בחן את עצמך: האם סיפורי המקרא האלו היו או לא היו?

המקרא כולל שלל סיפורים מרתקים כמו בריאת העולם, מעלליהם של שופטים ופרשיות סוערות של יריבות בין מלכים. את רוב הסיפורים האלו כנראה קראתם לאחרונה כשהתכוננתם לבגרות בתנ"ך או כשילדכם החלו ללמוד אותם, אך סביר להניח שאתם עדיין זוכרים לא רע את אלו הבולטים. במבחן הבא תידרשו לזהות אילו מהסיפורים שנציג בפניכם הם נכונים וכתובים במקרא, ואילו המצאנו ממוחנו הקודח. נשמע קל בסך הכול, נכון? ובכן, אתם תכף תגלו שהתנ"ך כולל הרבה סיפורים מופלאים, אבל גם כאלו שנשמעים מופרכים וחסרי כל היגיון... אז צאו לדרך וגלו כמה טוב אתם מכירים את תוכנו של הספר הנמכר ביותר בעולם ושקדוש לעם היהודי.
היה או לא היה בסיפורי התנ"ך: פרות באחו
 
 
אחיו של יוסף רצו להרוג אותו לאחר ששיתף אותם בחלום שחלם בלילה אודות פרות רזות שמשתחוות לפרה אחת שמנה – חלום שמסמל את היחס שבין יוסף לאחיו.
לפי המתואר בספר בראשית, יוסף חלם חלומות דומים אודות אלומות שעורה שמשתחוות לאלומה אחת, ו-11 כוכבים, שמש וירח שמשתחווים אליו. החלומות אודות הפרות הרזות והשמנות שייכים לפרעה, ופורשו על ידי יוסף.
נכון
לא נכון
היה או לא היה בסיפורי התנ"ך: איש מבוגר
 
 
אחיתופל היה יועצם של המלך דוד ושל בנו אבשלום, ולפי המסופר היה מעניק להם עצות חכמות ונכונות.
"וַעֲצַת אֲחִיתֹפֶל, אֲשֶׁר יָעַץ בַּיָּמִים הָהֵם, כַּאֲשֶׁר יִשְׁאַל-(אִישׁ), בִּדְבַר הָאֱלֹהִים; כֵּן כָּל-עֲצַת אֲחִיתֹפֶל, גַּם-לְדָוִד גַּם לְאַבְשָׁלֹם" (שמואל ב', פרק ט"ז, פס' כ"ג)
נכון
לא נכון
היה או לא היה בסיפורי התנ"ך: תיבת נח
 
 
נוח, שזכור בעיקר כצדיק מסיפור המבול שבספר בראשית, חי 950 שנים.
נח חי 350 שנים אחרי המבול, ונפטר בגיל 950.
נכון
לא נכון
היה או לא היה בסיפורי התנ"ך: זוג בשקיעה
 
 
האחים אמנון ותמר היו צמד נאהבים, וברגע שאביהם דוד המלך גילה זאת – הוא הגלה אותם בבושת פנים מהממלכה.
לפי המסופר בספר שמואל ב', אמנון ותמר לא היו צמד נאהבים כלל – אלא אח שניסה לפתות את אחותו, ושאנס אותה לאחר שסירבה לקיים עימו יחסי מין.
נכון
לא נכון
היה או לא היה בסיפורי התנ"ך: חמור
 
 
אתונו של בלעם, שמופיעה בספר במדבר, דיברה אלו.
"וַיִּפְתַּח יְהוָה, אֶת-פִּי הָאָתוֹן; וַתֹּאמֶר לְבִלְעָם, מֶה-עָשִׂיתִי לְךָ, כִּי הִכִּיתַנִי, זֶה שָׁלֹשׁ רְגָלִים" (במדבר, פרק כ"ב, פסוק כ"ח)
נכון
לא נכון
 
 
בזמן המסע ממצרים לכנען רצה אלוהים להשמיד את העם במגפת דבר, מכיוון שהם האמינו ל-10 המרגלים שתרו את הארץ המובטחת ואמרו שהיא לא טובה.
"|וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל-מֹשֶׁה, עַד-אָנָה יְנַאֲצֻנִי הָעָם הַזֶּה; וְעַד-אָנָה, לֹא-יַאֲמִינוּ בִי, בְּכֹל הָאֹתוֹת, אֲשֶׁר עָשִׂיתִי בְּקִרְבּוֹ. יב אַכֶּנּוּ בַדֶּבֶר, וְאוֹרִשֶׁנּוּ; וְאֶעֱשֶׂה, אֹתְךָ, לְגוֹי-גָּדוֹל וְעָצוּם, מִמֶּנּוּ" (במדבר, פרק י"ד פסוקים י"א-י"ב). משה הצליח לשכנע את אלוהים להמתיק את העונש, ובעקבות כך נקבע כי בני ישראל ישהו במדבר סיני ארבעים שנה, עד שימותו כל בני הדור.
נכון
לא נכון
היה או לא היה בסיפורי התנ"ך: פסל של בחור מחזיק בידיו כתר מעל ראשו
 
 
שלמה, בנו של דוד, נבחר למלוך על ישראל מכיוון שהיה המועמד הטבעי לרשת את הכתר של אביו.
מי שהיה המועמד הטבעי לרשת את הכתר היה בנו הרביעי של דוד, אדוניהו. שלמה היה הצאצא השביעי במשפחה, וירש את המלוכה בעקבות הבטחה של דוד לאימו של שלמה, בת שבע, שבנם הזה ימלוך על ישראל אחריו.
נכון
לא נכון
היה או לא היה בסיפורי התנ"ך: אש
 
 
שמשון הגיבור לכד 300 שועלים, קשר לפידים לזנבותיהם ושלח אותם להבעיר את שדותיהם של פלישתים כדי לנקום על כך שאשתו הראשונה, שהייתה פלישתית, ניתנה לגבר אחר.
כך על פי המסופר בספר שופטים.
נכון
לא נכון
היה או לא היה בסיפורי התנ"ך: אש וחורבן
 
 
לאחר מהפכת סדום ועמורה ואחרי שאשתו הפכה לנציב מלח, שתי בנותיו של לוט שכבו עימו.
בנות לוט חשבו שאין להן אפשרות להינשא לאחר שאלוהים החריב את ארצן, ולכן החליטו לשכר את אביהן ביין ולקיים עימו יחסי אישות בעודו מעורפל. שתיהן הרו ממנו וילדו שני בנים – מואב, שהפך לאבי העם המואבי, ובן עמי – ממנו יצאו העמונים.
נכון
לא נכון
היה או לא היה בסיפורי התנ"ך: חרב
 
 
שאול המלך הרג באכזריות את אגג מלך עמלק בהוראתו של שמואל.
אגג נשבה על ידי שאול המלך. מי שהרג את המנהיג העמלקי היה שמואל.
נכון
לא נכון
היה או לא היה בסיפורי התנ"ך: אדם וחוה בגן עדן, יחד עם נחש על עץ
 
 
לפי המסופר בסיפור הבריאה השני, אדם וחוה נבראו בו זמנית והיו היצורים הראשונים בעולם.
לפי סיפור הבריאה השני שמתואר בספר בראשית, אלוהים ברא את האדם ומיקם אותו בגן העדן. לאחר שראה כי "לא טוב היות האדם לבדו" (בראשית, פרק ב', פסוק י"ח), הוא החליט לברוא בעלי חיים, ורק אז את האישה.
נכון
לא נכון
 
 
כשהיה בדרכו מיריחו לבית אל, נתקל אלישע הנביא במספר נערים שלעגו לו על קירחותו. בתגובה הוא קילל אותם ולאחר מכן שתי דובות יצאו מהיער והרגו 42 ילדים.
"וַיַּעַל מִשָּׁם, בֵּית-אֵל; וְהוּא עֹלֶה בַדֶּרֶךְ, וּנְעָרִים קְטַנִּים יָצְאוּ מִן-הָעִיר, וַיִּתְקַלְּסוּ-בוֹ וַיֹּאמְרוּ לוֹ, עֲלֵה קֵרֵחַ עֲלֵה קֵרֵחַ. וַיִּפֶן אַחֲרָיו וַיִּרְאֵם, וַיְקַלְלֵם בְּשֵׁם יְהוָה; וַתֵּצֶאנָה שְׁתַּיִם דֻּבִּים, מִן-הַיַּעַר, וַתְּבַקַּעְנָה מֵהֶם, אַרְבָּעִים וּשְׁנֵי יְלָדִים" (מלכים ב', פרק ב', פסוקים כ"ג-כ"ד)
נכון
לא נכון
היה או לא היה בסיפורי התנ"ך: אדם מאוכזב שם יד על פיו
שאלוקים ישמור...
לפי תוצאות המבחן שלך, נראה כי לא באמת התעניינת בסיפורי המקרא מאז שלמדת לבגרות בתנ"ך. זה די טבעי שתשכח את חלקם, או לפחות את אלו שנחשבים לפחות מוכרים, כמו אלו שקשורים לימי השופטים והמלכים בארץ, אך נראה שלא הצלחת לאתר גם את המשפטים השגויים שהצגנו בפניך. מכאן נמליץ לך לחזור לרגע לתשובות השגויות וגם לתנ"ך – אתה לא חייב לקרוא אותו, אפשר גם לחפש באינטרנט מעט מידע על הסיפורים המרתקים שיש בו.
היה או לא היה בסיפורי התנ"ך: איש מבוגר מרים שני אגודלים ומחייך
ברוך השם
לפי תוצאות המבחן שלך, נראה כי אתה מחבב את סיפורי המקרא, ואנחנו יכולים להבין מדוע. כל מי שמכיר אותם אפילו באופן בסיסי ביותר, כנראה יודע שהם הרבה יותר מחומר לימודי לבגרות – הם מלאים בדרמות, מלחמות ופנטזיה שלא מביישים סדרה מושקעת. נראה כי אתה מבין בהם לפחות ברמה ממוצעת, ולכן נמליץ לך לשוב אליהם ולהעמיק בהם מעט יותר כדי לגלות כמה הם מרתקים!
היה או לא היה בסיפורי התנ"ך: מורה מצביעה על לוח שעליו כתוב "כל הכבוד!"
הללויה!
לפי תוצאות המבחן שלך, אנחנו סוברים שאתה אדם בעל ידע של גדול בתורה, אולי אפילו למדת בעבר במוסד דתי. בין אם כן ובין אם לאו, בקיאותך בסיפורי המקרא מעוררת השתאות והערכה, ואולי היינו צריכים לפנות אליך כשיצרנו את החידון הזה. כנראה שאין פרט במקרא שחמק מעיניך, וחוץ מלהסיר בפניך את הכובע, כל שנותר לנו לעשות הוא להמליץ לך להיות מורה לתנ"ך…
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
דירוג:
הרשם בחינם לבחן את עצמך!
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.