print header

5 הסיבות הנפוצות לגירודים בקרקפת והדרכים לטפל בהן

אם מגרד לכם הראש ואתם עסוקים רוב היום בשפשוף הקרקפת, אתם כנראה סבורים שמקור הבעיה הוא קשקשת או כינים. למרות שאלו אפשרויות הגיוניות בהחלט, הסבירות שהמטרדים הללו תקפו גם אתכם היא די נמוכה אם אינכם צמודים לילדים. בכל מה שקשור להופעת קשקשים על ראשכם – גם אם רק אתם רואים אותם, חשוב להבין שהם רק התסמין של מגוון מחלות עור נפוצות שאתם אולי סובלים מהן. יום אחד יכול להיות שכל הבגדים שלכם יהיו מלאים בפתיתים הלבנים האלה והצורך לגרד את הראש יהפוך ליותר ויותר טורדני, לכן כדאי וניתן לטפל בהם ולמנוע החרפה של המצב המעיק. כדי שתוכלו לעשות זאת, קודם כל עליכם להכיר 5 סיבות נפוצות שעלולות לגרום לגירוד המציק, ואחר כך תוכלו להתחיל טיפול ממוקד שיעלים את הבעיה.
 
סיבות וטיפולים לגירוד בראש: אישה מגרדת את שיער ראשה

5 הבעיות הנפוצות ביותר שמובילות לגירודים בקרקפת

1. סבוריאה

סבוריאה דרמטיטיס, בעברית: "דהנת", היא דלקת עור כרונית אשר נוצרת בעקבות פעילות יתר של בלוטות החֶלֶב ופוגעת בשכבות העליונות של העור. תסמיני הדלקת מתבטאים בפריחות, עור שומני והיווצרות של קשקשת וקילופים בעיקר באזור הפנים והקרקפת. המחלה הנפוצה מופיעה אצל 15 מכל 100 אנשים, שנאלצים לסבול בין היתר מתחושת צריבה וגרד בראש. הטיפול בסבוריאה בקרקפת מחייב בין היתר את הסרת השומן העודף מהעור מבלי לגרום לו להתייבש, והימנעות ממצבי לחץ שמחמירים את תסמיני המחלה.  
סיבות וטיפולים לגירוד בראש: בחור יושב בגבו למצלמה

2. פסוריאזיס

פסוריאזיס, בעברית: "ספחת", הינה מחלה אוטואימונית הגורמת לתאי העור להתחלף בקצב מוגבר לאחר שהגוף מזהה אותם כפתוגנים, כלומר כמחוללי מחלות. חלק מתסמיני המחלה הדלקתית כוללים היווצרות של קשקשת בחלקים שונים בגוף כולל הקרקפת – מה שעלול לגרום ליובש, גירוד בחומרות משתנות ותחושה לא נעימה. הטיפולים הייעודיים השונים לקשקשת אמורים להשיב לעור הקרקפת את הלחות שחסרה לו, וגם שינוי הרגלי התזונה והפחתת צריכת מזונות חריפים, מטוגנים ותעשייתיים עשוי לשפר את חומרת הבעיה. 

3. גזזת

עוד מחלת עור אשר גורמת לנו לגירוד בלתי פוסק היא הגזזת – מחלת עור פטרייתית שתסמיניה כוללים הופעה של כתמים אדומים על העור - כולל באזור הקרקפת, תחושה עזה של גירוי ואף התפתחות של קרחות באזורים הנגועים. הגזזת היא מחלה מדבקת שמועברת במגע עם אדם הלוקה במחלה או עם חפציו, ואף שהיא עשויה לחלוף באופן ספונטני, הדבר עלול להימשך שנים ולהוביל להדבקה מרובה. בזכות התפתחות הטיפול בגזזת באמצעות תרופה אנטי פטרייתית, היא הפכה למחלה פחות נפוצה בישראל.
סיבות וטיפולים לגירוד בראש: צילום תקריב של שיער קלוע בצמה
 

4. אקזמה ותגובות אלרגיות נוספות

אקזמה, בעברית: "גרב", היא מחלת עור נפוצה הנגרמת כתוצאה מחשיפה לתנאים סביבתיים שונים כמו חומרים כימיים, בדים סינטטיים, שינויי מזג אוויר, מתח נפשי וגם אלרגיות למזון. תסמיני המחלה מתבטאים בין היתר בפריחה, שלפוחיות וגירוי של העור – גם באזור הקרקפת – ומובילים לתחושת גרד. אלרגיות נוספות שגורמות לגירוי של הראש נובעות מרגישות לתרופות או לכימיקלים המצויים בתכשירי הטיפוח לשיער, שחלקם כוללים סיליקון ותוצרים של תעשיות הפטרוכימיה.

5. כינים

לפעמים הסיבה הכי ברורה לגירוד היא גם הנכונה, וזה מצב שיכול להתרחש גם אם אתם לא הורים לילדים קטנים, אך כמובן שהסבירות לכך עולה אם אתם כן. הכינים הטפילות הן חרקים מוצצי דם של עופות ויונקים – וזה כולל כמובן גם אותנו בני האדם. הכינה הנפוצה שאנחנו מכירים נקראת כינת הראש, היות והקרקפת היא אזור הפעילות שלה, ולתוכה היא מזריקה חומר נוגד קרישה אשר גורם לתחושת הגירוד המציקה כאשר היא מוצצת את דמנו. 75% מהילדים בישראל נדבקים בכינים לפחות פעם אחת בחייהם, והטיפולים הנפוצים בהן כוללים תכשירים המכילים כימיקלים או חומרים טבעיים, ושימוש במסרק צפוף.
סיבות וטיפולים לגירוד בראש:  אישה מגרדת את שיער ראשה

כיצד ניתן לטפל בגירודים בקרקפת? 

טיפולים קונבנציונליים וטבעיים לגירוד בקרקפת צריכים להיות מותאמים למחלה ומצריכים אבחון של התסמינים שמופיעים אצל כל אדם ואדם. ישנן מחלות שמצריכות הזנה נוספת של העור בלחות, וכאלו שדורשות את ההפך. אם טרם ניגשתם לרופא העור, או אם אתם מעוניינים לטפל בבעיה שלכם באמצעים טבעיים, אלו הם הטיפים והטיפולים הייעודיים שעשויים לעזור לכם לרפא את תסמיני המחלה ממנה אתם סובלים:

לטיפול בפסוריאזיס, אקזמה וכינים – שמן עץ התה

שמן עץ התה הוא שמן אתרי המכיל רכיבים אנטי פטרייתיים ואנטי דלקתיים, ולכן הוא ניחן בסגולות ריפוי, חיטוי וסילוק של גורמים מזהמים מהעור. השמן יעיל לטיפול במחלות עור כמו פסוריאזיס ואקזמה באמצעות שימוש בשמפו שמכיל 5% מהשמן בתכולתו, איתו ניתן לחפוף את השיער. תוכלו גם להכין שמפו של שמן עץ התה בעצמכם, על ידי מזיגה וערבוב של 10 טיפות שמן לתוך בקבוק השמפו שלכם, לשימוש בתדירות של פעמיים בשבוע. לחצו כאן כדי לגלות יתרונות נוספים של שמן עץ התה בטיפול בבעיות שיער וקרקפת

לטיפול באלרגיות – שינוי בד, מוצר לשיער או תזונה

אלרגיות המתבטאות בהתפתחות של גירוי ופריחה על עור הקרקפת עלולות לנבוע ממגוון חומרים, מוצרים ומזונות. כצעד ראשון, לפני בירור מעמיק, מומלץ שתחליפו את מוצר הטיפוח בו אתם משתמשים, כמו השמפו או המוס לשיער שלכם המכילים מגוון כימיקלים שייתכן ואתם רגישים אליהם, ותעברו למוצר המורכב מחומרים טבעיים בלבד. גם בדים סינטטיים ואפילו צמר עלולים לעורר תגובה אלרגית, כך שכדאי לנסות ולהימנע מהם לתקופת מבחן בה תבדקו אם הגירוי חולף. בנוסף לזאת, גם שינוי תזונתי כללי, עם שימת דגש על מזונות צמחיים וירוקים והימנעות ממאכלים מעובדים ועתירי שומן רווי, עשוי לגרום לשינוי משמעותי בגורמים להופעת הגירוד.   
סיבות וטיפולים לגירוד בראש: גבר שוטף את שיערו במקלחת

לטיפול בפסוריאזיס וסבוריאה - מיץ לימון

מיץ הלימון הנגיש והפשוט מכיל מגוון רכיבים נוגדי חיידקים, פטריות ודלקות, ויכול להועיל מאוד בטיפול במחלות עור שגורמות לגירודים וקשקשת בקרקפת כמו פסוריאזיס וסבוריאה. מיץ הלימון אף מאזן את רמת החומציות של עור הקרקפת ובכך מפחית את הפרשת עודפי השומן אשר גורמים בין היתר להופעת הקשקשים. כדי ליצור תמיסת לימון לשימוש על השיער דללו מיץ מ-2 לימונים טריים עם 1 כוס מים ושטפו עם התערובת את הקרקפת. המתינו 5-10 דקות, שטפו את השיער היטב במים וחזרו על הפעולה בין פעם לפעמיים בשבוע.

לטיפול בסבוריאה - חומץ סיידר תפוחים 

לחומץ סיידר תפוחים יש יתרונות בריאותיים רבים, והוא מכיל רכיבים אנטי דלקתיים שיכולים להועיל מאוד בטיפול במחלת הסבוריאה ותסמיניה. חומץ התפוחים מאזן גם את רמת החומציות של העור ומקל על תחושת היובש והגירוד הנובעים מקשקשת. כדי ליהנות מיתרונות חומץ סיידר התפוחים לטיפול בסבוריאה, מהלו אותו עם מים ביחס שווה בבקבוק תרסיס ורססו את התערובת ישירות על הקרקפת. לאחר כ-10 דקות שטפו את השיער וחפפו אותו כרגיל. כדי להגיע לתוצאות מהירות ניתן לבצע את הטיפול פעמיים בשבוע.   
 
סיבות וטיפולים לגירוד בראש:  ילדה מנגבת את שיערה במגבת

לטיפול באלרגיות, גזזת וכינים - ניקוי מברשות השיער

פעולה שנראית לכם חסרת משמעות כמו ניקוי של מברשות השיער, עשויה להיות חשובה ויעילה מאוד בטיפול בגירודים בקרקפת שנובעים מגזזת או כינים, שיכולים לעבור בהדבקה ממברשת משותפת או לא נקייה. לכן אל תחלקו את מברשות השיער שלכם עם אחרים ואל תסתפקו בהסרת השיער שהצטבר עליהן לאחר השימוש בהן. הסיבה לכך היא ששאריות של שמפו ותכשירי שיער מצויים על המברשת שלכם ועלולים לגרום לגירוי אלרגי מתמשך. כדי לנקות את מברשות השיער שלכם, ערבבו ½1 כפות של סודה לשתייה עם 1 כף של שמפו ומעט מים, השרו בתערובת את מברשת השיער למשך 15-20 דקות ולאחר מכן שטפו אותה היטב תחת זרם מים.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.