maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

המדריך המלא למניעת חלודה והסרתה

חלודה היא לא סתם תופעה מטרידה ולא אסתטית – היא גורמת להחלשת הברזל ומקצרת את תוחלת החיים של הכלים והמשטחים אותם היא תוקפת. על אף שניתן לרכוש מגוון תכשירים שיכולים לסייע במלחמה בתופעה המעיקה, בדרך כלל נעדיף לוותר עליהם בשל עלותם הגבוהה. העצות שלפניכם יסייעו לכם למנוע את היווצרות החלודה, להילחם בה בדרכים טבעיות באמצעות חומרים שנמצאים בכל בית ואפילו להסיר את כתמיה העקשניים מהבגדים. 

מניעה והסרה של חלודה
 

מהי חלודה וכיצד נמנע את הופעתה? 

חלודה היא תוצר של תהליך בשם שיתוך שעובר הברזל כתוצאה ממגע עם מים וחמצן. התהליך גורם להחלשת הקשר בין המולקולות בתרכובת הברזל בחומר ותורם להתפרקותם במהירות רבה יותר. אז לפני שאתם חושבים כיצד לטפל בהופעת החלודה, למה שלא תמנעו אותה מלכתחילה באמצעות כמה צעדים פשוטים? כמובן שאת הפתרון המתבקש כולנו מכירים – לשמור את כלי הברזל והמתכת בסביבה יבשה והרחק ממים, וכמובן לייבש אותם לאחר מגע עם מים ככל שניתן, אך קיימים עוד כמה צעדים שתוכלו לנקוט כדי למנוע את התופעה המטרידה.

צבעו בצורה הנכונה – צביעה היא הדרך הטובה ביותר להגנה מחלודה, אך כשאתם עושים זאת הקפידו על שימוש בצבעים בסיסיים ומרחו שכבה עבה שתסייע ליצור בידוד שיקטין את המפגש של הברזל עם הלחות שבאוויר. מומלץ למרוח יותר משכבה אחת כדי להבטיח על יעילותו של הצבע. 

נצלו את האויב הגדול של המים – כולם יודעים ששמן ומים לעולם לא מתערבבים ולכן כדי להגן על פריטים מברזל שאין בכוונתכם לצבוע ניתן למרוח כל שמן צמחי שתמצאו במטבח, להשאיר אותו על המשטח, להניחו בשמש למשך עשר דקות ולאחר מכן לנגב באמצעות נייר סופג. שימו לב ששטיפה של המשטח או שימוש במגבונים להסרת השמן יהפכו את כל התהליך למיותר ודווקא יתרמו להיווצרות החלודה. 

חשבו קדימה – זהו אולי הטיפ המתבקש ביותר, אך גם היעיל מכל – מניעת החלודה תתאפשר רק באמצעות תחזוקה שוטפת של הכלים והמשטחים שברשותכם, אחסונם במקום יבש ושימונם אחת לכמה שבועות. סופו של כל חפץ מברזל להחליד בסופו של דבר, אך ממש כפי שאתם דואגים לבריאותכם כדי להאריך ימים – אותו היחס מגיע גם לחפצים האהובים עליכם לצורך הארכת משך השימוש בהם.

מניעה והסרה של חלודה

5 דרכים טבעיות להסרת חלודה

לא רבים יודעים שלצד החומרים היקרים להסרת חלודה שניתן למצוא בחנויות לכלי בניין, קיימות מגוון אפשרויות לפתרון הבעיה באמצעות חומרים זולים וזמינים שנמצאים כמעט בכל בית. אלו הן 5 הדרכים הטבעיות והיעילות ביותר להסרת החלודה:

1. חומץ לבן 

מניעה והסרה של חלודה
 

הבסיס החומצי של הנוזל הזה מאפשר את התמוססותה של החלודה במהירות וביעילות תוך כמה שעות בלבד. גם חומץ רגיל יכול לשמש להסרת החלודה, אך תידרש השרייה ארוכה יותר של 24 שעות להבטחת תוצאה טובה.

אופן הביצוע – אם מדובר בחפץ קטן, השרו אותו בקערה עם חומץ לבן, המתינו כמה שעות ולאחר מכן גרדו בזהירות את החלודה מהמשטח. אם מדובר בחפץ גדול יחסית, תוכלו לטבול סמרטוט גס או צמר פלדה בחומץ לבן ולקרצף באמצעותו את החפץ. 

 

2. בירה

מניעה והסרה של חלודה
 

כנראה שמעולם לא חשבתם שהמשקה האהוב הזה יציל את חפצי הברזל האהובים עליכם מחלודה, אך הפחמימות שבבירה, שעוברות תהליך בישול, תורמות לפירוק חלקיקי החלודה שנוצרה על המשטח ומאפשרות לכם להסיר אותה בקלות.

אופן הביצוע – השרו סמרטוט בבירה ומרחו אותה היטב על המשטח החלוד. הניחו את הפריט בשמש לכמה שעות עד להתייבשותו ולאחר מכן גרדו את החלודה באמצעות נייר אלומיניום. 

3. אבקת סודה

מניעה והסרה של חלודה
 

אבקת הקסם הזאת יכולה לשמש למגוון של פעילויות לניקוי הבית וגם אם אינכם משתמשים בה לבישול – מומלץ להחזיק אותה במקום זמין כדי לטפל במגוון של משברים תחזוקתיים. גם במלחמה באויב הקשה ביותר של הברזל יכולה אבקת הסודה להילחץ לעזרתכם.

אופן הביצוע – הניחו אבקת סודה בקערה ושפכו עליה מעט מים עד לקבלת בלילה סמיכה. השתמשו בסכין או במרית כדי למרוח את הבלילה על חפצי הברזל והמתינו כמה שעות. לאחר מכן שפשפו היטב את הפריטים באמצעות מברשת או נייר אלומיניום. 

 

4. תפוח אדמה

מניעה והסרה של חלודה
 

תפוחי האדמה עושים הרבה יותר מלשמש כתוספת נהדרת לכל מנה - החומצה האוקסלית שבהם תורמת למלחמה בחלודה בצורה יעילה, אם יודעים איך להשתמש בהם בצורה נכונה. כל שתצטרכו כדי להפוך את תפוח האדמה שברשותכם ללוחם איתן בחלודה הוא שילובו עם מים וסבון שיוצרים תרכובת כימית יעילה במיוחד לטיפול בתופעה.

אופן הביצוע – חתכו תפוח אדמה לשניים לרוחבו, הניחו את החתיכות בקערה והוסיפו כמות גדולה של מים וסבון. לאחר דקה הוציאו את חתיכות תפוח האדמה מהקערה ושפשפו אותן היטב על המשטח החלוד. טבלו את תפוח האדמה בקערה כמה פעמים במהלך הקרצוף. אם תפוח האדמה נמעך בעת השפשוף האינטנסיבי חתכו ממנו בכל פעם את השכבה שנפגמה והוסיפו סבון ומים.  

5. קולה

מניעה והסרה של חלודה
 

המשקה המוגז הזה אולי צבר שם בעייתי בשל השפעותיו המזיקות על הבריאות, אך גם אלה מכם שמעדיפים להימנע מצריכתו בדרך המקובלת יוכלו למצוא לו שלל של שימושים מפתיעים, אפילו במלאכת ניקוי הבית ותחזוקתו. גם במאמץ להסרת החלודה מהווה הקולה פתרון שימושי הודות לחומצה הזרחתית שנקשרת לתחמוצת הברזל וגורמת להתמוססות של שכבת החלודה. לא מאמינים שהקולה יכולה להסיר חלודה? צפו בהוכחה המדהימה לכך.

אופן הביצוע – לקבלת היעילות המרבית מומלץ להשרות את כלי הברזל שברשותכם בקערה עם המשקה למשך 24 שעות או יותר ולאחר מכן להסיר את החלודה באמצעות נייר אלומיניום או צמר פלדה. אם הפריט גדול מדי תוכלו לקרצף אותו באמצעות ספוג טבול במשקה ולאחר מכן לקרצף עם נייר אלומיניום עד להסרת החלודה. 

 

הדרך המומלצת להסרת חלודה מהבגדים

החלודה לא רק משפיעה על כלי הברזל שברשותנו והיא יכולה להידבק לבגדים ולהפוך לכתם שקשה מאוד להסיר. בעזרת כמה צעדים פשוטים תוכלו להילחם בכתמים העקשניים האלו בצורה יעילה במיוחד. כל מה שאתם צריכים זה מים, מלח שולחן, מיץ לימון ומעט אור שמש. בתכשיר שתיצרו תוכלו להשתמש גם להסרת כתמי החלודה מהברזל – מדובר באמצעי נוסף ויעיל במיוחד למלחמה בחלודה.

מניעה והסרה של חלודה
 

אופן הביצוע

  • ערבבו כוס מים יחד עם מיץ מלימון בינוני וכף מלח שטוחה עד להיווצרות בלילה אחידה.

  • אם יש צורך ביותר מכוס מים השתמשו בכמות נדיבה יותר של מלח, אך היזהרו לא להוסיף כמות מופרזת שתגרום לנוזל לבעבע יותר מדי. 

  • קחו את הבלילה שיצרתם ומרחו אותה היטב על כתם החלודה. לאחר מכן הניחו את הבגד מול אור השמש למשך שעה.

  • כבסו את הבגד כרגיל. אם הכתם לא ירד – חזרו על הפעולה. כתמי חלודה קשים עשויים לדרוש כמה חזרות על התהליך.

  • אם תרצו להשתמש בתמיסה להסרת החלודה מהברזל השרו את הפריטים החלודים בתוכה למשך כמה שעות ולאחר מכן קרצפו אותם היטב.

יש לכם טיפים נוספים להסרת חלודה?

שתפו אותם איתנו בתגובות

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: