print header

9 סרטי אימה מומלצים ליום שישי ה-13 ובכלל - מאת עדי ירמיהו

 יום שישי ה-13 מתקרב, ומה הולך טוב יותר עם יום מבשר רעות (ועוד בשנת 2020!) מאשר סרט אימה משובח? אנחנו מדברים על סרטים שגרמו לנו לחשוש מהשתקפות נוספת במראה במקלחת, על סרטים שלימדו אותנו שליצנים ובובות הם מזמן לא נחלת שעשועי ילדים בלבד, ועל סיפורים שלא נותנים מנוח לנפש – במיוחד כשכל כך חשוך בחוץ והמקרר מתחיל להרעיש באמצע לילה. למרות זאת, לא הכול רע ומאיים אפילו בתאריך מפחיד שכזה; האדרנלין שמשתחרר בזמן הצפייה יכול לעזור לנו לשרוף קלוריות, ויש לכם הזדמנות נפלאה לצפות ביחד עם בן או בת הזוג באיזה סרט מפחיד ולנצל רגעי אימה לקרבה חמה. גם אם אין לכם דייט, אל דאגה, אחרי כמה דקות של צפייה בסרטים המומלצים הבאים כבר לא תרגישו לבד...

1. מגרש השדים - The Exorcist

מדובר בסרט אימה משנת 1973 המבוסס על רומן של ויליאם פיטר בלאטי הנושא את אותו השם. הסרט עוקב אחר ילדה בת 12 אחוזת דיבוק ובמאמציהם של שני כמרים לטהר אותה דרך שיטות גירוש שדים שונות. מזל שההורים של היום מבינים שכשילדיהם משמיעים קולות מוזרים, נעים בתנועות לא מוסברות ובכלל מתנהגים כמו השטן, הם פשוט בגיל ההתבגרות או מכורים לטיק טוק. הסרט זכה בפרסי אוסקר יחסית משניים ויש המדרגים אותו כסרט האימה המפחיד ביותר בכל הזמנים. הוא מומלץ לצפייה בחום – ובעיקר באור. 
 

 

2. המנסרים מטקסס - The Texas Chainsaw Massacre

בשנת 1974 יצא הסרט הראשון מתוך סדרה של סרטי אימה, ויש האומרים שהוא החלוץ בסוגת ה"סלאשר" הפופולרי. ניתן לסכם אותה כך בקצרה: אדם מעורער בנפשו מטריד ורוצח באכזריות קבוצת אנשים, לרוב בעיקר בגלל טראומה מהעבר – פסיכולוג מישהו? הסרט הראשון נפתח בחבורת צעירים שנתקעה ללא דלק בכבישי טקסס, ובסך הכול ציפתה לקבל קצת עזרה מבני הבית המבודד שעמד בדרך. אף אחד מהם לא שיער שבבית מתגוררת משפחת קניבלים רצחנית עם תיאבון חולני לבשר אדם. הסרט הוליד שלושה סרטי המשך פלוס שני חידושים – מתברר שגם הצופים היו צמאים לעוד קצת דם...
 

 

3. תברח - Get Out

כריס (השחקן דניאל קלויה) הוא גבר אפרו-אמריקאי המוזמן לראשונה לסופשבוע לפגוש את הוריה של חברתו הלבנה רוז (אליסון ויליאמס). פייר, רק זו לבדה סיטואציה מפחידה בשביל כולנו – אימא'לה ואבא'לה תרתי משמע, ועוד לבילוי ארוך שמתרחש במקביל למפגש חברים גדול. בהתחלה הכל טוב, האבא והאימא שהתוודעו זה הרגע לבן הזוג של ביתם, נחמדים וחמימים עד מאוד. אך במהרה המפגש המחבק משנה את פניו כשכריס נחשף לתגליות מטרידות ומלאות במסתורין ואימה. הסרט שיצא בשנת 2017 נחשב לחריג בנוף סרטי האימה הפופולריים המוכרים, משום שמקור הפחד הוא ברובו פסיכולוגי ולא דם והפתעות גועליות בחדרים חשוכים. בעינינו זה עדיין גורם לו להיות מפחיד למדי, ובנוסף מדובר בסרט נושא אוסקר הנחשב ליצירה משמעותית בז'אנר בעיקר בגלל האמירות הפוליטיות והחברתיות שלו.
 

 

4. הניצוץ - The Shining

הסרט הקלאסי הזה שיצא לאקרנים ב- 1980 מבוסס על הספר "הניצוץ" מאת סטיבן קינג, וזהו אחד מסרטי האימה הידועים בכל הזמנים ואחת מההופעות המפורסמות ביותר של השחקן ג'ק ניקולסון. העלילה עוקבת אחר סופר מתוסכל המתקבל לעבודה כמשגיח במלון מבודד ושוהה בו יחד עם אשתו ובנו. שנים לפני כן באותו המלון השומם, קודמו בתפקיד איבד את שפיותו, רצח את אשתו ושתי בנותיו והתאבד. לסיפור הרקע מבשר הרעות הזה תוסיפו מזג אוויר חורפי, ניתוק קווי טלפון ותמונות מחרידות מהעבר – והרי לכם מתכון לסרט אימה קלאסי כהלכתו שיצר הבמאי הידוע סטנלי קובריק. הקצב האיטי של הסרט ומאפיינים נוספים שהיו שונים מהמקובל בסרטי אימה מאותה תקופה, ספגו ביקורת בתחילה אך הפכו בהמשך לחלק בלתי נפרד ממה שהופך אותו לקלאסיקת אימה מומלצת כל כך.
 

 

5. לזמן את הרוע - The Conjuring 

סרט האימה הזה משנת 2013 הוא הראשון שיצא במסגרת היקום הקולנועי של "לזמן את הרוע". הוא נפתח במעבר של משפחה אמריקאית טיפוסית, זוג הורים ו-5 בנותיהם, אל בית חווה מבודד וזמן לא רב אחריו, בני המשפחה חווים תופעות על טבעיות מפחידות שונות המטרידות את מנוחתם. זה מה שקורה למי שלא בודק דירות חדשות כמו שצריך… כדי להבין את מקור האיומים האפלים ולהתמודד איתו נקראים לבית החווה אד ולוריין וורן, צמד חוקרי מקרים על טבעיים ידוע. השניים ממש לא ידעו לאיזו פרשה הם נכנסו ואף על פי שהסרט מציג לא מעט הקצנות, אתם כנראה תידהמו לגלות שבמהותו הוא מבוסס על סיפור אמיתי!
 

6. המכשפה - The Witch

סרט האימה הזה משנת 2015 עוקב אחר משפחה שחיה בניו אינגלנד שבארה"ב בשנת 1630, המגורשת מביתה בעיירה עקב סכסוך דתי ועוברת לבית חווה קטן בחורשת יער. לזוג ההורים, ויליאם וקתרין, יש ילדה בכורה, ילד נוסף, זוג תאומים ותינוק קטן שלא מכבר הגיע לעולם. זמן לא רב אחרי המעבר, התינוק נעלם והטרגדיה הזו גוררת שרשרת של אירועים מוזרים ומטרידים המערערים את יציבות המשפחה. הסרט אמנם לא משתמש במוטיבים הקלאסיים של סרטי אימה, אך אל דאגה, אתם תרגישו את הפחד נבנה לכל אורכו ותיהנו מחוויה של דרמה מצמררת במיוחד...

 

7. באבאדוק - The Babadook

סרט האימה האוסטרלי הזה יצא בשנת 2014, הוקרן בעיקר בפסטיבלים ולא זכה להפצה מסחרית, אך מדובר באחד מהסרטים שזכו לביקורות הטובות ביותר באותה השנה בכל רחבי העולם. הסרט מגולל את סיפורה של אמיליה, אימו של סמואל, שבסך הכל רצתה לקרוא לבנה סיפור ילדים על "מיסטר באבאדוק". מה שנשמע ברגע הראשון כמו עוד סיפור חביב לפני השינה, מתברר כאיום ממשי מאוד מפני מפלצת אפלה שמטרתה לרדוף את בני הבית. סמואל הסובל מהפרעות התנהגות מחמירות, חרד מפני אותה ישות נוראית ובטוח שלא ניתן לברוח ממנה. תחילה אימו מסרבת להכיר בכך שייתכן ומדובר באזהרה מפני מפלצת אמיתית, אך עם הזמן היא מתחילה להבין את טעותה ומגלה מה מסתתר במרתף הבית שלהם...
 

 

8. האחרים - The Others

בשלהי מלחמת העולם השנייה מגדלת גרייס (השחקנית ניקול קידמן) את שני ילדיה, בן ובת, באחוזה ויקטוריאנית גדולה. בעלה עדיין לא שב מהחזית והיא צריכה להתמודד עם צוות משרתים חדש, שנדרש בין השאר לשמור על כללים קפדניים ואורח חיים מחייב. הסיבה לכך היא מחלה נדירה של שני הילדים, שבגללה הם עלולים למות אם ייחשפו לאור שמש. בתוך הבית החשוך תמידית, שום דלת לא נפתחת לפני שהדלת הקודמת נסגרת והאווירה מצמררת במיוחד. אך המשרתים החדשים באחוזה, האחרים, מערערים את הסדר שנשמר עד כה ומוכנים להפר את החוקים... תוך כדי מתחילים להתרחש בבית מאורעות משונים, וגרייס וילדיה ניצבים בפני אתגרים מאיימים. הסרט שיצא בשנת 2001 זכה ב-8 פרסי גויה (האוסקר הספרדי) והוא מוכיח שלא צריך אפקטים מיוחדים בלי סוף כדי ליצור סרט אימה מצמרר.
 

 

9. פרויקט המכשפה מבלייר - The Blair Witch Project

סרט האימה הזה יצא בשנת 1999 והוא עוקב אחר שלושה קולנוענים צעירים היוצאים אל היער במרילנד במטרה לצלם סרט דוקומנטרי על אגדת המכשפה מבלייר. השלושה שביקשו לחקור את האמת מאחורי המיתוס, מעולם לא חזרו ממסעם... חודשים לאחר מכן, סרטי הצילום שלהם נמצאו, וכעת יש לנו, הצופים, הזדמנות להבין מה עלה בגורלם. כל זה כמובן רק רקע דמיוני לסיפור הסרט, שנחשב לפורץ דרך שעמד בראש ז'אנר-המשנה פאונד פוטג' found footage – סרטים בהם העלילה מוצגת כהקלטות וידאו "אותנטיות" שצולמו על ידי הדמויות בסרט. הסרט גם נחשב לאחד הסרטים העצמאיים המצליחים ביותר בכל הזמנים ולקלאסיקת אימה שמתאימה במיוחד ליום שישי ה-13!
 
מקור: עדי ירמיהו
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.