print header

4 דעות שלא תקראו עליהן בתקשורת

 
מאת: ערן הילדסהיים, אתר הכלכלה האמיתית
 
1. מי זה הOECD?
מי זה לעזאזל הארגון הזה שלא אני ולא אתם בחרתם בו אבל קובע לנו כמה עניים אנחנו, כמה מושחתים אנחנו וששר האוצר שלנו טס בסופש להפגש עם המזכ"ל שלו כדי לקבל אישור ממנו שהוא פעל נכון. לא, הוא לא שואל אותנו אם הוא פעל נכון. הוא טס להפגש עם ארגון, שמי שיודע מה ראשי התיבות שלו שיקום, כדי לקבל אישור שהוא פעל נכון. "הטלת מע"מ לא דיפרנציאלי היא הדבר הנכון לעשותו" אמר מזכ"ל OECD ללפיד באותה פגישה, מה שגרם לי להוציא אנחת רווחה גדולה שאנחנו בסדר.
 
זה כל כך מגוחך שאנחנו מייחסים לארגון הזה כל כך הרבה חשיבות עד כדי כך שאנחנו קובעים את מצבינו לפי סטטיסטיקות שהוא מחליט איך הן יחושבו. כשיצא הדו"ח האחרון שקבע שישראל היא מדינה עם הכי הרבה עניים, הארץ רעשה. מה יקרה אם הארגון יחליט מחר שהוא משנה דרך חישוב הסטטיסטיקות, כך שישראל תצא הכי עשירה מבין המדינות המתפתחות (ובסטטיסטיקות זה אפשרי-הכל אפשרי) - האם אז אפשר יהיה לנשום לרווחה?
 
לסיום, בהודעה שיצאה מהפגישה של לפיד וניתן לכם לנחש מאיזה צד הגיעה, נכתב : "לפיד הודה לגורייה (מזכ"ל הOECD) ושוחח עימו על קידום מדיניות משותפת להעמקת המיסוי על חברות הענק." בקרוב נתבשר שלפיד דן גם עם רקפת רוסק עמינח על הורדת עמלות הבנקים, שהוא דן עם תשובה על הקטנת יצוא הגז לחו"ל ועם רני רהב דן על העמדתו בראש הועדה לפירוק הריכוזיות.
 
4 דעות אקטואליות שלא תקראו עליהן בתקשורת
 
2. המסיבה של פישר
אם לא שמעתם אוספים מכם כסף למסיבת הסיום. לא של בניכם או בנותכם לסיום שנת הלימודים, אלא למסיבת הפרידה של סטנלי פישר. 100 אלף ש"ח - מי מתנדב לאסוף? אבל רק שתדעו: למרות החוק שאוסר על כך, תהיה סלקציה בכניסה. הנגיד חושש שיגיעו "ערסים" שיעלו ביקורת על פעילותו ויפריעו ולכן רק אורחים שהוא יבחר יגיעו. כדי שלא יצטרך להתמודד עם האשמות של סלקציה הודיע בנק ישראל כי זו לא מסיבה אלא "כנס מקצועי". "מקצועי" זאת אגב מילת הקסם שתופיע כמעט בכל תשובה של בנק ישראל למישהו שינסה לבקר את הארגון הזה.  
 
אז מי יהיה ברשימת המוזמנים המקצועית שתחזיק הסלקטורית בכניסה? 
אזרחי ישראל בטח שלא אלא אם אתה נגיד לשעבר. שאר האורחים יהיו מחו"ל: 
נגיד הבנק של האיחוד האירופי יסביר איך בצורה מקצועית אסף ארגונו אוסף של אזרחים שחיו בכבוד איש איש במדינתו, הפך אותם לכלכלה אחת, לקח מהם את כל כספם כדי לדאוג לרווחי הבנקים, השאיר אותם בלי כסף ועבודה ועכשיו לא מאפשר להם להחזיר את המצב לקדמותו כדי לא לערער את מצב הבנקים. 
 
לארי סאמרס, שר האוצר בתקופת קלינטון, יסביר לכולנו שמשאבי כדור הארץ הם אינסופיים והכדור יהיה חייב להתאים את עצמו לצמיחה המואצת. הוא גם יסביר מדוע חייבים להפוך את אפריקה לפח הזבל של כל הפסולת האנושית. אגב, זאת לא בדיחה - הוא באמת טען את הדברים האלה בעבר. בנוסף, מי שראה את הסרט "Inside Job" ודאי יגלה שסאמרס היה מ"אדריכלי" משבר 2008 בארה"ב אבל ספק אם הוא ירצה לדבר על כך. 
מי עוד יהיה שם? נגיד הבנק המרכזי של אירלנד יסביר לנו איך אפשר להפוך במקצועיות רבה כלכלה שנחשבה לפלא של אירופה ולהוביל אותה בתוך פחות משנתיים למצב של פשיטת רגל. 
וכמובן יו"ר ג' פי מורגן יציג לנו במקצועיות  איך יוצרים בועת נדל"ן כל כך גדולה במדינה גדולה ומצליחה ,כך שברגע שהיא תתפוצץ היא תאיים לא רק על אזרחי אותה מדינה אלא על כל העולם כולו חוץ מאשר על יציבות הבנק עצמו.
 
3. טורקיה ודמוקרטיה
ההפגנות בטורקיה הן פריקת תסכול של האזרחים שנבעה כתוצאה מפגיעה בעקרונות הדמוקרטיה - כתבו בעיתונים. שר ההגנה של קנדה לשעבר אמר בשנה שעברה שהיום אין אף דמוקרטיה אחת בעולם המערבי כי כולן נשלטות על ידי הבנקים. שימו לב - בתוניסיה היתה הפיכה שהסתיימה בהדחת המנהיג ושינוי אופי המדינה. במצרים שוקלים אם להוציא להורג את מובארכ ושחטו כל פרה קדושה שהיתה בתקופתו. בסוריה יש מלחמת חורמה בין שני צדדים שונאים. בטורקיה קמה "ממשלת העם" בראשות ארדואן שפירקה את מעמדו של הצבא הכל יכול שם, וגם אצלינו עלה כוכב פוליטי חדש שהבטיח מהפכה ו"להכנס" בכל מי שפוגע בשיוויון בנטל. כולם מדברים על השוני בין המדינות האלה, שמתעבות אחת את השניה, אבל אף אחד לא מדבר על מה המשותף בינהן? 
כל הממשלות במדינות האלה מוכנות לתת הכל ולהקריב קורבנות בשביל לעשות שינוי אבל אף אחת מהן לא מעזה לגעת בדבר אחד - אף אחת לא נוגעת בבנקים וזאת למרות האחריות הגדולה שלהם למצב. מבחינת הממשלות מדובר בקודש הקודשים. זה כל כך קדוש שכולן עובדות לפי אותה שיטה בה יש בלעדיות לבנקים על ייצור הכסף במדינה גם אם זה אומר שהממשלות יצטרכו להכנס לגרעונות עתק ושהן יצטרכו לבנות את תקציבן בהתאם לגחמות בעלי הבנקים. איזה כיף בדמוקרטיה שלנו.
 
4. ראשי הרשויות המקומיות יקיימו צעדת תמיכה בנוחי דנקנר
איזו טעות עושים ראשי הרשויות. אמנם דנקנר תרם להם מיליוני שקלים אבל דנקנר הוא כבר סוס מת ולמה בכלל להיות תלוי בטייקונים? למה שלא יארגנו צעדת תמיכה בלקיחת כספים ישירות מהפנסיה שלנו כדי לממן את פעילות הרשויות שהם עומדים בראשן. למה להסתמך על מתווכים שנויים במחלוקת אם אפשר לספק את הסחורה ישירות מהיצרן לצרכן?
 

מקור תמונה: FreeDigitalPhotos.net

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.