print header

סיפורם של עשרת עשירי תבל

אם אי פעם תהיתם כמה מיליארדרים יש בעולם, אז לפניכם התשובה המדויקת: ע"פ מגזין פורבס, נכון למחצית 2010, ל-1011 אנשים בעולם יש הון המוערך ביותר ממיליארד דולר. עברנו על הביוגרפיות של עשרת האנשים העשירים ברשימה, וניסינו למצוא מכנה משותף לכולם. לכל אחד סיפור חיים מעניין, אבל הם נבדלים בתחומים בהם הם עוסקים, ובעיקר באופיים. חלקם צבר את ההון בזכות עסקאות חכמות, חלקם במזל, חלקם בזכות קשרים ועסקאות מפוקפקות, וחלקם פשוט נולדו להורים הנכונים. הדבר היחידי המשותף לכולם הוא הכסף... הרבה כסף.
אלו הם עשרת עשירי תבל:
מילארדר, עשירי תבל, רשימת עשירי העולם, קרלוס סלים
קרלוס סלים

במקום הראשון ברשימה ניצב שם לא מוכר כל-כך בישראל, קרלוס סלים, בן למהגרים מלבנון שהתיישבו במקסיקו. סלים הוא הבעלים של חברת התקשורת המקסיקנית הענקית טלמקס, המפעילה כ-90% מקווי הטלפון במדינה, והיא שהפכה אותו ממיליונר למיליארדר. הונו מוערך ב-53.5 מיליארד דולר. וכיום הוא הבעלים של חברות תקשורת ותשתית רבות במרכז אמריקה ובדרומה, בשנים האחרונות עסקיו מנוהלים על-ידי בניו. אביו הוא יליד סוריה, מרוני-נוצרי שברח ב-1902 מלבנון. אימו היא ילידת מקסיקו, בת להורים שגם הם ברחו מלבנון. הוריו פתחו חנות קטנה במקסיקו-סיטי, ומהרווחים קנו נדל"ן בבירת מקסיקו, נכסים אלו שימשו כבסיס כלכלי לא רע לקרלוס, הצעיר שבין ששת ילדיהם. סלים רכש את מרבית הונו באמצעות השתלטות על חברות ממשלתיות כושלות, הוא ידוע כאחד שנרתע משימוש במחשבים וטכנולוגיה, כחובב אמנות, וכאדם הנוהג בצניעות יחסית. למרות זאת הוא אינו נחשב לאדם פופולארי בארצו, שכן למקסיקנים די קשה לקבל את העובדה, שבמדינה בה יותר ממחצית האזרחים חיים בעוני, חי גם האדם העשיר בתבל.
 
מילארדר, עשירי תבל, רשימת עשירי העולם, ביל גייטס, מיקרוסופט
ביל גייטס

במקום השני ניצב שם מוכר – ביל גייטס, הבעלים של מייקרוסופט. הונו של גייטס מוערך ב-53 מיליארד דולר. לפני כשנתיים פרש גייטס מהניהול השוטף של חברתו, ועבר לעסוק באופן מלא בפילנתרופיה וצדקה. גייטס לא סיים תואר ראשון, והועף מאוניברסיטת הארווארד במהלך לימודיו. זה לא ממש הפריע לו בחיים. כיום מוחזק מרבית הונו של גייטס בהשקעות מחוץ למיקרוסופט, למרות שהשקעותיו בחברה עדיין מהווים כמעט 40 אחוזים מהונו. גייטס ידוע כחובב טניס, ברידג' וגולף. הוא מתגורר באחוזה בעיר מדינה, שבמדינת וושינגטון, סמוך לסיאטל (משרדיה הראשיים של מיקרוסופט), שוויה של האחוזה המשקיפה על אגם וושינגטון נאמד ב-125 מיליון דולר. רכישתו היקרה ביותר של גייטס, מחוץ לעולם העסקי, היתה של כתבים מקוריים של לאונרדו דה-וינצ'י, הם עלו סכום זעום של 30.8 מיליון דולר.

 
מילארדר, עשירי תבל, רשימת עשירי העולם, וורן באפט
וורן באפט

במקום השלישי נמצא עוד שם מוכר –וורן באפט, האיש, שבין יתר אחזקותיו נמצאת חברת ישקר הישראלית. באפט נחשב למשקיע הגדול בעולם, באפט למד כלכלה ועם סיום לימודיו, בשנת 1956, הקים שותפות מוגבלת להשקעות בגיבוי פיננסי של משפחתו ובתוספת 100 דולר מכיסו. שווי השותפות הגיע תוך פחות מעשר שנים ל-26 מיליון דולר. ב-1965 רכש באפט חברת טקסטיל כושלת בשם 'ברקשייר האת'ווי', והפך אותה לחברת השקעות. הונה, בעת הרכישה נאמד ב-22 מיליון דולר, כיום הוא מוערך ב-152 מיליארד דולר. באפט נחשב, ובצדק, לא רק למשקיע הגדול בעולם, אלא גם לחכם שבהם, הוא משקיע בעיקר בחברות מהדור הישן, ונמנע מרכישות של חברות העוסקות בהי-טק ותוכנה. באפט הודיע כי לאחר מותו יועברו 85 אחוזים מהונו למטרות צדקה, כשזה יקרה, המעשה ייחשב לתרומה הגדולה ביותר שניתנה בהיסטוריה. באפט, אגב, מתגורר עדיין בביתו הצנוע, באומהה, נברסקה, אותו רכש ב-1958 תמורת 31,500 דולרים


 
מילארדר, עשירי תבל, רשימת עשירי העולם, מוקש אמבאני
מוקש אמבאני

מוקש אמבאני ההודי, הוא האיש הרביעי ברשימה, והראשון בין תושבי אסיה. לאמבאני, יליד תימן, הון המוערך ב-29 מיליארד דולר. הוא נולד למשפחת סוחרים, מהמעמד הבינוני-נמוך. ועד לשנת 1981 בה הצטרף לעסק המשפחתי, נחשבה החברה המשפחתית לכושלת ועסקה בטקסטיל בלבד. לאחר הצטרפותו עברה החברה לעסוק בפטרוכימיכלים ונפט, ומשם שגשגה והפכה לתאגיד ענק העוסק גם בתקשורת ומוצרי צריכה.
 
מילארדר, עשירי תבל, רשימת עשירי העולם
לאקשאמי מיטאל

לאקשאמי מיטאל, הודי המתגורר בלונדון, הוא האיש העשיר ביותר המתגורר באירופה והחמישי בעולם. מיטאל נחשב ליצרן הפלדה הגדול בעולם. בניגוד למוקש אמבאני, מיטאל נולד למשפחה עשירה, בחבל ראג'סטן בהודו. חברת הפלדה שבבעלותו פועלת ב-14 מדינות. מיטאל עצמו היה מעורב במספר שערוריות הנוגעות לתנאי העסקתם של עובדיו, וכן בתרומות שהעניק לפוליטיקאים בריטים, ביניהם טוני בלייר, בתמורה לקידום ענייניו. הונו מוערך ב-28.7 מיליארד דולר.

 
מילארדר, עשירי תבל, רשימת עשירי העולם, לארי אליסון, אורקל
לארי אליסון

לארי אליסון, האיש השישי ברשימה, והבעלים של ענקית התוכנה אורקל, הועף בדומה לביל גייטס מהאוניברסיטה. הוא הקים את חברת אורקל ב-1977 ורשם אותה בבורסה בשנת 1986, באופן מקרי לחלוטין, זה קרה יום לפני שגייטס ושותפיו רשמו את מייקרוסופט למסחר.  בשנת 1990 קיצצה אורקל 10 אחוזים מכוח האדם שלה, בעקבות משבר שנבע מדיווחים לא מדויקים על רווחי החברה, שכמעט גרמו לקריסתה. הונו של אליסון מוערך היום ב-28 מיליארד דולר, והוא כולל יאכטת ענק וכמות לא מבוטלת של רכבים, כולל מכונית מירוץ של פורמולה 1.

 
מילארדר, עשירי תבל, רשימת עשירי העולם, ברנארד ארנו
ברנארד ארנו

ברנארד ארנו הצרפתי, הוא האירופאי העשיר ביותר בעולם. האימפריה של ארנו חולשת על מספר רב של מותגי אופנה כמו לואי ויטון, דיור ופנדי. הונו של ארנו הגיע כתוצאה משילוב מוצלח של ירושה מאב עשיר, ועסקאות מוצלחות שעשה בתחום האופנה והקמעונות. ארנו נחשב לבעל חוש מוצלח מאוד בכל מה שקשור למעצבי אופנה. מספר מותגים אותם רכש הפכו, ברבות השנים, לשם דבר בעולם האופנה בזכות המעצבים אותם בחר ארנו באופן אישי. הונו מוערך ב-27.5 מיליארד דולר.
 
מילארדר, עשירי תבל, רשימת עשירי העולם, אייק באטיסטה

אייק באטיסטה

אייק באטיסטה הברזילי הוא אולי המוחצן מבין עשירי תבל, האיש אוהב להתראיין, ונחשב לדמות ססגונית בארצו. גם הוא נפלט מלימודי התואר הראשון בגרמניה, אך בניגוד לקודמיו ברשימה, באטיסטה הגיע מבית עשיר מאוד, כך שהדבר לא הפריע לו במיוחד. המיכרות השונים בבעלות משפחתו סייעו לו להפוך לאיש עשיר, למרות שאת מרבית הונו העצום (27 מיליארד דולר) עשה בזכות תאגיד הענק OGX, העוסק בעיקר בחיפושי נפט וגז.
באטיסטה נחשב תורם גדול לצדקה בארצו, והוא אינו חושש לדבר על האובססיה העיקרית שלו - הרצון להיות האיש העשיר בתבל. המיליארדר הברזילאי היה נשוי בעבר לדוגמנית פלייבוי והוא מאמין אדוק באמונות תפלות - כל החברות שבבעלותו מכילות את האות X, הוא מאמין בכוח מיסטי המצוי במספר 63, ובכוחה של השמש.

 
מילארדר, עשירי תבל, רשימת עשירי העולם, אמאנסיו אורטגה

אמאנסיו אורטגה

הספרדי בן ה-74, הוא הבעלים של רשתות אופנה וצריכה רבות, המוכרת שבהן היא "זארה". לאורטגה חוש עסקי מצויין – כמעט כל העסקים בהם היה מעורב הניבו רווחים עצומים, והוא מחזיק בנדל"ן רב בכל רחבי העולם.
לאורטגה סיפור חיים מעניין, והוא אולי האיש הכי מעורר השראה ברשימה זו. הוא החל את דרכו כעוזר בחנות לחולצות בעיר לה-קורוניה, ללא השכלה תיכונית אפילו. בשנת 1975 פתח את החנות הראשונה, במה שלימים תהפוך לרשת ענק בינלאומית, זארה. הרעיון שמאחורי זארה היה פשוט - בשנת 1975 מת פרנקו – הדיקטאטור ששלט בספרד כמעט 40 שנים. אורטגה הבין שספרד נכנסת לדרך חדשה, ותהפוך ממדינה נחשלת למדינה מערבית מתקדמת.
הגידול במעמד הביניים בספרד,
נשים רבות שהחלו לצאת לעבוד, והפכו לכוח כלכלי משמעותי, והחשיפה למערב, כל אלו גרמו לנשות ספרד לחפש מקומות בהן יוכלו לקנות בגדים טרנדיים, בדיוק כמו נשות צרפת, איטליה ובריטניה. אורטגה הבין שהוא צריך לזהות, מהם הבגדים הטרנדיים בתצוגות האופנה, ולייצר דברים דומים בחצי המחיר. האפקט היה מדהים. כיום יש לזארה מאות חנויות ברחבי העולם, ולקונצרן אינדיטקס, שכולל מלבד זארה עוד מספר רשתות, אלפי עובדים. אורטגה, אגב, נחשב לצנוע שברשימת העשירים - הוא אינו נוהג ללבוש חליפות, מתגורר בעיר בה גדל - לה-קורוניה, נמנע מחשיפה לתקשורת, ומתייחס בכבוד גם לאחרון עובדיו. ביום בו הונפקה זארה לראשונה בבורסה, צפה אורטגה בחדשות, גילה שהתעשר ב-6 מיליארד דולרים, והלך לעבודה כהרגלו, בצהריים אכל בקפיטריה של המפעל עם עובדיו. הונו מוערך כיום ב-25 מיליארד דולר.


 

 
מילארדר, עשירי תבל, רשימת עשירי העולם, קארל אלברכט
קארל אלברכט

הגרמני, הוא הקשיש ברשימת עשירי תבל (בן 90), את הונו רכש לאחר מלחמת העולם השניה כאשר הפך את חנות המכולת השכונתית של אימו בעיר אסן, שבצפון גרמניה, לרשת הענקית Aldi Sud. אלברכט הוא אדם סגור באופן קיצוני, ומעט מאוד ידוע על חייו הפרטיים. החל משנת 1994, אז פרש מניהול החברה הוא מבלה בעיקר במסלול הגולף הפרטי שלו, ובחברת הסחלבים שבגינתו (אחד הדברים הבודדים שידוע עליו). הונו מוערך ב-23.5 מיליארד דולר.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
תכנים קשורים: יוקרה, סיפורים
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו