maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

סגולותיו של האמאלאקי

הכירו את פרי האמאלאקי. התרופה העוצמתית ביותר של הטבע על-פי תורת האיור וורדה (שיטת הרפואה העתיקה ביותר שניתנה לאנושות על ידי חכמי הודו לפני למעלה מ- 5000 שנה)

אמאלאקי

פרי האמאלאקי נחשב לתרופה הצמחית הטובה ביותר להתחדשות ולהשבת נעורים לפי האיור וודה. ניתן להשתמש בו לבד או בשילוב עם עשבים רבים אחרים. אמאלאקי, שהוא הבסיס למרקחת האיורוודית הידועה ביותר - צ'יוונפראש, נחשב לבעל יכולות להפוך את תהליך ההזדקנות. מבחינת הטעם זהו אחד מדברי המאכל המורכבים ביותר ויש בו חמישה מששת הטעמים הבסיסיים (למעט מלוח). הפרי, הגדל ביערות הודו, זוכה להערכה בנפאל, בטיבט וברחבי המזרח התיכון.
אמאלאקי הוא אחד מהמקורות הטבעיים העשירים ביותר בוויטמינים נוגדי חמצון, במיץ שלו יש כמעט פי 20 ויטמין C מאשר במיץ תפוזים. יש לו מגוון שימושים מסורתיים ובהם טיפול במחלות עור, ריאות, סכרת וקלקול קיבה. הוא אחד משלושת המרכיבים בטריפאלה, משקה העיכול האיורוודי החשוב ביותר.


מידע בוטני ופיטוכימי
פרי האמאלאקי מושג מעץ Emblica officinalis הגדל באקלים טרופי וסוב-טרופי. הפרי הוא בגודל של כ-2 ס"מ ובעל מראה מקוטע, צבעו צהוב-חום כשהוא טרי ושחור כשהוא מיובש. יש כמעט גרם של ויטמין C בחצי כוס של מיץ אמאלאקי. כמויות קטנות של סידן, אשלגן, ברל ו-ויטמין B נמצאות אף הן בפרי האמאלאקי. בפרי יש טאנינים רבים ושונים וכן פקטין.

מדע ואמאלאקי
התפקיד המסורתי של אמאלאקי כתרופה צמחית להשבת נעורים נחקר בשני תחומי בריאות עיקריים: סרטן ומחלות לב. מחקרים בבעלי חיים הוכיחו כי האמאלאקי מאט גדילה של תאים סרטניים. במחקר שנערך בהודו, לעכברים שקיבלו כימיקל הגורם לסרטן יחד עם אמאלאקי היו באופן משמעותי פחות שינויים גנטיים מזיקים מאשר לעכברים שקיבלו את הקרצינוגן לבדו. אמאלאקי גם הראה הפחתה במוטציות גנטיות בבקטריות שנחשפו לחומרים שזוהו כגורמים לסרטן.

ריבה הכוללת אמאלאקי שנקראת MAK-4 נחקרה בכמה מודלים של בעלי חיים. במחקר אחד נמצא שהיא מדכאת שינויים סרטניים שנגרמו בהשפעת כימיקל רעיל. במחקר אחר נמצא כי היא מפחיתה הן את המספר והן את הגודל של פצעים סרטניים. הרלוונטיות של דיווחים אלה לסרטן בבני אדם טרם הובהרה אך הממצאים הראשוניים מעודדים.

התחום העיקרי הנוסף של עניין מדעי באמאלאקי הוא תפקידו בהורדת רמות סרום כולסטרול. מספר מחקרים בארנבות הראו כי האמאלאקי יעיל בהפחתת ערכי כולסטרול בדם ומשקעי שומן לכלי דם. במחקר בארנבות אמאלאקי הפחית רמות סרום כולסטרול ביותר מ-80%.
השפעה זו של הורדת כולסטרול ישימה גם בבני אדם. גברים שקיבלו תוספת של אמאלאקי לתזונה למשך חודש הראו ירידה של רמות סרום כולסטרול, בלי קשר לשאלה האם הכולסטרול שלהם היה גבוה לפני שהחלו ליטול אמאלאקי. מחקרים אחרים הראו כי תוספים מבוססי אמאלאקי יכולים להפחית את ההתחמצנות המזיקה של כולסטרול אצל גברים. הוא גם יכול להוריד את הדביקות של טסיות דם וכך להפחית את הסיכוי לקרישת דם בלתי רצויה.

ישנן השפעות תרפויטיות אפשריות של אמאלאקי שזכו לתשומת לב מדעית ראשונית. אמאלאקי שימש באופן מסורתי לטיפול בצרבת ומחקר אחד סיפק תמיכה מסוימת לשימוש זה. כמו כן הוא נודע כטיפול לבעיות בכבד ובלבלב ובמחקר אחד בבעלי חיים, אמאלאקי הצליח להפחית את היקף הנזק לרקמות הנגרם בידי דלקת הלבלב. למרות שאמאלאקי הומלץ באופן קלאסי לטיפול בסוכרת, אין עדיין מחקר מדעי להערכה של שימוש זה. מחקרים הראו שלאמאלאקי יש פעילות אנטיביוטית נגד מגוון רחב של חיידקים, הסבר אפשרי לתפקידו המסורתי בטיפול בזיהומי ריאה.           


שימושים מעשיים באמאלאקי
אמאלאקי הוא הבסיס למרחקת השבת הנעורים האיורוודית הראשונה במעלה הידועה כצ'יוונפראש, הנקראת על שם הרופא שפיתח את הנוסחה לפני אלפי שנים. אנו ממליצים על תערובת זו של אמאלאקי יחד עם עשבים מחזקים רבים אחרים לאנשים המתאוששים ממחלה וכן לאלו הרוצים השבת נעורים. כפית פעמיים ביום היא המינון הרגיל, לנטילה לבד או בכוס מיץ או חלב חם.
אמאלאקי זמין גם בטריפאלה, פורמולה איורוודית שיכולה לסייע לאנשים עם עצירות כרונית וכן לבעלי מעי רגיז. התערובת הכוללת אספרגוס הודי, שומר וכורכום יכולה להיות יעילה בהורדת חומציות יתר.
כסוכן כולסטרול אמאלאקי משתלב היטב עם גוגולו. שילוב זה יכול להועיל לסוכרת, כאבי פרקים ומחלות בכבד.


שימוש
כמרכיב בטריפאלה, אמאלאקי הוא לרוב שליש מטבליה ממוצעת של חצי גרם. המינון המקובל לשיפור פעולת המעי הוא 2-1 גרם ביום במנות נפרדות. טיפול לכולסטרול גבוה מתחיל במינון של גרם פעמיים ביום. בצורה של מרקחת, כפית בבוקר ובערב תספק מינון טוב של נוגד החמצון הצמחי הזה.

איורוודה ואמאלאקי
למרות הטעם המתוק השולט באמאלאקי, טבעו המורכב הופך אותו למתאים לכל שלוש הדושות. בגלל שהוא רסאיאנה עשיר, כשאפשרי מומלץ לעבור טיהור רעלים לפני נטילת אמאלאקי. הוא נחשב באופן מסורתי למחדש עבור חוסר איזון של פיטה, מחזק את הכבד, הקיבה, הלב והדם.

אמצעי זהירות
בגלל התכונות המשלשלות שלו יש להשתמש בו בזהירות אצל אנשים בעלי נטייה למעיים רפויים. במרקחות אמאלאקי רבות יש ריכוז גבוה של סוכר וחמאה מזוקקת (גהי), לכן יש להיזהר בשימוש בצ'יוונפראש אצל אנשים בעלי סוכרת וכולסטרול גבוה; ללא סוכר וגהי אמאלאקי נחשב כמסייע למצבים הללו. 

מקור: ד"ר דיויד סיימון
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: