print header

מה בין חבר לאויב - כלל הזהב לידידות!


שפת הגוף מעידה עלינו לא מעט; מבלי שנשים לב, אנו משדרים מסרים המסייעים לאחר להגדיר אותנו, ולעיתים אלה מסרים שונים מאוד ממה שאנו מתכוונים לשדר. כיוון שמוח האדם עובד בצורה מאוד דיכוטומית, כל מפגש ראשון שלנו עם אדם מסתכם בהגדרה מהירה של "אויב" או "חבר" ושפת הגוף עוזרת להגדיר זאת. הרושם הראשוני, אם נרצה ואם לא, הוא משמעותי.  

בעוד שרובינו רוצים להעביר לסביבה מסר חיובי שיגרום לאחר לאהוב אותנו, ברוב המקרים, אנו כושלים בהבנת הנוסחה. במקום להפנות את הפוקוס אל האחר, אנו שקועים בעצמנו ובאיך אנחנו מרגישים, מה שלא בהכרח יגרום לו לחבב אותנו או להרגיש טוב במחיצתנו. אם אנו רוצים שיאהבו אותנו, עלינו לגרום לאחרים להרגיש טוב עם עצמם - זה כלל הזהב של ידידות! למרבה הצער, הטכניקה הזו מעט מתעתעת - ברוב הפעמים אנו מתעקשים לשמח את עצמנו ועסוקים בעיבוד המסרים שהאחר מקרין ומחשבים כיצד זה ממלא את הצרכים שלנו, מבלי להבין כי אם נשדר לאחר מסרים שיגרמו לו לחבב אותנו, הוא ימלא את הצרכים שלנו בהתאמה.

ידידות

כלל הזהב לידידות מורכב משלושה מסרים בלתי מילוליים שעוזרים לנטרל מסרי של "אויב" ומחזקים מסר של "חבר". אם נאמץ את המסרים הללו, נוכל לגרום לאחרים לאהוב אותנו בקלות:

פלאש הגבה
תנועה מהירה של הרמה והורדת הגבות המאותתת בפשטות "אינני מהווה איום". זו מחווה הניתנת לזיהוי מרחוק, לכן היא יעילה ומעשית מאוד כאשר אנו חולפים על פני אחרים או מעוניינים למשוך את תשומת ליבם.

חיוך
מעביר מסר סימפטי פשוט, ומעודד גם את הצד השני להחזיר מחווה דומה. חיוך קטן משחרר אנדרופינים למוח, מה שמקדם תחושה של רווחה. במילים אחרות, כאשר אדם מחייך, הוא מרגיש טוב עם עצמו וכך מעביר את אותה התחושה גם לאחר - כיוון שאנשים אוהבים להיות במחיצת אלה שגורמים להם להרגיש טוב ולא נרתעים או חשים מאויימים, חיוך הוא כלל זהב חשוב!

הטיית ראש
הטייה קלה של הראש לצד זה או אחר, חושפת את העורק הראשי, מה שמעביר מסר של פתיחות ואמון. העורק הראשי הוא המקור העיקרי שמעביר דם למוח, כך שאם הוא נפגע, עלול להיגרם נזק מוחי חמור ואפילו מוות. הטיית הראש כך שהעורק הראשי ייחשף אל האחר מעבירה מסר של נכונות.

 

ידידותלאחר שהפגנו את 3 המסרים הבלתי מילוליים ועזרנו לאחרים להגדיר אותנו "כחברים", עלינו להמשיך ולהקפיד על טכניקות התקשורת - העיקרון החשוב הוא להפגין אמפתיה ורגישות, תוך שמירת הצד האחר במרכז תשומת הלב.

הטכניקה מסייעת ללכוד הודעה מילולית של האדם על מצבו הגופני ו/או הרגשי ולהחזיר לו באותה השפה המשקפת את מצבו. המנעו משימוש חוזר מילה במילה, שכן זה עשוי להישמע מתנשא.

הרבה פעמים יוצא לנו להגיב במשפט כמו "אני מבין איך אתה מרגיש" מה שגורם לצד השני להגיד "לא, אתה לא מבין איך אני מרגיש, כי אתה לא אני" לכן, מחוות האמפתיה צריכות להיות מדויקות יותר.

התחילו בהדגשה...
אם למשל, החבר אומר לנו "הייתי מאוד עסוק השבוע", ההמלצה היא להשיב לו בדבריו ולחזק את מצבו "אז לא היה לך הרבה זמן פנוי בימים האחרונים" או לחלופין לתמוך בו ולומר "חופש זו בהחלט פריבילגיה". אם נענה לו "כן גם לי לא היה זמן" או נבליג ונאמר "לא נורא, שבוע הבא תתחיל מחדש", אנו עשויים להסיט את תשומת הלב ממנו ולגרום לו לחשוב שאנו מזלזלים, לא מבינים או לא מסוגלים להכיל.

המשיכו בפרגון...
בדרך כלל אנשים לא נוטים לפרגן לעצמם מיוזמתם, לכן הדרך הטובה ביותר לפרגן לאחר היא לגרום לו לפרגן לעצמו. משפטים כמו "איך את מצליחה לשמור על גיזרה כל כך יפה?" או "איך תמיד העוגיות שלך יוצאות מדהימות!" היא דרך נפלאה לשמור את האחר במרכז תשומת הלב ולגרום לו להרגיש טוב ומוחמא.

סיימו באמפתיה...
החוכמה היא לא לשחק משחק מאולץ וטכני, אלא לפעול מתוך הבנת מערכת הידידות שנרקמת; לא מדובר בידידות מתוך הכנעה, אלא בידידות מתוך רצון משותף למלא צרכים זה של זה. כל אדם רוצה להרגיש נאהב - אין שום דרך לכפות את הרצון הזה על איש, רק לטפח אותו. באמצעות כלים אלה, המדגישים הפגנת אמפתיה לצורך קבלת אמפתיה - תוכלו ליצור מערכת יחסים הדדית ומאוזנת. היו חברים על אמת.
  

עריכה: טל עזר

מילה תרגומים - שירותי תרגום

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.