maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

הזכויות והמענקים הכספיים העדכניים לניצולי השואה

למרות השנים הרבות שעברו מאז אירועי השואה, בישראל עדיין חי מספר ניצולים בלתי מבוטל, וחלק גדול מהם לא מודע לזכויות ולמענקים שמגיעים להם על פי חוק ממדינות ישראל וממשלות זרות. בכתבה הבאה תמצאו את כל הזכויות המעודכנות לניצולי השואה ונרדפי הנאצים, באדיבות הגולש עמי בר, אשר עליו ועל פועלו תוכלו לקרוא בסיומה. 

 

פנסיה סוציאלית מגרמניה ליוצאי גטאות כולל טרנסניסטריה וגטאות נוספים שאושרו לאחרונה:

יוצאי גטאות שנולדו לפני שנת 1936, עבדו בגטו תחת כיבוש גרמני וכן הגישו בקשה לקבלת קצבת זקנה מהביטוח הלאומי בישראל, זכאים לקבל קצבה מהמוסד לביטוח סוציאלי בגרמניה. בתנאים מסוימים ייתכן גם תשלום רטרואקטיבי משנת 1997.
 
אלה שכבר מקבלים את הפנסיה ולא קיבלו רטרואקטיבית משנת 1997 יהיו זכאים בקרוב להגיש בקשה לקבלת השלמה משנת 1997 ועד למועד שהם קיבלו ממנו. יש ניצולים רבים שכבר הגישו ויהיו זכאים להשלמה זו שיכולה להיות מאד משמעותית מבחינה כלכלית.
 
לאחרונה הגרמנים הכלילו בחוק הגטאות אזורים שונים שכוללים בין היתר את טרנסניסטריה, צ'רנוביץ, הרובע היהודי בסופיה, גטו אמסטרדם, גטאות בסלובקיה כגון ברטיסלבה, ויהן, סרד, נובסקי וגטו שנחאי בסין ועוד.
 

זכויות היורשים של יוצאי גטאות (כולל טרנסניסטריה):

האלמנים של יוצאי הגטאות זכאים לפנסיה חודשית לכל החיים. בנוסף, היורשים שהם אלמנים של הניצול או ילדיו או כל יורש חוקי אחר על פי צוואה, יכולים לקבל תשלום רטרואקטיבי אחד עבור התקופה בין 1.7.97 ועד ליום פטירתו של הניצול. בהתאם לתנאים הבאים (האלמנים צריכים לעמוד רק בתנאים 1 ו-3, ושאר היורשים - ילדים או על פי צוואה, צריכים לעמוד בשלושת התנאים יחדיו):                                  
  • הניצול שנפטר עבד בגטו ולא הגיש מעולם בקשה לביטוח הסוציאלי הגרמני. 
  • הניצול נפטר לאחר יוני 2002.
  • הניצול הגיש בקשה לביטוח הלאומי בישראל לקבלת קצבת זקנה לאחר 1.4.75 (גם אם הבקשה נדחתה, כולל בקשות עבור עקרות בית, אשר נולדו לאחר 1.1.31 ולא הייתה להן בישראל תקופת ביטוח מספקת, כמו כן כולל עולים חדשים אשר עלו לארץ מאוחר, ואשר גם להם לא הייתה תקופת ביטוח מספקת).
     

פנסיה סוציאלית מגרמניה ששולם עבורה בעבר ליוצאי גטאות שעבדו בגטו:

יוצאי גטאות תחת כיבוש גרמני שנולדו לפני שנת 1936 ומקבלים פנסיה סוציאלית שהם שילמו עבורה בעבר זכאים לקבל תוספת חודשית עבור העבודה בגטו.

גמלה חודשית לכל החיים ממשרד האוצר בישראל ליוצאי רומניה, בולגריה, לוב תוניס ושאר אירופה לפי חוק נרדפי הנאצים:

לישראלים תושבי ישראל שעלו מרומניה בולגריה, תוניס, לוב וחלק משאר אירופה שחיו או היו עוברים במלחמת העולם השנייה, יש זכות חוקית לקבל גמלה חודשית לכל חייהם כניצולי רדיפות הנאצים. את הגמלה משלם משרד האוצר הישראלי.
 

תושבי ישראל שזכאים לקבל את הגמלה החודשית מהאוצר צריכים לעמוד בארבעת התנאים יחד (לא ניתן לוותר על אחד התנאים):

  • יוצאי רומניה ובולגריה - נולדו עד יוני 1945 (בולגריה עד 4 ביוליׁ), יוצאי לוב - נולדו עד נובמבר 1943, יוצאי תוניס - נולדו וחיו שם עד מרץ 1944.
  • עלו לישראל עד אוקטובר 1953 (בגין הסכם השילומים בין ישראל לגרמניה).
  • לא מקבלים גמלה אחרת כנרדפי הנאצים (למעט פנסיה סוציאלית מגרמניה).
  • הזכאים הינם תושבי ישראל בלבד. 
 
רבים מיוצאי מדינות אלה אינם מודעים לזכות חוקית זאת!
 
 

יוצאי גרמניה פולין, הונגריה, סרביה, קרואטיה, סלובקיה, צ'כיה, ליטא, צרפת, איטליה וכן מדינות נוספות שהיו תחת כיבוש או השפעה גרמנית:

תושבי ישראל בלבד - יוצאי מדינות אירופאיות אלו ונוספות שעדיין לא מקבלים גמלה כלשהיא שקשורה לנאצים, יכולים לקבל גמלה זו של האוצר בתנאי שנולדו לפני מאי 1945 (יש מדינות שבהן המועד הקובע שונה) ועלו לישראל לפני אוקטובר 1953 (למעט פנסיה סוציאלית מגרמניה ששולם עבורה בעבר). יוצאי צרפת ואיטליה שהייתה להם אזרחות בעלייתם ארצה זכאים גם הם.

גמלה חודשית ממשרד האוצר ליוצאי גטאות ומחנות שעלו גם אחרי 1953:

יוצאי גטאות ומחנות עבודה בלבד שהינם תושבי ישראל ועלו גם אחרי 1953 ולא מקבלים עדיין שום גמלה הקשורה לרדיפות הנאצים, זכאים לקבל קצבה חודשית ממשרד האוצר על סך 2,200 ₪.
 

הגמלה של האוצר הינה:

הגמלה המינימאלית היא 2,200 ש"ח לחודש, ובנוסף הטבות כגון: דמי הבראה אחת לשנה על סך כ-2,000 ש"ח, הנחה בארנונה, פטור מתרופות בקופות חולים, פטור מאגרת טלוויזיה ועוד. הגמלה ניתנת ממועד הגשת הבקשה למשרד האוצר והיא לא ניתנת רטרואקטיבית! 
 
בקשת תגמול לפי הכנסה נמוכה: מי שמשתכר פחות מ-5,485 ₪ - סה"כ הכנסות אישיות לחודש באופן אישי כולל הגמלה מהאוצר, יכול להגיש בקשה להכרה כנזקק ולקבל תוספת של מאות שקלים כהשלמה ל-5,485 ₪ והטבות משמעותיות נוספות. כמו כן, מי שיוכר בשל מחלות שונות שהאוצר מכיר בהן, ב-40%  נכות עד 49.9% ומשתכר פחות מ- 5,983 ₪, יקבל השלמה לסכום זה.
 
בקשת תגמול מוגדל לפי הכנסה נמוכה: מי שיוכר, בגלל מחלות שונות שהאוצר מכיר בהן, ב-50%  נכות ומעלה, ולא מגיע ל-9,090 ₪ בחודש סה"כ הכנסות אישיות כולל הגמלה מהאוצר, יוכל לקבל השלמה מעבר לגמלה ושאר ההכנסות האישיות  ל-9,090 ₪.
 
הבהרה: נלקחות בחשבון סה"כ ההכנסות האישיות של מקבל הגמלה, שכוללות הגמלה מהאוצר, פנסיה, ביטוח לאומי וכל הכנסה אישית אחרת. חשוב - המבחן הוא הכנסות אישיות בלי קשר להכנסות של בן הזוג.
 

יוצאי רומניה זכאים לפיצויים מממשלת רומניה בגין הרדיפות:

ילידי רומניה עד שנת 1944 זכאים לקבל מממשלת רומניה פיצויים על הרדיפות שעברו במלחמה (גם כילדים מאד קטנים) ע"פ קריטריונים שונים. הפיצויים הם בין 70 ל- 95 יורו לחודש לפי גיל הניצול. לצורך קבלת הפיצויים דורשים הרומנים שעל הניצול לחדש את האזרחות שלו ורק לאחר מכן יוכל להגיש את הבקשה. הפיצויים הם מרגע קבלת הבקשה ולא רטרואקטיבית והם לכל החיים. ברגע שמחדשים את האזרחות עבור הפיצויים ניתן להוציא דרכונים אירופאיים עבור מקבל הפיצויים וכן עבור הילדים והנכדים עבור לימודים ועבודה באירופה כאירופאים לכל דבר, בהנחות משמעותיות בשכר הלימוד ובחלק מהמדינות לימודים בחינם.
 
רבים מיוצאי רומניה אינם מודעים לזכות חוקית זאת!

פנסיה סוציאלית מגרמניה ליוצאי גטאות כולל טרנסניסטריה וגטאות נוספים שאושרו לאחרונה:

יוצאי גטאות  אשר שנולדו לפני שנת 1937 ועבדו בגטו תחת כיבוש גרמני וכן הגישו בקשה לקבלת קצבת זקנה מהביטוח הלאומי בישראל, זכאים לקבל קצבה מהמוסד לביטוח סוציאלי בגרמניה. בתנאים מסוימים ייתכן גם תשלום רטרואקטיבי משנת 1997.
 
אלה שכבר מקבלים את הפנסיה ולא קיבלו רטרואקטיבית מ- 1997 זכאים להגיש בקשה לקבלת השלמה משנת 1997 ועד למועד שהם קיבלו ממנו. יש ניצולים רבים שזכאים להשלמה זו שיכולה להיות מאד משמעותית מבחינה כלכלית עבורם. לאחרונה הגרמנים הכלילו בחוק הגטאות אזורים שונים שכוללים בין היתר את טרנסניסטריה, צ'רנוביץ, הרובע היהודי בסופיה, גטו אמסטרדם, גטאות בסלובקיה כגון ברטיסלבה, ויהן, סרד, נובסקי וגטו שנחאי בסין ועוד...
 

זכויות היורשים של יוצאי גטאות כולל טרנסניסטריה:

האלמנים של יוצאי הגטאות זכאים לפנסיה חודשית לכל החיים. בנוסף, היורשים שהם אלמנים של הניצול או ילדיו או כל יורש חוקי אחר ע"פ צוואה, יכולים לקבל תשלום רטרואקטיבי אחד עבור התקופה בין 1.7.97 ועד ליום פטירתו של הניצול. בהתאם לתנאים הבאים (האלמנים צריכים לעמוד רק בתנאים 1 ו-3 ושאר היורשים - ילדים או ע"פ צוואה, צריכים לעמוד בשלושת התנאים יחד):
 
1. הניצול שנפטר עבד בגטו ולא הגיש מעולם בקשה לביטוח הסוציאלי הגרמני. 
2. הניצול נפטר לאחר יוני 2002.                                                                        
3. הניצול הגיש בקשה לביטוח הלאומי בישראל לקבלת קצבת זקנה לאחר 1.4.75 (גם אם הבקשה נדחתה, כולל בקשות עבור עקרות בית, אשר נולדו לאחר 1.1.31 ולא  הייתה להן בישראל תקופת ביטוח מספקת, כמו כן כולל עולים חדשים אשר עלו לארץ  מאוחר, אשר גם להם לא הייתה תקופת ביטוח מספקת).
 
פנסיה סוציאלית מגרמניה ששולם עבורה בעבר ליוצאי גטאות שעבדו בגטו: יוצאי גטאות תחת כיבוש גרמני שנולדו לפני שנת 1937 ומקבלים פנסיה סוציאלית שהם שילמו עבורה בעבר, זכאים לקבל תוספת חודשית עבור העבודה בגטו. 

קרן סעיף 2 שנותנת גמלה תלת חודשית של 960 יורו:

ניצולים מאירופה שעדיין לא מקבלים אף גמלה שקשורה למלחמה ועלו אחרי שנת 1953 והיו בזהות בדויה או במסתור לפחות חצי שנה בזמן המלחמה (גם כתינוקות) יכולים לקבל לפי קרן סעיף 2 שנותנת כל 3 חודשים קצבה חודשית של 960 יורו. מקבלי קרן סעיף 2 מקבלים בנוסף גם השלמה חודשית ממשרד האוצר כדי שיהיה להם את המינימום של 2,200 ש"ח בחישוב חודשי, וכן את כל ההטבות הנוספות שמוזכרות למעלה, שמקבלים הניצולים מהאוצר בישראל.
 

יוצאי פולין זכאים לפיצויים מממשלת פולין בגין הרדיפות:

החל מאפריל 2015 ילידי פולין שעברו את המלחמה בפולין או ברחו ממנה זכאים לקבל מממשלת פולין פיצויים על הרדיפות והסבל שעברו במלחמה ע"פ קריטריונים שונים. הפיצויים הם כ-100 יורו לחודש. הפיצויים הם מרגע קבלת הבקשה ולא רטרואקטיבית, והם לכל החיים. 
 
דרכון פולני: ילידי פולין וצאצאיהם יכולים להוציא דרכונים פולניים של האיחוד האירופי. הדרכון הפולני חשוב עבור לימודים ועבודה באירופה כאירופאים לכל דבר בהנחות משמעותיות בשכר הלימוד ובחלק מהמדינות לימודים בחינם.

יוצאי צפון אפריקה ואירופה זכאים למענק חד פעמי:

יוצאי מרוקו, תוניס, לוב, רומניה, בולגריה, ברית המועצות (שהוריהם היו תחת כיבוש גרמני או 100 ק"מ משטח תחת כיבוש גרמני) שהיו בחיים בזמן המלחמה בארצם והם לא מקבלים גמלה כלשהיא שקשורה לרדיפות, ולא משנה מתי הם עלו ארצה, ולא קיבלו בעבר מענק חד פעמי עבור הטלאי הצהוב, זכאים להגיש בקשה לגרמניה למענק חד פעמי על סך 2,556 יורו. המענק ניתן פעם אחת בלבד ולא יינתן למי שקיבל בעבר.

הקרנות נגד גזזת:

אנשים שעברו הקרנות כנגד גזזת בישראל או כהכנה לעלייתם ארצה בשנות ה-40 וה-50 זכאים לפיצוי מהמדינה במידה והם חלו במחלות המוכרות בחוק בגין ההקרנות. המחלות הן: גידולי מוח שפירים או ממאירים, גידולים ממאירים בראש ובצוואר, גידולי עור סרטניים בראש ובצוואר, לוקמיה ומי שסובל מקרחות באזורים מצולקים בקרקפת. מקבלי פיצויים שחלה החמרה במצבם באחת מהמחלות המוכרות בחוק זכאים להגיש בקשה להחמרה.

מענק שנתי של 3,600 ש"ח ופטור מתרופות ליוצאי אירופה, תוניס, לוב, מרוקו, עירק ואלג'יר שלא מקבלים גמלה חודשית:

ניצולים אלה שלא מקבלים בשל שנת עלייתם גמלה חודשית זכאים לקבל כל שנה מהאוצר בישראל מענק שנתי על סך 3,600 ש"ח וכן פטור מתשלום עבור תרופות שבסל הבריאות. יוצאי מרוקו - אלה שנולדו עד אוגוסט 43, אלג'יר - כנ"ל. עירק - היו בבגדד בפרעות פרהוד ביוני 41.
 
 
קצת על הכותב: אני בן של נרדפי הנאצים ולכן בחרתי לעסוק בפעילות חברתית זו, במסגרתה אני מדריך ישראלים אחרים כיצד לקבל זכויות אלו. כיוון שיש מידע רב וחשוב לספר ולהדריך למי שמגיעות זכויות אלו ע"פ חוק, אנא הרגישו חופשי ליצור עימי קשר במייל או להשאיר הודעה בטלפון שבו מגיעים ישר למזכירה האלקטרונית שמיועדת לקבלת הודעות. עדיף להתכתב עימי במייל כי במייל אני יכול להגיב מהר יותר מאשר בטלפון.
 
נא לכתוב במייל או להשאיר בהודעה בטלפון הנייד, פרטים אישיים כגון: שם, ארץ מוצא, תאריך לידה, שנת עלייה והאם מקבלים כיום גמלה כלשהיא שקשורה לשואה, ואם כן – איזו? אנא השאירו מספר טלפון ואני אחזור אליכם.
 
מייל: amiami70@walla.co.il    
טלפון נייד: 055-6665123
 
חשוב: מכיוון שיש תקופות עם פניות רבות אני לא יכול תמיד לענות בטלפון או באימייל מידית. אני משתדל תמיד לחזור לכולם, אם בטעות לא חזרתי אנא אל תתייאשו ושלחו לי מייל נוסף או השאירו לי הודעה נוספת ואני אחזור אליכם. כאמור עדיף לשלוח לי מייל!
 
בברכת כל טוב והרבה בריאות, עמי בר
 
*מובהר בזאת כי המידע בכתבה זו הינו כללי ואיננו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ משפטי
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: