print header

13 החיות שהטכנולוגיה שינתה להם את החיים

 
בעבר, בעלי חיים שאיבדו גפיים היו חסרי מזל. היום, תודות לטכנולוגיה וכמה בני אדם מדהימים, יצורים גדולים וקטנים, מקבלים הזדמנות שנייה תודות לטכנולוגיית התותבות. בשביל חיות רבות פגיעה בגפיים משמע עונש מוות בייסורים. הטכנולוגיות החדישות של ימינו מאפשרות דרך התאמה אישית למבנהו ולצרכיו של בעל החיים להשיב את יכולותו המוטורית שנפגעה. אך בנוסף ולא פחות חשוב מכך, זוהי מראה לחמלה של החברה האנושית של ימינו ולמודעות ולחשיבות של בעלי החיים בחיינו. בכתבה זו תוכלו להתרשם משלל החיות הטורפות, הימיות, הבהמות וחיות המחמד אשר קיבלו כולם הזדמנות שנייה.
 

מאצ'ו הסוס

חיות, טכנולוגיה, פרוסטטה, דולפינים, כלבים

ב-2003, נמצא מאצ'ו הסוס שהוא סובל מתת תזונה ומפציעות קשות בצדי הדרך בהודו. בזמן שהרבה אנשים וויתרו על האפשרות לעזור לו והספיקו להספיד את החיה המסכנה, ווטרינרים עבדו קשה כדי לכרות את הרגל הפצועה שלו ולהחליפה בתותבת. היום, מאצ'ו מוגן, שמח ונייד שוב.

מוטלה הפילה

חיות, טכנולוגיה, פרוסטטה, דולפינים, כלבים

 

ב-1999, טרגדיה פגעה במוטלה הפילה בזמן שהיא שוטטה ביער. מוטלה דרכה בטעות על מוקש פעיל, שריד ממלחמת בורמה – תאילנד. רגלה נפצעה כה קשה עד שהיו חייבים לכרות לה אותה. למזלה ב-2009, הטכנולוגיה כבר הייתה קיימת בשביל לאפשר לפילה בת חמישים השנים הזו לקבל רגל תותבת חדשה במקום. היא הייתה הפילה הראשונה שקיבלה גפיים מלאכותיים, אבל לפי איך שהיא נהנית ממנה, היא כנראה לא תהיה האחרונה.

יו צ'אן הצבה

חיות, טכנולוגיה, פרוסטטה, דולפינים, כלבים

עבור רוב החיות המימיות, להיקלע לרשתות דייג משמע עונש מוות. אבל את יו צ'אן הרשת דווקא הצילה. כשהיא נמשתה מהמים נחרדו הדייגים לגלות כי חסרים בגופה חצי מהסנפיר הקדמי שלה ושליש מהסנפיר השני כנראה כתוצאה מתקיפת כריש. צבת המים הזו התנסתה בהמון זוגות של סנפירים תותבים, לפני שהיא מצאה את הזוג שהכי נוח לה. תודות לקאוומורה גישי שהצילה אותה, היא כיום שוחה מאושרת ובחופשיות בפארק סומה- עולם המים, ביפן. 

פוג'י הדולפינה

חיות, טכנולוגיה, פרוסטטה, דולפינים, כלבים

לפוג'י הדולפינה, הייתה מחלה מסתורית שהסתיימה בכריתה של חלק גדול מאוד מהסנפיר שלה. למרות שהיא יכלה עדיין לשחות, המטפלים שלה ביפן ידעו שיהיו לה חיים מאושרים יותר ומלאי משמעות אם יהיה לה סנפיר נורמלי כמו לשאר הדולפינים. תוך זמן קצר דאגו לה המטפלים לזנב העשוי מאותו החומר בו משתמשים לצמיגים. פוג'י משתמשת בסנפיר התותב רק 20 דקות בכל יום מסיבות מעשיות ובטיחותיות, אבל עדיין, היא דולפינה הרבה יותר שמחה תודות לכך. 

ביוטי הנשר

חיות, טכנולוגיה, פרוסטטה, דולפינים, כלבים

ביוטי ניצלה קרוב מאוד ממוות אחרי שנורתה על ידי ציידים לא חוקיים. החצי העליון של המקור שלה נפגע קשות, מה שפגע ביכולתה לשתות, לאכול או לנקות את עצמה. המצילה שלה, ג'יין פינק קאנטוול, גייסה לעזרתה את המחלקה להנדסה קינטית על מנת להדפיס לה במדפסת תלת מימד, מקור חדש. לאחר כמה ניסיונות להתאים את המקור התותב, ביוטי הצליחה סוף סוף להתרגל אליו ולהתנהג שוב כמו נשר מן השורה. 

ספטימוס הצב

חיות, טכנולוגיה, פרוסטטה, דולפינים, כלבים

ספטימוס הצב, ישן שנת חורף כל כך עמוקה, עד שלא היה לו מושג כי עכברושים כרסמו לו את הרגליים הקדמיות בזמן הזה. כשדארן סטראנד מצא את הצב החמוד הזה מתחת למרפסת שלו, הוא לקח אותו בבהלה לוטרינר. מה שנשאר מרגליו הקדמיות של ספטימוס היו נגוע בתולעים ורימות. בשל כך נאלצו דארן ובתו לכרות את רגליו של הצב אך לבסוף חייו אף השתפרו לבלי הכר. הצב בן ה-23, קיבל גלגלים של מודל מטוס במקום רגליו וברגע שהתרגל אליהם, הפך ספטימוס לצב הכי מהיר בעיר.

מידו העגל

חיות, טכנולוגיה, פרוסטטה, דולפינים, כלבים

מידו העגל נמצא על ידי ננסי דיקנסון, במרעה של השכן, עם כוויות קור חמורות על רגליו האחוריות והאוזניים. ננסי קנתה את העגל והוציאה אלפי דולרים על בניית רגליים תותבות אחוריות לעגל שלה. הוטרינר הראשי של מדינת קולורדו, ד"ר רוברט קאלאן, נדהם מבקשת המשפחה ליצור גפיים מלאכותיים לעגל זאת בשל העובדה כי רובם הרי גדלים למזון, והעלות של רגליים תותבות היא גבוהה מאוד ולא שווה את המחיר שהם צפויים להכניס. למזלו של מידו, הוא לעולם לא יגמור על צלחת כי משפחתו החדשה רואה בו את התינוק שלהם.

אמה - האתון הננסית

חיות, טכנולוגיה, פרוסטטה, דולפינים, כלבים

הרגל האחורית הימנית של אמה נקטעה זמן קצר לאחר לידתה, בשל עיוות שמנע מרגלה לצמוח. צוות וטרינרים פיתח לה רגל תותבת שהיא הייתה סייח, ועכשיו, האתון הקטנה יכולה לרוץ ולבעוט בדיוק כמו כל חבריה הסוסים והחמורים. יתרה מכך, הצלחתה של אמה תעזור לשאר הוטרינרים ללמוד כיצד לפתח גפיים מלאכותיים יותר לסוסים וחמורים מכל הצורות והגדלים, מה שאומר בשבילם כי פציעה ברגל לא אומרת בהכרח כי זהו סוף חייהם.

כריס פ. בייקון החזיר

חיות, טכנולוגיה, פרוסטטה, דולפינים, כלבים

כריס פ. נולד ללא רגליים אחוריות, ולכן הבעלים שלו (והווטרינר), לן לוסרו, עשה לחזרזיר הקטן סט של גלגלים מצעצועי קינקס. לכריס, סרטון משלו ביו טיוב הנקרא, "כיסא הגלגלים" אשר הפך אותו במהירות לכוכב וירטואלי. כיום, כריס מבקר רבות בבתי חולים לילדים, מכיוון שרבים מהילדים גם הם בכיסאות גלגלים, בכך מהווה כריס השראה לילדים לעולם לא לוותר.

דאדלי הברווז

חיות, טכנולוגיה, פרוסטטה, דולפינים, כלבים

דאדלי היה רק ברווזון כאשר הוא הותקף על ידי תרנגולות תוקפניות ואיבד את רגליו. הוא עדיין יכול לשחות, אבל הוא לא היה מסוגל להתנייד על הקרקע כמו שצריך. מהנדס מכונות, בשם טרנס ורינג, החליט לעזור לברווז המסכן והחל לעבוד עם חברת דפוס בתלת מימד כדי לעזור ולבנות לו רגל מלאכותית. לאחר שכל ההתאמות והתיקונים הקטנים נעשו, דאדלי החל לאהוב את האיבר החדש שלו. הודות לטכנולוגיית הדפסת התלת מימד לא הייתה בעיה להדפיס רגליים חדשות ככל שדאדלי גדל יותר ויותר. ורינג אפילו שיתף את קבצי ה- 3-D באינטרנט, כך שכל מי שמכיר ברווז  עם צורך של רגל תותבת, יכול להוריד אותם בחינם.

דרבי הכלב

 

דרבי נולד עם רגליים מעוותות באופן חמור, מה שהופך את זה בלתי אפשרי עבורו לעקוף, לרוץ או לקפוץ כמו כלב רגיל. כתוצאה מכך עלתה אמו המאמצת, טרה אנדרסון, על פתרון. טרה שעובדת בחברה המתמחה במוצרים מודפסים בתלת מימד, שכנעה את הצוות שלה לעזור לה בבניית תותב חדשני לדרבי שיעזור לו להתרוצץ מבלי לחפור לתוך האדמה. מספיק לצפות בו קופץ על רגליו החדשות כדי שהוא יעלה חיוך על הפנים!

מר סטאבס התנין

חיות, טכנולוגיה, פרוסטטה, דולפינים, כלבים

מר סטאבס התנין נמצא ללא זנב, ככל הנראה כתוצאה ממאבק עם תנין אחר. המחסור בזנב הפך אותו לפגיע מאוד ואף סיכן את חייו, אבל נשמות טובות מפיניקס, אריזונה, היו נחושים לשנות את זה. הם הכינו למר סטאבס זנב חדש עשוי כולו מלטקס וסיליקון ולאחר מכן הם החלו מחדש ללמד אותו לשחות. כאשר הוא עדיין למד, היה זקוק מר סטאבס למצוף בזנב שישמור עליו שלא ישקע, אבל כשהוא גודל משנה לשנה ומתרגל לזנבותיו הרבים (סביר להניח שהוא יצטרך כארבעים במהלך חייו הארוכים), הוא בטוח ישחה בדיוק כמו כל תנין אחר.

 

סטאמפי הקנגורו

חיות, טכנולוגיה, פרוסטטה, דולפינים, כלבים

ד"ר דוד א. אנדרסון, וטרינר מאוהיו ומומחה לפרוטזות בשם ריצ'רד ניטש, חברו יחד כדי לעזור לקנגורו בשם סטאמפי שנאלצו לקטוע לה את הרגל. מכיוון שקנגורו לא יכול לשרוד רק עם אחת משני הרגליים החזקות שלהם, בנו אנדרסון וניטש רגל תותבת חדשה שתעזור לה להמשיך בחיים שאמורים להיות לה. למרות זאת ועל מנת לשמור עלייה, היא תחיה את שארית חייה במקלט קנגורו באוהיו עם מטפלים אוהבים שיעזרו לה להסתגל לחיים החדשים שלה.

מקור: ריקי רילסקי
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו