maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

30 דרכים לוודא שילדיכם מאושרים וחשים נאהבים

בזמן שבבית הספר למדנו מקצועות שונים שהכינו אותנו לחיים המקצועיים, לא נערך אף שיעור שסיפק לנו מידע חיוני שילמד אותנו כיצד להיות הורים, מה שהותיר את האחריות הבלעדית בידינו. אין ספק שהורות כוללת עליות ומורדות, ואין זה פשוט לתפקד כהורים מושלמים בכל יום מחדש, אך עם זאת העדיפות העליונה של כולנו היא לוודא שילדינו גדלים מאושרים ומרגישים נאהבים ובטוחים. 30 הפעולות והיוזמות הבאות יסייעו לכם להבין שכל המאמצים שלנו כהורים מועילים וחשובים, ושגם אתם יכולים להיות ההורים הטובים ביותר.

הורים נהדרים
 

1. לא פעם אנו חוטאים ברצון שילדינו יגשימו את החלומות שאנו לא הצלחנו לממש, ואף מתעלמים מהרצונות האמתיים שלהם. זו הסיבה שחשוב להיות קשובים לתחומי העניין של הילדים, ולהבין מה באמת מצליח לרגש ולרתק אותם. השתדלו לחשוף את ילדיכם לחוויות שונות ומגוונות, החל מפעילויות ספורט וכלה בקריאה ורכישת ידע חדש, וכך תוכלו לדעת בביטחון מלא איזו פעילות קוסמת להם במיוחד.

2. קבלו את ילדיכם כפי שהם והימנעו מתיוגם. במידה ותסווגו כל אחד מהם לפי התחום או התכונה שבולטת בו ביותר בעיניכם, הם יתקשו לפרוץ את התווית שמלווה אותם, מה שעשוי לעכב את תהליך ההתפתחות האישית שלהם, ואף לפגום בו.

3. קבלו את העובדה שלשותף שלכם לחיים יש לעתים תובנות ורעיונות שונים בנוגע לחינוך וגידול הילדים, וכי חשוב ללמוד להגיע לעמק השווה, לאותה הנקודה בה שניכם תהיו מרוצים. 

הורים נהדרים
 

4. הקפידו לשאול את ילדיכם 2 שאלות על החוויות שעברו בכל יום, כמו "נהניתם היום בבית הספר?", "ארוחת הצהריים הייתה טעימה?" וכן הלאה. במידה והם לא ישתפו פעולה ספרו להם על שני דברים ששימחו או הסעירו אתכם במהלך יומכם, וככל הנראה גישה שכזו תלהיב אותם לשתף אתכם בעצמם.

5. השתטו והשתעשעו עם ילדיכם ללא כל מעצור או עכבה. ספרו להם סיפורים מצחיקים ועודדו אותם להמציא  בדיחות בעצמם, שללא ספק יפתחו את דמיונם ויעצימו את ההנאה שלהם. 

6. בזמן שאנו מחנכים את ילדינו ודואגים להנחיל בהם את הערכים החשובים ביותר, לעתים הגבול בין משמעת לענישה מיטשטש, ועלינו להשתדל להימנע מכך ככל הניתן. אחת הדרכים היעילות ביותר לסגל משמעת אצל הילדים היא באמצעות חיזוקים חיוביים שיגרמו להם להתמיד בהתנהגות הטובה והרצויה. 

הורים נהדרים
 

7. שמרו את התעודות המרשימות ואת המכתבים הפחות נעימים שילדיכם צברו במהלך חייהם, ותוכלו להראות להם את האוסף כשיגדלו ולהעלות איתם זכרונות מחוויות ילדותם. 

8. השתדלו לאכול ארוחה אחת משותפת ביום, כשכל המשפחה מתכנסת יחדיו סביב השולחן. ייתכן כי ילדיכם לא יזכרו כל ארוחה בשל גילם הצעיר, אך המסורת תדבק בהם ותהיה משמעותית ויקרת ערך עבורם.

9. הגבילו את הזמן שבו הילדים מבלים מול מסכים לאזור הסלון בלבד, וכך תוכלו ליהנות מזמן איכות נוסף עם המשפחה שיושבת יחדיו בחדר אחד, וילדיכם ילמדו להירדם ללא כל היסח דעת כשהם בחדרם, מה שיעניק להם שינה איכותית וטובה יותר.

הורים נהדרים
 

10. הציגו לראווה כל דבר שילדיכם מכינים עבורכם במשרד או בבית, כדי שידעו ויפנימו עד כמה שאתם גאים בהם, מה שיעודד אותם ליזום ולנסות יותר.

11. בתור הורים אנו מתאמצים ככל הניתן לגונן על ילדינו התמימים ומשתדלים לעזור להם להתעמת עם בעיות בחייהם, אך חשוב גם להניח להם להתמודד עם מצבים שונים בעצמם. לכן, אל תמהרו להתערב לפני שתשקלו כראוי את המצב. זאת מאחר וישנן לא מעט פעמים בהן יצליחו ילדיכם לפתור בעצמם את הבעיות שמטרידות את שלוותם, מה שיאפשר להם להתפתח כאנשים עצמאיים ושקולים יותר.

12. קחו את ילדיכם לטיול בחיק הטבע, בכדי שיזכו לחוות את הקסם והיופי שיש בעולם שאינו דיגיטלי ומתועש, ויוכלו להתחבר אליכם ולתקשר איתכם טוב יותר, ללא כל היסח דעת טכנולוגי. 

הורים נהדרים
 

13. קבלו את העובדה שגם לכם וגם לילדיכם יש פגמים, ולמדו כיצד לחיות יחד בלי לכפות צורת חשיבה כזו או אחרת על האחר. 

 
 
 

14. הוקירו והעריכו את הרגעים שלכם יחד עם ילדיכם. כמו הרבה דברים בחיים, גם חווית ההורות מדומה לנסיעה פרועה ברכבת הרים, וחשוב שתאפשרו לעצמכם ליהנות מהזמנים האלה בהווה. 

15. שתפו את ילדיכם בסיפורים שונים ומגוונים על התקופה שבה היו תינוקות, הרגעים המצחיקים שהיו לכם יחד והצעדים הראשונים שלהם. הראו להם עד כמה שהם מתפתחים ומתקדמים בכל יום מחדש. 

הורים נהדרים
 

16. אל תאיצו בילדיכם לחבק ולנשק קרובי משפחה וחברים שלכם אם הם לא מעוניינים בכך. סמכו על העובדה שהם יודעים מתי נוח להם לגלות קירבה לאנשים שונים ומתי הם מעדיפים להימנע מכך. עם זאת, הקפידו לחבק את ילדיכם בכל יום מחדש. 

17. גלו מעורבות במטלות ובפעילויות בית הספר של ילדיכם, אל תחששו לצאת איתם לטיולים שנתיים וזכרו לעזור להם ככל הניתן בשיעורי הבית. 

18. התייחסו לרעיונות ולמחשבות של ילדיכם במלוא הרצינות, בלי לבטל אותם בשל גילם הצעיר וחוסר ניסיונם. דרך ההסתכלות שלהם על החיים יכולה לפשט את חייכם, וההקשבה שלכם תעניק לילדיכם ביטחון עצמי להביע את דעתם ולהאמין בעצמם.

הורים נהדרים
 

19. הניחו לילדיכם לסייע במטלות הבית השונות, כדי שיגדלו להיות אנשים עצמאיים שיודעים כיצד לדאוג לעצמם ולסביבתם. 

20. למדו את ילדיכם כבר בגיל צעיר לגלות אחריות ומודעות לעולם שסביבם. המשמעות היא שהם אלה שיאספו את הצעצועים שלהם לאחר המשחק, ימחזרו את בקבוק השוקו שלהם במיחזורית ויפנו את הצלחת שלהם משולחן האוכל.

21. בזמן המשחק הניחו את הטלפון שלכם בצד, וספרו לילדיכם עד כמה שאתם נהנים לבלות בחברתם. המילים הללו יעצימו את תחושת ההנאה שלהם והם יודו לכם על כך בהמשך, גם אם לא במילים, במעשים. 

הורים נהדרים
 

22. שתפו את ילדיכם בציפיות הגבוהות שיש לכם מהם, בכדי שידעו להעריך את היכולות שלהם כראוי ויוכלו להגיע לתוצאות הטובות ביותר בכל מה שיבחרו לעשות, בזמן שאותן ציפיות יהיו תואמות למציאות. 

23. שבחו את ילדיכם לאחר שהצליחו לבצע משימה מסוימת וגם לאחר שניסו כמיטב יכולתם ונכשלו, בכדי שידעו ויזכרו שיש להם הורים תומכים שיהיו שם בשבילם בכל עת.

24. אהבו את ילדיכם באופן שווה, אך זכרו להוקיר כל אחד מהם על דרכו השונה והייחודית.

הורים נהדרים
 

25. הניחו את קרם ההגנה בסמוך לכלי הרחצה של ילדיכם, ולמדו אותם את חשיבות התכשיר בימי הקיץ החמים, עד שמריחת הקרם תהפוך לחלק בלתי נפרד מהשגרה שלהם. 

26. ספרו עד 10 לפני שאתם מתייחסים להתקף זעם או להפגנת עצב של ילדיכם, בכדי שתוכלו להגיב בצורה השקולה ביותר. 

27. למרות העידן הטכנולוגי והממוחשב בו אנו חיים, העניקו לילדיכם צעצועים שמעודדים יצירתיות וחשיבה כמו משחקי קוביות ויצירה למיניהם.  

הורים נהדרים
 

28. סמכו על תחושת הבטן שלכם בכל הנוגע לילדיכם. אתם אלה שמכירים אותם טוב יותר מכל אדם אחר. 

29. הכירו את החברים והאנשים שמספקים לכם השראה לילדיכם, אין לדעת מה החיבור ביניהם יניב וילמד אותם.

30. אל תהססו להודות בטעויות במידה ושגיתם, זה ימנע מכם לא מעט רגשות אשם והתחבטויות בהמשך. יתרה מזאת, ההתנצלות בפני ילדיכם תלמד אותם בצורה הטובה ביותר מהי הגינות וכנות. 

יש לכם טיפים נוספים שהייתם רוצים לשתף עם הורים?

כתבו אותם בתגובות כדי שנוכל כולנו לגדל ילדים מאושרים יותר.

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: