print header

סיפורם של הישראלים שמגלגלים מיליונים

מהפכה. זאת כנראה המילה הכי מדויקת לתאר את מה שקורה היום באחת מהתעשיות שעושות עלינו הכי הרבה כסף - עולם הבורסה ושוק ההון. כשפגשתי את גיא ברנד לראשונה, לא הבנתי על מה כל המהומה. ראיתי מולי איש כריזמטי, עם 14 שנה של ניסיון בתחום וחזון גדול לשנות סדרי עולם, אבל לא הצלחתי לראות את כל התמונה. אחרי שעה וחצי של ראיון אינטנסיבי, הבנתי בדיוק על איזה "מהפכה" הוא מדבר ולמה חשוב לצעוק את המסר שלה חזק ככל הניתן. ברנד (45), דמות מוכרת בעולם שוק ההון הישראלי, הקדיש את 14 השנים האחרונות של חייו להכשרה של סוחרים מקצועיים בשוק ההון. עד לפני שנתיים כשחבר למכללה הפיננסית "אורין שפלטר", ניהל אקדמיית מסחר מובילה שהכשירה יותר מ-1000 סוחרים מקצועיים להם יש כ-90% הצלחה, דבר שנתפס כהישג בלתי אפשרי בעיני האדם הפשוט.
 
סודות המסחר בשוק ההון - גיא ברנד
 
אותם סוחרים נקראים סוחרי "נוסטרו", כינוי לאנשים שלא סוחרים בכספם הפרטי אלא בהון של החברה בה הם עובדים, והם נחשבים לאליטה של עולם הסוחרים. את השיטה המדוברת, שהייתה שמורה אך ורק לסוחרים של בתי ההשקעות המובילים של ישראל, הוא חושף לראשונה לציבור בסדרת ווידאו רבת תעוזה, שעוררה עליו את חמת אפה של תעשייה שלמה. כעת, הגיע הזמן לברר, למה הוא עושה את זה?
 
ברנד שייך לאותם אנשים שמעדיפים לעשות במקום לדבר. סביבו נמצאים הסוחרים הכי רווחיים בארץ, חלקם סחרו ב-10% מהבורסה האמריקאית ובכמויות של מיליוני מניות (ודולרים) ביום בשיא שלהם"יש בשוק הזה בעיה. בעיה מאוד גדולה אפילו", הוא מעיד. "במשך הרבה שנים חייתי בבועה. הייתי בטוח שהתמונה דרכה ראיתי את עולם שוק ההון בארץ - היא המציאות. ראיתי במו עיני סוחרים שעברו הכשרה מסוימת ותוך זמן די קצר הגיעו למצב שבו הם מייצרים 30% תשואה שנתית על תיק המסחר שלהם בשנה עם 90% הצלחה. חלקם היו כל כך טובים שידעו לעשות את המספרים האלה בחודש."
 
עד עכשיו זה דווקא נשמע לי נהדר… איפה הבעיה?
"לא יודע אם ידעת, אבל בעשור האחרון למדו את תחום שוק ההון בארץ כמעט 200,000 איש. הם עברו קורס כזה או אחר שהיה אמור ללמד אותם לסחור ולהשקיע במניות בצורה מקצועית, אבל איכשהו זה לא ממש קורה."
 
למה אתה מתכוון?
"לפני כמה שנים, בזמן שאני בשיא הקריירה שלי, הגיע לאוזניים שלי נתון שבהתחלה הרמתי גבה כי הוא פשוט לא היה לי הגיוני. מתברר שמתוך האנשים שעוברים הכשרה בתחום בבתי הספר השונים, 86% מפסידים את כל הכסף שלהם תוך 3 חודשים ו-96% מפסידים גם הם בשלב מסוים. כלומר, רק 4% מהאנשים מצליחים".
 
כל כך מעט? איך יכול להיות שאלה המספרים?
"בדיוק… עלית על שאלת שאלות, שגם אני שאלתי את עצמי בדיוק כמוך. סטיית התקן פה גדולה מדי ולא הגיונית בשום צורה. שוק הלימודים בארץ מגלגל בשנה יותר מ-100 מיליון שקל, וגופי הלימוד מוציאים בשיטתיות אנשים מרוששים. פשוט ביזיון. ואתה יודע מה, זה לא נגמר רק בזה."
סודות המסחר בשוק ההון - בית ספר למסחר בבורסה

לשלוט בכל חלקי הפאזל

 
מה, יש עוד?
"אסור לי להרחיב על זה, אבל בוא נגיד שאותם גופים לימודיים מרוויחים הרבה יותר מ"רק" 100 מיליון ש"ח עבור הקורסים. הרבה הרבה יותר."
 
גיא, כבר זרקת את זה לאוויר, תסביר לי למה אתה מתכוון.
"עזוב, אני רק יכול לומר שאת גופי הלימוד מעניין דבר אחד בלבד. יש להם אינטרס מובהק שאנשים יתחילו לסחור כמה שיותר מהר (בזמן שברור שהם לא מוכנים לזה מבחינת המיומנויות שלהם), כי הם רואים ערימות של כסף בצורת עמלות מאותם סוחרים."
 
אני לא מבין… זה לא שכל אדם סוחר בכסף של עצמו ואחראי לבדו על הרווחים/הפסדים שלו?
"אתה דווקא הבנת נכון, חוץ מהעובדה שאף אדם לא יכול לקחת אחריות על המסחר שלו עד שלא מלמדים אותו איך לעשות את זה כמו שצריך. אתה מבין, כל המכללות נותנות לך את ההרגשה שברגע שאתה יודע ללחוץ על הגז ועל הברקס, אתה יכול להחזיק בהגה ולהתחיל לנהוג חופשי באיילון כמו נהג מרוצים."
 
מה בעצם אותן מכללות עושות שהוא לא בסדר?
"תראה, עולם המסחר הוא מורכב. לא מסובך, כל אחד יכול ללמוד אותו, אבל זה פאזל שמורכב מהרבה חלקים וחייבים לשלוט בכולם כדי להיות סוחרים טובים. אחד החלקים בפאזל, אחד מהכלים של כל סוחר בשוק ההון נקרא "ניתוח טכני" - זה בעצם כלי שבעזרתו אפשר לנתח התנהגות של מניות בעבר ולהסיק בסבירות גבוהה איך מניה תתנהג בעתיד. וכמובן שברגע שיודעים לחזות מראש תנועה של מניה, שם נמצא הכסף."
 
ואיפה הבעיה?
"הבעיה היא שניתוח טכני הוא אופיום להמונים. מלמדים אנשים ניתוח טכני, הם מרגישים שהם מינימום וורן באפט, ואז מתחילים לסחור בסכומים גדולים בזמן שאין להם מושג מה הם עושים ומהר מאוד נמחק להם החשבון מהפסדים קשים. ניתוח טכני זה רק כלי אחד של הסוחר המקצועי. לתת לסוחר מתחיל הרגשה שהוא מקצוען כי הוא יודע ניתוח טכני, זה כמו לומר לאדם שלמד להקפיץ כדור ולבעוט לשער לפני 5 דקות שהוא יכול עכשיו לעלות למגרש עם ברצלונה ומסי למשחק מול ריאל מדריד."
 
אוקיי, נראה לי שהבנתי מה לא תקין פה. איך לדעתך אפשר לתקן את זה?
"פשוט מאוד. סוחרי הנוסטרו, אותם לוחמי הקומנדו בתחום שלנו שמצליחים לפגוע ב9 מתוך 10 עסקאות שלהם ומרוויחים הון עתק בחודש, הם לא בהכרח אנשים עם איי-קיו של אינשטיין או גאונים מתמטיים. ולהיפך, תהיה בטוח שאותם 200,000 איש שהפסידו כסף בעשור האחרון הם ממש לא אנשים טיפשים… ברגע שגופי הלימוד בארץ יתחילו להתייחס לאנשים בצורה רצינית, כלומר ללמד אותם הכל ולא להסתיר מהם ידע, לתת להם את הכלים שבאמת עובדים ולא חצאי מערכות ותוכנות, לספק ליווי צמוד מסוחרים אמיתיים ולא מליצנים שיש להם ניסיון של חודשיים, והכי חשוב, ביום שתהיה פה מערכת שמונעת מהאנשים לסחור לפני שהם באמת בשלים לזה - רק אז תהיה פה מהפכה אמיתית וההפסדים ייפסקו, ורק אז כל אדם יוכל לסחור במקצועיות בכסף הפרטי שלו עם רווחים והצלחה כמו של סוחר נוסטרו אמיתי."
סודות המסחר בשוק ההון - כרזת הסרט הזאב מוול סטריט
 

כל אחד יכול

כל אחד יכול לעשות את זה?
"אין לי ספק שכן, ויש לזה הרבה הוכחות כבר שנים. זה לא התחום שיש איתו בעיה, אלא גופי הלימוד שגורמים לאנשים לחשוב שהם בעצמם לא בסדר, תוך כדי שאותם גופים לא משאירים לתלמידים החדשים שום סיכוי להפוך לסוחרים מקצועיים. לא מדובר פה באיזה כפתור קסם שלוחצים עליו וכסף מתחיל לרדת מהשמיים, צריך לעבוד בשביל זה. אבל עם מעט השקעה, כל אחד יכול. גם כל אחת."
 
אתה חוזר ואומר את המונח "הסוחר המקצועי", למה אתה מתכוון?
"בבורסה האמריקאית, שבה הסוחרים הרציניים אוהבים לסחור, יש מחזור מסחר יומי של 150 מיליארד דולר ביום (הכוונה ב"מחזור" היא לשווי העסקאות שמתבצעות ביום אחד). סוחר מקצוען ששולט במה הוא שעושה, יודע לייצר ביום סכומים שקשה לדמיין. זה יכול להגיע גם לאלפי דולרים בשעה של עבודה. חשוב מכך, הסוחר המקצועי יודע לקטוע את ההפסדים שלו בזמן ולהפוך אותם לזניחים לעומת הרווחים."
 
אז אותם "סוחרי קומנדו" כמו שאתה קורא להם, גם מפסידים כסף?
"ברור, אין סוחר שלא מפסיד מדי פעם. כולם מפסידים בלי יוצא מן הכלל. החכמה היא, איך אתה מנהל את הסיכונים שלך וממנף את הרווחים שלך. סוחר שיודע מה הוא עושה, יכול להיות סופר רווחי גם כשהוא לא מרוויח בכל עסקה. אמנם הסוחרים שדיברתי עליהם קודם מצליחים ב90% מהעסקאות, אבל אני מכיר סוחרים רבים שגם עם 20% הצלחה יוצאים ברווח משמעותי מאוד בזכות ניהול סיכונים מחושב."
 
עדיין זה נשמע לי פשוט מדי, איך זה מסתדר עם העובדה שרוב האנשים מפסידים ולא מצליחים?
"זה באמת פשוט, ועובדה היא שכשמקבלים את ההכשרה הנכונה יחד עם ליווי צמוד, מגיעים לתוצאות. אתה מוזמן לבוא לסיור בחדר מסחר של הסוחרים שהכשרתי ולראות בעצמך. אין אפס. מה שכן, תהליך כזה בדרך כלל לוקח כמה חודשים טובים, ולהתחיל לסחור לפני כן זו טעות בעיני."
 
אגב, אנחנו מדברים רק על מניות או גם על מטבע חוץ?
"על זה בדיוק אני מדבר. בשנים האחרונות, שיגעו את האנשים עם כל הפרסומות שמראות לך איך עושים 1000$ ב-5 דקות בזמן שמטיסים מטוס ביד אחת. הפרסומות האלה, הן תוצר של החברות שמוכרות לנו מסחר במטבע חוץ ואופציות בינאריות, שזה יותר דומה לקזינו מאשר לבורסה. אני ממליץ להתרחק מזה כמו מאש, זאת מלכודת שאין סיכוי לנצח בה. אף אחד מהסוחרים המקצועיים שאני מכיר לא נוגע בדברים האלה, מי שרוצה להצליח לאורך זמן שיישאר במניות."
 
אוקי, מודה שהצלחת קצת לסקרן אותי. למי באמת מתאים לסחור לדעתך?
"לכל מי שמוכן להשקיע, שמבין שזה לא הימור ושלוקח קצת זמן ללמוד את התחום. זה מתאים גם לאנשים שמחפשים הכנסה נוספת וגם למי שרוצה לעבור הסבה מקצועית, לעבוד מהבית או לצאת לחופש כלכלי תוך זמן קצר יחסית. כשאתה יודע להרוויח כסף ממסחר בשוק ההון בצורה יציבה, אתה יכול לעשות את זה מהבית, מחוף הים, מבית הקפה או בזמן חופשה באיטליה - מתי שרק שנוח לך. המגבלה היחידה היא שצריך מחשב ואינטרנט."
 
ברנד מוסיף: "יותר מזה, בניגוד לאמזון או Ebay או כל עסק אינטרנטי אחר - אין לך שיווק, מלאי, מכירות, שירות לקוחות או בכלל עסק לצורך העניין. אין לך בעצם מתחרים ואתה לא תלוי באף אחד ובשום גורם כדי לעשות כסף. עבור הסוחרים המקצועיים, מסחר זה נכס שאפשר לשאוב ממנו פרנסה מתי שרק רוצים בלחיצת כפתור, ממש כמו להוציא כסף מכספומט."
 
ואתה היחידי שמלמד את הנושא הזה כמו שצריך?
"ממש ממש לא, יש לי קולגות בתחום שהם מדהימים. אני מפרגן לכל מי שעושה את זה כמו שצריך, רק לא למי שמשקר לאנשים בעיניים ומוכר להם חלומות בהקיץ."
סודות המסחר בשוק ההון - כספומט
נראה לי השתכנעתי שיש דברים עקומים בתחום הזה, איך זה קשור למהפכה אני עדיין לא מבין.
"מה שסיפרתי לך עכשיו זה סוד רציני ששמרו פה מאנשים במשך שנים. ואחרי הרבה התלבטויות, החלטתי לחשוף את האמת לא רק בראיון איתך, אלא בסדרת סרטוני וידאו חינמיים ששחררתי לזמן מוגבל. אני הולך לחטוף בראש על זה מהמתחרים שלי, אבל זה לא ממש מעניין אותי. אנשים פה צריכים לדעת את האמת ובפעם הראשונה בארץ, כל מי שאי פעם עניין אותו לצאת ממרוץ העכברים מעתה ועד עולם רק באמצעות מחשב ואינטרנט, יכול לעשות את זה".
 
מה הולך להיות שונה הפעם שלא היה קודם?
"בקצרה? כל הידע והכלים שיצרו 1,000 סוחרי על מוצלחים עכשיו נגישים ב-100% בפעם הראשונה לציבור הרחב, גם לך. כל הסודות, כל הטריקים, כל האמת על איך מצליחים בתחום הזה, בלי חארטה. קוראים אגב לתוכנית הזאת Big Shot".
 
איך מגיעים לסרטונים האלה?
"אה, זה קל: נרשמים בדף המיוחד, ומקבלים גישה מיידית לסרטון הראשון. תאמין לי שבשוק של 150 מיליארד דולר ביום, מספיק רק פירור כדי לפטר את הבוס ולחיות כמו מלך. ויש מקום לכולם."
 
מילה לסיום?
"מספיק שעזרתי עם הכתבה הזאת לאדם אחד בלבד לשמור על הכיס שלו ולא להפסיד סתם את החסכונות שבשבילם הוא עבד כל החיים, ומבחינתי עשיתי את שלי."
 

מקור התמונות: גיא ברנד, אילן ספירא, Tax Credits

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.