maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

סגולות ומנהגים לט"ו בשבט

1. מנהג טוב ויפה לתת צדקה בט"ו בשבט, כ - 91 פרוטות כמניין "אילן". יש שנוהגים לשלוח איש לרעהו משלוח מנות שמכיל פירות.

2. אנו חוגגים את ראש השנה לאילנות כי האדם עץ השדה. צריכים לעשות תשובה בט"ו בשבט על התורה ועל מלכות שמים ומתברכים בשפע ברכה "בני חיי ומזוני". זהו יום חג של משתה ושמחה (חתן ביום חופתו אינו מתענה). אנו נוהגים לאכול מפירות ארץ ישראל. יש נוהגים לאכול 15 מינים כמניין ט"ו. מתפללים על הפירות שיתברכו ונותנים שבח לקב"ה שמחדש את הפירות משנה לשנה.

3. יש נשים ששומרות את האתרוג מסוכות עד ט"ו בשבט. לאחר סוכות עושים ריבה מהאתרוג ושומרים אותה לטו` בשבט: סגולה בדוקה ללידה קלה.

4. נוהגים בט"ו בשבט להתפלל שיהיה לנו אתרוג כשר ומהודר בחג סוכות הבא. הקדוש ברוך הוא מברך בט"ו בשבט את הפירות של ארץ ישראל (שהם עולים על כל פירות העולם).

5. בליל ט"ו בשבט - ראש השנה לאילנות, נוהגים רוב תפוצות ישראל לסדר שולחן ערוך מכל פירות האילן ומכל פירות הארץ ומברכים "שהחיינו" על פרי חדש. כל אחד מברך על פרי אחר. בסדר פירות ט"ו בשבט קודם מברכים את ברכת "שהחיינו" ולאחר מכן מברכים לפי הסדר הבא: חיטים, שעורים, זיתים, תמרים, ענבים, תאנים ורימון.
על השולחן צריכים לשים לפחות 15 מינים, היות שיש מנהג יפה שלכל מין שאוכלים אומרים פרק מ"שיר המעלות" בתהלים ובצורה כזו לסיים את כל מזמורי שיר המעלות (סה"כ 15 פרקים).
האיש:    מברך על החיטה "חלב וחיטים ישבי עך".
האישה: מברכ ת על הגפן "אשתך כגפן פורה בירכתי ביתך".
הבן: מברך על הזיתים "בניך כשתילי זיתים סביב לשולחנך".
הב ת: נותנים לה רימון ואגוז "כל כבודה בת מלך פנימה".
לילדים קטנים: נותנים תפוח ודבש "תחת התפוח עוררתיך, דבש וחלב תחת לשונך".

 

6. יש נוהגים לומר תפילה מיוחדת שחיבר רבנו הבן איש חי זצ"ל:
"יהיה רצון מלפניך ה` אלוקינו ואלוקי אבותינו, שתברך כל מיני אילנות ויוציאו פרותיהם בריבוי שמנים וטובים ותברך את הגפנים שיוציאו ענבים הרבה שמנים וטובים, כדי שיהיו היין היוצא מהם מצוי לרוב ולכל עמך ישראל לקיים בו מצות קידוש ומצות הבדלה בשבתות ובימים טובים ויתקיים בנו ובכל ישראל אחינו מקרה שכתוב: "לך אכול לחמך ושתה בלב טוב יינך כי כבר רצה אלוקים את מעשיך".

7.  חמישה עשר בשבט הוא ראש השנה לאילנות, בהתאם לנאמר במשנה. מבחינה הלכתית משמש ט"ו בשבט תאריך גבול לגבי חובת ההפרשה של מעשר מפרי העץ. כל מה שצמח על העץ עד לתאריך זה נכנס למניין של השנה שחלפה: ומה שצמח לאחר תאריך זה נחשב ליבול השנה החדשה, דבר זה חל גם לגבי מניין גיל העצים החדשים, שבשלוש השנים הראשונות לנטיעתם אסור לאכול את פריים (עורלה). הסיבה לקביעת ט"ו בשבט כראש השנה לאילנות היא אקלימית: עד לאותו מועד כבר ירדו רוב גשמי השנה, שמהם ניזונים העצים.

8. בצפת, במאה ה-16, פיתחו המקובלים ליל סדר שלם לט"ו בשבט, שכלל קריאת הגדה, אכילת פירות טריים ומיובשים ושתייה מפרי הגפן.

9. לפי המסורת, השולחן לסדר ט"ו בשבט צריך להיות ערוך עם קעריות של פירות יבשים וטריים, ירק ופרחים, נרות רבים בפמוטים או על אבנים דקורטיביות ויין לבן ואדום בקנקנים של זכוכית שקופה. לפני המנחה, מסדרים שלוש קעריות בגבהים שונים.
בקערה הנמוכה: תפוזים, אגוזים, ושקדים שהם פירות ``עולם העשייה``, שתוכנם נאכל וקליפותיהם נזרקות.
בקערה בינונית: תמרים זיתים ותפוחים שהם פירות ``עולם היצירה``, שעיקרם נאכל, וזרעם יוצר חיים חדשים.
בקערה העליונה: תאנים,חרובים וצימוקים שהם פירות ``עולם הבריאה`` שהכל בהם נאכל.

ראש השנה לאילנות מסמל את גאולת ישראל משום שעם ישראל נמשל לעץ העומד עירום וקפוא בחורף והסופות מטלטלות אותו. במבט ראשון, נראה שהמצב ללא תקווה. וכמו בטו` בשבט העץ הקפוא מתחיל לקבל תזונה, השרף עולה בתוכו, המעמד נראה כמו תחיית המתים. העץ מתחיל לפרוח ולהניב פירות ,כך עם ישראל ב"ה ירים את ראשו ויזכה לגאולה שלמה בקרוב ממש, אמן!

מקור: ערוץ 2000

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.