מיתוס מול אמת: בדקו מה אתם יודעים על השואה במבחן הזה...

 אין יהודי שלא יודע על השואה – אותו אירוע מכונן בהיסטוריה של עמנו שכמובן היינו מעדיפים שלא היה מתרחש כלל. עם זאת, הוא אכן קרה, ואי אפשר למחוק את הזיכרון המצולק ממנו, על אף שישנם שונאי ישראל שיכחישו את השואה ויכריזו ברבים שהיא כלל לא התקיימה. ישנם שמועות ומיתוסים רבים שסובבים את השואה, את קורות העם היהודי באירופה במהלכה ואת הנאצים, וכעת הגיעה הזמן ליישב כמה מהם. חושבים שאתם יודעים להבדיל בין אמת לבדיה בנוגע לשואת עמנו? אתם עוד תתפלאו לגלות אילו דברים שהאמנתם שהם נכונים אינם כך, ואילו ההיפך.
מיתוסים על השואה: התקהלות של נאצים
 
 
הנאצים לא קראו לעצמם נאצים.
המילה "נאצי" היא למעשה כינוי שנולד מהביטוי "נציונל סוציאליזם", הנובע משמה של המפלגה של היטלר – מפלגת הפועלים הגרמנית הלאומנית-סוציאליסטית. התקשורת הגרמנית היא זו שטבעה כינוי הזה, ממנו היטלר סלד.
נכון
לא נכון
מיתוסים על השואה: אמין אל-חוסייני
 
 
המופתי של ירושלים תכנן להקים מחנות השמדה ומשרפות בארץ ישראל.
קצין ערבי בכיר במשטרת המנדט הבריטי, העיד כי המופתי של ירושלים, אמין אל-חוסייני, שהיה תומך מובהק של הנאצים, תכנן להקים בעמק דותן שבצפון מערב השומרון מחנה השמדה ומשרפות ענקיות, אליהם הוא תכנן להביא יהודים מארץ ישראל וכן מעירק, מצרים, תימן, סוריה ולבנון. התוכנית נגנזה עקב הפסד הצבא הגרמני בקרב אל-עלמיין השני ב-1942.
נכון
לא נכון
מיתוסים על השואה: כריסטיאן העשירי על סוס
 
 
מלך דנמרק, כריסטיאן העשירי, ענד טלאי צהוב בתקופת הכיבוש הגרמני כאות להזדהות עם יהודי ארצו.
אגדה אורבנית מספרת על כך שמלך דנמרק, כריסטיאן העשירי, נהג לרכב על סוס מדי יום ברחובות קופנהאגן במהלך הכיבוש הגרמני של דנמרק, כשעל בגדיו טלאי צהוב כאות לסולידריות עם יהודי ארצו. הסיפור הזה אינו נכון, אולם בדוחות בריטיים נמצא שהמלך איים כי יעשה זאת במידה ויהודי דנמרק יידרשו לכך. יהודי דנמרק לעומת זאת מעולם לא אולצו לעטות טלאי צהוב.
נכון
לא נכון
מיתוסים על השואה: האי מדגסקר
 
 
הגרמנים שקלו לשלוח את היהודים לאי מדגסקר שבאפריקה במקום להשמיד אותם בעזרת גז.
כחלק מהפתרונות שהועלו לתוכנית "הפתרון הסופי", הוצע לגרש את היהודים ל"שמורות יהודיות", ותוכנית זו למעשה התבססה על "תוכנית מדגסקר" של הסופר הגרמני אנטישמי פאול דה לגארד, שכתב עליה בשנת 1885. התוכנית עם זאת לא הייתה מעשית מכיוון שהצריכה משאבים לוגיסטיים וצבאיים רבים, וכן מעבר בתעלת סואץ, שהייתה בשליטה בריטית. עם זאת היא אכן נשקלה ברצינות, כשבסוף שנת 1940 נשלחו יהודים רבים לצרפת כהכנה לשילוחם למדגסקר.
נכון
לא נכון
מיתוסים על השואה: סבון
 
 
הנאצים הכינו סבון משומן אדם של יהודים ושיווקו אותו לגרמנים.
על פי ההיסטוריונים, הגרמנים לא יצרו סבון מרקמות שומן אדם בייצור המוני. הם ככל הנראה כן התנסו בכך, אך זה מעולם לא נעשה בקנה מידה גדול. ביד ושם הצהירו כי כל העדויות בנוגע לנושא זה נמצאו חסרות בסיס, וכי מעולם לא הוכח שהנאצים יצרו סבון משומן של יהודים.
נכון
לא נכון
מיתוסים על השואה: שרטוט של נשק נאצי להשמדה המונית מהחלל
TeraMatt
 
 
הנאצים תכננו להקים נשק להשמדה המונית בחלל.
הפיזיקאי הגרמני הרמן אוברט עיצב תחנת חלל שמטרתה הייתה לשקף את אור השמש לנקודה נבחרת בכדור הארץ, ובכך לשרוף אותה. התוכנית הזו לא יצאה לפועל, אולם על פי מדענים נאציים הנשק יכול היה להפוך ערים שלמות לעפר.
נכון
לא נכון
מיתוסים על השואה: יהודים בגרמניה עם ידיים באוויר
 
 
רק היהודים נרדפו על ידי הנאצים בגרמניה.
אכן מיליוני יהודים נספו במהלך השואה, אך הם לא היו היחידים שנרדפו על ידי הנאצים. במהלך מלחמת העולם השנייה הוציאו הנאצים להורג כ-200,000 נכים וחולי נפש, 222,000-90,000 צוענים, 15,000-5,000 הומוסקסואלים ועוד רבים אחרים...
נכון
לא נכון
מיתוסים על השואה: חיילים גרמניים
German Federal Archive
 
 
בצבא הנאצי שירתו גם חיילים יהודים.
חוקרים טוענים כי בצבא הנאצי היו לכל הפחות 150,000 חיילים יהודיים למחצה, מצד האבא או מצד האימא. אף על פי שרבים מהם נשלחו בסופו של דבר לעבודות בכפייה ואף נידונו למוות, חלקם ניצלו מכך בשל מעשי הגבורה שלהם במלחמה ואף הגיעו לדרגות גבוהות והיו לגנרלים ואדמירלים.
נכון
לא נכון
מיתוסים על השואה: ידיים של אישה קשיש
 
 
סבו של היטלר היה יהודי.
אביו של היטלר נולד מחוץ לנישואין, וזהות אביו לא נרשמה בתעודת הלידה, מה שהוביל לספקולציות בנוגע לזהות סבו של היטלר. בכתבים שרשם מושל פולין, הנס פרנק, בזמן שחיכה להוצאתו להורג בתלייה עקב משפטי נירנברג, הוא טען כי סבו של היטלר היה יהודי, אולם אין לכך שום הוכחה ממשית, ויתרה מכך - ההסבר שלו נמצא כמפוברק ולא מדויק כלל.
נכון
לא נכון
מיתוסים על השואה: צלב קרס
 
 
היטלר המציא את סמל צלב הקרס ושרטט אותו לראשונה בספרו "מיין קאמפף".
היטלר אמנם בחר בצלב הקרס כסמל למפלגתו, אך הוא לא המציא אותו. נעשה בו שימוש במפלגות ימין קיצוניות בגרמניה עוד לפני עלייתו לשלטון. למעשה, מקורו של צלב הקרס בסמל הינדי עתיק, שמשמעותו הוא מזל טוב או בשורות טובות.
נכון
לא נכון
מיתוסים על השואה: רופאים מנתחים משנות ה-40
 
 
רופא יהודי הרג את אימו של היטלר.
יש שטענו כי היטלר שנא את היהודים מכיוון שרופא יהודי "רצח" את אימו, אולם שמועות שכאלה התבררו כלא נכונות. ד"ר אדוארד בלוך היה רופא משפחה באוסטריה שטיפל באימו של היטלר, שסבלה מסרטן השד. לפי עדותו של בלוך משנת 1943, היטלר היה אסיר תודה על טיפולו המסור, ואף קד קידה מולו כאות הערכה. על ד"ר בלוך היטלר אמר כי הוא יהודי למופת, ואם כל היהודים היו כמוהו, לא הייתה לעולם שום בעיה איתם.
נכון
לא נכון
מיתוסים על השואה: יד עם קעקוע מספר
 
 
כל האסירים במחנות הריכוז השונים קיבלו מספר שקועקע לגופם.
קעקוע אסירים במספרים היה שיטת סימון ייחודית שנעשתה רק במחנה הריכוז וההשמדה אושוויץ. במחנות אחרים סימנו אסירים במספר על החולצה.
נכון
לא נכון
מיתוסים על השואה: אישה עם עיניים עצומות
יש לך עוד מה ללמוד על מאורעות השואה...
צר לנו לבשר לך שנכשלת במבחן הזה, ושרוב הדברים ששמעת או שחשבת על השואה ושהופיעו כאן התבררו כלא נכונים. זה בסדר, מכיוון שידענו שהשאלות פה יהיו מתקילות, ואכן חלק מהמיתוסים הללו השתרשו מאוד בתודעה של רבים מאיתנו. לכן אנחנו ממליצים לך לעבור עכשיו על התשובות שלך ולגלות איפה בדיוק טעית ומה האמת ההיסטורית שעומדת מאחורי כל מיתוס או שמועה בנוגע למאורעות השואה.
מיתוסים על השואה: פסי רכב שמובילים לאושוויץ
אתה יודע לא מעט על השואה, אך לא מספיק
המבחן הזה הצליח להתקיל אותך במקרים רבים, אמנם הראית שאתה יודע להתעלם לעיתים משמועות חסרות בסיס, וכן שיש לך ידע בנוגע לנושא זה, שאצל רבים אחרים אולי לוקה בחסר. כעת יש לך הזדמנות ללמוד עוד ולעבור על התשובות שלך כדי לגלות היכן טעית ומה הסיפור האמיתי שעומד מאחורי כלל המיתוסים על השואה.
מיתוסים על השואה: טלאי צהוב
Daniel Ullrich, Threedots
אפשר לומר שאתה בהחלט מכיר את ההיסטוריה של עמך
אף על פי שישנם לא מעט מיתוסים ושמועות בנוגע לשואה, עליך אי אפשר לעבוד ואתה מכיר היטב את ההיסטוריה של עמך ושל המאורעות מלחמת העולם השנייה. סביר להניח שחקרת חלק מהנושאים האלה לעומק כדי לברר אותם בעצמך, וטוב שכך, מכיוון שחשוב שנדע את האמת ושלא ניתן דרור לשמועות ושקרים כאלה ואחרים. שתף את המבחן הזה ואת התוצאה שלך עם חבריך ותן גם להם את האפשרות ללמוד מחדש את מה שהם חשבו שכבר ידעו.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
דירוג: