print header

העסקת ילדים בתחילת המאה ה-20

המהפכה התעשייתית, שהתרחשה בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, שינתה את העולם בו אנו חיים לבלי הכר, אך היו לה גם צדדים אפלים. אחת הבעיות הגדולות של תקופה זו הייתה העסקת הילדים במפעלים השונים. מדהים לגלות שרק לפני 100 שנים ילדים אלה נאלצו לעבוד במפעל כדי לעזור לפרנס את משפחתם, ואילו היום, הילדים שלנו מצפים שרק נקנה להם עוד ועוד דברים. צפו בתמונות ההיסטוריות המדהימות של ילדים מועסקים במפעלים בארצות הברית של תחילת המאה ה-20.

 

מטפלים במכונות האריגה - ג'ורג'יה, 1909

ילדים במפעל

המעסיקים של תקופת המהפכה התעשייתית ניצלו את ממדיהם של הילדים. הילדים הקטנים ביותר נאלצו לטפס על המכונות כדי לתקן חוטים קרועים ולהחליף סלילים ריקים. כיום אסור להתקרב למכונות כבדות שכאלה בזמן העבודה שלהם, עקב החשש מפגיעה.

 

הר הצדפות - מיסיסיפי, 1912

ילדים במפעל

מנואל, שהיה בן 5 כאשר צולמה תמונה זו, היה אחראי על מיון, ניקוי וחיתוך של חסילונים המגיעים מסירות הדיג. מנואל מצולם על רקע גבעה עשויה מצדפים ריקים.

 

לולאנית במפעל הטקסטיל - צפון קרוליינה, 1910

ילדים במפעל

נני קולסון הייתה רק בת 11 כאשר צולמה התמונה הזו. נני הייתה לולאנית במפעל הטקסטיל, כלומר, תפקידה היה להלביש את לולאות הרקמה על חלקי המכונה השונים. על עבודה זו קיבלה נני 3 דולר בשבוע בלבד.

 

מגלגלי הסיגרים - פלורידה, 1913

ילדים במפעל

שלושה ילדים צעירים עובדים כמגלגלי סיגרים במפעל שהוקם בפלורידה. מקרים בהם ילדים שעבדו במפעל סיגריות או סיגרים והתחילו לעשן בעצמם היו עניין שבשגרה.

שומר הסף - מערב וירג'יניה, 1912

ילדים במפעל

ילדים רבים הועסקו במכרות הפחם כמובילים, תפקידם היה לדחוף את עגלות הפחם בתעלות הצרות. עבור הילדים שלא היו חזקים מספיק כדי לדחוף עגלות נשמרו תפקידי השמירה על הדלת. ילדים אלה ישבו כל היום בנקודה אחת ופתחו את הדלת כאשר עגלת פחם התקרבה אליה. על עבודה זו קיבל הנער שבתמונה 75 סנט ליום עבודה.

 

הפחם עולה מן המכרה - פנסילבניה, 1909

ילדים במפעל

גם כאשר קיבלו הילדים תפקידים "קלים" כמו שמירה על דלת המעבר של המכרה, אין זה אומר כי הם היו חופשיים מסכנות. גזים רעילים, מחסור בשמש ומחלות נשימה היו כולם מנת חלקם של העובדים במכרה.

 

מנקי הטבק - קנטאקי, 1910

ילדים במפעל

אביהם של ילדים אלה שכר את שדה הטבק והביא את בניו לעבוד בו. למרות שנדמה כי הילדים רק עזרו בעסק המשפחתי, מדובר בימי עבודה מלאים, מזריחה עד שקיעה, שתופסים את זמן הלימודים של הילדים. בשדה, תפקידם העיקרי של הילדים היה למצוא ולהסיר מזיקים מהעלים.

 

ממיינים את הפחם - פנסילבניה, 1912

ילדים במפעל

תפקידם של "שוברי הפחם" היה למיין את הפחם ידנית, לשבור גושים גדולים לקטנים ולנקות מתוכם את כל המינרלים שאינם פחם. עבודה זו הובילה לבעיות בריאות רבות אצל הילדים הצעירים.

 

שוברי הפחם בזמן עבודתם - פנסילבניה, 1912

ילדים במפעל

שוברי הפחם נאלצו לעבוד בתנאים מחפירים של צפיפות ותברואה ירודה. לעיתים, כך מספרים עדים, אבק הפחם שעמד באוויר היה כה צפוף עד שהילדים לא יכלו לראות את ידיהם ורגליהם.

 

גלגל קטן במכונה - דרום קרוליינה, 1911

ילדים במפעל

תהליך ייצור הטקסטיל הוא מורכב ודורש שילוב של הרבה בעלי מלאכה שונים. תפקידו של הילד שבתמונה היה לאסוף מהרצפה את הסלילים הריקים ושאריות הצמר, כדי שעובדים אחרים יוכלו להטעין אותם מחדש.

פועלים במנסרה - דרום קרוליינה, 1910

ילדים במפעל

שני הילדים שבתמונה, בני 10 (מימין) ו-11, משתמשים במסור ארוך כדי לפרק רהיטים ישנים. על עבודה מאומצת זו קיבלו הילדים 40 סנט ליום.

 

קוטפת הכותנה - אוקלהומה, 1908

ילדים במפעל

קאלי קמפבל בת ה-11 קטפה כותנה בשדות אוקלהומה במשך כל היום. שק מלא כותנה הגיע למשקל של יותר מ-20 ק"ג.

 

מעמיסי הקרונות - אלבאמה, 1911

ילדים במפעל

הילדים ברי המזל שזכו לעבוד מחוץ למכרה, באוויר הפתוח, עבדו בדרך כלל על קרונות האספקה של הפחם. ילדים אלה התרוצצו בין הקרונות בזמן נסיעת הרכבת הקטנה ושמרו על הסחורה. עדים מספרים כי לא עבר יום בלי שילד נפגע בצורה כזו או אחרת על המסילות.

 

העמל והתוצר - מיין, 1913

ילדים במפעל

אחת הבעיות הנפוצות ביותר אצל הילדים המועסקים במפעלים הייתה חוסר בבגדים מתאימים לעבודה. בתמונה ניתן לראות ילד שאפילו לא השיג לעצמו נעליים, ונאלץ לעבוד יחף לאורך כל היום.

 

הפסקת צהריים - מסצ'וסטס, 1911

ילדים במפעל

ג'ו בן ה-5 הגיע לרגע לו כולנו מצפים בכל יום עבודה - הפסקת הצהריים. הילדים נאלצו לאכול בפינות העבודה שלהם בהפסקות שלא נמשכו בדרך כלל יותר מרבע שעה.

 

מקור: יובל רונזברג
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.