print header

10 המלצות לסרטיו המומלצים והמובילים של וודי אלן

 תעשיית הקולנוע האמריקאית ידעה כוכבים רבים במהלך שנותיה הרבות, אך אין בה הרבה "אנטי-גיבורים" מוצלחים וידועי שם כמו וודי אלן. הקולנוען היהודי-אמריקאי הזה, שהספיק במהלך חייו גם לשחק, גם לכתוב, גם לביים וגם ליצור עשרות סרטים, תמיד נתפס כשונה וייחודי בנוף התעשייה ההוליוודיות, המורגל לכוכבים מסוג אחר - וזה גם כנראה מה שגרם להצלחתו ולהפיכתו לאחד מיוצרי הקולנוע החשובים של המאה ה-20 וה-21. לכבוד יום הולדתו ה-83 של אלן שאנו מציינים בימים אלו (דצמבר 2019) ערכנו עבורכם את רשימת 10 סרטיו הטובים והמוצלחים ביותר – ואנו ממליצים לכם לצפות בהם ולגלות אותם.

הסרטים הגדולים של וודי אלן: וודי אלן

10. ימי הרדיו (1987 - Radio Days)

אחד מסרטי הנוסטלגיה הגדולים של הבמאי הניו-יורקי הוא מחווה לימי הרדיו הגדולים של ילדותו בשנות ה-40 של המאה ה-20. הסרט מספר את סיפורה של משפחה יהודית המתגוררת ברובע קווינס שב"תפוח הגדול", המתאספת יחדיו כדי להאזין למכשיר הרדיו – שתור הזהב שלו היה באותם ימים, טרם עלייתה לגדולה של הטלוויזיה והרבה לפני המצאת האינטרנט. אירועי ספורט גדולים, חדשות, שעשועונים ומוזיקה משתלבים אל תוך חייה של המשפחה המתוארת בסרט על ידי אלן עצמו שקריינותו מלווה את העלילה, ואירועים אמיתיים שקרו באותה תקופה נשזרים גם הם בסיפור המרגש שנרקח.

9. קליעים מעל ברודווי (1995 - Bullets Over Broaday)

את קומדיית הפשע השחורה הזאת ביים אלן במשותף עם דאגלס מקגרת', והיא כולה מחווה לתעשיית הבידור והתיאטרון של ברודווי בשנות ה-20 של המאה ה-20. זה אולי לא אחד מהסרטים הזכירים ביותר של אלן, אך בכל זאת צריך לקחת בחשבון שמדובר ביצירה שכללה אנסמבל מרשים מאוד של שחקנים והייתה מועמדת ל-7 פרסי אוסקר. "קליעים מעל ברודווי" מספר את סיפורו של המחזאי דיוויד שיין, שמעוניין לפרוץ בברודווי הנוצצת של אותם ימים, אך כדי לעשות זאת הוא נאלץ ללהק למחזה שכתב את בת זוגו של גנגסטר שמממן את ההפקה, ומכאן ואילך כמובן שהדברים הולכים ומסתבכים.

8. נקודת מפגש (2005 - Match Point)

אמנם וודי אלן כתב כמה סרטי תעלומות רצח לפני "נקודת מפגש", אך זה היה סרטו הראשון שהיה מותחן של ממש. הסרט הזה, שלפניו יצאו לאקרנים כמה סרטים פחות מוצלחים של אלן, החזיר אותו לקדמת הבמה – באחת הפעמים הראשונות שבהן עלילתו יצאה מניו יורק האהובה עליו, ועברה לבירת בריטניה, לונדון (לאחר שרק שם הצליח אלן למצוא מימון לסרט). במרכז העלילה עומדת דמותו של כריס ווילטון, שחקן טניס שפרש לקריירת אימון, המתאהב באשת חברה לונדונית אמידה בשם קלואי. הכל הולך מצוין לזוג הזה – עד שפרשת אהבים שכריס מעורב בה מטלטלת את הכל...

7. ויקי כרסטינה ברצלונה (2008 - Vicky Cristina Barcelona)

לקראת סוף העשור הקודם יצר אלן את אחת מהדרמות הקומיות-רומנטיות היותר מצליחות שלו בשלב זה של הקריירה - "ויקי כריסטינה ברצלונה", שגם היא, כמו "נקודת מפגש" שיצא 3 שנים לפני כן, לא מתרחשת בזירה הניו-יורקית. הסרט מתאר את קורותיהן של שתי נשים אמריקאיות – ויקי וכריסטינה – חברות טובות שיוצאות לחופשת קיץ בברצלונה. בעיר הספרדית פוגשות השתיים את חואן אנטוניו גונזלס, צייר מקומי כריזמטי ובוטה, ומתפתח משולש אהבה שהופך למסובך יותר כשאישתו לשעבר של חואן נכנסת לתמונה. פנלופה קרוז, שמשחקת את אישתו של חואן אנטוניו, זכתה בפרס האוסקר לשחקנית המשנה הטובה ביותר על משחקה בסרט זה.

6. שושנת קהיר הסגולה (1985 - The Purple Rose of Cairo)

ב"שושנת קהיר הסגולה" תפר וודי אלן לשחקנית מיה פארו, שהייתה אז אישתו, את אחד מהתפקידים היפים ביותר בקריירה שלה; היא גילמה בסרט הפנטזיה הרומנטי הזה את ססיליה, מלצרית קשת יום שנשואה לבעל קשוח וסובלת מדיכאון. כדי להימלט מהיום יום האפרורי שלה, חומקת ססיליה אל בית הקולנוע השכונתי, בו היא צופה שוב ושוב בסרט "שושנת קהיר הסגולה", ומתאהבת בכוכב שעל המסך – טום בקסטר. הפלא ופלא – בשלב מסוים בקסטר יוצא ממסך הקולנוע אל האולם, והוא וססיליה מתאהבים, בזמן ששאר שחקני הסרט, שנותרו מאחור, מנסים לעצור את הכוכב הבורח שלהם. הסרט הזה הוא חגיגה אמיתית של אהבה לקולנוע שמתייחס באופן משעשע למדי לקשר שבין אסקפיזם לבין אמנות הסרטים, בין החיים עצמם לבין העלילה הדמיונית שמוצגת על המסך הגדול.

5. חצות בפריז (2011 - Midnight in Paris)

אחרי לונדון וברצלונה שכיכבו בסרטיו הקודמים בעשור הראשון של המאה ה-21, לקח אותנו אלן לבירת הרומנטיקה הבינלאומית – פריז, בקומדיה רומנטית שזכתה לפרס האוסקר לתסריט המקורי הטוב יותר. "חצות בפריז" מתמקד בסיפורו של גיל – תסריטאי מצליח שנוסע עם ארוסתו הטרייה והוריה לחופשה בעיר האורות. גיל, שרוצה לפרוש מעבודתו ולהפוך להיות סופר, מתאהב באורח החיים הפריסאי, בעוד שארוסתו מתגעגעת לחייהם בקליפורניה שטופת השמש. בלילה אחד, כאשר גיל משוטט בגפו ברחובות העיר, הוא מוצא את עצמו באורח פלא בשנות ה-20 של המאה ה-20' – תקופה שבה כל סופר מתחיל היה חולם להתגורר בפריס. מכאן ואילך מתחיל גיל לקפץ בין העבר להווה, בתערובת בין מציאות לחלום, בפנטזיה וודי אלנית מענגת שבהחלט הופכת את הסרט לשווה צפייה עבורכם.

4. פשעים ועבירות קלות (1989 - Crimes and Misdemeanors)

באחד מהסרטים היותר עמוקים וחשובים שלו, שיצא בשיא תקופתו כיוצר, התיך אלן דרמה בקומדיה לתוך יצירה עוצמתית, המדברת על צדק ועל אי הימצאותו, ולפיכך גם מעוררת מחשבה רבה. ב"פשעים ועבירות קלות" ישנן שתי עלילות השזורות זו בזו – הראשית והרצינית יותר עוסקת ברופא עיניים מצליח בשם יהודה רוזנטל, שנכנס למשבר כאשר מתגלה שהוא מעל בכספי העסק שלו וכן כשהמאהבת שלו מאיימת לחשוף את הרומן בניהם. העלילה המשנית, הקומית יותר, עוסקת בבמאי סרטים דוקומנטריים כושל בשם קליף סטרן, שנישואיו הולכים ומתפוררים, והוא מקבל הצעה מגיסו במאי הטלוויזיה להפיק סרט דוקומנטרי אודותיו.

3. מנהטן (1979 - Manhattan)

אמנם כאן, בדירוג שלנו, נכנס "מנהטן" למקום השלישי והמכובד מאוד, אך לא מעט ממעריצי אלן מחשיבים אותו כסרט הטוב ביותר של הבמאי והשחקן המחונן, ובוודאי כאחת מהמחוות הגדולות שלו לעיר הולדתו שכה אהובה עליו – ניו יורק. מלבד השפה הקולנועית עוצרת הנשימה של הסרט הזה, התסריט השנון והמשחק המרגש, "מנהטן" הוא פשוט יצירה "וודי-אלנית" טיפוסית ומייצגת מאוד. אלן משחק כאן את אייזיק דוויס, תסריטיאי בן 42, גרוש בפעם השנייה, שיוצא עם טרייסי – תלמידת תיכון בת 17; הדברים מסתבכים כאשר אייזק מתאהב במארי, המאהבת של חברו הטוב ייל.

2. חנה ואחיותיה (1986 - Hannah and Her Sisters)

חנה ואחיותיה הוא ללא ספק אחת מיצירות המופת של אלן, שהייתה לאבן דרך בקריירה שלו וגם לאחד מסרטיו המצליחים ביותר מבחינת פרסים, לאחר שזכה בשלושה פרסי אוסקר – לתסריט המקורי הטוב ביותר ולשחקן ושחקנית המשנה הטובים ביותר (מייקל קיין ודיאן ויסט). זו גם הייתה הפעם הראשונה שאלן הצליח להגשים את מטרתו ולייצור סרט עמוק, פילוסופי ובוגר מבחינה אינטלקטואלית. הסרט, כשמו כן הוא, מתאר את סיפורן של 3 אחיות – חנה המסודרת, המהוגנת והנשואה באושר לכאורה, לי – החיה עם חברה הצייר המתבודד, והולי – נרקומנית לשעבר שמנסה את מזלה במשחק. הסרט עוסק באותן שאלות שאלן גם נהג להעלות בסרטיו המאוחרים יותר – כמו החיפוש אחר משמעות בעולם של ריקנות רוחנית, אובססיית העיסוק במוות, המתח שבין האינטלקט לרגשות ועוד ועוד.

1. הרומן שלי עם אנני (1977 - Annie Hall)

לא סתם תופס הסרט הזה את המקום הראשון ברשימת סרטיו של וודי אלן – הוא מסמל את אחת מאבני הדרך הקריטיות והחשובות בקריירה שלו: אם עד "הרומן שלי עם אנני" נחשב אלן לבמאי סרטי קומדיה משעשעים אך מעט טיפשיים ומופרכים, הגיע הסרט הזה והיווה נקודת מפנה חדה. ביצירה הזו שלו המציא את עצמו אלן מחדש – הוא הציג רמות חדשות של התבוננות עצמית והוסיף עומק פסיכולוגי לדמויות שלו, שלא נראה לפני כן באף אחד מסרטיו. זאת הייתה אחת מההוכחות הראשונות שיצירה קומית של וודי אלן יכולה להוביל לסרט רציני ומעמיק. מבחינת עלילתו, מתמקד הסרט בתיאור יחסיהם של אלבי סינגר, הקומיקאי האינטלקטואל, ואמילי הול בעלת האישיות המורכבת - סיפור אהבה שיודע עליות ומורדות. הטכניקות הקולנועיות שאלן עשה בהן שימוש בסרט הזה רק מאדירות את גדולתו וללא ספק הופכות אותו למובילה שביצירותיו, לפחות מבחינתנו.

מקור תמונה: Georges Biard

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.