maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

מיטב תמונות היום של ויקיפדיה

 רובנו השתמשנו יותר מפעם אחת באתר ויקיפדיה, האנציקלופדיה המקוונת שמבוססת על תוכן חופשי, בין אם עבור כתיבת ערכים, שימוש במידע כדי להוכיח טענות, לפתור ויכוחים פשוטים או אפילו עבור ביצוע עבודות מחקר. החודש חגגה ויקיפדיה העברית יום הולדת 15, וכחלק מהחגיגות החלטנו לאסוף את תמונות היום השונות שפורסמו באתר לאורך השנים. תמונות היסטוריות, מקומות מרהיבים, מבנים מעוררי פליאה ועוד הם רק חלק ממאגר התמונות הנרחב והמדהים שיש לוויקיפדיה להציע, וכאן מונחות לפניכם 25 תמונות מהשנה האחרונה שמציגות את פלאי העולם היפה והמגוון שלנו.
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא
 
כאן בתמונה אנו רואים מושבה של פינגווינים מצויצים מערביים בחופי איי פוקלנד. פינגווין זה הוא המין החברותי ביותר ממשפחת הפינגווינים, ובתקופת הרבייה נוצרות מושבות שגודלן עשוי להגיע למאות אלפי פרטים. פינגווינים אלו מצויים במערב האוקיינוס ההודי, באוקיינוס השקט ובאזורים הסמוכים לחופים הדרומיים של דרום אמריקה.
תמונות היום של ויקיפדיה: מושבה של פינגווינים מצויצים מערביים בחופי איי פוקלנד
 
בתמונה ניתן לראות את המכונית בוגאטי שירון, מכונית העל שפותחה בשנת 2016 על ידי חברת בוגאטי מקבוצת פולקסווגן. רכב זה נחשב למכונית הכביש המהירה ביותר בייצור סדרתי, ומטעמי בטיחות הגבילו את מהירותה "רק" ל-420 קמ"ש. 
תמונות היום של ויקיפדיה: המכונית בוגאטי שירון
מעבורת החלל קולומביה שבתמונה זו הייתה מעבורת החלל הראשונה של נאס"א, והספיקה לבצע 28 משימות לחלל כשהטיסה במהלכן 160 אסטרונאוטים. ב-1 לפברואר 2003 התרסקה המעבורת עם כניסתה לאטמוספירה, כשעל סיפונה שבעה אסטרונאוטים וביניהם אל"ם אילן רמון.
תמונות היום של ויקיפדיה: מעבורת החלל קולומביה
זהו פנגולין הכף והוא נפוץ בסוואנות שבמזרח ודרום אפריקה. פנגולין הוא למעשה אוכל נמלים בעל שריון, כאשר מין זה הוא היחיד שחי במדינת דרום אפריקה (כף אפריקה), וזהו המקור לשמו.
תמונות היום של ויקיפדיה: פנגולין הכף
כאן בתמונה ניתן לראות את נהר הירדן וברקע את הר החרמון מצולמים מאזור עמק החולה. עמק זה נמצא בצפון הארץ, והוא תופס את מרבית השטח של "אצבע הגליל"; העמק משתרע ממרגלות החרמון עד הכנרת ובו זורם נהר הירדן.
תמונות היום של ויקיפדיה: נהר הירדן וברקע הר החרמון
זהו בניין הפרלמנט ההונגרי שבבודפשט, הונגריה - המבנה הגדול והמפואר ביותר במדינה, שבתכנונו נועד לסמל את תחיית הלאומיות ההונגרית. המבנה בנוי בצורה סימטרית בסגנון התחייה הגותית, עטור צריחים ובמרכזו כיפה נאו-גותית בגובה 96 מטר.
תמונות היום של ויקיפדיה: בניין הפרלמנט ההונגרי שבבודפשט
 
בתמונה זו רואים את המקדש לאלה איזיס בפילה שבמצרים. למעשה, פילה הוא מתחם מקדש מצרי עתיק, אתר ארכאולוגי ואתר מורשת עולמית השוכן כיום על האי אגילקיה. בשנת 1902 הוצף האזור שבו הייתה ממוקמת פילה (דרומית לאסואן), בעקבות בנייתו של סכר אסואן הנמוך, וכדי להציל את המקדש הוא פורק והוקם מחדש באי הסמוך.
תמונות היום של ויקיפדיה: המקדש לאלה איזיס בפילה שבמצרים
תמנון החוף (נקרא גם תמנון מצוי) מצולם ליד חופי מזרח כרתים, ובדומה ליתר המינים במשפחת התמנונים, יש לו שמונה זרועות ציד ארוכות. בנוסף, הוא טורף פעיל-יום הצד דגים, סרטנים ולפעמים גם רכיכות. 
תמונות היום של ויקיפדיה: תמנון החוף
זהו ציור השמן של ז'אן-לאון ז'רום, צייר צרפתי מהמאה ה-19, ולו קוראים "בונפרטה לפני הפניקס". הציור מתאר את נפוליון בונפרטה רכוב על סוס מביט בספינקס הגדול של גיזה. כיבוש מצרים היה אחד מהיעדים החשובים במערכה הצרפתית במזרח התיכון במאה ה-18.
תמונות היום של ויקיפדיה: ציור השמן "בונפרטה לפני הפניקס"
זוהי תמונתו של באז אולדרין, אסטרונאוט בתוכנית אפולו והאדם השני שהלך על הירח, צועד עליו בעת משימתה של החללית אפולו 11, 20 ביולי 1969. במהלך משימה זו נחת האדם הראשון בעולם שהילך על אדמת הירח – האסטרונאוט ניל ארמסטרונג.
תמונות היום של ויקיפדיה: באז אולדרין על הירח
זוהי ספינת הטילים אח"י מבטח של חיל הים הישראלי, בטקס השקתה במספנות בעיר הנמל שרבור-אוקטביל שבצרפת. ספינה זו הייתה הראשונה במסגרת שייטת ספינות הטילים והשתתפה גם בחיפושי הצוללת דקר. במלחמת יום הכיפורים השתתפה הספינה בקרב הסטי"לים הראשון בעולם, קרב לטקיה. 
תמונות היום של ויקיפדיה: סטי"ל אח"י מבטח
בתמונה שלפניכם משנת 2011 ניתן לראות את אגם הלבה שבניאראגונגו - הר געש שכבתי פעיל השוכן בתחומי הפארק הלאומי וירונגה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. הר געש זה הוא הפעיל ביותר בכל יבשת אפריקה.
תמונות היום של ויקיפדיה: אגם הלבה של הר הגעש ניאראגונגו
בתמונה זו תוכלו לראות את הקתדרלה הקרויה על שמו של אלכסנדר נבסקי, נסיך רפובליקת נובגורוד וולדימיר שחי במאה ה-13. הקתדרלה ממוקמת בסופיה שבבולגריה, כשבנייתה החלה בשנת 1882 והסתיימה ב-1912. היא נבנתה במטרה להנציח את חיילי צבא האימפריה הרוסית שנהרגו במהלך המלחמה העות'מאנית-רוסית בשנים 1877-1878.
תמונות היום של ויקיפדיה: קתדרלת אלכסנדר נבסקי
כאן בתמונה ניתן לראות את הנזיר הווייטנאמי טיק קואנג דוק, שורף את עצמו למוות בצומת דרכים עמוס בעיר הגדולה סייגון (כיום נקראת הו צ'י מין סיטי) בשנת 1963. דוק פעל מתוך מחאה על רדיפת הבודהיסטים על ידי ממשלת דרום וייטנאם ונשיאה דאז, נו דין דיים.
תמונות היום של ויקיפדיה: הנזיר הווייטנאמי טיק קואנג דוק שורף את עצמו למוות
זוהי אליזבת גרדנר, אחת מארגון "טייסות שירות חיל האוויר" של ארצות הברית, מביטה מחוץ לחלון מטוסה לפני ההמראה בשנת 1943. תחת ארגון זה, נשים בעלות רישיון טיס אזרחי עסקו בהטסת כלי טיס צבאיים בכפוף לחיל האוויר האמריקני, כל זאת כדי לאפשר לטייסים צבאיים להתפנות למשימות קרביות.
תמונות היום של ויקיפדיה: אליזבת גרדנר
בתמונה הזו רואים את נהר הדורדון שממוקם בדרום צרפת, והוא יוצר יחד עם נהר הגארון את שפך נהר הז'ירונד, שזורם לאוקיינוס האטלנטי. באגן הניקוז של הנהר קיים ריכוז מיוחד של מערות ששימשו את האדם הקדמון בתקופה הפלאוליתית.
תמונות היום של ויקיפדיה: נהר הדורדון
אלו הם מטוסי F-16 פייטינג פלקון של "ציפורי הרעם", הטייסת האווירובטית של חיל האוויר האמריקני. כאן בתמונה ניתן לראותם בשמי מנהטן, ניו יורק, כשברקע תוכלו לראות את בניין האמפייר סטייט.
תמונות היום של ויקיפדיה: מטוסי F-16 של "ציפורי הרעם" מעל שמי ניו יורק
זוהי תמונה עם חשיפה ארוכה (לכן רואים את הכוכבים מסתובבים) של הגן הלאומי ברעם. בתחומו של הגן ניתן למצוא בית כנסת מתקופת התלמוד, ששרידיו הם מהיפים ביותר שנבנו בתקופה זו, והוא מעיד על קיום קהילה יהודית מבוססת במקום.
תמונות היום של ויקיפדיה: הגן הלאומי ברעם
בתמונה זו ניתן לראות את הספינה אלטלנה עולה בלהבות ליד חופי תל אביב ב-22 ביוני 1948. ספינה זו הייתה של האצ"ל ונשאה עמה נשק רב, ובהגיעה לחופי ישראל דרש צה"ל, בהוראת ראש הממשלה דוד בן גוריון, לקבל את הנשק לידיו, אך האצ"ל סירב. בעקבות כך פרץ עימות בין הצדדים, ובן גוריון החליט להפגיז את הספינה. מאז הפרשה נודעה כאבן דרך שנויה במחלוקת בתולדות המדינה.
תמונות היום של ויקיפדיה: הספינה אלטלנה עולה באש
זהו תיאטרון בולשוי, תיאטרון היסטורי הממוקם במרכז העיר מוסקבה שברוסיה. התיאטרון הוקם לראשונה בשנת 1776, ובשנת 1824 נבנה המבנה הנוכחי שתוכנן על ידי האדריכל ג'וזף בווה. הבניין המרכזי הוא מסמלי מוסקבה ורוסיה, וחזית הבניין אף מופיעה על שטר 100 רובל.
תמונות היום של ויקיפדיה: תיאטרון בולשוי
כאן בתמונה צועדים דרך שער האריות הרמטכ"ל יצחק רבין, שר הביטחון משה דיין ואלוף פיקוד המרכז עוזי נרקיס (מימין לשמאל) בעיר העתיקה בירושלים, לאחר הקרב על העיר במלחמת ששת הימים. במהלך המלחמה כבשה חטיבה 55 את העיר העתיקה ואת הכותל המערבי, הישג שהיה לאחד משיאיה של מלחמת ששת הימים כולה.
תמונות היום של ויקיפדיה: יצחק רבין, משה דיין ועוזי נרקיס צועדים בעיר העתיקה בירושלים לאחר כיבושה
בתמונה זו תוכלו לראות את גני ארמון הצווינגר שבעיר דרזדן, בירת מדינת סקסוניה שבגרמניה. את הארמון, כמו את רוב העיר, שחזרו הגרמנים לאחר מלחמת העולם השנייה, בעקבות הפצצות בעלות הברית בין התאריכים 13-15 בפברואר 1945.
תמונות היום של ויקיפדיה: גני ארמון הצווינגר שבעיר דרזדן
זהו הכחל האירופי (נקרא גם כחל מצוי), והוא עוף טורף אשר ניזון מחולייתנים קטנים ופרוקי-רגליים שהוא צד. את הכחל ניתן לראות גם בישראל, בעיקר כשהוא יושב על עצים או עמודי חשמל, שם הוא צופה על הסביבה ומחכה לטרף הבא שלו.
תמונות היום של ויקיפדיה: כחל אירופי
כאן בתמונה ניתן לראות את התדלוק האווירי הראשון שהתקיים ב-27 ביוני 1923. על ידי תדלוק אווירי מתאפשרת הגדלת טווח טיסה, המראה קצרה או המראה בתצורת נשיאה כבדה במיוחד, תוך השלמת הדלק הדרוש לביצוע המשימה לאחר ההמראה.
תמונות היום של ויקיפדיה: התדלוק האווירי הראשון בשנת 1923
זהו הפארק רחב הידיים, שדה מרס, הממוקם במרכז העיר סנט פטרסבורג שברוסיה, והוא נפרס על שטח של 90,000 מ"ר. כאשר הוקמה העיר ב-1703 אזור הפארק היה שטח מיוער וב-1740 נסללו בו לראשונה שבילים.
תמונות היום של ויקיפדיה: שדה מרס

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו