print header

13 מבנים משוחזרים יפהפיים ששוקמו בעקבות הרס וסיפוריהם המרתקים

אנשים רבים אוהבים לטייל כדי ליהנות מנופיהם של מדינות מרוחקות ומבניינים מרהיבים, ויכול להיות שגם אתם טסתם לחו"ל כדי לצפות באדריכלות מדהימה. לכן זה וודאי לא יפתיע אתכם שלחלק מהמבנים המוכרים והמתויירים ביותר ברחבי העולם יש סיפורים היסטוריים מרתקים, שכוללים הרס ושחזור. בניינים רבים שאתם מכירים, כמו הרייכסטאג שבגרמניה, ניזוקו בעקבות שריפות ומלחמות ונאלצו לעבור תהליך שיקום שיחזיר אותם למראה המפואר או המפורסם שכולם מכירים. אתם מוזמנים לטייל בין 13 מבנים היסטוריים מרשימים ומשוחזרים שכוללים כנסיות, מנזרים ובתי ממשל, ולהכיר סיפורים מרתקים של הרס וקימה לתחייה. 

1. קתדרלת ישו המושיע, רוסיה (Cathedral of Christ the Saviour)

מבנים משוחזרים: קתדרלת ישו המושיע, בשנת 1931 והיום
הכנסייה הזו, ששוכנת על גדות נהר מוסקבה ונמצאת במרחק הליכה מהקרמלין, נושאת בגאווה את תואר "הקתדרלה הגבוהה בעולם" (הנוצרית אורתודוקסית) בזכות גובהה, שהוא 103 מטרים. היא נבנתה בין השנים 1839-1832 בעקבות רצונו של הצאר אלכסנדר הראשון להודות להשגחה עליונה שהצילה את רוסיה מחורבן באותם ימים. בעקבות עליית שלטונו הקומוניסטי והאנטי-דתי של לנין, הוחלט להרוס את המבנה, ובשנת 1931 הוא פוצץ מהיסוד בעזרת מקלות דינמיט. לאחר פירוק ברית המועצות בשנת 1991, החלו השלטונות לשחזר אותה בהתאם לעיצובה המקורי, וכיום ניתן ליהנות מיופייה המרהיב.

2. מונטה קאסינו, איטליה (Monte Cassino)

מבנים משוחזרים: מונטה קאסינו, בשנת 1944 והיום
מונטה קאסינו היא גבעה שנמצאת בין רומא לנאפולי, ובפסגתה ניתן למצוא מנזר יפהפה עם היסטוריה עקובה מדם. כבר בשנת 529 נבנו עליה מנזרים שונים אשר נהרסו במהלך השנים, וכל אחד שהוקם היה יותר יפה ומרשים מקודמו. בשנת 1944 הייתה הגבעה נקודת מפתח בקרבות שהתרחשו במלחמת העולם השנייה, ובמהלך התקפות של בעלות הברית ניזוק המנזר שהיה עליה. רוב האוספים שהיו בו הועברו לוותיקן בטרם המלחמה ובכך ניצלו, אך המבנה עצמו נהרס. כל זאת כמובן סיפורים מהעבר, ואת המבנה היפהפה שניתן לראות היום, סיימו לבנות בשנת 1964. 

3. פראואנקירכה, גרמניה (Dresden Frauenkirche)

מבנים משוחזרים: פראואנקירכה, בשנת 1958 והיום
הכנסייה הלותרנית היפהפייה שנמצאת בעיר דרזדן נחנכה בשנת 1743 ומציגה את סגנון הבארוק במלוא הדרו. במהלך מלחמת העולם השנייה בשנת 1945 הפציצו בעלות הברית חלקים גדולים מהעיר, כאשר סופת אש שנגרמה כתוצאה מההתקפות הביאה לקריסת עמודי הכנסייה. בשנים 2005-1994 שחזרו את המבנה בעזרת צילומים ישנים וזיכרונותיהם של מבקריה, ואת הצלב המוזהב שבראשה ניסו ליצוק בטכנולוגיה כמה שיותר דומה לזו מהמאה ה-18.

4 כנסיית ניקולס הקדוש, קרואטיה (Church of St. Nicholas)

מבנים משוחזרים: כנסיית ניקולס הקדוש, בשנת 1943 והיום
הכנסייה הזו נבנתה בשנת 1787 בעיר קרלובק בשביל לשמש את קהילת הסרבים שחיים בקרואטיה, ולייצג את ההיסטוריה שלה. המבנה הופצץ במהלך מלחמת העולם השנייה ולאחר מכן במלחמת העצמאות של קרואטיה שהחלה בשנת 1991, והוא נהרס לחלוטין בשנת 1993 על ידי מוקשים קרואטים שהוטמנו בתוכו. בגלל חשיבותה הרבה של הכנסייה, התאחדו חברי הקהילה שלה בניסיון לשחזר ולשפץ אותה, ובשנת 2007 הסתיימה בנייתה המחודשת. 

5. קתדרלת ברלין, גרמניה (Berlin Cathedral)

מבנים משוחזרים: קתדרלת ברלין, בשנת 1945 והיום
הכנסייה המוכרת הזו נבנתה בין השנים 1905-1895 באזור המוזיאונים שבמרכז ברלין, על שטח בו היו בעבר מספר כנסיות שנהרסו בדרכים שונות. במהלך מלחמת העולם השנייה נפגע הגג שלה בעקבות הפצצות, ובתום הקרבות נבנה מכסה זמני אשר נועד על המבנה עד לשיפוצי הכנסייה. רק בשנת 1975 החל תהליך שחזורה, כאשר בשנת 1993 היא נפתחה מחדש לקהל והפכה לאתר אהוד על תיירים.

6. קתדרלת קניגסברג, רוסיה (Königsberg Cathedral)

מבנים משוחזרים: קתדרלת קניגסברג, בשנת 1982 והיום
הקתדרלה הגותית הזו שממוקמת על אי בנהר שבעיר קאלינינגרד, נבנתה במאה ה-14 והפכה ללותרנית בשנת 1544. האזור בו היא ממוקמת מוכר כמקום בו לימד הפילוסוף עמנואל קאנט, ולכן חשיבותה ההיסטורית הרבה. היא נחרבה במהלך הפצצות בריטיות בשנת 1944, אשר הרסו חלק גדול מהעיר, והמרוץ אחר שיקומה החל בתחילת שנות ה-90. רק בשנת 2005 היא הסתיים תהליך שחזורה, ואם תבקרו בה כיום תמצאו שני בתי קפלה ומוזיאון, וגם קונצרטים של עוגבים שמתקיימים מדי יום.

7. מנזר סלבי, אנגליה (Selby Abbey)

מבנים משוחזרים: מנזר סלבי, בשנת 1906 והיום
בשנת 1069 הוקמה כנסיית המנזר האנגליקנית בעיר סלבי שבצפון יורקשיר, וערכה ההיסטורי נובע מכך שהיא אחד משרידיהם היחידים של מבני ימי הביניים שקיימים כיום. בשנת 1906 היא נהרסה כמעט לחלוטין בעקבות שריפה שפרצה בחדר העוגבים שלה והביאה לקריסת הגג ולנזקים בחדרים שונים. היא נפתחה מחדש כעבור 3 שנים, ועבודות השימור והשחזור שלה הסתיימו לחלוטין רק בשנת 1912.

8. הקמפנילה של סן מרקו, איטליה (St Mark’s Campanile)

מבנים משוחזרים: הקמפנילה של סן מרקו, בשנת 1902 והיום
בניין הפעמון שמעטר את כיכר סן מרקו שבוונציה מוכר לרבים כמקום בו הציג גלילאו את הטלסקופ שלו, אך ההיסטוריה שלו החלה עוד קודם. בניית המקום החלה במאה התשיעית, ומטרתו הייתה לשמש כמגדל שעון או מגדלור למזח. היא הסתיימה רק בשנת 1549, והאתר הפך במרוצת השנים לאחד מסמלים העיר. בשנת 1902 קרס הבניין בעקבות הזנחתו, והוא שוחזר רק כעבור עשור.

9. בניין הרייכסטאג, גרמניה (Reichstag)

מבנים משוחזרים: בניין הרייכסטאג, בשנת 1945 והיום
אחד המקומות המתויירים ביותר בגרמניה הוא בניין הרייכסטאג, שמשמש כבית הממשל של המדינה כבר מימים עברו. הוא הוקם בשנת 1894 כבית הממשל של הקיסרות הגרמנית, והוא קיבל את שמו שמוכר כיום בתקופת רפובליקת ויימאר. הוא גם שירת את השלטון הנאצי עד לשריפה שפרצה בו בשנת 1933, מסיבה שאינה ידועה עד היום. למרות שניסו לשחזר את הבניין כבר בשנות השישים של המאה הקודמת, החלו לעשות זאת רק לאחר איחוד המדינה, ובשנת 1999 הסתיימה בנייתו המחודשת והוא שב לתפקידו המקורי. 

10. כנסיית סן-ג'רוויס סן-פרוטיס דה פלז, צרפת (Église Saint-Gervais-Saint-Protais de Falaise)

מבנים משוחזרים: כנסיית סן-ג'רוויס סן-פרוטיס דה פלז, בשנת 1944 והיום
הכנסייה היפהפייה הזו שנמצאת בפלז שבסמוך לנורמנדי, נבנתה במאה ה-11 לבקשתו של מלך אנגליה, ויליאם הראשון. היא שרדה במשך שנים רבות עד לקיץ 1944, אז הופצץ האזור במסגרת מלחמת העולם השנייה. מלבד קריסתו של בניין הפעמון שלה, היא נותרה שלמה בזכות בנייתה החזקה, והיא שוחזרה בעשור שלאחר מכן. כיום, משמש האתר כסמל להיסטוריה העקובה מדם של נורמנדי.

11. הפרלמנט הקנדי, קנדה (Parliament Hill)

מבנים משוחזרים: הפרלמנט הקנדי, בשנת 1916 והיום
אחד האתרים ההיסטוריים החשובים של אוטווה, בירת קנדה, הוא בניין הפרלמנט שלה, אשר עוצב בסגנון גותי ונבנה בין השנים 1927-1859 על שטח ששימש כבסיס צבאי עד לאותן שנים. בשנת 1916 פרצה בו שריפה, ולמרות מאבקיהם של כבאי האש עם להבות ומזג אוויר קשה בניסיון להציל את המבנה, רובו ניזוק קשה ורק הספרייה שלו נותרה. כעבור כמה חודשים החל תהליך שחזורו, והוא הסתיים רק כעבור 11 שנים. כמו כן, ב-2002 החל פרויקט שיקום נוסף כדי לשמר את האתר, וההערכות הן שהוא יסתיים רק בשנת 2028.

12. ארמון פוטסדאם, גרמניה (Potsdam’s City Palace)

מבנים משוחזרים: ארמון בפוטסדאם, בשנת 1945 והיום
אתר יפהפה זה שימש כמגוריהם של מלכים פרוסים, מלכים שביקרו בגרמניה ומנהיגי הקיסרות הגרמנית. המבנה המפואר הזה נבנה בסגנון בארוק בין השנים 1669-1662, וחלקו הופצץ בשנת 1945 במהלך במלחמת העולם השנייה. מה שנשאר ממנו, נהרס בשנת 1960 על ידי אנשי מפלגת האיחוד הסוציאליסטי של גרמניה. תהליך שחזורו לקח שנים רבות והסתיים רק בשנת 2013, וכיום הוא מאכלס את בית הממשל הפדרלי של המדינה בראנדנבורג.

13. קתדרלת יורק, אנגליה (York Minster)

מבנים משוחזרים: קתדרלת יורק, בשנת 1984 והיום

הקתדרלה הגדולה ביותר באנגליה ובצפון אירופה החלה להיבנות בשנת 1220 על שטח שאכלס כנסיות רבות כבר מהמאה השביעית, ורק בשנת 1472 הכריזו על השלמתה. היא נשרפה, נהרסה ושופצה לאורך השנים, ובשנת 1984 פרצה שריפה בחלקו הדרומי של המבנה, אשר הביאה לקריסת הגג. למזלם של מבקרים וחובבי היסטוריה רבים, חפצים חשובים רבים שאוחסנו בה הוצאו בזמן מהבניין ולכן נשתמרו. רק בשנת 2007 החלו לשחזר אותה, ופרויקט שיפוצה הסתיים בשנת 2018. 

מקור התמונות: brightside

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.