print header

חתונה ברבנות - המדריך השלם

 כל כלה יודעת, שאת שמלת הכלה היא מתחילה לתכנן ולעצב הרבה לפני החתונה, ולפעמים גם לפני שהחתן אפילו מציע נישואים. בואו נלך יותר רחוק – יש בנות שמתכננות ומפנטזות על שמלת החתונה שלהן עוד בטרם יש להן בכלל חבר. זה טבעי, מאחר וחתונה זה אירוע של (כך מקווים) פעם אחת בחיים, והוא צריך להיות הכי יפה, הכי מרשים והכי וואוו. אבל מה עם כל הבירוקרטיה הנודניקית הזאת של לפני החתונה? כדי שלא תצטרכו לשבור את הראש, כדאי שתקראו סקירה מהירה על כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שמגיעים לטקס החתונה.
 
חתונה ברבנות: זוג בבגדי חתונה יוצר צורת לב עם הידיים
 

צריך לדעת איך לבחור רבנות

מזל טוב! החלטתם להתחתן? רוצים לעשות את זה כמו שצריך ברבנות? תתכוננו לבירוקרטיה קשה – אבל מתגמלת, שבסופה תהיו נשואים ומאושרים. לפני הכל, אתם צריכים לבחור רבנות, אתם לא יכולים להיכנס סתם לרבנות שראיתם בדרך לאילת, כי בא לכם, וכי זה מזכיר סרטים אמריקאים שמתרחשים בלאס וגאס. בארץ, הרבנות צריכה להיות או במקום מגוריכם, או במקום מגוריכם כפי שהוא כתוב בתעודת זהות של אחד משניכם. אם אתם בוחרים רבנות שלא קשורה לאחד הפרמטרים שצוינו, זה אפשרי אבל מעט מסובך יותר. אחרי שבחרתם רבנות תצלצלו ותקבעו תור אצל מזכירת הרבנות.

מה להביא אתכם לרבנות?

בביקור הראשון:
  • אישור תשלום אגרת נישואים – זהו השלב הראשון בדרך להסמכת הנישואים שלכם. בכל מקום התשלום הוא שונה ונתון לשיקולים שונים. האישור הזה הא בעצם האות לפתיחת תיק נישואים ברבנות, אצל רשם הנישואים. תשלום אגרת נישואים מאפשר לכם לקבל פתיחת תיק נישואים ברבנות (רישום נישואים) ולהירשם להדרכת חתן והדרכת כלה (ברוב המקרים לא שואלים אתכם אם אתם רוצים או לא), הדפסת תעודת הנישואים בשני העתקים ומינוי של רב מטעם הרבנות לעריכת חופה. 
ביקור שני:
כדי שלא תצטרכו לחזור לשם יותר מדי פעמים, עדיף שתדעו מה להביא וכך תסיימו הכל בשלושה ביקורים, כולל הביקור של אחרי החתונה:
  • שני מלווים מטעמכם, שצריכים להעיד שאתם אכן רווקים. 
  • תעודת רווקות –  תעודת הרווקות מונפקת לכם במעמד שני העדים מהסעיף הקודם. 
  • תעודת נישואים של ההורים -  החתן והכלה צריכים להציג את תעודות הנישואים של הוריהם, על מנת להוכיח כי נולדו במסגרת נישואים כשרים ואינם פסולי חיתון מכל סיבה שהיא. אם ההורים שלכם איבדו או לא זוכרים איפה תעודת הנישואים שלהם, ניתן לפנות לרבנות הראשית ולקבל העתק של תעודת הנישואים.
  • תצהיר יהדות – במקרה שקיים ספק לגבי יהדותו של אחד מבני הזוג בשל מגורים בחו"ל או גיור לדוגמה, בן הזוג יידרש להציג מסמכים המעידים על יהדותו בפני רשם הנישואים בסניף הרבנות.
  • אישור רב מחתן – אם בחרתם ברב אחר ולא ברב שהרבנות מינתה לכם, עליכם להביא מכתב מטעמו.

מה קורה לפני החופה?

אז אומנם החתן כבר קצת מזיע ונראה כאילו שהוא כבר שתה כמה וכמה כוסות, והכלה משתדלת לא להיכנס להיסטריה מכך שהאטרקציות שהוזמנו יגיעו רק בדקה התשעים, אבל לפני שכל החתונה הזו תתחיל באופן רשמי יש טקס אחד נוסף שצריך לעשות: לפני החופה נערך באופן פרטי טקס החתימה על הכתובה. כְּתובָּה היא מסמך משפטי שנלווה לקידושין, אשר בו מפורטים חובות הבעל כלפי אשתו. בכתובה מצוין סכום כספי שמהווה התחייבות כספית של הבעל לאשתו, במקרה של גירושים או אם חלילה היא תתאלמן. כיום נהוג להעניק את שטר הכתובה לכלה במהלך מעמד החופה, אבל החתימה עליו היא לפני כן, במעמד הרב, וההורים הנרגשים. מדוע אירוע זה נערך במעמד פרטי? זהו בעצם הרגע המרגש של החתונה. הכתובה היא מסמך רשמי ומשפטי, אך רבים רואים בו גם מסמך רוחני, שמאחד בין שני בני הזוג בעבותות של אהבה ומחויבות זה לזו.

אחרי החתונה

לאחר אירוע החתונה וחתימת הכתובה תתבקשו להגיע עם העתק חתום של הכתובה על מנת להוכיח את נישואיכם לרבנות. לאחר שזו תשתכנע שאכן היו פה חופה ונישואין כדת משה וישראל, תונפק לכם תעודת נישואים כשרה שתשלח אליכם כעבור מספר ימים בדואר. אתם לא חייבים למהר מיד אחרי החתונה – אתם בהחלט יכולים לטוס לירח דבש, ליהנות מהחיים ולעשות מה שבא לכם. הרבנות לא תברח לשום מקום.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו