print header

10 דרכים לחיזוק הכוח המנטלי

ברגעי חולשה ומשבר, אחרי שהגוף שלנו ניצל את כל כוחותיו, הדבר היחידי שנשאר לנו ויכול לתת את הדחיפה האחרונה שלה אנו זקוקים, זה הכוח המנטלי שלנו. לכולנו יש כוח מנטלי ברמה כזו או אחרת, והשאלה היא לא עד כמה הוא חזק באופן כללי, אלא עד כמה הוא חזק ביחס למטרות שלנו. אדם שמנסה לרדת במשקל ולא מוותר לעצמו במשך זמן רב הוא אדם בעל כוח מנטאלי חזק. לעומתו, אדם אחר עשוי לנסות לרדת במשקל ולהפסיק או לוותר לאחר מספר חודשים בעזרת תירוצים כאלה ואחרים, למרות שעדיין לא הגיע למטרה שלו, וזה אדם שסובל מכוח מנטאלי חלש. כוח מנטלי הוא כמו שריר שאפשר לאמן ולחזק, ורק צריך לדעת כיצד. בעזרת 10 הדרכים הבאות תוכלו לחזק את הכוח המנטלי שלכם ולשמור על אחת היכולות החשובות ביותר שיעזרו לכם לעמוד בהצלחה בכל היעדים שלכם בחיים.

 
Nick Olino

1. היו כנים עם עצמכם

אחת מתוך כל 4 קלוריות שאתם מכניסים לגופכם מיועדת למתן אנרגיה למוח. כשאתם משקרים, בין שלעצמכם או לאחרים, חלק מהמוח חייב לזכור את האמת וחלק אחר חייב לזכור את השקר, כלומר כדי לשמור על שני הזיכרונות האלה עליכם להזין את מוחכם בפי 2 קלוריות שיספקו לו את האנרגיה הנדרשת עבור הפעולה הכפולה. אם לעומת זאת תהיו כנים עם עצמכם 100% מהזמן, תהיו מודאגים פחות והמוח שלכם יוכל לפעול בצורה יעילה ורגועה יותר, מה שיעזור לחזק את הכוח המנטלי שלכם ברגעים שבהם אתם זקוקים לו.

2. חשבו על אחרים יותר מאשר על עצמכם

פיטר דיאמנדיס, אחד מיזמי המסע הפרטי לחלל המשפיע ביותר בתחומו, אמר פעם: "אם אתם רוצים לעשות מיליארד דולר, תעזרו למיליארד אנשים". גם טוני רובינס, סופר ויועץ אישי שכתב 2 ספרים בתחום הפסיכולוגיה והקידום העצמי שתורגמו לעברית, טוען שכדי להצליח צריך לשרת כמה שיותר אנשים. מי שחזק מנטלית מנסה תמיד לעזור לפתור בעיות של אחרים ומחפש דרכים להקל על חייהם של אחרים. אם אתם רוצים להיות חזקים יותר מנטלית, חשבו פחות על עצמכם ובדקו כיצד יש בידיכם להשתמש בידע וביכולות שלכם בכדי לעזור לאחרים. ברגע שתבינו שאינכם נמצאים במרכז היקום ושביכולתכם לסייע לאחרים להרגיש שהם נמצאים שם, החוסן הנפשי וההצלחה יגיעו מעצמם.

3. קראו ספרים

במבדק שנערך בקרב 150 אנשים בארה"ב, נשאלה שאלה אחת שאיש לא היה צריך לחשוב יותר מדי בשביל לענות עליה: "מהם הספרים האחרונים שקראת?" שאלו את עצמכם את אותה השאלה, ותראו שאתם כנראה זוכרים אותם טוב מאוד, וזו הסיבה לכך: כולנו חיים רק פעם אחת, אך כשאנחנו קוראים ספר, אנחנו נשאבים לחייהם של אחרים למשך מספר ימים, שבועות או חודשים. לאותן הדמויות שבספרים יש בעיות איתן הם מתמודדים, ואנו חווים אותן יחד איתם בידיעה שלבסוף הם יצליחו לפתור אותם. כשאנחנו מסיימים לקרוא את הספר, אנחנו חוזרים לחיינו אחרי שלמדנו מהטעויות ומהחוויות שלהם, וכמובן שגם מעט על עצמנו, וכך אנחנו מתחזקים עם כל ספר שאנו קוראים.

 

4. טפחו מערכות יחסים בריאות

סביב כל אדם מוצלח נמצאים מספר חברים קרובים שעושים אותו מי שהוא. למעשה, רבים מהמיליארדרים המצליחנים, הספורטאים המצטיינים, המדענים הגדולים והאמנים המוכשרים שבעולם טוענים כי כל אחד מאתנו הוא הממוצע של חמשת האנשים שאיתם אנו מבלים את רוב זמננו. כל אדם מוצלח בעולם מקיף את עצמו באנשים שאוהבים אותו, תומכים בו ועוזרים לו לחשוב על רעיונות ולבצע אותם. הקיפו את עצמכם באנשים הנכונים שיחזקו אתכם ולא באנשים שיחלישו אתכם.

5. היו סקרנים

הדרך היחידה ללמוד כיצד עובדים דברים היא בעזרת סקרנות ושאילת שאלות. מצאו אנשים שמפיחים בכם השראה לסקרנות ושמהם הייתם רוצים לקבל ידע, משום שאלו הם האנשים שמהם תלמדו הכי הרבה. ככל שאתם מרגישים שהשאלה שלכם יותר מטופשת, כך אתם צריכים לשאול אותה בדחיפות רבה יותר. אין שום שאלה מטופשת בתחום שאינכם מכירים, ואנשים בעלי ידע באותו התחום ישמחו לחלוק אותו אתכם. אם אתם מתביישים לשאול שאלה אחת, אתגרו את עצמכם לשאול 2 שאלות. אנשים ביישנים לא מתקדמים הרבה בחיים והסיבה היחידה לכך היא שהם מונעים זאת מעצמם. סקרנות היא כמו תיאבון, ועליכם להזין אותה כל עוד היא רעבה על מנת שתוכלו לקבל את "חומרי ההזנה" שהמוח שלכם צריך כדי להתחזק.

6. דאגו לבריאות שלכם

כפי שכבר נאמר, המוח שלנו צורך רבע מכמות הקלוריות שאנו מכניסים לגופנו, אך סוג המזון שאנו אוכלים משפיע גם הוא על פעילותו של המוח ועל החוזק המנטלי שלנו. קשה להיות חזק ויצירתי ולהוציא לפועל את הרעיונות שלנו כשאנחנו חולים במיטה, או אפילו כשגופנו מעדיף לשכב על הספה מאשר לצאת לריצה. אתם לא חייבים להרים משקולות ולפתח שרירים כדי להרגיש בריאים, מספיק לדאוג לתזונה בריאה, להליכה של חצי שעה לפחות בכל יום ול-8 שעות שינה בכל לילה כדי לאפשר למוח שלנו לעבוד בצורה המיטבית.

7. למדו, וחזרו על הדברים שלמדתם

מחקרים רבים מראים שתלמידים בבתי ספר ובאוניברסיטאות שוכחים כמעט לחלוטין כל דבר ששמעו במהלך הרצאה או שיעור 45 דקות אחרי שיצאו מהכיתה. כדי לשמור על מידע שנכנס זה עתה למוחכם בפעם הראשונה, מומלץ מאוד שתכתבו את הדברים שברצונכם לזכור או השתמשו בהם בשיחה במהלך השעה שאחרי אותו שיעור שעברתם. ביום שלמחרת חזרו שוב על החומר הנלמד באמצעות שיחה, וכך תוכלו לוודא שהוא יישאר בראשכם למשך זמן רב. הדרך הטובה ביותר להטמיע ידע חדש בראשכם היא ללמד אותו מישהו אחר, לכן מומלץ מאוד שתשתפו אחרים בדברים שאתם לומדים.

8. אל תגבילו את עצמכם

אנשים בעלי חוזק מנטלי נותנים לעצמם רשות לעשות דברים שלא ניסו בעבר ולחוות כל דבר חדש שניתן. בנוסף, הם נותנים לעצמם גם רשות להעלות רעיונות גרועים, לקחת סיכונים, להחליק וליפול ולנסות שוב. אם אתם לא נותנים לעצמכם רשות ליצור את העולם שלכם מחדש, כנראה שאף אחד אחר לא ייתן לכם את הרשות הזו, וזה יגרום לכם להישאר מוגבלים לעולם שאותו אתם מכירים, מה שימנע את הצמיחה וההתקדמות לעבר דברים חדשים שישפרו את איכות חייכם ויתנו לכם סיפוק אישי ממה שהשגתם בחיים.

9. חזקו את "שריר הרעיונות"

כיום, ה"מטבע" החזק ביותר בכלכלה העולמית הוא רעיונות. כדי להרוויח תשואה מרעיונות צריך קודם כל להעלות אותם, ומומלץ שיהיו טובים. כדי לשפר את יכולתכם להעלות רעיונות טובים שיעזרו לכם להגשים את השאיפות שלכם, אמצו לעצמכם מנהג שבו תרשמו בכל יום 10 רעיונות בשלל נושאים על דף נייר. זה עובד בדיוק כמו הרמת משקולות – בהתחלה זה יהיה קשה, אך עם הזמן "שריר הרעיונות" שלכם יגדל ויתחזק. בסופו של דבר תגלו שיש לכם יכולת כמעט על טבעית להעלות פתרון יצירתי לכל בעיה שהחיים יזרקו לכיוונכם. 

Bart

10. היו נוכחים ברגע

בכל פעם שאתם מרגישים חרטה בנוגע לעבר, או שאתם חרדים בנוגע לעתיד, אתם יוצרים מסע בזמן שלוקח אתכם מהרגע שבו אתם נמצאים ושם אתכם במקום אחר שכבר עבר ונגמר או טרם הגיע ועוד לא קיים. אנשים בעלי חוזק מנטלי שמוצאים את עצמם עורכים מסע שכזה בזמן יודעים לקחת צעד אחורה, גם כשקשה להם. במקום להתעסק בצרות שלהם, אותן הם לא יכולים לפתור, הם חושבים על הדרך שבה יוכלו לעזור לאחרים לפתור את הצרות שלהם. באורח פלא, כשזה נעשה החיים נהיים פחות לחוצים, וההצלחה והמוטיבציה שאנו משיגים בדרך זו בדרך כלל גוררות אחריהן הצלחות נוספות שמכוונות את העתיד למקום שאליו נרצה להגיע.

כמה מילים לסיום

חוזק מנטלי הוא כמו שריר – עליכם לאמן אותו על מנת לחזק אותו ובכדי שתוכלו להשתמש בו ברגעים הקשים שבהם הוא נחוץ. בעזרת חוזק מנטלי תוכלו להתגבר על כל החששות שלכם ועל כל הרגעים שבהם אתם מרגישים שברצונכם לוותר, להרים ידיים ולהסתפק במה שהשגתם עד כה, כשבדרך כלל מדובר בדברים שאינם המטרה הסופית. בשביל להצליח אתם זקוקים לחוזק מנטלי, ואם תאמנו אותו בעזרת 10 הדרכים שהוזכרו בכתבה, תוכלו לבצע דברים שלא חשבתם שתוכלו לעשות לעולם.

 

מקור תמונה ראשית: Sanandros

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו