בחן את עצמך: האם תדע אילו מבין האירועים האלה התרחש קודם?

רובנו זוכרים מה התרחש במאורעות הגדולים שהיו בארץ ובעולם במאה האחרונה ואפילו יכולים לציין באיזה עשור הם אירעו. אבל מה יקרה אם נציב לפניכם שני אירועים שהתרחשו בהפרש של שנים אחדות ונבקש מכם להחליט מי מהם קדם לשני; האם מבצע אנטבה התרחש לפני השקת בובת ה"ברבי"? האם הרשת החברתית פייסבוק הגיעה לעולם לפני התכנית "ארץ נהדרת"? והאם צה"ל נסוג מלבנון לפני או אחרי שנולד מטבע האירו? את הכוח והיכולת של הזיכרון שלכם למקם אירועים לפי סדר הופעתם תגלו במבחן הטריוויה הבא שיבדוק עד כמה אתם בקיאים בעבר הקרוב של העולם.
בחן את עצמך - מה קדם למה: אות של לוגו מנוע החיפוש גוגל ודולי הכבשה המשובטת
 
 
איזה מהאירועים הבאים התרחש קודם?
דולי הכבשה הייתה היונק המשובט הראשון בעולם, ויצירתה ב-1996 גרמה לסערה ציבורית ומוסרית בקרב מי שחשש מפתיחת המירוץ לשיבוט בני אדם. את כל הפרטים אודותיה יכולנו למצוא רק בשנת 1998 - שנתיים מאוחר יותר - כאשר הוקם מנוע החיפוש גוגל ושינה את הדרך בה אנו צורכים וחולקים מידע.
הוקם מנוע החיפוש גוגל
דולי, הכבשה המשובטת הראשונה מוצגת לעולם
בחן את עצמך - מה קדם למה: שטרות אירו ובניין שנפגע מרסיסי טיל בצפון
 
 
מה קדם למה?
הנסיגה של צה"ל מלבנון התרחשה בשנת 2000, בעקבות לחץ ציבורי ואבדות רבות בנפש. לעומת זאת, כניסתו לשימוש של מטבע האירו כמטבע האחיד של האיחוד האירופי, התרחשה שנה קודם לכן ב-1999, אגב, שוויו באותה תקופה היה 1.17 דולר אמריקני.
מטבע האירו נכנס לשימוש
צה"ל נסוג מלבנון
בחן את עצמך - מה קדם למה: עפרה חזה והתחנה המרכזית החדשה בתל אביב בצילום ממרחק
עפרהחי(Myself/wikimedia - Youtube/Ofrachai (Ofra Alive
 
 
מה קדם למה?
אף שנראה שחלפו שנים רבות יותר, הזמרת עפרה חזה נפטרה בשנת 2000 מסיבוכים של מחלת האיידס כאשר היא בת 42 בלבד במותה. 7 שנים מוקדם יותר ואחרי תהליכי תכנון ובנייה ארוכים במיוחד, נפתחה התחנה המרכזית החדשה בתל אביב בשנת 1993, והפכה מאז לדי מיושנת ומוזנחת.
הזמרת עפרה חזה נפטרה
התחנה המרכזית החדשה בתל אביב נפתחה
בחן את עצמך - מה קדם למה: יעל ארד ואו. ג'יי סימפסון
flickr/Koren Ziv - לע"מ - flickr/Alan Light
 
 
איזה מהאירועים הבאים התרחש קודם?
הג'ודוקאית יעל ארד עלתה על המזרן באולימפיאדת ברצלונה בשנת 1992 והביאה את ההישג האולימפי הגדול ביותר של ישראל עד אז - מדליית הכסף. ספורטאי מסוג אחר שהפך לנאשם בפלילים הוא שחקן הפוטבול האמריקני או. ג'יי. סימפסון, שבשנת 1995 זוכה מאשמת רצח גרושתו וחברה על ידי חבר מושבעים, בפרשה שהציתה מחדש את המתח הבין גזעי בארה"ב.
או. ג'יי. סימפסון מזוכה במשפט על רצח גרושתו ובן זוגה
יעל ארד זוכה במדלייה הראשונה של ישראל באולימפיאדה
בחן את עצמך - מה קדם למה: קלטת וידאו עם הקלטת מהדורת מבט וטל ברודי נאבק על הכדור במהלך משחק של מכבי תל אביב
flickr/Jacob Saar - לע"מ - TaBaZzz/wikimedia
 
 
איזה מהאירועים הבאים התרחש קודם?
ניצחון ראשון באליפות אירופה לקבוצת מכבי תל אביב בכדורסל התרחש ב-1977 בעונה שהולידה גם את המשפט האלמותי "אנחנו במפה ואנחנו נשארים במפה", שנאמר על ידי השחקן טל ברודי. רק 6 שנים מאוחר יותר, דניאל פאר ודליה מזור יגישו את מהדורת "מבט" הראשונה בצבע, בשנת 1983.
מכבי תל אביב בכדורסל זוכה באליפות אירופה בבלגראד
שידור מהדורת "מבט" הראשונה בצבע
בחן את עצמך - מה קדם למה: איור של ג'ון לנון ותמונה של רון ארד הנווט הישראלי השבוי
חדשות 2/Youtube
 
 
איזה אירוע מבין האירועים הטראגיים הבאים התרחש קודם?
הטרגדיה של רון ארד ומשפחתו החלה ב-1986 כאשר נווט הקרב נפל בשבי ארגון "אמל" בלבנון לאחר שמטוסו הופל. מאמצים להחזרתו לא נשאו פרי וגורלו נותר עמום עד ליום הזה, וכך גם זה של שבויים ונעדרים נוספים. האיש ששר במטרה לעודד שלום עולמי הוא הזמר והיוצר הענק ג'ון לנון, שנרצח 6 שנים מוקדם יותר, בשנת 1980, בפתח ביתו בניו יורק.
ג'ון לנון נרצח בניו יורק
רון ארד, נווט קרב בחיל האוויר הישראלי, נפל בשבי בלבנון
בחן את עצמך - מה קדם למה: מרטין לותר קינג נואם, ואדולף אייכמן במשפטו בישראל
wikimedia/לע"מ
 
 
מה קדם למה?
מדינת ישראל באה חשבון עם אחד מצורריה בשנת 1960, כאשר סוכני מוסד חטפו בארגנטינה את פושע המלחמה הנאצי אדולף אייכמן והביאו אותו למשפט בישראל. 3 שנים מאוחר יותר וביבשת אחרת, שוחרי השלום והשוויון הם אלו שישמיעו את קולם בנאום האייקוני של פעיל זכויות האדם מרטין לותר קינג "יש לי חלום" שנישא בשנת 1963.
מרטין לותר קינג נואם את נאומו ההיסטורי "יש לי חלום"
לכידתו של אדולף אייכמן על ידי סוכני המוסד
בחן את עצמך - מה קדם למה: הפגנת מחאה נגד יוקר המחייה והשריפה בכרמל בצילום מהאוויר
wikimedia/יחידה אווירית משטרת ישראל - avivi/flickr
 
 
איזה מהאירועים הבאים התרחש קודם?
שני אירועים שנחשבים לזיכרונות קרובים יחסית: האחד אסון השריפה בכרמל שהתרחש ב-2010 וגבה את חייהם של 44 בני אדם באופן מיותר ורשלני. והשני מחאה חברתית שהצליחה לסחוף אחריה מאות אלפים בקיץ 2011 והישגיה נותרו שנויים במחלוקת עד היום.
המחאה החברתית נגד יוקר המחייה
אסון הכרמל
בחן את עצמך - מה קדם למה: לוגו של פייסבוק ואישה עומדת מאחורי מצלמה באולפן טלוויזיה
 
 
איזה אירוע תקשורתי התרחש קודם?
אף שנראה שהרשת החברתית נמצאת בחיינו מאז ומתמיד, פייסבוק נפתחה לכלל הציבור בשנת 2006 והיא בסך הכל בת 11 שנים - בהן הספיקה לצבור הרבה אוהדים, כסף וכוח. מי שוותיקה ממנה היא תכנית הבידור הסאטירית "ארץ נהדרת" שעלתה לשידור בשנת 2004 וצברה מאז בעיקר חיקויים מוצלחים.
השקת הרשת החברתית "פייסבוק" לציבור הרחב
שידור העונה הראשונה של התכנית "ארץ נהדרת"
בחן את עצמך - מה קדם למה: פנסים באולפן טלוויזיה ומעבורת החלל קולומביה לפני שיגור
 
 
איזה מהאירועים הבאים התרחש קודם?
אירוע שהחל בגאווה לאומית ונגמר בסוף עצוב הוא השתתפותו של הטייס הישראלי אילן רמון בתכנית של סוכנות החלל האמריקנית נאס"א שהסתיימה באופן טראגי בשנת 2003, בהתפרקות מעבורת החלל "קולומביה" עליה היו רמון ואסטרונאוטים אמיצים נוספים. מי שליווה וסיקר את האירוע היה בין היתר ערוץ 10, שהחל את שידוריו בשנת 2002.
ערוץ 10 התחיל את שידוריו
טייס החלל הישראלי, אילן רמון נספה במעבורת החלל קולומביה
בחן את עצמך - מה קדם למה: הכיכר בטרמינל 3 ומבנה הרוס
Vladislav Bezrukov/flickr
 
 
מה קדם למה?
הפרויקט שכונה 'נתב"ג 2000' על שם השנה בה היה אמור להיחנך, התעכב ב-4 שנים והביא לנו את טרמינל 3 המודרני ורחב הידיים בנמל התעופה בן גוריון בשנת 2004. מבנה שהוקדשו לו פחות מחשבה ותכנון הוא אולם ורסאי בירושלים שתקרת הפל-קל שלו קרסה במהלך חתונה שהתרחשה במקום בשנת 2001 וגרמה למותם של 23 אורחים.
נפתח טרמינל 3 בפרויקט נתב"ג 2000
אסון אולמי ורסאי
בחן את עצמך - מה קדם למה: מטבעות שקל חדש ויזהר כהן מבצע את אבניבי
Youtube/נורית הירש - כלת פרס ישראל Nurit Hirsh
 
 
איזה מהאירועים הבאים התרחש קודם?
זה אולי נשמע כמו אירוע עתיק יותר, אך השקל החליף את הלירה רק בשנת 1980, והוחלף אחר כך בשקלים חדשים. מי שקדם לשקל הוא הזמר יזהר כהן, שהעניק לישראל את הזכייה הראשונה באירוויזיון כאשר כבש את בימת התחרות בפריז בשנת 1978 עם שירם של אהוד מנור ונורית הירש "אבניבי".
השקל מחליף את הלירה
ישראל ניצחה באירוויזיון עם השיר "אבניבי"
בחן את עצמך - מה קדם למה: מגדל הפיקוח בנמל התעופה באנטבה ובובת ברבי
Mr. Micha Sender/wikimedia
 
 
מה קדם למה?
האירועים האלו התרחשו בהפרש של 17 שנים, ומי שניצבה שם ראשונה והרבה לפני אירועים וצעצועים רבים היא בובת הפלסטיק המכונה "ברבי", שהפכה למותג ענק לאחר השקתה לעולם בשנת 1959. גיבורים שאינם עשויים פלסטיק גילינו בגאווה בשנת 1976, בזמן שחיילי צה"ל שחררו את חטופי מטוס אייר פראנס מנמל התעופה של אנטבה.
חיילי צה"ל משחררים את חטופי מטוס אייר פראנס במבצע אנטבה/יונתן
בובת ה"ברבי" מוצגת לראשונה ביריד בניו יורק
בחן את עצמך - מה קדם למה: ארגזים מונחים בערימה מבולגנת
אתה לא ב"סדר"
ייתכן שאתה יודע מה בדיוק קרה באירועים ההיסטוריים הגדולים שהתרחשו בארץ ובעולם בעשורים האחרונים, אבל אנחנו נאלצים להגיד לך שמבחינת סדר התרחשותם, מצבך איננו טוב. תאריכים וזיכרונות מתערבבים וקופצים לך בלי הגיון ועקביות. ייתכן שכל עוד אתה זוכר את האירוע ופחות את מועד התרחשותו, המידע הזה נראה לך לא משמעותי, אך לסדר של דברים בעולם יש חשיבות גדולה מפני שאנו משפיעים ומושפעים מכל מה שמתרחש ביקום שלנו. אז במקום לשבת בחיבוק ידיים, נסה לעבור את המבחן הזה עוד פעם או פעמיים, עד שתרגיש שאתה שולט במידע ובפרטים הכרונולוגיים.
בחן את עצמך - מה קדם למה: ספרנית מניחה ספרים על המדף בספרייה
הכל בסדר
עשית עבודה לא רעה בכלל. אתה יודע למקם אירועים היסטוריים לפי סדר הופעתם וזוכר לפחות בחלק מהמקרים איזה מאורע קדם לאחר. ייתכן שהסיבה שנכשלת במספר שאלות היא שחלק מהתקופות פחות מוכרות לך, אך כדאי שתזכור שבלי עבר - אין עתיד, ורצוי שתשלוט בשניהם יחדיו. אל תפסיק להתעדכן בידע חדשני ועכשווי, ולחילופין אם אתה דווקא צעיר בגילך, אל תפסיק להתעניין במה שקרה כאן לפני שאתה הגעת לעולם. בתור נקודת התחלה, שלח את המבחן הזה לבן משפחה שגילו שונה באופן מהותי משלך, ובדוק עד כמה הוא מצליח להפגין בקיאות על פני אירועים מלפני מספר עשורים.
בחן את עצמך - מה קדם למה: מדפי ארכיון מסודרים
אתה הרבה יותר מבסדר!
יש לך זיכרון מהיר ובקיאות רבה בכל הנוגע לאירועים היסטוריים ומועד התרחשותם. סביר להניח שהזיכרון שלך קשר בין אירועים ציבוריים ופומביים גדולים לבין אירועים שהתרחשו בחייך הפרטיים, ואפשר לך למקם טוב יותר את השנה או החודש בו מאורעות אלו התקיימו בפועל. ניחוש מושכל אומר לנו שאתה אדם מעודכן, חובב אקטואליה ותרבות שמחובר מאוד לישראליות ולזיכרונות המשותפים, וכדאי שתתגאה בידע שצברת ותחלוק אותו עם אחרים.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
דירוג:
הרשם בחינם לבחן את עצמך!
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.