הכניסה של הבית שלו.

לא יודעים מה הפתרון? להצגת התשובה לחצו כאן


הלקוח קונה ספרות להצבה על דלת הכניסה לבית. כל ספרה עולה 12 שקלים, ולכן הספרה "1" עולה 12 שקלים, שתי הספרות, 1 ו-0 שמרכיבות את המספר "10" עולות יחדיו 24 שקלים, ושלושת הספרות 1, 0 ו-0 שמרכיבות את המספר "100" עולות 36 שקלים.

חידות

9. בעל הדירה הנכלולי 

אדם עני ובתו חיו בבית קטן שהשכירו בכפר. לאבא העני לא נותר כסף לשלם את שכר הדירה, ובעל הדירה המרושע שלו איים לפנות אותו ואת בתו ממנה, אלא אם כן הבת תתחתן איתו.
 
הבת, שלא רצתה להתחתן עם בעל הדירה אך פחדה שאביה יפונה מביתו, הציעה לבעל הדירה את הרעיון הבא: בעל הדירה ישים אבן לבנה בשק אחד ואבן שחורה בשק אחר, והבת תצטרך לבחור את אחד השקים באקראי. אם בחרה בשק עם האבן הלבנה, בעל הדירה יצטרך לוותר לאביה על החוב ולה על החתונה, אך אם היא בחרה בשק עם האבן השחורה, בעל הדירה יפנה את אביה מהדירה ויתחתן איתה. בעל הדירה הסכים להצעה וקבע שיעשו זאת בכיכר המרכזית של הכפר מול כל התושבים, על מנת לוודא שהבת ואביה יעמדו במילתם. 
 
כשהגיעו לכיכר הכפר, הבת שמה לב שבעל הדירה שם אבן שחורה בכל אחת מהשקיות. היא הבינה שאם תחשוף את הרמייה היא תבייש את בעל הדירה מול כל תושבי הכפר, ועקב כך הוא יפנה אותם מהדירה מבלי להתחשב בעסקה. עם זאת היא הצליחה לחשוב במהירות על תכנית אחרת. 
 
מה הייתה התוכנית שעזרה לאביה להישאר בביתו מבלי להביך את בעל הדירה?

לחצו כאן להצגת רמז לחידה


הבת צריכה לוודא שכולם יחשבו שהיא בחרה אבן לבנה.

לא יודעים מה הפתרון? להצגת התשובה לחצו כאן


הבת צריכה רק לבחור שק אקראי ולהכריז "זו האבן שבחרתי, כעת בואו נראה איזו אבן יש בשק השני". כשיפתחו את השק השני יגלו שיש בתוכו אבן שחורה, ועקב כך יוכלו להסיק שהיא בחרה בשק עם האבן הלבנה. אביה ימשיך לגור בביתו, הבת לא תינשא לבעל הדירה, ואיש לא ידע על התחבולה שניסה לעשות בעל הדירה.

חידות

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.