print header

זוגיות במשבר: אלו הסיבות המפתיעות לבגידה בקרב גברים - אורנה אורבך, יועצת תקשורת ויחסי אנוש

לפעמים את כה מאוכזבת... מה קורה לגברים, איפה כל האהבה? יש להם אותך, בת זוג חמודה, יפה וטובה, אז מה הבעיה שלהם? למה לבגוד? אולי זה באמת נכון מה שאומרים, "לא יעזור כלום, גברים הם כלבים", אולי גבר רוצה לנצח וכתוצאה מכך יש לו צורך לבגוד כל הזמן כדי להתברג ראשון גם "במגרשים אחרים"? זו הסיבה שבגללה גארי ניומן, מטפל זוגי, החליט לערוך מחקר "שטח" שונה, לא תיאורטי, בו נבדקו גברים בוגדים ממדינות שונות מול גברים נאמנים. לנוחיותכם, ערכתי את עיקרי המחקר שלו בצורת שאלות ותשובות, ואלו התוצאות והמסקנות. תחזיקו חזק כי יש כאן דברים מפתיעים וגם יש מה ללמוד!

למה גברים בוגדים: גבר עם סימן של אודם על החולצה

האם הבגידה נבעה מבעיות בתחום יחסי המין?
רק 8% מהגברים הבוגדים העידו כי סבלו מבעיות ביחסי המין שלהם עם בנות זוגן.

האם האישה עמה בגדו הייתה מושכת יותר מבת זוגם הקבועה?
לפי המחקר, 88% מהגברים הבוגדים העידו כי הבגידה הייתה עם אישה פחות מושכת מבת הזוג, כלומר רק 12% ציינו שהאחרת הייתה חושנית או יפה יותר.

מה הסיבה העיקרית לבגידה?
48% מהגברים טענו כי בגדו בעקבות חוסר בקשר רגשי עם נשותיהם, ומתוכם רבים ציינו כי חשו חוסר הערכה מצידן.

כמה גברים מודים על בגידה?
7% מבין הגברים הבוגדים התוודו על כך בפני בנות זוגן. 55% לא חשפו זאת בפני נשותיהם או העדיפו להכחיש את דבר הרומן גם לאחר שנשאלו על כך.

מה מצב הבגידות במעגל החברתי של הגבר?
ל-77% מבין הגברים הבוגדים יש חברים שבגדו בבנות הזוג. לצורך ההשוואה, רק ל-40% מבין הגברים הנאמנים היו חברים שכאלה...

מסקנות המחקר די מפתיעות ואם מסתמכים על התשובות שנאספו, ניתן להגיד את הדברים הבאים בקשר לגברים בוגדניים: 
 
  • הסיבה העיקרית לבגידה אינה מין.

  • יופייה של האישה האחרת אינו גורם מכריע (אפילו להיפך).

  • הסיבה המרכזית לבגידה היא תחושת חוסר הערכה של גברים על ידי בנות זוגם. בני "המין החזק" רגישים וחסרי ביטחון הרבה יותר מכפי שנדמה, וזקוקים כל הזמן לחיזוקים.

  • מעט גברים מתוודים על בגידות, ולכן אם את חשה שבעלך בוגד בך, אל תחכי שהוא יבוא ויתוודה על כך בפנייך, כי לפי המחקר - הסיכוי שזה יקרה הוא נמוך מאוד.

  • "אמור לי מי הם חבריך ואומר לך מי אתה" - חברים לא נאמנים עלולים בהחלט לגרור את בן זוגך לבגידה.

למה גברים בוגדים: גבר ואישה שנפרדו

דיון בנתונים...

לנוכח סיפורי הבגידה הרבים שאנו שומעים לאחרונה, נשאלת השאלה: אולי יש לגברים תכונה בעייתית מאוד שהיא הצורך לנצח, והיא זו שגורמת להם לרצות לבגוד כל הזמן ולנצח גם ב"מגרשים אחרים"? גארי ניומן עונה שזה ממש לא נכון! לדעתו, הגבר הוא יצור די בסיסי שרוצה קודם כל לרצות את האישה שלו. במחקרו, הוא מצביע על כך שבגידות בדרך כלל צומחות לפי התבנית הזו:

השגרה שוחקת, ומטלות שקשורות לעבודה, ילדים, בית וחוגים, כנראה דוחקות את נושא הבעת ההערכה זה כלפי זו לסוף סדר העדיפויות של בני הזוג. מצב שכזה מוביל לכך שהמערך הרגשי מוזנח לחלוטין, והנשיות והגבריות נעלמות לטובת תפקידי ההורות וטיפול במטלות היומיום. בשלב זה נכנסת לתמונה האישה האחרת שגורמת לגברים להרגיש מוערכים, נערצים ומחוזרים כפי שהם הרגישו בעבר.

גבר אומנם רוצה לנצח, אך הוא גם מעוניין לעשות זאת קודם כל עם הקבוצה שלו ולא להחליף אותה כל הזמן. לכן, גארי מסכם ומייעץ: כאשר גבר מבין שהאישה שאיתו מעריכה אותו, הוא ירצה לספק אותה שוב ושוב ולא יחפש אחרות. לעומת זאת, ברגע שהוא יבין שלא משנה מה הוא יעשה – היא לא תעריך אותו, זה רק עניין של זמן עד שהוא יקום ויעזוב או שפשוט יפנה למקומות אחרים, כלומר, יבגוד.

דברי החוקר ללא ספק קצת מקוממים, משום שהוא טוען בלהט שבעצם ברוב המקרים לבת הזוג, יש משקל נכבד בבגידות וכפועל יוצא גם במניעה שלהן, למרות שהגבר הוא זה שמבצע אותן. עם זאת, אפשר להסתכל על דברי החוקר משתי זוויות, ולטעון שמצד אחד הוא מאשים את הנשים, ומהשני - הוא מייחס להן כוח רב, ובכך מחמיא להן. ממצא מעניין נוסף שעולה מהנתונים מצביע על דמיון בין חברים, אולי בגלל שאלו הבוגדים מעודדים איש את רעהו. כמובן שלרוב גבר או אישה לא יכולים לקבוע לצד השני עם מי להתרועע, אך מומלץ להיות ערניים לנושא זה. ניתן, למשל, להסביר לבעל שבילוי בפאב עם חבר שבוגד באשתו הוא מעשה לא חכם ושאפשר להיפגש בבית קפה או בכל מקום שרגוע יותר שיש בו פחות פיתויים (וטיפ זה נכון כמובן גם לגבי אישה הנפגשת עם חברתה הפרפרית).

למה גברים בוגדים: גבר ואישה עם סימן X על היד

לסיכום: איך ניתן לצמצם ולמנוע בגידות?

רובנו נוטים לחשוב שגברים בוגדים לרוב רק בשביל סקס, ובשל כך נשים רבות בטוחות שבעליהן יבגדו בהם אם הן לא יתנהגו בצורה חושניות במיוחד. המחקר של גארי ניומן מפריך שתי השערות אלה, בכך שהוא מסביר שרק 8% מהגברים ציינו את יחסי המין כגורם העיקרי לבגידה, ו-12% בלבד ציינו שהאישה האחרת הייתה חושנית או יפה יותר מהנשים שלהם. מכאן ניתן להסיק כי בגידה נובעת מתהליך רגשי שהוא גדול יותר מצורך מיני בלבד. אז האם אפשר לומר שהבעת הערכה מצד האישה היא המפתח לנישואין ולזוגיות נאמנה יותר? לדעת החוקר, "אני בהחלט סבור שעל האישה להראות יותר הערכה לגבר שעמו היא חיה." הוא מדגיש שמדובר בהחלטה לא קלה לביצוע, שכן היא מצריכה לא מעט מאמץ מעשי, מילולי ופיזי. למה הוא מתכוון? אסכם ואוסיף טיפים ברורים והצעות.
 

א. תשומת לב: לקנות לבעל מדי פעם מתנה קטנה שהוא אוהב להעניק לו לתשומת לב, או לחלופין להכין לו את האוכל האהוב עליו.

ב. מחמאות: להחמיא לבעל לעתים קרובות יותר, להביע הערכה לסגולותיו מדי פעם ולהודות לו על השקעה ועל טוב לבו.

ג. יחסי המין: למרות שהמחקר קבע שלא מדובר בגורם העיקרי לבגידות, יחסי מין דווקא נחוצים לזוגיות, כאשר כדאי לקיים אותם לעיתים קרובות יותר ולא פעם בתקופה ארוכה.

ד. ערנות ומודעות: לסוג החברים, של גברים וגם של נשים, יש משקל רב והשפעה חזקה שקשה למנוע לחלוטין, אך בהחלט אפשר לעדן ולהיות מודעים אליהם.

 

לסיכום, זוגיות היא פרויקט חשוב ועיקרי בחיי גברים ונשים שמצריך השקעה. מי שחושב שיש מערכת יחסים מצוינת ללא השקעה תמידית - טועה! היא הרי מערך שמורכב משני בני זוג אוהבים המשקיעים, מטפחים ומצמיחים מבנה מפואר, מוגן, בטוח ופורח. חשוב לזכור שגם על הגבר חלה הזכות והחובה לתת לרעייתו את מה שהוא מצפה ממנה: סיפוק, אהבה, טיפוח, הרגשת הערכה ותודה.
 
בהצלחה!
 
נ.ב.
בשורה התחתונה אם את פועלת כשורה ובעלך בוגדני, "תזרקי אותו!", כמו שאומרת ורדה - יש חיים מצוינים גם אחרי מערכת לא טובה ויחסים עכורים שהסתיימו.
 
 
מקור: מאות: אורנה אורבך
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.