print header

10 מערכונים נוסטלגיים של החרצופים

 הפוליטיקה הישראלית והפוליטיקאים שלנו היו מאז ומתמיד מושא לביקורת רבה, ואכן בישראל לא חסרות יצירות סאטיריות שלעגו לקובעי המדיניות – אך נדמה שאחת הסאטירות החדות והאהובות ביותר שהיו כאן היא החרצופים. התוכנית הזו, ששודרה בין השנים 1996-2000 הפכה את הפוליטיקאים ואנשי הציבור של אותה תקופה (שחלקם איתנו בפוליטיקה עד היום) לבובות, צחקה והגחיכה אותם ואת פעילותם בכל מובן אפשרי, וגם זכתה בעקבות כך לביקורת רבה על ארסיותה – אך מצד שני גם להערכה על הנשכנות והתעוזה. "החרצופים" אמנם הצליחה להרוס את הקריירות פוליטיות של חלק ממבוקריה, אך גם קלעה לא פעם לרחשי העם ולתחושות האמיתיות כלפי ההתנהלות של נבחרינו, ולכן נהנתה מפופולאריות רבה, כשעד היום רבים זוכרים אותה לטובה. כדי להזכיר לכם קצת את מה שהחרצופים עוללה אז ולהראות לכם שהאמת היא שלא הרבה השתנה עד היום, אספנו עבורכם 10 מערכונים של "החרצופים" לדורותיה - וכמובן זכרו כי הכל סאטירי בסופו של דבר.    

 

1. דן מרידור יוצא על ביבי - אבל מבין שאף אחד לא סופר אותו

דן מרידור היה שר האוצר בממשלת נתניהו הראשונה, בשנת 1996. הוא נודע כאיש אמונו של נתניהו לתקופה מסוימת, מה שגרם לחרצופים להציג אותו כ"עבד נרצע" של ראש הממשלה, שמתקשה לעמוד על שלו. במערכון המצחיק הבא מרידור מנסה לעשות שרירים על נתניהו בעקבות החשדות שעלו כנגד ראש הממשלה בפרשת בראון-חברון, ומגלה שוב שהאיש החזק, כהרגלו, לא ממש סופר אותו. רבים טוענים כי החרצופים חיסלו את הקריירה הפוליטית של מרידור בעקבות הצגתו בדרך הזו.

 

2. נתניהו, ערפאת, קלינטון ובכירי הפוליטיקאים בשיר "יום יבוא"

הסכסוך בין מדינת ישראל לבין הפלסטינים נמשך כבר שנים ארוכות, ופעמים רבות גם כשהיה נדמה שישנו איזשהו פתרון שיכול להוביל לשקט – בסופו של דבר הוא התפוצץ ברעש גדול והמאבק חזר והתחדש. החרצופים הביעו את ייאוש הציבור מן ההנהגות, הישראלית והפלסטינית כאחת, במערכון שבו שרו שני הצדדים – נתניהו ובכירי ממשלתו הראשונה מצד אחד, ויו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת מהצד השני, כשגם נשיא ארה"ב ביל קלינטון בא להתארח – את השיר "יום יבוא", בהתייחסם להתלקחות מחדש בסכסוך, שבכל אופן נראה שתמיד תקרה.

 

3. ברק, רמון וביילין מגיעים אל הרוקח שמעון פרס כדי לקבל מרשם ל"מדינה פלשתינאית"

בתקופת ממשלתו של אהוד ברק, בין השנים 1999-2001, התנהלו מגעים מול הפלסטינים להקמת מדינה פלסטינית בהסכמת ישראל – אך עם זאת אותם מגעים נשמרו בסודיות יחסית אל מול הציבור הישראלי. על הרקע הזה יצרו בחרצופים את המערכון הבא, שבו ראש הממשלה ברק ובכירי מפלגתו, חיים רמון ויוסי ביילין, מגיעים לבית מרקחת שבו הרוקח הוא שמעון פרס, ומנסים להזמין ממנו את תרופת הקסם "מדינה פלשתינאית" מבלי שאף אחד ישמע. המערכון מתייחס כמובן לסצינה ידועה מתוך סרט הקאלט "אסקימו לימון".

 

4. אריה דרעי מספק הסבר חלופי להקמת מדינת ישראל

לצד ההצלחה לה זוכה מפלגת ש"ס בקרב קהלים גדולים בישראל מאז הוקמה בשנת 1982, היא גם העלתה נגדה ביקורת רבה מצד ציבורים אחרים. במערכון הבא באה הביקורת הזו לידי ביטוי בצורה סאטירית, כשדמות החרצוף  של אריה דרעי – מנהיג המפלגה כבר יותר מ-30 שנים – מציגה לכבוד יום העצמאות ה-49 של ישראל עלילה היסטורית חליפית להקמת המדינה, שבה גיבורי הציונות הופכים לחלק מהקהילה החרדית יראת השמים.   

 

5. שמעון פרס שר על מזרח תיכון חדש בסגנון "איזה אחלה עולם"

שמעון פרס, הנשיא המנוח ומי שהיה שר החוץ בממשלת רבין ולאחר מכן גם ראש הממשלה, דיבר שנים רבות על חלומו לראות "מזרח תיכון חדש" – שבו הסכסוך ההיסטורי בין מדינת ישראל לפלסטינים והעולם הערבי נפתר בדרכי שלום, והאזור פורח ומשגשג. רבים תפסו את חזונו של פרס כהזיה נאיבית – וגם החרצופים לא פספסו את ההזדמנות להציג את פרס כמי שצופה על חזונו במשקפי מציאות מדומה ושר על מזרח תיכון חדש בסגנון השיר "איזה אחלה עולם" (What a wonderful world), כשמסביבו, בזמן אמת, הטרור מכה והסכסוך חי וקיים.  

 

6. דורי בן זאב ומקהלת הפוליטקאים הנחקרים מציגים: "שיר הבלבול"

פוליטיקאים הנחקרים במשטרה בחשד למעשים פליליים – זה ממש לא המצאה חדשה של השנים האחרונות. כבר בשנת 1997, בזמן כהונת ממשלת נתניהו הראשונה, מצעד הנחקרים מקרב הפוליטקאים התהווה לכדי מציאות, שללא ספק הצליחה לבלבל את הציבור. גם זה כמובן היה רקע לעוד שיר נהדר של החרצופים, בכיכובו של דורי בן זאב ושל "מקהלת הנחקרים": דמויותיהם של נתניהו, צחי הנגבי, אריה דרעי, רפול, אביגדור קהלני, אביגדור ליברמן ועוד – לכל אחד מהם קשר לפרשה כזו או אחרת שהצליחה לבלבל את הציבור הישראלי.

 

7. הקמת מפעל לייצור מובטלים

לא רק המצב המדיני בא לידי ביטוי בחרצופים – גם בעיות חברתיות שונות עלו במערכוניהם לסדר היום. אחת הבעיות הללו - שחזרה לחיינו גם כיום, בעקבות משבר הקורונה - היא גלי האבטלה ההמונית שידעה מדינת ישראל. במערכון הבא מוצגת הקמתו של "מפעל לייצור מובטלים" על ידי הממשלה, שבו מופקים מחוסרי עבודה בסרט נע, והמיוצרים שרים את השיר הסאטירי "שלוש ארבע לאבטלה", על חשבון "שלוש ארבע לעבודה" של אריק אינשטיין.

 

8. ראשי האופזיציה ממפלגות השמאל שרים: "איפה הם, הימנים הם?"

בימים אלו אנו נוהגים לשמוע לא מעט מצד מפלגות השמאל באופזיציה את הטענה כי "הליכוד של היום הוא לא הליכוד של פעם" וכי הימין שינה את פניו. הטענות האלו לא ממש חדשות – כבר ב-1996, כשנתניהו הקים את ממשלתו הראשונה, האופוזיציה משמאל הביעה אי נחת מהגישה הפוליטית השונה שאימץ ביבי. המערכון הבא של החרצופים מתייחס לכך בצורה סאטירית, ובו ראשי האופזיציה דאז, אהוד ברק, שמעון פרס, חיים רמון ויוסי שריד, שרים שיר געגועים בסגנון הפלמ"ח וארץ ישראל הישנה והטובה לממשלות הימין של בגין ושמיר.

 

9. אהוד ברק ויאסר ערפאת בטיפול זוגי אצל ביל קלינטון

בשנת 2000, בתקופת כהונתו של אהוד ברק כראש הממשלה, התקיימו מגעים מדיניים מאומצים מול הרשות הפלסטינית, ובראשה יאסר ערפאת, לכינון הסכם שלום קבוע בין ישראל לבין הרשות. על המשא ומתן, ששיאו בוועידה משותפת בין הצדדים שהתקיימה בקמפ דיוויד, ניצח נשיא ארה"ב דאז, ביל קלינטון. אך המגעים הללו התפוצצו ועלו בתוהו, כשברק וערפאת לא הצליחו להגיע לידי הסכמה. המערכון הבא צוחק על אותו מו"מ כושל, כשהוא מציג את ברק וערפאת כזוג מסוכסך שמגיע לטיפול זוגי אצל היועץ ביל קלינטון, שלא מצליח להתמודד עם צמד החמד הזה.   

 

10. המשיח מגיע אל בית החרג'וקים, ומסתבר שהוא לא מי שחשבנו...

אחת הפינות הקבועות האהובות ביותר של החרצופים הייתה "בית החרג'וקים", שבו כיכבה משפחת מקקים מצחיקה שגרה מתחת לכיור של שרה נתניהו בבית ראש הממשלה. באחד מפרקי "קומדיית המצבים" הזו, מחכה המשפחה להגעת המשיח המובטחת, אך במקומו מגיעה אל מתחת לכיור ציפי שביט האהובה – שזכורה כמי שהתחזתה לעב"ם בתוכניתו של דודו טופז.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.