print header

גם התנינים מצטרפים למהפכה הירוקה


אומרים שלתנינים יש טעם של עוף.
מחקר חדש מוסיף - טעם של עוף ודלק בשומן!

"בכל שנה כ-15 מיליון ק"ג של בשר תנינים בארה"ב מושלך למזבלות עיבוד - האם לא עדיף לעשות שימוש יעיל וירוק יותר?" שאלה זו הנחתה קבוצת חוקרים מאוניברסיטת לואיזיאנה, ששמו לעצמם מטרה למצוא מקור חדש לביו-דיזל.
הם הופתעו לגלות ששומן תנין הוא מועמד יעיל!

תנינים

במידה והשם ביו-דיזל אינו מצלצל לכם מוכר, כדאי שתדעו שמדובר באלטרנטיבה  שימושית לטובת סביבה ירוקה יותר, שתופסת תאוצה רבה בשנים האחרונות.

ביו-דיזל הוא דלק ביולוגי, המהווה תחליף לדלק המחצבי. הוא אינו דליק, אינו רעיל ומחירו נמוך בהרבה מבנזין או סולר. הדלק הביולוגי מיוצר משמנים ממקורות מתחדשים, כך למשל ניתן להפיק אותו משמן צמחי, זבל ביתי ותעשייתי, מצואה של בעלי חיים, וכעת לאור ממצאי המחקר החדש - גם משומן של תנינים.

נכון להיום יש שלושה סוגים של "דלק ביולוגי" שיכולים להניע את סוגי המנועים שנפוצים בשוק: ביו-דיזל, ביו-אתנול וביו-אצות. שלושתם מבוססים על מקורות צמחיים שאינם מזיקים לסביבה והיתרון שלהם הוא שבעוד שמחצבי נפט הולכים ומדלדלים, הרי ששטחים ירוקים ומקורות ביולוגיים, יש בשפע.

ביו דיזל
 

ביו-דיזל הוא דלק שמופק מזיקוק של שמן צמחי (זית, סויה, קנולה, כותנה, קוקוס) והוא מיוצר בעיקר באירופה. ביו-אתנול מבוסס על תרכובת אורגנית שמשמשת לייצור משקאות אלכוהוליים ונפוץ בעיקר בארה"ב ובברזיל. ביו-אצות מבוסס על מיצוי שמן מאצות חד-תאיות והוא מתחיל לתפוס תאוצה במדינות שונות בעולם.

מיחזור מקורות טבעיים זו אלטרנטיבה ירוקה טובה וכבר ראינו שפע של פרויקטים שמשתמשים במקורות ממוחזרים לצורך שימוש חוזר. כמו למשל שמן טיגון של מסעדות לצורך שימוש בתעשיית הרכב. אך למרות שייצור דלק ביולוגי תופס תאוצה, הרי שהכמות הנוכחית המיוצרת היום, אינה מספיקה לענות על צרכים שלמים של מדינה, כמו גם תכולת האנרגיה של הדלק אינה חזקה מספיק. בברזיל מורכב הדלק רק מ-25% ביו-אתנול, כיוון שנמצא כי המרחק שעובר רכב המתודלק בדלק ביולוגי נמוך מהמרחק שעושה רכב המתודלק בבנזין.  

ובכל זאת, עם עליית מחירי הנפט, כמו גם דלדול המשאבים הקיימים - דלק ביולוגי הופך למוצר מבוקש על גבול ההכרחי והיתרונות שלו ברורים.

דלק ביולוגי

לצד המגמה המתפתחת, נשמעות גם לא מעט ביקורות על תהליך הייצור שהם טיפה פחות ירוקים מהצפוי. תהליך הזיקוק, החימום והשריפה של הדלק הביולוגי, פולט לא מעט רעלים. כמו-כן, יש לקחת בחשבון כי על אף שיש שטחים ירוקים בשפע, לא מדובר במשאבים בלתי מוגבלים ואם עד היום, רובם נותבו לגידולים חקלאיים לטובת תעשיית המזון, הרי שהקצעת השטחים הירוקים לטובת תעשיית הרכב והתחבורה, מעלה בהדרגה את מחיר הגידולים החקלאיים, כמו גם את מחירי הקרקעות.

נכון להיום, החסרונות האלה לא עוצרים חקלאים מלמכור את התוצרת שלהם לחברות הדלק הביולוגי כמו גם לחברות המזון, אך כנראה שלא רחוק היום בו יעדיפו למכור לחברות הדלק וזאת בעיקר משום שהן משלמות יותר ולא דורשות יבול איכותי למאכל. כאשר גידולים חקלאיים הופכים למצרך כל כך מבוקש, שאמור לספק צרכים בסיסיים של יקום, קרוב לוודאי שיתחילו מלחמות טבע, שכן, גם מקורות צמחיים הם בסופו של דבר, משאב מוגבל.

העובדה כי גם למקורות צמחיים יש מגבלה, הנחתה את חוקרי המחקר הנוכחי לצאת ולחפש שמנים מן החי. כלומר, מן החי אחרי שהוא מת.

לצורך המחקר, מדענים לקחו מספר דגימות קפואות של בשר תנינים ובתהליך זיקוק, ייצרו מהשומן דלק. הם חיממו את הבשר במיקרוגל כדי להבהיר את צבעו והשתמשו בכימיקלים ממיסים.

מסתבר שהחימום במיקרוגל הצליח לזקק מהבשר כ-61 אחוז (לפי משקל) של דלק ביולוגי. כדי להיות בטוחים, החוקרים השוו את שומן התנין למרכיבים שבדלק ביולוגי איכותי ומצאו פרופיל כמעט זהה של חומצות שומן. "אומנם בשומן התנין יש עודף סידן ומעט יותר מגנזיום" אומרים החוקרים "אבל בתהליך זיקוק נכון, אפשר להגיע לאיזון המדויק". החוקרים מאמינים כי יש להרחיב את חיפוש המקורות הביולוגיים וכי שומן מן החי הוא ברירה טובה. 

כאמור, תהליך הזיקוק הוא לא בהכרח ירוק, אך עלינו לגלות סבלנות - מדובר בטכניקה חדשה שלומדת את עצמה תוך כדי תנועה והאלטרנטיבה שהיא מציעה בשורה התחתונה, משתלמת בהרבה מהאפשרות הקיימת היום, אך אנו תלויים בקצב הפיתוח ועוד לא יכולים להסתמך באופן מוחלט על הדלק הביולוגי.

דלק ביולוגי

אז לפני שאתם ממהרים אל נחל תנינים, שותלים תירס בחצר או ממהרים לבנות בית-בד בגראז', חשוב שתזכרו שהשיטה הירוקה עוד נמצאת בחיתוליה וכנראה תידרש למאבק לא פשוט במכשולים שעתידים להציב לה חברות הדלק הגדולות. ימים יגידו האם הברירה הטבעית תנצח, אך נכון להיום אין ספק שזו בשורה טובה עבור אנשי מחאת הדלק!

ליקטה וכתבה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.