maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

10 הרגלים יומיומיים שפוגעים בתפקוד הכליות שלכם

הידעתם שגופכם יכול לתפקד באופן נורמלי גם אם 80% מהכליות שלכם נפגעו? זו הסיבה שרבים לא מודעים לכך שהכליות שלהם ניזוקות, וממשיכים לעסוק בהרגלים מזיקים מבלי לשים לב שיש לכך השלכות שמסכנות את בריאותם. הכליות הן איבר בעל מנגנון מופלא שמסנן דם, סופח מינרלים ומווסת פסולת ורעלים בגוף, ואין ספק כי שמירה על הכליות צריכה להגיע בד בבד עם שמירה על אורח חיים בריא. בכתבה הבאה תתוודעו ל-10 ההרגלים היומיומיים שרובנו נוהגים לעשות, שלמעשה עלולים להזיק לתפקוד התקין של הכליות שלנו אם לא נימנע מהם.

הרגלים שפוגעים בכליות
Mikael Häggström
 
1. צורכים מעט סידן ולא באופן הנכון
 
אבנים בכליות זו מחלה המתאפיינת באבן אחת או יותר שנמצאות בכליות או בדרכי השתן. מרבית האבנים האלה מכילות סידן, לכן בעבר נהגו לחשוב שיש להגביל את צריכת הסידן בגוף כדי להימנע ממנה, אך למעשה כאשר אין מספיק סידן בגוף זה מגביר את הסיכון להיווצרות אבנים ובכך פוגע בתפקוד הכליות. חשוב לציין שאין זה מספיק לצרוך את הכמות המומלצת של סידן ביום, מכיוון שקיימים מספר יסודות שיכולים לעכב את ספיגתו לעומת כאלה שעשויים לסייע לו להיספג בגוף. לדוגמה, חומרים כמו זרחן או חומצה זרחתית, מגנזיום, ברזל ומנגן נקשרים לסידן ובכך מפחיתים את רמות הספיגה שלו, ואילו ויטמין A, C ו-D עוזרים לו להיספג טוב יותר בגוף. בנוסף, ככל שרמת הסידן בגוף גבוהה יותר כך מידת הספיגה שלו יורדת, ולכן כדי להגביר אותה מומלץ לפרוס את צריכת הסידן על פני היום ולא לצרוך את המינון היומי המומלץ (1,000-1,500 מ"ג) בבת אחת. 
 
2. צורכים יותר מדי סוכר וממתיקים
 
מרבית האנשים בטוחים שצריכת תחליפי סוכר שונים זה מנהג בריא, אך למעשה צריכה של משקאות ומאכלים דיאטטיים המכילים את אותם תחליפי הסוכר המלאכותיים יכולה להזיק להם. מחקר שהוצג בקליפורניה בכנס האגודה האמריקאית לנפרולוגיה (תחום ברפואה העוסק במחקר ובטיפול של מחלות הכליה) בדק למעלה מ-3,000 נשים במשך 11 שנים וחשף כי שתיית משקאות מתוקים או עם ממתיקים מלאכותיים הגדילה פי 2 את הסיכון לתפקוד כליות לא תקין אצל אותן נשים. ממצאי המחקר תומכים בטענה הרחבה שתחליפי סוכר אינם בריאים לגופנו, ובעוד שקיימים מחקרים שמגבים גם את החשיבה המנוגדת, בכל זאת עדיף להימנע מצריכת יתר של ממתיקים ותחליפי סוכר כדי לא לפגוע בתפקוד הכליות.
 
הרגלים שפוגעים בכליות
Steve Snodgrass
3. אוכלים יותר מדי בשר ודגים
 
כ-20% מהאבנים בכליות מסוג האוקסלט, נוצרות בגלל עודף של חומצה אורית בשתן. עודף החומצה הזו נגרם בעיקר בגלל צריכה מוגברת של מאכלים כמו בשר ודגים, המכילים חלבונים בשם פורינים. באופן כללי כל מזון המכיל כמות גדולה של שומן וחלבון מן החי מזיק לכליות שלכם ומונע מהן לסנן את הדם כראוי, וראוי שתדעו כי צריכה מוגברת של חלבון מעמיסה על תפקוד הכליות ומקשה עליהן לסנתז את הגלוקוז מהחלבונים שצרכתם. כדי להקל על העומס של הכליות, נסו להגביל את כמות החלבונים מן החי שאתם צורכים, במיוחד אם יש לכם בעיות בכליות, מכיוון שאכילת בשר אדום עלולה להחמיר את מצבכם. אם אתם צורכים מזונות מן החי רצוי שתשלבו אותם עם מזונות וחלבונים מהצומח כדי לשמור על תזונה מאוזנת ואורח חיים בריא יותר. 
 
4. מתאפקים
 
אנשים רבים נוהגים להתאפק או לדחות כמה שיותר את הביקור בבית השימוש ממגוון סיבות, אבל חשוב שתדעו שאם שלפוחית השתן שלכם מלאה למשך זמן רב, אתם יכולים לחוות סיבוכים רבים וביניהם עלייה בלחץ של השתן בכליות עצמן. בנוסף, כאשר אתם מתאפקים למשך זמן רב אתם גורמים לשריר השלפוחית להימתח יתר על המידה, דבר שיכול לגרום לבריחת שתן אצל גברים ונשים יחד. חשוב להדגיש כי התאפקות יכולה להזיק במיוחד לנשים, משום שהן חוות יותר דלקות בדרכי השתן, דבר שעלול להוביל לאבנים בכליות וזיהומים אחרים, לכן כדאי להקפיד לבקר בבית השימוש לעיתים דחופות יותר, בעיקר לפני נסיעות או טיולים ארוכים.
 
הרגלים שפוגעים בכליות
Dorothy
 
5. נוטלים יותר מדי משככי כאבים
 
אחד ההרגלים המזיקים ביותר הוא נטילה מוגזמת של משככי כאבים או נטילה של תרופות חזקות כשמדובר בכאבים קלים יחסית, ולכן כדאי לדעת שתרופות מסוימות גורמות לתופעות לוואי המזיקות לתפקוד הכליות שלכם. מחקרים שונים מראים כי נטילת התרופות הללו במשך תקופה ארוכה מפחיתה את זרימת הדם, מדרדרת את תפקוד הכליות ואף יכולה לגרום לאי ספיקת כליות. בעוד שרבים מאתנו נוטלים משככי כאבים מתוך הכרח, כדאי להתייעץ עם רופא מומחה על מנת להימנע מנטילה של תרופות שעלולות להזיק לכליות במידה שהנכם משתמשים בהן לאורך זמן. בנוסף, אם אתם סובלים מלחץ דם גבוה או סוכרת מסוג 2, נטילה של התרופות הקבועות שלכם ביחד עם משככי כאבים עלולה להחריף את המצב הבריאותי שלכם ולגרום לנזק גדול יותר לכליות.
 
6. שותים מעט מדי מים
 
התפקיד העיקרי של הכליות הוא לסנן את הדם שלנו ולווסת את הפסולת וחילוף החומרים בגוף. בעת מחסור של מים בגוף, הדם הופך למרוכז יותר, זרימתו פוחתת וכך קשה יותר לסנן אותו ולסלק את הרעלים. יתרה מזאת, ברגע שאנחנו שותים מעט מדי מים, הכליות מזהות את הבעיה ומתחילות לאגור יותר נוזלים בגוף, דבר שהופך את השתן לדל ואת צבעו לכהה יותר. על פי הקרן הלאומית לכליות בארה"ב, מבוגר במצב בריאותי טוב חייב לשתות בין 10 ל-12 כוסות מים כדי לשמור על כליות בריאות. עם זאת, שימו לב שאתם לא מפריזים בשתיית מים מאחר שגם זה יכול להעמיס על התפקוד של הכליות שלכם.
 
הרגלים שפוגעים בכליות
 
7. אוכלים יותר מדי מלח
 
לצד היתרונות הבריאותיים והטעם שמוסיף המלח לכל מנה, הוא גם מכיל הרבה נתרן שיכול להזיק לגוף. אחד מתפקידי הכליות הוא לסנן את הדם ולמדוד את רמות הכימיקלים שבגוף, כמו נתרן, זרחן ואשלגן, ולווסת אותם למקום הנכון. איזון החומרים האלה הוא משמעותי וכאשר קיים בהם עודף או חוסר זה עלול לפגוע בגופכם. בנוסף, צריכת יתר של מלח או נתרן עלולה להעלות את לחץ הדם, להעמיס על תפקוד הכליות ולגרום לבעיות שונות ולסיבוכים בטווח הארוך. לכן חשוב שלא להפריז בצריכה של מלח ונתרן, ומומלץ להכיר את המאכלים שמכילים כמות גבוהה של נתרן.
 
8. מעשנים סיגריות ושותים אלכוהול
 
אלכוהול וטבק הם חומרים מסוכנים שגורמים נזק לגוף בכלל ולכליות בפרט. העישון ידוע כהרגל מגונה שגורם לצמצום כלי הדם, מה שמשפיע על אספקת דם סדירה לכל האיברים החיוניים, כולל הכליות. בנוסף אליו, צריכה של משקאות מסוימים (כמו בירה) במינון גבוה, יוצרת עומס יתר על הכליות ומערכת השתן בשל אחוז השתנן הגבוה שהם מכילים, אשר גורם לייצור עודף של חומצת שתן, להתייבשות ובאופן כללי לשיבוש תפקודן של הכליות. לכן, חשוב שתמנעו מצריכה מופרזת של משקאות אלכוהוליים, ואם אתם סובלים מלחץ דם גבוה או סוכרת השתדלו להימנע מהם לחלוטין.
 
הרגלים שפוגעים בכליות
 
9. ממעטים לעסוק בפעילות ספורטיבית
 
אורח חיים שאינו כולל פעילות גופנית אלא ישיבה ממושכת במשך רוב שעות היום, עלול להשפיע לרעה על הבריאות והתפקוד של הכליות שלכם. מחקר מקיף שפורסם בשנת 2013 בכתב העת של האגודה האמריקאית לנפרולוגיה, מצא כי נשים לאחר גיל המעבר שהתעמלו בקביעות, הצליחו להפחית בכ-31% את הסיכון לפיתוח אבנים בכליות. ממצאי המחקר מציגים את הנזק בישיבה ממושכת במשך היום, וממליצים להתגבר על ההרגל המזיק הזה ולצאת לטיול רגלי קצר או לרכיבה על אופניים על מנת להקל על הכליות שלכם ולשפר את בריאותכם הכללית.
 
10. שותים יותר מדי משקאות מוגזים וצורכים יותר מדי קפאין
 
כפי שכבר ציינו, ספיגת הסידן בגוף במידה הנכונה יכולה למנוע היווצרות של אבנים בכליות. אחד היסודות שמעכב את ספיגת הסידן הוא הזרחן, ובפרט חומצה זרחתית, שנמצאת באחוזים גבוהים במשקאות מוגזים. מחקר של 3 שנים שנערך על יותר מ-1,000 גברים בעלי היסטוריה של אבנים בכליות, הציג הבדל מובהק בין גברים שצרכו משקאות מוגזים וסבלו מכאבי בטן לעומת גברים שלא צרכו אותם כלל ונחסכו מהם כאבים מיותרים. לפי ממצאים אלה, ניתן לומר כי הפחתת כמות המשקאות המוגזים שאתם צורכים, ובפרט הימנעות מהחומרים המזיקים שהם מכילים, כמו קפאין וחומצה זרחתית, בהחלט תעזור לכם לשמור על תפקוד כליות תקין.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: