maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

8 דרכים שיעזרו לכם לעבוד כצוות מול הילדים

בכל פעם שאנחנו ניצבים בפני מטלה או פרויקט חדש בעבודה, אנחנו מתחילים בדיון, היערכות או שיחה שמטרתם להגדיר את התפקיד של כל חבר צוות, ובעיקר לעזור לנו לעבוד יחד על מנת להגיע אל התוצאות הטובות ביותר ולא להפריע האחד לשני. עם זאת, למרות שהורות היא אחת העבודות הקשות בעולם, אנחנו נמנעים או מתקשים פעמים רבות לשבת עם בן הזוג, שהוא חבר הצוות הקרוב ביותר שלנו, כדי  להגדיר יעדים משותפים הקשורים לגידול הילדים. זאת למרות שיעדים אלה עשויים להקל עלינו ולסייע לנו להבין מה עלינו לעשות כדי לעזור להם לצאת אל העולם כאנשים בטוחים וחזקים. הסעיפים הבאים יזכירו לכם מדוע חשוב כל כך לעבוד כצוות גם במסגרת הזוגית והמשפחתית, ויעניקו לכם כמה טיפים ושיטות שיעזרו לכם להתחיל לעבוד יחד זה עם זו במקום זה מול זו.

הורות כצוות
Teena Khan
 
מדוע חשוב לעבוד כצוות
 
חברי צוות שלא מצליחים להסכים על דעה או כיוון משותף עשויים להכשיל את הפרויקט או לכל הפחות לעכב את קידומו. בהורות, אם כל אחד מהצדדים נאחז ברעיון או בדעה שלו ולא מוכן להתגבר על הפערים, הדבר יכול להוביל לפעילות באופנים שונים מול הילד, להצגת מסרים סותרים או אפילו ל"מלחמות" וויכוחים בפניו. כיוון שכל אחד מאיתנו גדל בבית שונה עם הורים שונות, הגיוני שנקודות המבט שלנו על הורות יהיו שונות, כמו גם יישום ההבנות שלנו בפועל.
 
עם זאת, על מנת לגרום לילדים להקשיב, ללמוד ולכבד אתכם, חשוב שיקבלו את אותם הערכים, ההנחיות והאידיאלים משני ההורים, ולא שתי צורות התנהגות והנחיות שעשויות להיות סותרות. כל אלה יגרמו לילד להיות מבולבל ומאוכזב בנוגע למה שנדרש ממנו, או פשוט ילמדו אותו לעשות את מה שהוא רוצה. צורת התנהגות נוספת שעשויה להיגרם כתוצאה מחוסר הסכמה בין הורים היא התעלמות של הורה אחד מהעונש שהטיל האחר, מה שיעביר לילד תחושה של חוסר כבוד בין ההורים, וללמד אותו להתנהג בחוסר כבוד בעצמו או לתמרן הורה אחד לעשות את מה שהם רוצים ("אבל אבא מרשה לי").
 
הורות כצוות
 
 
למרות שבכל משפחה קיימים חילוקי דעות על מגוון נושאים, חוסר ההסכמה בין הורים צריכה להישאר "מאחורי הקלעים" והילדים צריכים לקבל אך ורק את התוצר הסופי של עבודת הצוות שלכם, שהיא חזית אחידה וקשר שאי אפשר לתמרן.
 
כיצד להתחיל לעבוד יחד
 
לכל זוג הורים מסגרת משפחתית שונה, כללים ואמונות משלהם. עם זאת, על מנת לעבוד יחד לכיוון מטרה משותפת, מיישמים חלק מרבית ההורים שפועלים כצוות בגידול ילדיהם את הטיפים הבאים. מדובר ברעיונות וכללים שהם רחוקים מלהיות פשוטים ליישום, אולם העבודה עליהם מתגמלת מאוד גם ברמה הזוגית וגם בהשפעתה על התקשורת עם הילדים. 
 
1. שדרו יחסים טובים 
 
בניית תשתית טובה לחיים של ילדכם, מתחילה עם הורים שמתייחסים בכבוד ואהבה אחד כלפי השני. הורים שרבים ומתווכחים כל הזמן לעולם לא יצליחו ללמד את ילדיהם ערכי מוסר ושיעורים לחיים באותה היעילות כמו הורים אוהבים ומכבדים. חוסר כבוד שבא לידי ביטוי בהחלטות הפוכות, ערעור של הורה אחד על החלטה של אחר או מלחמה זה בזה, מלמד גם את הילדים שהם לא צריכים להקשיב לכם או לכבד אתכם. כיוון שכולנו מתווכחים לפעמים בזוגיות, השתדלו לעשות הכל על מנת להימנע מלהתווכח מול הילדים, בין אם מדובר בנושאים שקשורים אליהם ובין אם לא. אם מדובר בשאלה או עניין שנוגעים לילד ואתם מתקשים להסכים עליו מולו, אמרו לו שתעדכנו אותו בהמשך, שוחחו על הדבר בחדר נפרד וחזרו בהמשך היום כדי לעדכן אותו יחד על החלטתכם.
 
2. צרו את חוקי הצוות שלכם ועדכנו אותם בקביעות
 
אף על פי שלעיתים זה עשוי להיות קשה מאוד, השתדלו לדבר ביניכם על הילדים לפחות אחת לשבוע, במטרה להגיע להחלטות משותפות והבנות בנוגע לחוקים הקשורים אליהם, למטלות הנדרשות מהם ולמקומות בהם אתם בוחרים להגיע עם הילדים להבנות. הקפדה על חוקים חשובה מאוד לגידול הילדים, ומטלות מאפשרות להם תחושת אחריות והבנה שהם יכולים להיות מתוגמלים בעבור מעשה טוב, ולהיענש בעבור מעשה רע. שוחחו אודות בעיות שזיהיתם אצל הילדים, שינויים במטלות או הוספת מטלות חדשות. ודאו ששניכם מכירים את המטלות ואת ההשלכות מחוסר ביצוען. תדירות השיחות תאפשר לכם להימנע מ"פיצוצים" כיוון שתוכלו להתרכז בכל פעם בנושא אחד. ייתכן השיחה הראשונית תהיה קשה ולא פשוטה, אולם חשבו על כך שבכל פעם שאתם מתווכחים עם בן הזוג על הורות, המיקוד עוברת מהילד אליכם ואל היחסים ביניכם, ואתם בעצם פוגעים בילדכם ושמים את עצמכם במרכז.
 
הורות כצוות
 
 
3. הבינו שאפשר לטעות
 
המטרה הראשונית שלנו כהורים צריכה להיות עבודה יחד למען השגת הטוב ביותר עבור ילדינו. עבודה בצוות עשויה לגרום לנו לא לפעול תמיד כפי שהיינו פועלים לבד, מה שעשוי להביא לתסכול לפחות בהתחלה. האופן היחיד שאפשר להפסיק עם התחושות האלה ולהמשיך הלאה הוא להבין שהמיקוד צריך להיות במתן איזון לילד על מנת לאפשר לו לגדול בצורה בריאה. האיזון הזה לא יגיע אם תהיו ההורה המושלם, אלא אם תצליחו להיות הצוות הטוב ביותר.
 
4. מחקו הישגים אישיים
 
נסו להימנע משימוש בלשון יחיד בכל הקשור לחוקים, כללים, מטלות וציפיות מהילדים. אפשרו לילדים להבין שההחלטה לגבי המטלות היא תוצר של מחשבה משותפת של שניכם. גם כשאתם מדברים עם בני הזוג על דבר טוב שגרמתם לילד לעשות, אפשרו להם להרגיש שמדובר בהישג משותף של החינוך של שניכם ולא בדבר שרק אתם אחראיים לו. עם הזמן, תראו שגם בני הזוג שלכם יפעלו באותה צורה.
 
הורות כצוות
 
 
5. ספקו רשת תמיכה אחד לשני
 
קבעו כלל שאם אחד ההורים מדבר עם הילד או מטיל עליו משימה, ההורה השני צריך לגבות אותו. הגיבוי הזה יעזור לילדכם לראות שאתם קבוצה מאוחדת ושהוא לא יכול לעקוף החלטה של אחד מכם במחשבה שההורה השני לא מכיר אותה או לא מסכים לה. גם אם בעת השיחה אתם מזדהים עם עמדת הילד, אל תינטשו את בן הזוג ותעברו למחנה של הילד. במקרה ובו למשל בני הזוג שלכם אוסרים על הילד ללכת לישון אצל חבר לכיתה כי הם חוששים, אתם יכולים לומר משהו שיגרום לילד להבין שאתם מבינים מה הוא מרגיש, כמו למשל "אני יודע שזה קשה לך כי אתה מרגיש שאתה מוכן לעצמאות הזו, אבל זה לא יקרה הפעם." באופן כזה ילדכם יבין שאתם מזהים את אופן החשיבה שלו, אבל אתם עדיין מגבים את בני הזוג. בהמשך הערב, אם לדעתכם הילד כבר מוכן לישון אצל חברים, דברו עם בני הזוג ונסו להחליט יחד כיצד להגיב על ההזמנה הבאה לישון אצל חבר.
 
6. למדו להקשיב
 
גם צוותים טובים נקלעים לעיתים לקשיים, והדבר הנכון לעשות כדי להתכונן אליהם מראש הוא לדעת מתי לקחת פסק זמן. אם אתם נקלעים למריבה עם בן הזוג לגבי נושאים שקשורים לילדים, במקום להיכנס לשאלות כמו מי צודק ומי טועה בקשו מספר דקות על מנת להירגע. כשאתם חוזרים, אתם יכולים לומר "עכשיו אני אשמח להקשיב לך מבלי להפריע, כדי להבין למה הנושא זה חשוב לך כל כך ומה אפשר לעשות כדי שנוכל להסכים לגביו". גם אם בסופו של דבר לא תצליחו להגיע להסכמה באותו הרגע, השתדלו לסיים את השיחה באופן שיאפשר לבני הזוג להבין שגם אם אתם לא מרגישים כמוהם, אתם תומכים בהם.
 
הורות כצוות
zenjazzygeek
 
7. הקפידו על זמן בילוי משותף
 
קבעו בלוח השנה המשפחתי ארוחות ערב משותפות עם הילדים, יציאות לבילוי בחוץ או כל פעילות שתאפשר לכל המשפחה להיות יחד. במשפחות רבות הרגעים היחידים בהם ההורים ניצבים כצוות מול הילד הם אך ורק כאשר הילדים שגו או פעלו שלא כשורה. אפשרו לילדיכם לקבל את העובדה שאתם פועלים זה עם זו לא רק כאשר קיימות בעיות, אלא גם כאשר הכל מתנהל כשורה.
 
8. הציגו לילדים את המקום שלהם בצוות
 
אחד הדברים הראשונים שעליכם לעשות לאחר שהצוות הזוגי שלכם התגבש על הצד הטוב ביותר, הוא להראות לילדים שגם להם יש מקום בצוות. שבו עם הילדים והסבירו לכם שייתכן שלאחרונה היה הרבה מתח או לחץ בבית, אבל שאתם כהורים הולכים לעשות כל שביכולתכם כדי לעבוד במשותף, ושאתם רוצים שגם הם יהיו שותפים לדרך. זכרו שהילדים רגישים לכל מריבה בתא המשפחתי גם אם הם לא תמיד מצליחים לבטא זאת. בהמשך, נקטו בעמדה כללית בנוגע לכללי הבית שתאפשר לילדים להבין מה מצופה מהם על מנת שכולם ירגישו במיטבם, וכיצד עליהם להתנהג. ציינו את כל הדברים הטובים שהם עשו לאחרונה, וסיימו את השיחה בטון חיובי. 
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: