print header

אוסף קטעי צ'רלי צ'פלין הגדולים ביותר

הוא היה אחד מיוצרי הקולנוע הגדולים בכל הזמנים, אבל בעיקר שחקן ששמו לא ישכח עוד דורות רבים – וזאת למרות שכיכב על המסכים לפני יותר מ-100 שנים ושקולו נשמע רק בקושי. מדובר כמובן בצ'רלי צ'פלין, "מלך הסרטים האילמים" שדמותו כנווד הנצחי נהפכה למיתולוגיות עוד בימי חייו ונשתמרה בזיכרון של כולנו. אמנם מעטים מביננו, אם בכלל, ראו את צ'פלין מככב בזמן אמת על המסכים, אך הסצנות האילמות הנפלאות מסרטיו שומרו עד היום ועברו אל הממד הדיגיטלי בזכות היוטיוב. אז על מנת שבאמת לא ישכח מליבכם, וכדי להיזכר בגאונות הקומית של הדמות הנפלאה הזו ולצחוק כהוגן – קיבצנו עבורכם 14 מהסצנות הקולנועיות הגדולות ביותר של צ'רלי צ'פלין.

 

עובד בפס הייצור, מתוך "זמנים מודרניים" (1936)  

זהו אחד מן הקטעים האייקונים של צ'פלין ושל הקולנוע בכלל מאז ומעולם. "זמנים מודרניים" שיצא בשיא השפל הכלכלי בארה"ב, שם ללעג את מונח פס הייצור שהפך לשיטת העבודה הרווחת במפעלים בתחילת המאה ה-20. צ'פלין מוכיח פה בדרך ובהומור הייחודים לו איך השיטה הזו הפכה את בני האדם למכונות חסרות רגש ומחשבה.

אוכל נעל ב"הבהלה לזהב" (1942)

זהו עוד אחד מאותם קטעים בלתי נשכחים של הכוכב האילם. בסרט "הבהלה לזהב" מגלם צ'פלין את דמות הנווד הקלאסית שלו, שבעקבות סופת שלגים נתקעת בבקתה עם כורה זהב. הרעב הכבד שתוקף את השניים וחוסר הגישה שלהם למזון - הופך אפילו את הנעליים המונחות על השולחן לארוחת מלכים מענגת ומצחיקה.

נאבק בקרב רחוב בסרט "הנער" (1921)

"הנער" הייתה היצירה הראשונה של צ'פלין באורך מלא; העלילה כאן נסובה סביב הנווד האהוב שמוצא ילד שננטש בסמטה ומחליט לאמץ אותו לחיקו. באחד הקטעים המשעשעים בסרט צ'פלין נכנס לעימות חם עם אביו הגברתן של ילד רחוב אחר. הנווד המשופם אמנם קטן וצנום יותר, אך בזכות ערמומיותו הוא מצליח לגבור על הבריון שמאיים עליו.  

לכוד בכלוב האריות ב"הקרקס" (1928)

נראה שאין מקום יותר מתאים לצ'פלין, הנווד הליצני, מאשר במתחם הקרקס - ואכן הסרט הזה שם אותו בזירה הטבעית לו, כשהוא נקלע למקום שכזה ומתאהב בבת של הבעלים. באחת הסצנות המצחיקות והזכורות מהסרט נתקע צ'פלין בכלוב אחד עם אריה מנמנם. מה יעשה הנווד השלומיאל וחסר המזל למראה החתול המגודל? בעיקר יצחיק אותנו, כנראה.

קונה פרחים מבחורה ב"אורות הכרך" (1931)

איך זה נראה כשנווד חסר מזל מתאהב במוכרת פרחים חיננית אותה הוא פוגש בפינת הרחוב? צ'רלי צ'פלין מוכיח לנו כאן שהוא יכול לעורר בבנות המין היפה לא רק לעג ושעשוע, אלא גם רגשה אהבה – ולזכות תוך רגע קצר בליבה של הבחורה בזכות הקסם הגמלוני שלו.  

גולש על גלגיליות מתוך "זמנים מודרניים" (1936)

 עוד קטע שמוכיח לנו שלצ'פלין יש כוח מיוחד להרשים נשים ובכלל, גם הוא מתוך "זמנים מודרניים" הנפלא. "ריקוד הסקטים" ניתן לקרוא לסצנה הנהדרת שלו – שבה צ'פלין והשחקנית שלצידו, פולט גודארד, יוצאים למחול על 4 גלגלים בקומת הצעצועים של חנות כלבו ענקית. 

רודף אחר אהובתו על סוס ב"המעמד העליון" (1921) 

"המעמד העליון" לא זכה להיות מהסרטים הכי זכורים של צ'פלין, אך הוא עדיין משעשע ביותר ומציג שוב את ההבדל שבין הנווד שלא לוקח את עצמו ברצינות יתרה לבין אנשי המעמד העליון נפוחי החשיבות העצמית. בסצנה מצחיקה מתוכו צ'פלין נקלע למרדף רכוב אחר בת אצולה שבה התאהב.

אוכל פנקייקים עם ילד ב"הנער" (1921)

עוד קטע מתוק ביותר מתוך הסרט "הנער", שבו מככב צ'פלין יחד עם דמות הילד שאימץ, בגילומו של ג'קי קוגן. הנווד, שבתוך תוכו הוא עדיין ילד מתבגר, מנסה ללמד – וללא ממש בהצלחה - את הזאטוט אותו הכניס לביתו נימוסי שולחן מהם, בזמן שהשניים זוללים ארוחת בוקר המורכבת מערימת פנקייקים מושחת.

מבלה במועדון ריקודים ב"אורות הכרך" (1931)

צ'פלין נקלע כאן לבילוי במועדון ריקודים של החברה הגבוהה; בזמן שהוא יושב הוא רואה את כל הזוגות סביבו מרקדים יחד צמודים זה לזה, ודעתו לא נחה עליו. אז ברגע אחד הוא עושה מעשה והופך את כל המצב לעוד סצנה קומית משעשעת וגאונית.

מוזן במכונת האכלה ב"זמנים מודרניים" (1936) 

נחזור לדמות הפועל במפעל שצ'פלין גילם ב"זמנים מודרניים", זה שאט אט הופך למכונה בעצמו. בקטע נוסף שמבקר את אופן ההעסקה על פס הייצור, צ'פלין הופך ל"שפן ניסוי" של מכונה חדשה, שאמורה לחסוך לפועל את הכנת ארוחת הצהריים ומאכילה אותו בעצמה. כמובן שהניסוי משתבש לחלוטין, וכאן כבר הצחוק והנונסנס נכנסים לפעולה.

מונע שוד ב"הבנק" (1915)

האם הייתם מוכנים לתת לבחור בדמותו של צ'רלי צ'פלין המרושל לשמור על הכסף שלכם? סביר להניח שלא, אבל דווקא בסרט "הבנק" שבו הוא מגלם שרת שלומיאל בסניף בנק, מתברר שלמרות מגושמותו הניכרת – הוא בהחלט מסוגל למנוע שוד, בדרכו המשעשעת כמובן. 

נלכד במבוך מראות ב"הקרקס" (1928) 

נחזור שוב ל"קרקס", מיצירותיו הראשונות והמצחיקות של צ'פלין – ושוב כעוד עדות לגאוניותו הקומית של היוצר המיתולוגי, הטלתו של דמות הנווד לתוך חדר מראות שמעוות את המציאות כולה, יוצרת רגעי זהב של קומדיית נונסנס משוגעת ומשעשעת במיוחד.

נכלא בבית הסוהר ב"זמנים מודרניים" (1936) 

אמנם "זמנים מודרניים" זכור בעיקר בזכות סצנות המפעל ופס הייצור שלו – אך בשלב מסוים הוא גם מציג את צ'פלין מאחורי סורג ובריח, אחרי שהוא נעצר ומוכנס לבית הכלא. גם שם, כמובן, לא הכל הולך חלק וההתנהלות של הנווד יוצרת אי אלו מצבים מצחיקים במיוחד מול הסוהרים והאסירים האחרים.

רוקד עם גלובוס ב"הדיקטטור הגדול" (1940)

באחד מסרטיו האחרונים של צ'פלין, היה ניתן לשמוע את הכוכב בזכות שילוב קול ביצירה ומלל אשר לעג ישירות ומפורשות למשטר האימה של היטלר והמפלגה הנאצית בגרמניה. על אף שיש בו כמה קטעים אייקונים בהם צ'פלין נואם אל מול פני האומה, אנחנו בחרנו להמשיך בקו האילם (כמעט) ולהביא בפניכם סצנה נהדרת שבו הדיקטטור של צ'פלין יוצא למחול עם בלון של הגלובוס, כלעג לשאיפות כיבוש העולם של היטלר.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.