print header

10 אטרקציות ומקומות מומלצים באודסה

  אודסה היא אחת מערי הנמל החשובות ביותר באוקראינה, כשכבר במאה ה-19 היא הייתה העיר המאוכלסת ביותר במדינה שבה היא נמצאת היום. מאז ומתמיד העיר הייתה ידועה כמקום שמשלב בתוכו תרבויות רבות ושונות, כולל אוכלוסייה יהודית לא קטנה, וחיו בו אנשים גדולים רבים שאת שמם אנו מכירים כיום גם כאן בישראל, כמו זאב ז'בוטינסקי, חיים נחמן ביאליק ושלום רבינוביץ' (שלום עליכם). העיר הפכה בשנים האחרונות ליעד תיירותי חם במיוחד עבור ישראלים, זאת בשל שילוב של היותה עיר חוף נהדרת בעלת ארכיטקטורה אירופאית מדהימה, לצד המחירים הזולים הנהוגים בה, שמתאימים לכיס של כל תייר. מתכננים להגיע לאודסה בקיץ הקרוב? הנה 10 אטרקציות ומקומות שאסור לכם לפספס.
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא
ולחצו על שמות האתרים כדי לראות את מיקומם על גבי המפה

1. בית האופרה של אודסה (Odessa Opera and Ballet Theater)

אתרי תיירות מומלצים באודסה: בית האופרה של אודסה
ה"פנים" המוכרות ביותר של אודסה משתקפות בבית האופרה שלה, אשר נפתח בשנת 1810, נהרס בשריפה בשנת 1873 ונפתח מחדש בשנת 1887. החלק החיצוני של המבנה מעוצב בסגנון הבארוק האיטלקי, והאולם הגדול נבנה בהשראת סגנון העיצוב האהוב על המלך לואי ה-16, כשהוא מעוטר כמעט כל כולו בקישוטים מצופי זהב. בבית האופרה מתקיימים באופן קבוע מופעי בלט, אופרה ומוזיקה, ומומלץ מאוד להזמין כרטיס לאחד מהם, ולו רק כדי לחזות במראה המרשים של המקום מבפנים.

2. מדרגות פוטיומקין (Potemkin Stairs)

אתרי תיירות מומלצים באודסה: מדרגות פוטיומקין
המדרגות האלה מהוות את הכניסה הראשית לעיר מהנמל, וכמו בית האופרה, גם הן סמל ידוע מאוד של אודסה. במקום יש 2 אשליות אופטיות שעבורן מומלץ לרדת ולעלות במדרגות; אם מסתכלים על גרם המדרגות מלמטה, הוא נראה אחיד לחלוטין, על אף שיש בו 10 פודסטים (מישורים אופקיים שמשמשים כהפסקה בין שני מהלכי מדרגות); עם זאת, כשעומדים בחלקו העליון של הגרם, רואים רק את הפודסטים ללא המדרגות. בשנים האחרונות האזור שופץ לחלוטין וכעת יש בצדי המדרגות פארקים שמוקדשים לקירוב היחסים בין העיר אודסה לערים ומדינות אחרות, כמו פארק איסטנבול והפארק היווני.

3. רחוב דריבסיבסקיה (Deribasovskaya)

אתרי תיירות מומלצים באודסה: רחוב דריבסיבסקיה
הרחוב הזה הוא לב ליבה של אודסה, כשתנועת הרכבים בו אסורה והוא למעשה מדרחוב שמלא במסעדות, בתי קפה, חנויות מזכרות ועוד. לצד הרחוב נמצא הפארק הראשון שנבנה באודסה – בשנת 1803 – ובו מזרקה, פסלי אריות מרשימים וכיסאות מיוחדים שמאזכרים את הספר הסאטירי "שנים עשר כיסאות". ברחוב הזה תמיד תוכלו לראות מופעי רחוב של נגנים ואמנים, במיוחד בסופי שבוע ובחגים.

4. הפסאז' של אודסה (Odessa Passage)

אתרי תיירות מומלצים באודסה: הפסאז' של אודסה
מרחוב דריבסיבסקיה תוכלו להגיע לפסאז' – מבנה יוקרתי מהמאה ה-19 שמעליו תקרת זכוכית וכל כולו מעוטר בפסלים מרשימים. הפסאז' בנוי בסגנון ציורי, כשבכניסה יקבלו את פניכם פסלים של מרקוריוס ופורטונה, אלי המסחר והמזל הרומיים, בהתאמה. לאורך המבנה תוכלו למצוא גם חנויות בוטיק, דוכני מזכרות ובתי קפה, אך מומלץ להגיע אליו בעיקר בשביל להתרשם מההדר והיופי של המקום.

5. כנסיית ההשתנות של אודסה (Transfiguration Cathedral)

אתרי תיירות מומלצים באודסה: כנסיית ההשתנות של אודסה
אם תסתכלו על הכנסייה הזו בלי להכיר את ההיסטוריה שלה, תוכלו להישבע שהיא בת לא יותר מ-20 שנה, אך זה נכון רק בצורה חלקית. למעשה זוהי הכנסייה הראשונה שהוקמה בעיר אודסה, אי אז בשנת 1827, אך היא נהרסה על ידי השלטון הסובייטי בשנת 1936, ורק בשנת 1999 בנו אותה מחדש לפי אותה תוכנית בנייה בדיוק. בכנסייה הזו קבורים כמה מהאישים החשובים ביותר של העיר, כולל הנסיך מיכאיל סמיונוביץ' ורונצוב, מושל רוסיה החדשה, שעזר להפוך את אודסה לעיר מסחר מפותחת כפי שהיא כיום.

6. מוזיאון הארכיאולוגיה (Archaeological Museum)

אתרי תיירות מומלצים באודסה: מוזיאון הארכיאולוגיה
כמוזיאון העתיק ביותר באוקראינה, ששורשיו מגיעים עד לשנת 1825, מדובר באתר העיקרי שאליו כדאי להגיע אם אתם חובבי תרבות. במוזיאון יש כ-170,000 פריטים הקשורים להיסטוריה של האזור, אך לא רק לזו של אודסה, אלא גם להיסטוריה של יוון, איטליה, מצרים וקפריסין. מבין התצוגות המרשימות ביותר כאן אפשר למצוא כאלו המכילות סרקופגים, כתבי פפירוס והירוגליפים מצריים, וגם אוסף של 50,000 מטבעות יווניים – משחר האימפריה היוונית ועד לתקופת האימפריה הרוסית. 

7. חוף לנזרון (Lanzheron)

אתרי תיירות מומלצים באודסה: חוף לנזרון ממעל
באודסה לא חסרים חופים לאורך קילומטרים רבים דרומה מהנמל, אך לנזרון הוא הקל ביותר לגישה עבור תיירים ובמקביל גם המומלץ ביותר. תושבי המקום מעידים כי הוא החוף המועדף עליהם, אם כי הוא מעט צר ולכן עלול להיות מוצף ברוחצים בחודשי יולי-אוגוסט. במקרה שזה אכן המצב, תוכלו להגיע גם לחוף טבאו (Tabu) הרחב יותר ולרוב גם הנקי יותר.

8. טיילת ארקדיה (Arcadia)

אתרי תיירות מומלצים באודסה: טיילת ארקדיה ממעל
סביר להניח שאם חיפשתם מלון באודסה, רוב ההמלצות שקיבלתם הן למלונות בסביבת ארקדיה, שהוא אחד החופים של אודסה ובשנים האחרונות גם מקום מצוין לטיול רגלי, בשל הטיילת שהוקמה בו. אמנם הכי מומלץ להגיע לשם בחודשי הקיץ, כשפארק מים המתאים לילדים פועל בסמוך, אך אם הגעתם לעיר הנופש הזו בחורף, בארקדיה תוכלו למצוא מתחם החלקה על הקרח שכל ילד ייהנה בו. באזור נמצאים גם מועדוני הלילה השווים ביותר באודסה, שלחלקם יש אף חופים פרטיים.

9. פארק שבצ'נקו (Shevchenko Park)

אתרי תיירות מומלצים באודסה: פארק שבצ'נקו
עוד הרבה לפני שאודסה הייתה קיימת, בשטח הפארק הזה היה מבצר עות'מאני שנחרב במהלך המאה ה-18 והוחלף במצודה רוסית, שהפכה לחסרת משמעות ברגע שהחזית המלחמתית עברה לכיוון דרום-מערב. באמצע המאה ה-19 המקום הוסב לפארק, שבתחילה נקרא על שם אלכסנדר השני, אך כמאה שנה לאחר מכן שינו את שמו כדי לחלוק כבוד למשורר האוקראיני טאראס שבצ'נקו. בכניסה לפארק ישנן 2 אנדרטות, האחת לזכרו של שבצ'נקו, והשנייה - ששוחזרה במהלך התקופה הסובייטית - לזכרו של אלכסנדר השני, צאר רוסיה.

10. הקטקומבות של אודסה (Odessa Catacombs)

אתרי תיירות מומלצים באודסה: הקטקומבות של אודסה
מתחת לעיר אודסה ועד לגבלות העיר ישנו מבוך מנהרות ש-90% ממנו הוא תוצאה של כריית אבנים. לאורך השנים הוקמו בקטקומבות הללו מרתפים, בונקרים ותעלות ניקוז, והן בנויות מ-3 שכבות שמגיעות עד לעומק של 60 מטר מתחת לפני הים. זהו אחד המבוכים העירוניים הגדולים ביותר בעולם, כשאורכו מגיע למעל 2,500 ק"מ. ניתן לצאת לסיורים מודרכים בקטקומבות בשפה האנגלית – מומלץ לכל מי שרוצה להיחשף לאתר סודי ומרתק שלא ניתן לראות ולבקר בו סתם כך במקומות אחרים.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.