print header

18 היישובים המבודדים ביותר בעולם

אם אתם מרגישים לפעמים שיש מקומות בארץ שהם "חור נידח", כדאי שתכירו כמה יישובים בעולם שעונים על ההגדרה באמת. אלו הם האזורים המיושבים המבודדים בעולם, שהדרכים אליהם או מהם קשות עד בלתי אפשריות, לפחות על פני האדמה, ותנאי החיים בהם לרוב אינם קלים. חלק מה"חורים" הללו יפהפיים בצורה עוצרת נשימה, מה שאולי מסביר מדוע הגיעו לשם אנשים מלכתחילה. אז אם הייתם חייבים לגור באחד מהם, איפה הייתם מעדיפים לחיות?
 
לחצו על התמונות כדי לצפות בהן בגודל מלא
 
 

1. איטוקוטורמיט, גרינלנד

כ-450 איש חיים כאן, בהתיישבות מבודדת במזרח גרינלנד. היא נוסדה בשנת 1925 כאשר 80 ילידים אינואיטים הובאו לכאן בספינה על ידי ממשלת דנמרק. מאז צאצאיהם חיים כאן, ומתקיימים בעיקר מציד של חיות נפוצות באזור כמו דובי קוטב, לווייתנים, כבש המושק ועוד. ממאי עד יולי אפשר לראות פה את "שמש חצות" - השמש עומדת מעל קו האופק בחצות הלילה. בקיץ, תתפלאו, רוב השלג נמס והטמפרטורה יכולה להרקיע שחקים ל-6 מעלות!
 
יישובים הכי מבודדים בעולם
Angmassalik @ Night

 

2. נווה המדבר סיווה, מצרים

סיווה, היישוב המבודד ביותר במצרים, נמצא במדבר לוב, וחיים בו כ-23 אלף בני אדם. מבוך המבנים העתיקים נראה מלמעלה כמו תל נמלים, ואלפי עצי הדקל מגבירים את תחושת הפאטה מורגנה. העדויות הארכאולוגיות מספרות שהמקום מיושב כבר כ-3,000 שנה, ובכל זאת – עדיין אי אפשר להגיע לכאן בלי מכונית שכורה, במסע של 560 ק"מ מקהיר. הבידוד של תושבי סיווה גרם להתפתחות דיאלקט מקומי ייחודי בשם "סיווי".
 
יישובים הכי מבודדים בעולם
Heksamarre

 

3. לונגיירבין, ארכיפלג סבאלברד, נורווגיה 

ברוכים הבאים ליישוב הקבע הצפוני ביותר בעולם. גרים כאן קצת יותר מאלפיים איש, שבחורף מסתדרים כאן עם טמפרטורה ממוצעת של מינוס 20 מעלות מתחת לאפס. הקיץ מביא עמו טמפרטורה ממוצעת של 6 מעלות במשך היום וגם את התיירים, שזוכים יחד עם המקומיים לראות אדמה וקצת ירוק. בחורף, מעטה שלגי לבן מכסה הכול.
 
יישובים הכי מבודדים בעולם
imgur

 

4. סופּאי, אריזונה, ארה"ב

מפתיע, אבל הכפר הקטן הזה נמצא באחד האזורים המתוירים ביותר בארה"ב, ועדיין תוכלו להגיע אליו אך ורק בעזרת מסוק, בהמת משא או ברגל. סופאי נמצא בתוך הפארק הלאומי גרנד קניון, והוא המקום היחיד בארה"ב אליו הדואר עדיין מגיע על גבי פרדות. גרים כאן קצת יותר מ-200 איש, כמעט כולם בני שבט הוואסופאי, שנהנים מנופים עוצרי נשימה של מדבר, מפלים מרהיבים ומקווי מים נוספים.
 
יישובים הכי מבודדים בעולם
Elf

 

5. אדמסטאון, קבוצת איי פיטקרן, אוקיאנה, דרום האוקיינוס השקט

ראיתם את "המרד על הבאונטי"? בשנת 1790 הגיעו לכאן המלחים שהשתתפו במרד והתיישבו כאן עם נשותיהם הטהיטיות. התושבים באדמסטאון, האי המיושב היחיד בקבוצת האיים, הם צאצאי המורדים הללו ומונים 56 איש. הממלכה הבריטית מעוניינת בהגדלת מספר התושבים באדמסטאון, אך למרות היופי הטרופי הנפלא אין הרבה קופצים על המציאה, כיוון שהאי מוקף מים מכל עבר וספינת אספקה מגיעה רק פעם בכמה חודשים.
 
יישובים הכי מבודדים בעולם
cestovani.idnes

 

6. לה רינקונדה, פרו

נקודת היישוב הגבוהה בעולם מתנשאת לגובה 5,100 מטר מעל פני הים. העיר נמצאת ליד מכרה זהב פעיל, ומסתמכת עליו כמקור הכנסה עיקרי. היא שוכנת למרגלות קרחון "היפהפייה הנרדמת", וגרים בה יותר מ-30 אלף איש. היתרון: נוף מושלג מדהים; החיסרון: אין כאן מערכת ביוב או צנרת.
 
יישובים הכי מבודדים בעולם
roughguides

 

7. אדינבורו על שבעת הימים, טריסטן דה קונה 

הוא נחשב ליישוב המרוחק ביותר בעולם, והיישוב הקרוב אליו ביותר נמצא במרחק 2,400 ק"מ. האי שוכן בדרום האוקיינוס האטלנטי, וחיים בו כ-270 איש המתפרנסים מחקלאות. האי שייך לבריטניה, אך בזכות בידודו נהנה מחוקים ייחודים כמו אדמה שיתופית וחלוקת רווחים בין המשפחות. תוכלו להגיע לכאן בסירה מקייפטאון לאחר מסע של שבעה ימים. בשנת 1961 פונו התושבים לאחר שהר הגעש עליו נמצא היישוב התפרץ, אך החיים הטובים והנעימים באי משכו אותם אליו בחזרה.
 
יישובים הכי מבודדים בעולם
michael clarke stuff

 

8. בארו, אלסקה, ארה"ב 

בארו היא העיר הצפונית ביותר בארה"ב. סופות השלג וטמפרטורה שיכולה להגיע גם למינוס 20 מעלות מתחת לאפס, מומרות בקיץ קריר, שיש בו ימי שמש וימי שלג לסירוגין. ב-18-19 בנובמבר מתחיל כאן לילה ארוך במיוחד: השמש שוקעת, וזורחת שוב רק בסוף ינואר. זה לא מרתיע את 4,400 האיש שגרים כאן.
 
יישובים הכי מבודדים בעולם
patrasevents

 

9. איקאלואיט, טריטוריית נונאווט, קנדה 

בשנת 1942 זה היה בסיס חיל האוויר האמריקאי, ואילו היום זו עיר הכוללת כ-7,000 איש, רובם ילידים אינואיטים והשאר בעיקר לבנים. העיר, על בתיה הצבעוניים, ממוקמת בהרי האוורט, ויש בה אקלים ארקטי. רוצים להגיע לכאן? זה אפשרי רק באמצעות מטוס, כיוון שהעיר אינה מחוברת באמצעות כבישים לכל התיישבות אחרת.
 
יישובים הכי מבודדים בעולם
Ehrlo

 

10. תחנת מקמורדו, אנטרקטיקה 

נכון, זה לא יישוב רגיל, אלא תחנת מחקר של ארה"ב, אבל כיוון שבשיאה היא מכילה 1,200 איש שחיים בה, בהחלט אפשר להכריז עליה כהתיישבות הגדולה ביבשת. הנמל שלה, שאליו מביאות ספינות חוקרים ואספקה, נחשב לנמל הדרומי ביותר בעולם. היא גם כוללת שלושה שדות תעופה ואפילו את מבנה הקודש היחיד ביבשת: "קפלת השלגים", המיועדת לשרת את בני כל הדתות.
 
יישובים הכי מבודדים בעולם
Eli Duke

 

11. לאג'אמאנו, אוסטרליה 

העיירה הזאת מרוחקת מאות קילומטרים ממקומות יישוב אחרים, ונמצאת באזור הטריטוריה הצפונית של אוסטרליה. רוב תושביה הם אבוריג'ינים, אך העיירה במתכונתה הנוכחית חדשה יחסית וקיימת רק כ-40 שנה. למרות שאינה קיימת זמן רב, הבידוד גורם לכך שכבר מתפתחת כאן שפה חדשה וייחודית שמסקרנת בלשנים מכל העולם. אין כאן כבישים, או מערכת חשמל מסודרת, אלא בעיקר טבע אוסטרלי פראי ובלתי מופרע.
 
יישובים הכי מבודדים בעולם
Animalworld

 

12. הכפר באקטיה, סיביר 

אין מים זורמים, אין טלפון, אין שירותי רפואה או כבישים, אבל בכל זאת גרים כאן דרך קבע כ-300 איש שהפכו את המקום לביתם. החיים כאן, למרות כמה כלים מודרניים, לא השתנו הרבה במאות השנים האחרונות. התושבים חיים על ציד, אוגרים בקיץ כמה שיותר מזון לימות החורף הקשים ומטפחים יחסים קהילתיים קרובים הנחוצים להישרדותם.
 
יישובים הכי מבודדים בעולם
ccma

 

13. פוּלה, איי שטלנד, סקוטלנד 

זהו האי המערבי ביותר בממלכה הבריטית, ואחד האיים המיושבים המרוחקים ביותר בה, אליו אפשר להגיע באמצעות מעבורת או טיסה בלבד. מתחילת המאה ה-20 הוא נמצא בבעלות פרטית, אך חיים בו כ-38 איש המתפרנסים מדיג, חקלאות וגידול כבשים. בתי האבן הקטנים והמיושנים מתמזגים באופן מושלם עם הטבע המרהיב שנמצא כאן מכל עבר.
 
יישובים הכי מבודדים בעולם
neil roger

 

14. האי סוקוטרה, האוקיינוס ההודי 

האי הזה, שנמצא כ-240 ק"מ מקרן אפריקה ו-380 ק"מ מחצי האי ערב, מתואר פעמים רבות כמקום בעל המראה המשונה ביותר בכדור הארץ, וזאת בגלל הצמחייה הייחודית הגדלה רק בו ולא בשום מקום אחר. אך מלבד העצים המשונים למראה שגדלים פה, האי הוא גם ביתם של כ-40 אלף איש המייצאים מממנו תמרים, דגים, טבק וחמאת גהי. שדה תעופה פעיל הוא הדרך היחידה להגיע אל האי ולצאת ממנו. 
 
יישובים הכי מבודדים בעולם
speakzeasy

 

15. מחוז מוטו, סין 

זהו המחוז האחרון בסין שלא מחובר לכביש, והוא נמצא במחוז האוטונומי הטיבטי. אין לכם דרך להגיע לפה, אלא אם לא אכפת לכם לנדוד בדרכים הקפואות של ההימלאיה. המקום המנותק והיפהפה הזה הוא ביתם של כ-11 אלף איש, ומיליוני דולרים נשפכו כאן ללא הועיל בניסיון לחבר את המחוז לשאר העולם דרך כבישים, שמפולות הבוץ והשלגים ושאר גורמי הטבע ההפכפכים באזור לא הותירו להם סיכוי.
 
יישובים הכי מבודדים בעולם
chinadailyasia

 

16. האי סחלין, רוסיה 

האי הגדול ביותר בפדרציה הרוסית נמצא בצפון האוקיינוס השקט. עד שנת 1990 זרים לא הורשו להיכנס לאי, עד שבאותה שנה הוא הפך למקום פופולרי לקידוח נפט. נוח יותר להגיע לכאן מהגבול היפני, וגם זה לא קל. כ-580 אלף אנשים גרים כאן, רובם רוסים, ומתפרנסים מקידוחי נפט, גז ופחם לצד חקלאות. מיעוט מהתושבים משתייך לקבוצות אתניות ילידות כמו האיינו והניבקהי, ולהם מנהגים ומסורות ייחודים.
 
יישובים הכי מבודדים בעולם
Btibbets

17. נאורו, מיקרונזיה 

נאורו היא מדינת אי ונחשבת למדינה הכי פחות מתוירת בעולם. המקום נראה כמו פנטזיה על אי בודד ויפהפה, וסביר להניח שהסיבה לכך היא שהיבשה הקרובה אליו ביותר נמצאת במרחק 300 קילומטר. יש כאן קצת פחות מ-9,500 תושבים, המתפרשים על פני 21 קמ"ר בסה"כ. מזג האוויר חם ולח כל השנה, עם מונסונים בחודשי החורף. הדבר העצוב הוא שעקב ניהול ממשלתי כושל וחוסר משאבים, אחוז האבטלה פה מוערך היום בכ-90%. רוצים להגיע לכאן לחופשה ולפרנס קצת את המקומיים? יש טיסה פעם בשבוע מהעיר בריזביין שבאוסטרליה, לפעמים.
 
יישובים הכי מבודדים בעולם
travelingkelsey

 

18. טורשאוון, איי פארו 

איי פארו, קבוצת איים הנמצאת בין סקוטלנד, נורבגיה ואיסלנד, מוכרים לכם בוודאי בזכות הפסלים המסתוריים שנמצאים בהם. טורשאוון היא בירת האיים, ביתם של כ-17 אלף איש. מעבורת שמשיטה אנשים מאיסלנד ודנמרק ואליהם היא אמצעי התחבורה היחיד אל ומהעיר. הקלטים, הוויקינגים, הדנים, הבריטים ועוד - רבים חשקו במקום היפה והמבודד הזה, שבדומה לניו-זילנד, נאמר עליו שיש בו יותר כבשים מבני אדם.
 
יישובים הכי מבודדים בעולם
Stig Nygaard
 

מקור: גלי בן-דור
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו