maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

9 שיטות יעילות ופשוטות לבליעת כדורים בקלות

למרות שאנחנו עשויים לחשוב שמדובר במשימה פשוטה, אחד הקשיים הגדולים ביותר של ילדים ומבוגרים רבים הוא בליעת כדור או גלולה. מדובר בבעיה לא פשוטה שגורמת לתסכול, חוסר נעימות ואף מעכבת החלמה, שכן לא תמיד ניתן לכתוש את התרופות או למצוא להן תחליפים. כדורים שיש לבלוע בשלמותם גורמים אצל לא מעט אנשים לפחד מהקאה או חנק, וכיוון שלאחר מספר שניות מעטפת ההגנה של הכדור מתמוססת בפה, הטעם המר גורם לרבים להירתע ולירוק אותו. למרבה המזל, יש לא מעט דרכים לפתור את הבעיה, שיעזרו לכם ולילדיכם לבלוע כל כדור בקלות, ואלה 9 המוצלחות שבהן. תרופות מסוימות יש ליטול על קיבה ריקה, כך שחשוב לבדוק את התווית שעל קופסת הכדורים שלכם על מנת להימנע משיטות שכוללות שימוש במזון.
 
טכניקות לבליעת כדורים
 
1. החביאו את הכדור בתוך דוב גומי או תפוז
 
השיטה הבאה תעזור לכם "להסוות" את הכדור בתוך אחד משני מאכלים טעימים שקלים לבליעה. כל שעליכם לעשות הוא לחתוך באמצעות סכין חריץ בבטנו של דובון גומי קטן או בתוך חתיכת פלח קלמנטינה ולהחליק לתוכו את הכדור. הכיסוי המושלם הזה ימנע מהתרופה מלגעת בלשונכם, כך שתוכלו לבלוע אותה מבלי לחשוש משינוי לא צפוי בטעמה. ניתן ללעוס מעט את דובון הגומי או את הקלמנטינה טרם הבליעה מבלי לנגוס בהם חזק מדי, ולשתות מעט מים תוך כדי או מיד לאחר מכן על מנת לעזור להם להחליק במורד הגרון. עבור ילדים קטנים, חלקו את הקלמנטינה או את הדובון למספר חלקים, על מנת שהגודל יתאים להם.
 
טכניקות לבליעת כדורים
 
2. התאמנו עם סוכריות 
 
אחת הסיבות לכך שרבים מאיתנו מתקשים לבלוע את הכדורים בקלות, היא שפשוט איננו רגילים לבלוע מזון או תרופה בשלמותם. הניסיון הממושך לאלץ את גופנו לעשות פעולה חדשה שכזו גורמת לציפוי של הכדור להתמוסס, וכאשר טעמו האמיתי של הכדור נחשף אנחנו נרתעים וממהרים לירוק אותו. השיטה הבאה היא מוצלחת מאוד, משתי סיבות עיקריות: מאחר שסוכריות הן בעלות טעם מתוק, תוכלו להתאמן על בליעתן ללא מגבלה של זמן וללא חשש מטעם מר שצפוי להפתיע אתכם. בנוסף, כיוון שניתן לבחור בסוכריות בגודל ובמרקם שונה, תוכלו להתחיל מהסוכריות הקטנות ביותר עד שתגיעו לסוכריה שזהה בגודלה לגודל הכדור שעליכם לבלוע. כאשר תראו שאתם מצליחים לבלוע את הסוכרייה הקטנה ביותר ללא מאמץ, עברו לסוכריה הבאה. לאחר אימון של מספר ימים תחדלו להירתע מבליעת הסוכריות, ואז ניתן יהיה גם לבלוע תרופות בקלות רבה יותר.
 
שיטה זו הוכחה כיעילה מאוד גם עבור ילדים, שרבים מהם נוטים לחשוש מבליעת כדורים ולהתקשות בכך. במחקר שנערך בקרב ילדים שהתקשו בבליעת כדורים בשנת 2010, נמצא כי אימון בעזרת סוכריות היה השיטה שעזרה לילדים לשפל את יכולת נטילת התרופות שלהם בצורה הטובה ביותר. הילדים חולקו למספר קבוצות, שכל אחת מהן התאמנה על הטייה שונה של הראש בזמן נטילת התרופה. נמצא כי כבר לאחר 14 ימי אימון של 10 דקות בכל פעם, הצליחו כל הילדים לבלוע כדורים ללא בעיה, ללא קשר לאופן בו נטלו אותם. אם אתם מעוניינים לעודד את ילדיכם לבלוע כדורים בשיטה זו, חשוב מאוד להימנע מסיכון ולא לתת סוכריות שגודלן עולה על גודל התרופה אותה צריך הילד לבלוע.
 
טכניקות לבליעת כדורים
 
3. אכלו לחם
 
אם אינכם חוששים מבליעת הכדור אולם אתם מרגישים שהוא "נתקע" במורד גרונכם ולכן יורקים אותו, נסו להשתמש בחתיכות לחם שיעזרו לכם. חתכו פרוסת לחם למספר חלקים קטנים, הכניסו אותם לפה ולעסו אותם מעט עד שיהיו רכים מאוד ומוכנים לבליעה. רגע לפני שאתם בולעים אותם, הניחו את הכדור במרכז חלל הפה, כך שיוקף בחתיכות הלחם הקטנות. מיד לאחר מכן, בלעו את העיסה כולה יחד. הלחם אמור לרכך את מעבר הכדור, ולעזור לו להחליק בצורה פשוטה יותר. יש לחזור ולהדגיש בנקודה זו שתרופות מסוימות יש ליטול על קיבה ריקה, אז בדקו את עלון השימוש כדי לוודא שהשיטה הזו מתאימה לכם.
 
טכניקות לבליעת כדורים
 
4. החליפו את הכוס בבקבוק
 
במקום לשתות את הכדור עם כוס מים, נסו להיעזר בבקבוק שתייה קטן. הניחו את הכדור על הלשון, הרכינו את הראש לאחור ושתו מיד לגימת מים גדולה בזמן שאתם מקפידים לסגור את השפתיים סביב פיית הבקבוק כדי לאפשר לכמה שיותר מים להגיע לחלל הפה. זרם המים הגדול יביא לבליעה קלה של הכדור, ומדובר בשיטה שיעילה מאוד עבור כדורים גדולים. שימו לב, משום שמדובר בכמות מים רבה, השיטה איננה מיועדת לילדים.
 
טכניקות לבליעת כדורים
 
5. טכניקת הצנחת הכדור 
 
אם אתם מניחים את הכדור בפה ואז לוקחים לגימת מים, אך זה לא עובד, נסו להחליף את הסדר. במקום לאפשר לטעם של התרופה להשתלט על חלל הפה, מלאו אותו קודם כל בכמות גדולה של מים מבלי לבלוע אותם, ורק אחר כך "הצניחו" את הכדור פנימה. הצורך לבלוע את המים יגרום לכך שהכדור לא יורגש בזמן הבליעה, ויישאר כמה שפחות זמן בחלל הפה.
 
טכניקות לבליעת כדורים
 
6. היעזרו במשקאות בעלי טעם דומיננטי ומרקם סמיך
 
במידה והתרופה שאתם נוטלים מאפשרת זאת, נסו ליטול אותה יחד עם משקאות כמו מיץ תפוזים או מילקשייק. הטעם והמרקם יפחיתו מהתחושה הלא נעימה של הכדור בחלל הפה, מה שיקל על הבליעה וימנע מהתרופה "להיתקע" בגרונכם. חשוב מאוד לשים לב כי מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מגלים כי שתייה של מיץ אשכוליות יחד עם תרופות מסוימות עלולה לגרום למצב של מנת יתר. יש לציין שאם מדובר במיץ תפוזים אין חשש לסכנה בריאותית.
 
טכניקות לבליעת כדורים
 
7. החביאו את הכדור בכף של מזון סמיך
 
מלאו כף במזון בעל מרקם נוזלי, אך כזה שעדיין "ילכוד" את הכדור בתוכו, כמו חמאת בוטנים, יוגורט, גלידה או ג'לי. כל אחד מהמזונות הללו הוא מאכל שאנחנו רגילים לבלוע ללא צורך ללעוס אותו קודם לכן, כך שהם יסוו בהצלחה את נוכחות הכדור בכף ותוכלו לבלוע אותו בקלות יחד עם כל אחד מהם.
 
טכניקות לבליעת כדורים
 
8. שאבו את הכדור
 
אינכם מצליחים לבלוע כדור? נסו במקום זאת לשוב אותו ותופתעו לגלות כמה שזה קל. עבור חלק מהאנשים, שתיית מים או משקה באמצעות קש, מסייעת לכדור להחליק טוב יותר במורד הגרון. כל שעליכם לעשות הוא להניח את הכדור בחלקה האחורי של הלשון ואז לשתות משקה דרך קשית, ובאופן זה לבלוע את הנוזל יחד עם הכדור. פעולת השאיבה שאנחנו מבצעים על מנת למשוך את הנוזל דרך הקש גורמת לגופנו להיות מוכן לקליטת הכדור בצורה פשוטה יותר, כך שמדובר ברעיון שיעיל מאוד גם עבור ילדים.
 
טכניקות לבליעת כדורים
9. טכניקת הורדת הראש קדימה 
 
מרבית השיטות המוכרות מייעצות לנו להרים את הראש לאחור כאשר אנו מעוניינים לבלוע כדור, והאפשרות הבאה משתמשת בדרך הפוכה שגורמת לכדור "לצוף" בחלל הפה. מדובר ברעיון שיעיל מאוד עבור ילדים, כמו גם עבור מבוגרים שמתקשים בבליעת כדורים מחשש לחנק. כל שעליכם לעשות הוא להניח את הכדור במרכז הלשון, לקחת לגימת מים מבלי לבלוע אותה ואז לכופף את הראש קדימה כשהסנטר מנסה לגעת בחזה. בשלב הזה תרגישו שהתרופה "צפה" בחלל הפה מבלי לגעת בלשון, וכל שעליכם לעשות הוא להמתין מספר שניות עד שהיא תצוף לחלק האחורי של הפה ואז לבלוע אותה יחד עם המים. כל זאת מבלי להרים את הראש. במחקרים שנערכו בקרב מבוגרים נמצא כי רבים מקרב אלה שהתקשו בבליעת תרופות דירגו את השיטה הזו כיעילה עבורם ביותר, יחד עם שיטת הבקבוק.
 
טכניקות לבליעת כדורים
 
לאחר שתנסו את השיטות השונות שבכתבה, ותמצאו את זו שמתאימה לכם בצורה הטובה ביותר, יהיה לכם ולילדיכם הרבה יותר קל לבלוע כדורים ותרופות שונות. רק בריאות!

 

מקור: פרידה צ.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: