print header

9 המצאות שיהפכו את החיים שלנו לבטוחים יותר

בעבר הספיקה תאורת רחוב פשוטה כדי לעזור לכוחות המשטרה למגר פשיעה על ידי הפיכת שעות הלילה לאפלות פחות, מה שסיפק מעט הזדמנויות לעבריינים לעבור על החוק מבלי להיתפס. כיום הפושעים נהיים מתוחכמים יותר, ועקב כך גם כוחות הביטחון צריכים לשדרג את אמצעיהם. בעזרת הטכנולוגיה שמשתפרת ללא הרף, שוטרים מרחבי כל העולם הופכים את עבודתם לקלה יותר, כך שבמקרים מסוימים הם אפילו לא צריכים לצאת לשטח בעצמם, ליצור מרדף משטרתי מסוכן למשך שעות ארוכות או אפילו לנסות להוציא וידוי מפושע כדי להוכיח את מעורבותו במקרה. 9 החידושים הבאים כבר נכנסו או נכנסים בימים אלה לשימוש בקרב כוחות משטרה ברחבי העולם, ואנחנו מצפים ליום שבו נזכה גם אנחנו לראות אותם הופכים את חיינו לבטוחים יותר כאן בארץ.
 

1. שוטר רובוטי לשירות הציבור

חיכינו שנים לרגע שבו יתגשם חזון הסרט "רובוקופ", והנה בדובאי מתכוננים להכניס לשירות את השוטר הרובוט העצמאי הראשון. גובהו הוא 1.7 מטר, הוא שוקל 100 ק"ג וביכולתו לקרוא הבעות פנים ולהגיב בהתאם ב-6 שפות שונות. בנוסף הרובוט יכול להעביר מידע למשטרה בזמן אמת, ואזרחים יכולים להשתמש במסך שבחזה שלו כדי לשלם קנסות או לדווח על פשיעה. בדובאי מקווים להפחית את כמות העובדים בכוח המשטרתי ב-25% עד שנת 2030 בעזרת צבא רובוטי שכזה, ובעתיד הרחוק הם מקווים שתחנת משטרה שלמה תוכל לעבוד עם רובוטים בלבד.
 

2. משקפיים חכמים לאיתור פשעים

שדרוג טכנולוגי נוסף שנעשה בדובאי, וגם בחלקים מסוימים בארה"ב, הוא תחילת השימוש במשקפיים החכמים של גוגל על ידי שוטרים. לעת עתה, שוטרים יכולים להשתמש במשקפיים שכאלה כדי לאתר ולצלם נהגים שעוברים את מהירות הנסיעה המותרת, וכן לזיהוי כלי רכב שנחשבים מבוקשים לפי מספר לוחית הרישוי. בהמשך מתכננים להשתמש בטכנולוגיה הזו גם לזיהוי פנים של אנשים מבוקשים, כך שברגע שהם יהיו בטווח ראייתו של שוטר, המשקפיים יתריעו באופן מידי.   
שוטר בתוך רכב משטרה עם משקפיים חכמות של גוגל

3. מערכת לזיהוי מיקום יריות בזמן אמת

מהרגע שבו נורתה ירייה בסביבה עירונית ועד אשר המשטרה תוזעק ותגיע למקום, קיים סיכוי גדול שהפושע יספיק להימלט וכוחות המשטרה יאלצו לערוך חקירה מפרכת כדי להבין מה קרה בדיוק. כך היה עד שהמציאו את מערכת ה-GDS (Gunshot Detection System), אשר נעשה בה שימוש כבר עכשיו על ידי משטרת מחוז נסאו שבניו יורק. בעזרת הצבת חיישנים אלקטרוניים ברחבי שכונות שבהן נפוצים מקרי פשיעה ורצח, המערכת יכולה לזהות בדיוק מושלם צליל ומיקום של ירייה ולהזעיק למקום את המשטרה. זה חשוב במיוחד עבור שמירה על רווחת התושבים במקומות בהם עדי ראייה מעדיפים לשמור על שתיקה מחשש לחייהם.
הדמייה של מערכת לזיהוי יריות

4. שליטה על קהלי מתפרעים בעזרת גלי מיקרו

לא פעם קבוצות שונות מפגינות בצורה שאינה מקובלת על ידי החוק, מה שמאלץ את השוטרים להשתמש בגז מדמיע וכדורי גומי כדי לפזר את ההמון. כעת יש נשק אל-הרג חדש בידי כוחות המשטרה בארה"ב העונה לשם ADS (Active Denial System), ובסין וברוסיה מנסים לפתח גרסאות שלו משלהם. במקור התכוון צבא ארה"ב להשתמש בנשק לשליטה בקהלים גדולים ברחבי אפגניסטן, אולם הנשק לא ראה לחימה, וכעת מייעדים אותו לשימוש בהפגנות אזרחיות שיוצאות מכלל שליטה, וכן בבתי הסוהר לשם אותה מטרה. בעבר קיבל הנשק את השם "קרן חימום" בשל השפעתו על המטרה – כמו מיקרוגל ביתי, ה-ADS יורה גלי מיקרו שמחממים את מולקולות המים והשומן בעור ויוצרים תחושה לא נעימה, בלשון המעטה. מי שנורה על ידי המכשיר מתאר את ההרגשה "כמו תנור חם שנפתח מולך".
הסבר על מערכת ADS
 

5. מצלמות מעקב חכמות

כיום יש מצלמות מעקב כמעט בכל מקום, לרבות בתי עסק ומרכזים הומי אדם, אך כדי לדלות מהן מידע עלינו לצפות בכל החומרים שצולמו ולזהות בעצמנו אדם ששולף נשק או מעשה אלימות מסוים. כדי להימנע מבזבוז זמן וכוח אדם, הומצאה מצלמת הדקסטרו (Dextro), אשר מסוגלת לקלוט ולסווג חפצים שונים כמו מכוניות וכלי נשק, פעולות כמו לחיצת יד או אגרוף וצלילים כמו צפירת מכוניות, פיצוץ או ירייה. המצלמה יכולה להפוך את צילום הווידאו למידע מילולי על ציר זמן, וכך למשל שוטר שמביט בחומרי האבטחה יכול לדעת מה הפרטים החשובים שנראו בכל רגע בצילומים. זה יכול לחסוך שעות של צפייה בחומרי אבטחה וכן למזער את הסיכוי שיתפספס פרט מידע חשוב מעיניי כוחות הביטחון.
הדגמה של עבודה מול מצלמות אבטחה חכמות

6. תוכנה לזיהוי מוקדם של מקרי פשיעה

למרות שזה נשמע כמו משהו שיצא מסרט מדע בדיוני, במשטרת פורט מאיירס שבפלורידה כבר התחילו להשתמש בתוכנה שמזהה מקרי פשיעה פוטנציאלים שעלולים להתרחש מדי יום. בעזרת מספר רב של נוסחאות מתמטיות מורכבות, התוכנה מציגה בכל משמרת בוקר וערב מידע חדש בנוגע למקומות שעלולים להיות מועדים לפשיעה, והשוטרים של פורט מאיירס טוענים שיש לה אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד. התוכנה משתמש במידע משטרתי שנאסף במשך 10 שנים כדי לחזות מקרי פשיעה עתידיים, והשוטרים יכולים לגשת למידע שלה מכל מקום שבו הם נמצאים.
צילום מסך של התוכנה לזיהוי מוקדם של מקרי פשיעה

7. מכשיר לאיתור כלי רכב לאחר מרדף

מרדפים על הכביש יכולים לסכן מאוד את האזרחים, שכן קשה לדעת מה יעשה הנמלט ולאן ייסע, וביכולתו לפגוע בלא מעט אנשים, בנוסף לשוטרים שרודפים אחריו. לכן הומצאה מערכת StarChase, אשר פותחה כבר בשנת 2006, אולם נכנסה לשימוש רק לפני שנים אחדות בכלי רכב של משטרת אריזונה שבארה"ב. בעזרתה, השוטרים יכולים לירות חץ מרכבם אל עבר הרכב הנמלט, אשר מצויד במשדר GPS ונצמד לרכב בעזרת דבק צמיגי. זה מאפשר להם לזנוח את המרדף ברגע שהמערכת נצמדה לרכב הנמלט, ולנסות לתפוס את הפושע לאחר שהחנה אותו או על ידי ניסיון להבין לאן הוא נוסע – כל זאת מבלי לסכן נהגים אחרים שנוסעים על הכבישים. 
הדגמה לשימוש במערכת StarChase

8. פנס לתפיסת פושעים

הפנס שבו משתמשים כיום שוטרים הוא חזק במיוחד, וביכולתו לעוור את המטרה למשך מספר שניות בודדות. היכולת הזו לא עוזרת במיוחד כשמדובר באדם שמתכנן לברוח או לתקוף את השוטרים, אך הפנס החדש שפותח על ידי המחלקה לביטחון המולדת של ארה"ב הוא חכם יותר ממה שהפושעים מתכוננים אליו. הפנס מזהה את המרחק בינו לבין המטרה וממקד לעיני הפושע אור בצורה שלא תיצור נזק תמידי, אך יהבהב בצבעים שונים באופן שיעוור את הפושע ובנוסף יעודד הקאה, מה שימנע ממנו את האפשרות להימלט או לתקוף. ההשפעות האלה נפסקות לאחר מספר דקות, ולמרות שהאפקט הזה תועד עוד לפני המצאת הפנס בקרב טייסי מסוק שראו את אור השמש מרצד דרך להבי המדחף, למדענים עדיין קשה להסביר מדוע בדיוק זה קורה. 
מבנה פנס לתפיסת פושעים

9. טביעת אצבע-מוח

טביעת האצבע שלנו אולי יכולה לספק מידע בנוגע לזהותנו, אך טביעת אצבע-מוח יכולה לחשוף את המחשבות והסודות שמסתתרים במוחנו. הטכנולוגיה הזו מודדת את גלי המוח בתגובה למילים, משפטים ותמונות, וביכולתה לחפש 3 סוגים שונים של מידע בעזרת גלי אלפא, בתא ותטא, ולהציג אותו ב-3 צבעים על מנת לראות האם קיים קשר בין סוגי המידע. הצבע האדום מסמל מידע שהחשוד ככל הנראה כבר יודע, הירוק מסמל מידע שהחשוד ככל הנראה אינו יודע והכחול מסמל מידע על המקרה עצמו שרק הפושע יכול לדעת. כשהקווים מראים דפוסים זהים ניתן לנתח את המידע ולדעת האם החשוד הוא האדם שביצע את הפשע. זהו פוליגרף מודרני שללא ספק יעזור רבות בעתיד בתפיסת פושעים שעד היום הצליחו להתחמק בדרכים מתוחכמות מידי החוק.
השווה בין שתי טביעות אצבע-מוח

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.